"Ece Sükan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ece Sükan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ece Sükan

Tüm dünya burada biz neredeyiz?

Dünyanın en önemli uluslararası sanat etkinliği Miami Art Basel’da ülkemizden hiç iz yok. Peki moda ve sanatın kalbinin attığı fuarda hangi eser kaça gidiyor, partilerde neler oluyor, kimler konuşuluyor?

Yılın en hızlı haftasına hoşgeldiniz: Bu yıl on üçüncüsü gerçekleşen Art Basel Miami Beach fuarı ve yan etkinlikleri her yıl olduğu gibi sanat, tasarım, moda, müzik ve popüler kültür figürleriyle dolu geceleriyle yine bir hayli hareketli geçti. Dile kolay, 75 bin uluslararası ziyaretçinin katıldığı bu hafta, koleksiyonerler, galeriler, küratörler, sanatçılar, sanatseverler, markalar ve particilerle yine dolup taştı. Peki bu etkinliklerin en öne çıkanları neler bir bakalım.

En merak edilen ne?

Art Basel Miami Beach 2014, ana fuar ve NADA, Untitled, Scope, Pulse, Design Miami gibi 20 farklı uydu fuarın da katılımıyla Miami’nin ve yılın en popüler sanat haftası olarak da adlandırılıyor. Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’dan katılan yüzlerce galerinin arasında maalesef ki tek bir Türk galerinin olmaması da oldukça düşündürücü.

En çok konuşulan kim?

B
u haftanın en çok konuşulan konularından biri, Art Basel Miami’nin konuşma bölümlerinden biri olarak da gerçekleşen ve konusu aslında birçok endüstrinin de ortak konusu olan Instagram’ın sanat ve sanatçı üzerindeki etkisi ve dinamikleri nasıl değiştirdiği üzerineydi. MoMA PS1 müzesinin yöneticisi Klaus Biesenbach, Simon de Pury, Hans Ulrich Obrist ve Instagram’ın ortaklarından Kevin Systorm’un katıldığı panel haftanın en iyi paneliydi.

En başarılı küratör kim?

Bu sene Bass Müzesindeki , ikonik mimar Peter Marino’nun, Jerome Sans küratörlüğündeki ‘One Way: Peter Marino’ özel koleksiyonu sergisi ve Ryan Mc Namara’nın ‘A Story Ballet About the Internet’ performansı çok başarılıydı.

En önemli eser kimin?

Tüm bu fuarların yanı sıra şehirdeki önemli çağdaş sanat müzeleri Perez Art Museum- PAMM, Bass Sanat Müzesi ve özel koleksiyonları ile her sene sergiler gerçekleştiren Rubell, Margulies ailelerinin koleksiyonları da Miami Art Basel’in olmazsa olmazlarından.

En az 15 parti kaçırıyoruz

S
osyal medya devrimiyle herşeyin hızla popülerleşmesi, Art Basel haftasının çehresini de son iki yılda epey bir değişime uğrattı. Modaevlerinin, dergilerin domine etmeye başladığı bu hafta öyle bir boyuta geldi ki, her gün ve gece yüzlerce davet, lansman parti oluyor. Gecede yetişebildiğiniz beş açılış veya sanat performansı varsa, gece sonunda en az bir 15 tane kaçırmış oluyorsunuz. Ve tabii en son hali kalanlar için gece hayatının markalaşmış iki kulübü Paris’ten Le Baron ve New York’tan Paul’s Baby Grand’in pop-up kulüplerinde sabahlamacayla sona eriyor.

En çok ne satıldı?

Art Basel ana fuara katılan galerilerden Mhuchin Galeri NY, satışların bu yıl çok iyi olduğunu, yeni koleksiyonerlerle tanıştıklarını ve fiyat aralığı 300.000 $ ile 5 milyon $ arası değişen eserlerinin çoğunun ilk gün birkaç saat içerisinde satıldığını belirtti.

X