"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Üretmek, çalışmak isteyen bize oy vermeli

CHP, 1 Kasım’da yapılacak seçim için “Seçim Bildirgesi”ni ilk açıklayan parti oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Önce Türkiye” sloganı altında açıkladığı yeni seçim bildirgesinde omurganın gençlik üzerine kurulduğunu söyledi. Gerçekten de hem vizyon hem ekonomik vaatleriyle gençlere önem veren bir bildirge olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, Kürt sorununa da ağırlık veren bir bildirge olduğu da belirtilebilir.
Ekonomik vaatlere bakıldığında, 7 Haziran için hazırlanan ve destek gören programın geliştirildiğini gözledik. Ekonomiye de yaşanan siyasi gelişmeler ışığında bakan Kılıçdaroğlu, “Birinci sınıf demokrasi” söylemi altında işadamlarına da seslendi. Yabancı sermayenin ülkeden kaçtığını, çünkü mal güvenliği hissetmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, bazı Türk işadamlarının şirket merkezlerini yurt dışına taşımasını duruma örnek vererek, “Buradan iş dünyasına sesleniyorum. Bu seçimlerde CHP’ye oy vermek zorundasınız. Üretmek istiyorsanız, çalışmak istiyorsanız, düşüncelerinizi özgürce dile getirmek istiyorsanız oy vermek zorundasınız“ dedi.
Ardından da “Vermezseniz ne olur?” diye sorup, kendilerinin maaşlarını almaya devam edeceklerini ama işadamının vergisini ödemeye devam edeceği yanıtını verdi. Derdini çözmek, derdini iktidara, CHP’ye özgürce aktarıp çözüm bulmak, açık ve net eleştirme özgürlüğüne sahip olmak için iş dünyasının da CHP’ye oy vermesi gerektiğinin altını çizdi.
CHP Lideri iktidarın ekonomideki gerçekleri görmediğini, ülkenin orta gelir tuzağı ve orta teknoloji tuzağını birlikte yaşadığını, CHP’nin bu konuda hem yeterli programı hem de yeterli kadrolar bulunduğunu iddia etti. Güven endeksinin yerlerde süründüğünü, ülkenin iki başlı yönetim nedeniyle yönetilemediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, mevcut rakamlardan örnekler verip ekonomik tabloyu özetledi.

DOLAR 3 TL’Yİ GEÇTİ KİM İKTİDARDA?

“CHP’ye oy vermeyin, CHP iktidarda olursa dolar 3 TL’nin üzerine çıkar faiz yükselir” denildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “ Dolar 3 TL’yi geçti, faizler fırladı, kim iktidarda?” diye sordu ve “Kendisi sorun olan bir siyasi iktidar sorunlara çözüm bulamaz” dedi.
Bir önceki seçim bildirgesi sonrası vaatlerinin önce “kaynak yok” diye eleştirildiğini sonra olduğu görülünce bütün partiler tarafından kopye edildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, herşeyin en ufak kuruşuna kadar hesap edildiğini, Türkiye’ye ekonomik krizden çıkaran kadroların CHP’de olduğunu söyledi. Bu kapsamda mazotun çiftçiye 1.5 TL’den verileceğini açıkladıklarını ama kurlardaki artış nedeniyle bu taahhütlerini 1.8 TL’ye çıkardıklarını belirtti. Tüketici kredisi ve kredi kartı borcu olanların faizlerinin en az yüzde 80’ini sileceklerinin sözünü veren Kılıçdaroğlu, “Eğer iktidar olsaydık emekli geçtiğimiz bayramda ikramiyesini almış olacaktı” diyerek, iki maaş ikramiye vaatlerinin devam ettiğini söyledi. Emekli, taşeron işçi, esnafa vaatlerini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, “Tarihin en büyük bürokratik devrimi” diye niteleyerek, artık vergi ve SGK primlerinin ayrı ayrı değil, sadece Vergi dairelerine ödeneceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, tarihin en büyük kağıt tasarrufunun böylece sağlanacağını söyledi.
Türkiye’yi nasıl rekabetçi ülke haline getireceklerini anlatan CHP lideri, ülkenin katma değeri yüksek ürün üretmesini sağlayacaklarını, YÖK’ü kaldırıp üniversiteleri bilim merkezi yapacaklarını, esnafa ödedikleri vergi ve SGK primleri toplamı kadar faizsiz kredi vereceklerini, böylece hem üretmin artırılıp hem alınamayan kamu alacaklarının tahsil edileceğini söyledi.
Şimdi gözler bu vaatlerden hangilerinin diğer partiler tarafından alınacağına çevrildi. Belki de bu güvenle Kılıçdaroğlu, bildirgeyi ilk açıklayan lider oldu.

X