"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Enflasyon hedefini tutturmak artık imkânsız

DÜN açıklanan verilerden sonra, Merkez Bankası’nın yüzde 7.6’lık yıl sonu enflasyon hedefi artık imkansız hale geldi.

Bırakın nokta hedefi, enflasyon hedeflemesi çerçevesinde belirlenen koridorda üst sınır olan yüzde 8.5 oranının yakalanması bile artık mucizelere kaldı.
Yıl sonu enflasyon oranı için piyasaların beklentisi, dün açıklanan rakamdan sonra yüzde 9.5’in altına pek inemiyor. Önümüzdeki aylarda küresel ekonomideki gelişmeler ve bölgesel risklerin gerçekleşmesi halinde ise yıl sonunda enflasyonun yeniden çift haneye çıkması sürpriz olmaz. Sıcak para girişinde azalma halinde bunun kurlara ve enflasyona etkisi, petrol fiyatlarının daha yükselmesi halinde yine bunun fiyatlara etkisi kaçınılmaz olacak.
Dün açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Tüketici fiyat endeksi TÜFE Temmuz’da yüzde 0.45 oranında artarken, yıllık enflasyon ise yüzde 9.32’ye yükseldi. Böylece 4 ay üst üste yüzde 9’un üstünde çıkan yıllık enflasyonun yılsonuna kadar bu oranın altına inmesi epeyce zor görünüyor.
Çünkü geçen yıl TÜFE Ağustos ayında yüzde 0.10 oranında gerilemiş, daha sonra sırasıyla yüzde 0.77, yüzde 1.80, yüzde 0.01, yüzde 0.76 oranlarında aylık artışlar kaydetmişti. Yani baz etkisinin kolaylık sağlamayacağı açık.
Enflasyondaki bu yükselişte gıda fiyatlarının etkisi büyük oldu. Haziran’da tarihi ortalamalarından ayrışarak aylık yüzde 0,36 artan gıda fiyatları Temmuz’da da yüzde 0,30 yükseldi. Böylece gıdada yıllık enflasyon yüzde 12,6’ya yükseldi. Temmuz ayında en yüksek katkı ise alkollü içecekler-tütün fiyatları ile ulaştırmaya yapılan zamlardan geldi.
Üretici fiyatlarında ise 3 aylık olumlu seyir sona erdi ve Temmuz’da yeniden yüzde 0.73’lük artış görüldü. ÜFE’de yıllık artış ise yine de 9.7’den 9.5’e düştü. Çekirdek enflasyon ise görece ılımlı, aylık yüzde 0.29 artış gösterdi ama yıllık artış hala yüzde 9.75 ile manşet TÜFE oranının üzerinde kaldı.

MERKEZ’İN FAİZ KARARI İYİ Kİ SEÇİMDEN SONRA

Geçen hafta yazdığımız gibi; Merkez Bankası’nın enflasyondaki tahminlerinin iyimser kaldığı dünkü TÜFE oranıyla kanıtlanmış oldu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, hemen bayram tatili öncesinde, birkaç aydır devam ettirdiği faiz indirimlerine devam etme sinyali vermiş, piyasaların 50 baz puanlık daha indirimi satın aldığını söylemişti.
Dünkü enflasyon oranlarından sonra piyasada “Merkez’in faiz indirimi artık kolay değil. En azından 0.50 baz puanlık indirim yerine 0.25’lik indirimi seçebilir” şeklinde yorumlar yapılmaya başladı.
27 Ağustos’ta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak karar, Merkez’in temkinli tutumu elden bırakıp bırakmadığını göstermesi açısından da bir sinyal olacak.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun 10, ikinci turunun 24 Ağustos’ta gerçekleşecek olması, para politikasında doğruların yapılması açısından olumlu bir zamanlama oldu. Eğer seçim öncesinde bir PPK toplantısı olsa, Başbakan Erdoğan’ın baskısı nedeniyle, Merkez Bankası faiz indirimine kendini zorunlu hissedebilirdi. Şimdi en azından gelişmeleri bir süre daha gözleme yolunu seçip, faiz indirimlerine bir süre ara verme imkanı olabilir.
Tüm bu beklentiler aslında çarpık bir para politikası yönetiminin kanıtı. Ancak piyasalar standartları o kadar düşürdü ki; yanlış ilke ve yöntemlerle de olsa, gerekenin yapılması halinde buna bile razı oluyor.

X