Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kara Cuma çılgınlığı

Parkasında New York’un popüler beyzbol takımı ‘Yankees’ yazılı genç 55 inçlik düz ekran 4K Samsung TV konteynere sarılmış, ‘’Bunu almak için giriş kuyruğunda geceledim. ‘’diye öfkeyle haykırıyor. Muhatabı iri kıyım adam, konteyneri iki yandan kucaklamış, bırakmıyor. Yanıtı ‘’Ben daha önce geldim.’’

Paylaşılamayan 4K’in satış fiyatı 899 dolar. Amerika’nın Şükran Günü ertesinde ‘’Kara Cuma’’ için fiyatı yüzde 50 indirime geçmiş. Dev Target magazasında kelepir peşindeki müşteriler raflardaki eşyaları göz açıp kapanıncaya alıyorlar.
Amerika gene bir Kara Cuma çılgınlığını yaşıyor. Halk ev ve aile ihtiyaçları için alışverişlerinin çoğunluğunu, Aralık sonunda Noel bayramı hediyelerinin önemli kısmını Kara Cuma günü yapıyorlar. Nedeni ise bir günlük yüklü indirimler. İnsanlar dev mağaza önlerinde çadır kurup geceliyor, sabah açılışı için geceden kuyruğa giriyorlar. Amaç ucuz eşyalar tükenmeden ele geçirmek. Gene de başarmak kolay değil. Asaze Africa adlı genç, Air Jordan İnfra Red 6 modeli basketbol ayakkabısı almak için Şükran Günü gecesinde New York’ta Dr. Jay mağazası köşesinde kuyruğa girerek kaldırımda sabahladı. Gün ışığıyla mağazaya giren Asaze’ye raflarda aradığını bulamadı. Bir dükkan işçisi çok aranan modelin son 30 çiftinin 10 dakika içinde satıldığını söyledi. Asaze kuyruğa geç girmişti.
Ulusal Perakendeciler Federasyonu Başkanı Matthew Shay Şükran Günü ve Kara Cuma’yı içeren tatil dönemi ticaretinin yıl boyu sönük alışveriş açığını kapattığına dikkati çekerek ‘’Bu yıl yüzümüz gülecek. İlk tesbitlere göre satışlar rekor kıracak. Geçen yıla kıyasla satışlarda şimdiden yüzde 4.1 artış var.’’diye ekliyor.
Shay’ın bulgularına göre televizyon, elektronik aletler, video oyunları, oyuncaklar, keşmir kazaklar en fazla ilgi gören hediyeler.
Amerika tüketim lideri ülke. 2014 yılı beklentilerine göre Kasım sonu ve Aralık ayında perakende satışları 616.9 milyar dolar artış gösterecek. Bu meblağa tekerlekli araçlar, petrol ürünleri, lokanta satışları dahil değil. Sektörün bir yılda toplam perakende satışları ise astronomik 3.2 trilyon dolar.
Perakende kesiminde Kara Cuma günü ticareti çok taraflı. Dar gelirliler Best Buy, Target, Walmart, Home Depot, Toys ‘’R’’Us gibi alışveriş merkezlerinde yarı fiyatına aldıkları elektronik, televizyon, video oyunlarını gerçek fiyatıyla internet üzerinden satarak kazanç sağlıyorlar.
Michigan’lı bilgisayar teknisyeni Kevin Williams geçen yıl Kara Cuma’da Target’ten 385 dolar etiketli 40 inç’lik üç TV’ye beherine 199 dolar ödeyerek aldığını söylüyor. Kevin ‘’Bu yıl aynısını yapacağım. Fiyatı 119’a düşmüş, daha fazla kar edeceğim.’’diyor.
Bu rakam cümbüşünde Amerikalıların Şükran Günü gecesinde sofralarını süsleyen simge hindinin sayısı 51 milyon. Yerkürede yetiştirilen hindilerin yüzde 80’i Amerika’da tüketiliyor.

X