"Duygu Sedefoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Duygu Sedefoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Duygu Sedefoğlu

“Şefkatin olduğu yerde şehvet olmaz”

23 Mayıs 2017

 

Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU – DHA

 

İlişkilerden, evliliğe ve çocuğa ve çocuk sonrası süreçte neler yaşanıyor gibi konuları ele aldık…

 

Buyurun birlikte devam edelim.

 

Hande Nacar kimdir, biraz sizi tanıyalım?

Yazının devamı...

“ Bedenimi değil de ruhumu sevmeyi öğrendim!”

15 Mayıs 2017Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU – DHA

  

Merve’nin aynı zamanda hemşire olması da acımasız eleştirilerle baş başa kalmasına sebep oldu… Hatta “Öl sen” diye beddua eden bile olmuş… Kadın erkek neredeyse hepimiz güzellik meraklısıyız. Gidip bu tip işlemler yaptırmasak bile mutlaka evimizde yüzümüze maske yapmışlığımız vardır…

 

Ve sadece Merve Hemşire değil, beraberinde birçok mağdur insan var.

Yazının devamı...

Balık yüzer, kelebek uçar, Adanalı kebap yer…

15 Mayıs 2017

 

Fotoğraf: Halil Can ÖNDEMİR

 

 

ADANALININ KALP ATIŞIDIR KEBAP

 

Türk Dil Kurumu “Doğrudan doğruya ateşte veya kap içinde susuz olarak pişirilmiş et” diye tanımlıyor ama şüphesiz bir Adanalı için kebap, bundan çok daha öte bir anlam ifade ediyor. Hele de usta eller tarafından hazırlanmışsa…

Hatta bu işin içinde olanlar için bile bu tanım böyle değil… 96 yıllık tarihi olan Kebapçı Mesut’un torunu Hakim Yenigün’e “Sizin için nedir kebap?” diye sorduğumda aldığım cevap, “Adana’nın sıcağı, portakalı, insanların sıcaklığı, güler yüzlülüğü, mertliği nasıl bize özgüyse Adana kebabı da bunlardan biri.”

Yazının devamı...

Adanalı kadınlar özel çocuklar için podyumda!

8 Mayıs 2017


 Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU – DHA

 

“Engel Olma Destek Ol”

 

Bu haftaki röportaj konuğum Adanalı İşkadını Fatoş Başak Şen… Aynı zamanda Artı Eğitim Gönülleri Dernek Başkanı…

Bir süredir Artı Eğitim Gönülleri Derneği olarak, Modacı Ertan Kayıtken ile ortaklaşa yaptıkları proje üzerinde çalışıyorlar.

16 Mayıs’ta Erkan Kayıtken’in tasarladığı kıyafetleri Adanalı kadınlar podyumda sergileyecek… Bu gece için satışa çıkarılan biletler özel çocuklar için kullanılacak. Aynı zamanda podyumda sergilenecek kıyafetlerden satın almak isteyen olursa o kıyafetlerden elde edilecek gelirin de bir kısmı özel gereksinimli çocuklar için kullanılacak…

Yazının devamı...

“Umarım bir gün herkes kendine kavuşur”

24 Nisan 2017

Fotoğraf: Mustafa ERCAN (DHA)

 

 

 

Bir adam düşünün hayatı dibine kadar yaşamış, okurken bulaşıkçılık yapmış ve hatta çobanlık bile yapmış. Ama şimdi çok iyi bir girişimci… Müthiş bir hikâyesi var. Adı Aşkın Tangiz…

Adanalı fakat Mersin’de yaşıyor. O bir mekân açıyor, patlatıyor sonra bırakıp başka mekân açıyor. “Sebep?” diyorum. “Mutlu olamıyorum” diyor. Yalnız kimse de onu yargılamıyor aksine onun açtığı mekânlara bayıla bayıla gidiyorlar.

Onun yanına giderken bir sürü başarı, planlama ve işletmecilik üzerine soru hazırladım fakat röportaj bambaşka bir hal aldı. Hayatını ikiye ayırmış. Tam da röportaj orada başlıyor. Mesela diyor ki “Para filan biriktirmem. Biriktirdiğimiz için zaten ekonomiyi canlandıramıyoruz” bambaşka pencerelerden bakıyor.

Şuanda Midpoint Mersin’in ortaklarından ki bir başarısı da işte buradan geliyor. Midpoint yönetimi franchising’e karşı ama yönetim kurulu ile bir araya geliyor sonra franchising vermeye karar veriyorlar. Hatta başka şubeleri ama için teklif bile veriyorlar.

Yazının devamı...

Karnaval başlıyor!

7 Nisan 2017

 

Kim bilir kaç kişi Adana’da portakal çiçeklerinin büyüsünü fark edeli epey zaman oldu ve onunla yaşadı… Ve kim bilir kaç kişi karnavaldan sonra farkına vardı da bu kokuya âşık oldu… Bütün Adanalılar olarak hepimiz artık çok net farkındayız, biliyoruz ve keyfini çıkarıyoruz.

 

Ocak ayında “Donuyoruz” dediğimiz, yaz ayında da “Yanıyoruz” dediğimiz bir şehir burası… Ama ne olursa olsun 10Km bile uzaklaşılsa insanın deli gibi özlediği bir memleket... Havası, suyu, toprağı… Vazgeçilemeyen şehir…

Şimdi Portakal Çiçeği Karnavalıyla tam vazgeçilmez şehir oldu Adana… Sınırsızca eğlenilen, yenilen, içilen, kahkahalar atılan güzel şehir…

 

Toyota'nın CEO'su Ali Haydar Bozkurt ile 2012 yılında yaptığımız röportaj geliyor aklıma… “Nasıl olur, neler olur” derken şimdi insanlar heyecanla 5. karnavalı yaşamak için sabırsızlanıyor…

Yazının devamı...

Beyaz altın parlak günlerine dönecek

3 Nisan 2017

Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU – DHA

 

Bu haftaki röportaj konuğum İyi Pamuk Uygulamaları (İPUD) Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Pamuk Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Leon Piçon. Konumuz “İyi pamuk uygulamaları”

İyi Pamuk Uygulamaları şartları arasında bulunan maddelerden benim için en önemlisi de “Kadın-erkek eşitliği, iş güvenliği ve iş sağlığının önemsenmesi”

Tarım işçiliğinde kadın-erkek aynı işi yaparken kadının erkekten az kazanması çok da adil bir sistem değil maalesef…

İyi pamuk uygulamalarındaki bölgesel oranlarda Çukurova Bölgesinin üretimle aynı oranda olması ve ilerleyen zamanda bu uygulamaya teşviğin de verilmesiyle beyaz altın eski parlak günlerine dönecek gibi görünüyor.

 

Yazının devamı...

“Çukurova topraklarının bereketini herkes bilmeli…”

21 Mart 2017

 Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU – DHA

 

Bu haftaki röportaj konuğum genç girişimci Hediye Sönmez. Yaklaşık iki yıl önce www.hediyelikbahcem.com olan e-ticaret şirketini kurdu.

Eskiden anne babalarımız eşe dosta çuvallarla, kolilerle narenciye gönderirlerdi. Hediye Sönmez, bu işin daha modernize olmuş halini yapıyor. Ailesi de çiftçi olunca çok da zorluk yaşamıyor.

Bir süre İstanbul’da özel bankaların teknoloji departmanında çalıştıktan sonra kafasında kendi işini şekillendirip, Adana’ya dönme kararı alıyor. En büyük destekçi olarak da ailesini görüyor. Ki zaten “Aile olmazsa olmaz” diye de güzel özetliyor.

Buyurun birlikte okuyalım…

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Adana’da doğdum, büyüdüm, yetiştim. Almanca Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Daha sonra TOBB Üniversitesi, Endüstri Mühendisliğinden mezun oldum. Mezuniyet sonrasında da hemen İstanbul’a gitmeye karar verdim, İstanbul’un yoğun temposu, koşturmalı iş hayatına girip kendimi orada geliştireyim dedim. Şansım da iyi gitti, mezun olur olmaz bir bankada danışmanlık bölümünde çalıştım.

Yazının devamı...