Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Folklor gösterisi, ASALA, prens koruması Doğan

Tepeden topuğa plastik tulumlu işçiler Noel günü vizyona gireceği ilan edilen 'The Interview' filminin afişlerini beyaz boya yağmuruyla duvarlardan indiriyorlar. Belediye otobüsleri gövdesini süsleyen benzer afişler de bir gece içinde kaldırıldı.

Film yapımcısı Sony Pictures açılışa bir hafta kala filmin gösterimden çekildiğini açıklarken izleyicilerin hayat tehlikesini sebep gösterdi.

44 milyon dolar bütçeli 'The İnterview' film kayıtları Hollywood stüdyosunda kasalara kilitlendi. Sokaktaki adamdan Beyaz Saray’a insan hakları, ifade özgürlüğü gerekçesiyle Amerika’yı ayaklandıran olayın arkasında Kuzey Kore olduğu ileri sürülüyor. Sony Pictures’ın elektronik haberleşme, mahrem yazışmalar ve özel bilgilerin siber saldırısıyla ele geçirildiği, bilgisayar depolarında önemli belgelerin silindirildiği bildiriliyor. Korsan saldırılarının yerkürenin muamma ülkesi Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un emriyle gerçekleştirdiğine inanılıyor.

İş bu kadarla da bitmiyor. Sony Pictures zirve yönetimi kendilerini 'Barış Muhafızları' diye tanıtan gruptan "Filmi oynatırsanız sinemaları yakıp yıkacağız. 11 Eylül'e taş çıkaran eylemlere girişeceğiz" şeklinde tehditler almaya başladı. Beyaz Saray sözcüsünün "Ulusal güvenliğimiz tehlikede" açıklamasını takiben Sony 200 milyon doları aşkın hasılat beklediği filmi tek sinemada dahi göstermeden geri çekti.

Amerika’da iki yıl önce ifade özgürlüğü şantajına hedef oldu. Colorado’da James Holmes 'Karanlık Şövalye' filminden ilham alıp gösterildiği sinemada otomatik silahla 12 izleyiciyi öldürdü, 70’ini de yaraladı. Film aynı gün tüm sinemalardan çekildi.

'The İnterview'in çekimlerini izleyen bir eleştirmen filmi Noel ve yeniyıl tatilinde rahatlatıcı yarı komedi diye niteliyor. Siber saldırılar, terör tehditlerinin nedeni ise filmde diktatör Kim’in bir suikastte öldürülmesi'nin (!) ayrıntılı şekilde beyazperdeye yansıması.

1981’de benzeri bir olayı da Türkler yaşadı. Türk Folklor Dans Grubu'nun New York’tan California’yı içeren dans ve müzik turunda 6 şehirdeki gösteriler ASALA teroristlerinin tehditleri üzerine iptal edildi. Tiyatro sahipleri satılmış tüm biletlerin parasını geri verdi. Ankara’nın Washington’dan güvenlik talebi de sonuç vermedi. Los Angeles gösterisinin de son günde iptali üzerine folklorcular kapalı salon yerine açık havada sanat icrası sergilemeye karar verdiler.

Belediye karşısı meydanda folklor gösterisi başladığında anide ortaya çıkan bir Ermeni gurubu "Katil Türkler, defolun buradan" sloganları atarken Atatürk maketini yakmaya başladılar. Tesadüfen ön sıradaki taşkın Ermenilerin arasına düşen bir Türk genci daha sonra polise verdiği ifadede "İşimden izin alıp gösteriyi seyretmeye geldim, Atatürk’e dil uzatmalarına, vatanımı kötülemelerine dayanamadım. Bayrağımızı ateşleyince kendimi kaybettim. Aralarına daldım" dedi.

Ertesi gün Los Angeles gazetesinde Doğan adlı Türk’ün Ermeni kalabalığı içinde büyük boy resmi yayımlandı. Bir Suudi prensin özel koruması, jiu-jitsu siyah kemer sahibi Doğan’ın ayağı bir Ermeninin boğazında kitlenmiş, yumruğu bir diğerinin yanağına çökmüş. Dört Ermeni’nin şikayeti üzerine Doğan tutuklu olarak karakola götürülerek ifadesi alınmış. Türk folklorcular başkaca olay çıkmadan gösteriyi tamamlamış.

Türkiye’ye dönmeden önce Washington’da görüştüğümüz kıdemli folklor müzisyeni Özay Gönlüm "Militan Ermeniler bayrak yakmaya başlayınca kaygılandık. Mert Türk genci tek başına karşı koyunca dağıldılar. Sonradan polisler geldi" dedi.

X