"Fatih Tekeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Tekeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Tekeci

Ankarakart ‘halk’a inemedi

Okurlar soruyor: “Ankarakart, paralı otobüslerde ne zaman geçecek?”

Ankarakart ‘halk’a inemedi

Haklılar.
İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir...
Toplu taşımada bizden önce ‘akıl’landılar.
Kara, ray hatta deniz.
Belediyesi, özeli...
Yani her türlü ulaşım.
‘Tek tip’ kartla sağlanıyor.
Hepsinde işler tıkırında.

* * *

Bize gelince...
“Ulaşımda akıllı dönem” denildi.
Ankarakart’lar 1 Temmuz itibariyle cüzdana girdi.
Ankaray, metro ve belediye otobüsünde geçen kart...
Halk otobüsü ve midibüslere binince, cüzdandaki aksesuar gibi kaldı.
Sözünü geçiremedi.

* * *

Velhasıl, toplu taşımada tam kapasite ‘akıl’lanamayan bi biz kaldık.
‘Yarım akıllı’ sistemde cepte şıngır şıngır ‘bozuk’ parayla geziyoruz.
E mecburen, mecburen. Mecburiyetten...

* * *

Okur Aysel Yavuz Şengüler de iletesinde, kentteki toplu taşıma konusundaki sorunlar ve Ankarakart’ın kullanımıyla ilgili şunları aktarıyor:

BOZUK PARANIZ YOKSA YANDINIZ

“Sayın Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in dikkatine.
İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Eskişehir gibi şehirlerimizdeki hem belediye, hem de özel halk otobüslerinde yıllardır ‘akıllı kartlar’ kullanılıyor. Maalesef Başkent’te halen böyle bir uygulama yok. Ankara’nın en işlek duraklarında, aynı hatta çalışan 4 özel halk otobüsüne karşılık 1 EGO otobüsü geliyor.
Paralı otobüs ve midibüslerde yaşanan en büyük sorun ‘bozuk para’ konusudur. Alelacele, paralı bir toplu taşıma aracına biner de, üzerinizde bozuk paranız yoksa yandınız. Biletçi arkadaşı uzun süre ileri geri konuşturursunuz.
Bozuk paranız yoksa, yahut Ankarakart’ı kullanmak amacıyla EGO otobüsüne binmek isterseniz de, uzun süre durakta beklersiniz. Sayın Melih Gökçek, keşke bir tebdili kıyafet giyseniz de -her iki durumda da- bu insanların Büyükşehir Belediyesi’ne yakınmalarını duysanız.
Şimdi, içinde bulunduğumuz teknoloji-elektronik devrinde, halk otobüslerinde ve paralı midibüslerde Ankarakart neden geçmiyor. Daha modern yapmaya çalıştığınız güzel başkentimize bu yakışmıyor.
NOT: ‘Durakta beklemeye son’ uygulamanızla internetten (cep telefonlarından) otobüslerin geliş saatleri için büyük bir kolaylık sağladınız. Ankara’ya yakışan bir uygulama, çok teşekkür ederiz. Paralı toplu taşıma araçlarındaki Ankarakart sorununu da en kısa sürede halledeceğinize, verdiğiniz sözü tutacağınıza eminim. Şimdiden teşekkürler.”

Emlak vergisi içindeki 'Asfalt bedeli'

Ankara’da, -belki de diğer şehirlerde de- aylardır gündemde olan ve göz göre göre pek çok vatandaşın kanına dokunan bir konu var: Asfalt katılım bedeli.
Kendimi bir rüyada veya tiyatro oyununda gibi hissediyorum artık. Çünkü konu, gerçek olamayacak kadar ilginç bir duruma geldi. Asfalt borcu, Büyükşehir Belediyesi tarafından, 18 Aralık 2014 tarihinde tarafıma tebliğ edildi. 13 Ocak 2015 günü, çocukluğumdan itibaren vatandaşlık görevi olarak beynime kazınan yükümlülüğümü yerine getirmek adına, önce ilçe belediyesine emlak vergimi ardından Büyükşehir’e asfalt bedelini ödemek üzere evden çıktım.
Çankaya Belediyesi tahsilat noktasına gittiğimde çıkarılan emlak vergisi, beklentimin kat be kat üstü oldu. ‘Nasıl olur’ dediğimde, ‘sizin asfalt borcunuz da var’ cevabını aldım. ‘Biliyorum, onu Büyükşehir’e ödeyeceğim, sizinle ilgisi yok’ dedim. ‘Hayır, bu Çankaya Belediyesi’ne ödenecek olan’ dendi. Hiçbir tebligat yapılmamış, ortalık Büyükşehir’in istediği asfalt parası ile çalkalanıyor, emlak vergisi ödemeye giden vatandaşa Çankaya Belediyesi de sessiz sedasız asfalt parası çıkarıyor.
14 Ocak günü de Büyükşehir’e giderek asfalt parasını peşin ödedim. İki gün sonra ise kentin Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘Şu anda vatandaşımız ödemeyebilir’ diye açıklama yapıyor. Bu asfalt paraları bana göre Deli Dumrul vergisidir.
Demet İREN

KALDIRIMDAKİ MİLLİ SERVET

Ankarakart ‘halk’a inemedi

Batıkent İlkyerleşim Mahallesi 1872 Sokak 31 no’lu binanın önündeki kaldırıma aylar önce bırakılan malzemeler ne alındı ne de bir yerde kullanıldı. Yaya yolunu işgal eden ve kullanılmaz hale getiren bu malzemelerin kaldırılması için müracaatta bulunduk, ancak sonuç alamadık. Bunlar milli servet, lütfen kaldırılsın.
Hüsamettin ATA

KISA... KISA...

* ENERJİSA’nın, Ankara’daki elektrik hizmetini satın almasının ardından elektrik kesintileri rutine bindi. Hem de uzun sürelerle ve sık sık. Arıyoruz telefonla, sıkıntımızı aktaracağınız kimse de yok. Art arda kesintiler elektronik eşyaları bozuyor. Kış günleri soğuktan donmak da cabası. Şirket üstelik fahiş fatura göndermekte de hüner sahibi.
Metin ALTAY

* Etimesgut’un merkezinde yer alan İstasyon Caddesi’nin içler acısı hali, biz vatandaşları artık bıktırdı. Cadde boydan boya sorun. Yollar köstebek yuvası, asfaltı yamalı, büyük sağanak yağışlarda evleri su basıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileri artık bu caddeyi ihmal etmesin. Köy yollarını bile daha güzel ve modern hale getirdiler.
Ferhat KAYA

X