"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Atatürk Bulvarı’nda fotokopi tezgâhı

Ankara’nın orta yerinde...Kentin kalbinde...Yani Kızılay’da...Birileri kaldırımlara ayaküstü ‘vicdan tezgâhı’ kurmuş.

Atatürk Bulvarı’nda fotokopi tezgâhı

Bu tezgâh’çılar...
(Okurların iletilerine göre aynı kişiler.)
Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağı resimlerinin/fotoğraflarının fotokopiyle çoğaltılmış çıktılarını insanların eline zorla tutuşturup, satmaya çalışıyor.
Üstelik.
Bayrak satanlar “Engelliler için”, Atatürk’ün resmini/fotoğrafını satanlar ise “Çocuk Esirgeme Kurumu için” diyor.

*
3 Nisan Pazartesi günkü Okur Köşesi’nin ‘Kısa... Kısa...’ başlığı altında bu konuya yer vermiştim.
E.S. adlı bir okurumuz, “Çankaya Belediyesi’nin gözü önünde yaşanan bu ayıba, belediye zabıtası neden ‘Dur!’ demiyor” demişti.
Belli ki Çankaya, “Orası bulvar. Bulvarların sorumluluğu Büyükşehir’de” diye geçirdi içinden.
Büyükşehir Belediyesi’nden ise, “Dur bir bakalım, burası bizde! Neymiş, neciymiş bunlar” gibisinden çalışma göremedik.
*
Neyse...
‘Kısa... Kısa...’ bölümünde kısa(cık) yazınca kaldırım tazgâh’çılarını...
Okurlardan yeni yeni iletiler aldım.
Hatta Haber Koordinatörümüz Deniz Gürel’e de yazanlar olmuş.
“Bu konuyu bir daha yazın”, “Bu konunun üzerine gidin” demiş okurlar.
*
Gelen iletilerin birçoğu benzer.
Ve.
Okurlar, “İsmim gizli kalsın” diye de not düşmüşler.
Hürriyet Ankara okurlarının ifadeleriyle, Kızılay’da yaşanan durum -özetiyle- şöyle:

ONLARCA ZABITA ARASINDA BUNU NASIL YAPIYORLAR?

* Kızılay’da, Atatürk Bulvarı boyunca -farklı yerlerde aynı yüzler- Türk bayrağımızın ve Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün fotokopiçide çoğaltılmış resimlerini satıyorlar. Onlarca zabıta, sivil görevli arasında bunu nasıl yapıyorlar?

ONLARCA KEZ YETKİLİLERİ ARADIK AMA ÇÖZÜM YOK

* Sadece on dakika bunları izleyin. Ne kadar para kazandıklarına hayret edersiniz. Bunu dile getirmenizi istiyorum. Bununla birlikte bizler, onlarca kez yetkilileri aradık ama çözüm yok. Siz de bu konuda destek olur musunuz?”

Atatürk Bulvarı’nda fotokopi tezgâhı

Okurların, Atatürk Bulvarı’nda her gün yaşandığını söylediği bu manzarayı başarılı kent muhabirimiz Sedat Cenikli fotoğrafladı.

SORUM VAR

Atatürk Bulvarı’nda fotokopi tezgâhı

ÇOK KATLI BİNALAR İÇİN BÜYÜKŞEHİR NE DÜŞÜNÜYOR?

Okurumuz Ali Avni Yüzbaşıoğlu, yazıyor-soruyor:
“Cumhurbaşkanımız beyanlarında, çok katlı binalara karşı olduğunu artık yatay mimari uygulaması yapılmasını sürekli ifade etmekte.
ANCAK.
* Ankara’nın merkezine çakılmış çivi gibi duran KOSGEB binası, TRT Oran’ın hemen yanı başında sanki uzaydan yere çakılmış gibi duran çok katlı binalar için Ankara Büyükşehir Belediyesi acaba ne düşünüyor?
* Birde Ankara’nın zemin açısından en çürük semti olduğu ifade edilen Demetevler’de Onkoloji Hastanesi’nin hemen arkasında 42 katlı bu(fotoğraftaki) binalara acaba kim ruhsat verdi?

Atatürk Bulvarı’nda fotokopi tezgâhı

SARI ŞERİTTE KIRMIZI ALARM

Malumunuz.
Büyükşehir’in, görme engelliler için kaldırımlara yapıştırdığı plastikten ‘sarı izli yollar’ kısa sürede tahrip oldu/oluyor.
İşte onlardan biri daha.
Polatlı’dan okurumuz Mahir Yavaş fotoğraflamış.
İletisinde ise şöyle demiş:
“Atatürk Caddesi kaldırımında bulunan görme engelliler için yapılmış sarı izli yollar, hava şartları nedeniyle eskidi. Hatta bazıları kalktığı için görme engellilerin düşmesine sebep oluyor. Yıpranan sarı şeritlerin acilen onarılması gerekiyor.”

KISA... KISA...

* Aıjfuf/da, yol üzerinde ve PTT şubelerinin yakınlarında bulunan telefon kabinlerinden uzun süredir telefon görüşmesi yapılamıyor. Ayrıca PTT’nin Kızılay’daki merkezinde bile telefon kartı bulamıyoruz. Yani kentteki telefon kabinleri birer süs gibi... Madem kart yok; kaldırın gitsin kabinleri o zaman.
Oğuz MANGIT

* Çayyolu'na bağlı 2873-2861 caddeler üzerindeki alana Çankaya Belediyesi çok güzel park ve spor tesisleri yapıyor. Ancak, 2873 Cadde kenarlarından yayaların güvenli bir şekilde yürüyebileceği kaldırım yok. Çankaya Belediyesi’nin bu konuyla ilgilenmesini ve çözüm üretmesini istiyoruz.
Ömer ÇATALOĞLU

X