"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Her şey iki kez yaratılır; önce zihinde ve sonra gerçeklikte

22 Haziran 2018

Güneşin Yengeç burcuna geçişiyle artık yepyeni bir döneme de giriş yaptığımızı söyleyebiliriz. Hatta ailevi ilişkilerde özellikle anne ve baba figürlerine karşı daha asi bir yaklaşım sergileyerek onların düşüncelerini eskimiş ve fazlasıyla gelenekçi bulabilir ve uzlaşma gerektiren konularda kendimize hakim  olmayabiliriz. Herhangi bir konuda zayıf noktalarınızı test eden durumlarla karşı karşıya kaldığınızda bu olayın üzerinde fazlaca durmadan geçmenizi tavsiye edebiliriz. Ancak şunu da söylemek gerekir ki bugünün bu tatsız enerjilerle örülü olması hiçbir şeyin güzel olamayacağı anlamına da gelmiyor.

Bugün kendimizi nasıl daha fazla mutlu edebiliriz sorusuna vereceğimiz yanıt şu olacaktır: Yeni bir şeyler keşfetmek ve bu tür konularda araştırma yapmak adına harika bir gün. Herhangi bir konu ile ilgili bilgi toplamak bugün daha kolay olabilir. Ayrıca öğrendiğiniz bilgi çeşitliliğinin yanı sıra kendinizi her işi verme arzusu bugün fazlasıyla sizleri enerjik kılabilir. Yine de tam anlamıyla kendinizi yapmak istediğiniz iş ile ilgili bir noktaya odaklarsanız bugün fazlasıyla başarılı olabilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikâyesine;

Bir Afrika kabilesinde, hamile kalan kadınlar arkadaşlarını toplayıp doğaya gider, ve doğacak çocuğun şarkısını duyana dek meditasyon yapıp dua ederlermiş.

Bu kabileye göre, her ruhun kendine özgü ses vibrasyonları varmış. Kadınlar bu seslere kulak verdiklerinde, hep birlikte yüksek sesle seslendirirlermiş. Sonra da kabileye dönüp şarkıyı herkese öğretirlermiş.

Çocuk doğduğunda, tüm kabile toplanarak ona şarkısını söylerlermiş. Çocuğun sonraki önemli dönemlerinde, aynı şarkı okunurmuş. Ölüm döşeğinde de aynı şarkı söylenirmiş.

Aslında hepimizin içinde bir şarkı olduğunu biliriz ve sevdiklerimizin zor zamanlarımızda bunu fark etmelerini ve bize söylemeye yardımcı olmalarını arzu ederiz. Bu şarkı, Afrika kabilesinde farklı bir zamanda da söylenir. Bir insan kabul edilmez bir suç işlediğinde, kabile toplanır ve ona şarkısını söylermiş. Çünkü bu kabileye göre, anti sosyal davranışlar ceza ile düzeltilemezmiş.

Sevgiyle ve kimliğin hatırlanmasıyla çözülebilirmiş.

Yazının devamı...

Bütün yaşam bir denemedir. Daha fazlasını denerseniz, daha iyisini yaparsınız

21 Haziran 2018

Daha fazla toplumsal temalar ile ilgili durumlar ön plana çıkarak bizleri fazlasıyla meşgul edebilir. Örneğin  ikili ilişkiler, birtakım maddi ortaklıklar, hukuk, adalet gibi kavramlar ve evlilik üzerine olan tüm konular bugün bizleri birçok konuda yenileyebilir ve fikirlerimizi değiştirebilir. 

Eş ve partnerimizle olan ilişkilerimizde  kendimize ait sınırlara saygı gösterilmesini bir yandan isterken diğer bir yandan buna pek fazla umursar vaziyette olmayacağız. Hatta bazı durumlarda ilişkiler devam etsin diyerek kendimizden ödün vermeye de istekli halde davranmaya açığız.

Ayın terazi burcundaki bu konumu ile belki de çareleri geçmiş ilişkilerimizde ve almış olduğumuz derslerde bulacağız. Özel ilişkilerde ise bugün  kadersel  aşklara ve kurulan köprülere şahitlik edebiliriz. Çünkü duygularımızı ve düşüncelerimizi ifade etmek açısından son derece  olumlu etkiler mevcut. Sadece bu noktada yapmanız gereken şeyi fazlasıyla kendinizi heyecana kaptırmadan bildiklerinizi karşı tarafla paylaşmak olacaktır. Finansal ve ekonomik açıdan gelişen bazı sürprizler yüzünüzü güldürecektir. Alacaklarınız var ise bunları talep edebilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Hayatta tek engel vardır, o da insanın kendi beyninde oluşturduğu engeldir. Bunlar fiziksel engellerden çok daha tehlikelidir. Unutmayın, bu engeller hiçbir zaman gerçekte var olmaz. Siz beslediğiniz sürece ortaya çıkarlar, hayatın her alanında olumlu düşünmek, engelleri yok etmek için fazlasıyla yeterlidir. Unutmayın başarmak için elimizde fazlasıyla malzememiz var, yeter ki onları kullanmasını bilelim. İnsanlar hep ne istediklerini bildiklerini sanırlar ama aslında hiçbir zaman gerçekten ne istediklerini durup düşünmezler.

 * İsteklerin konusunda yeterince net olamazsan karışık düşünceler üretirsin. Sonuçta hayatında da karışık sonuçlar alırsın. İsteklerin ne kadar net olursa o kadar fazla güçlenirsin.

 * Bir sonuç alamıyorsan bu gerçekten o sonucu almayı istemediğinden olabilir. Gerçekten isteyip istemediğini düşün.

 * Tüm gerçekliğin aslında olaylara ve durumlara karşı bakış açından, yaklaşımından, düşünce ve tavırlarından kaynaklanıyor. Algın tamamen bir yanılsamadır ve başına gelenlere karşı tavrını değiştirdiğinde gerçekliğinde değişecek.

Yazının devamı...

Herhangi bir girişimdeki başarı şansınız, her zaman kendinize olan inancınız ile ölçülebilir

20 Haziran 2018

Ay-Güneş karesinin gökyüzüne  hâkim olması nedeniyle de duygularımız ve mantığımızın bilgiler üzerinden çatışmasına şahitlik edeceğiz. Öğrendiğimiz bilgileri bazı durumlar için  zihnimizde bir yere oturtmakta güçlük çekeceğiz. Bunu yaparken bir yandan da geçmişte unutamadığımız kişi ve olaylar tekrar gözümüzün önünde canlanabilir. Bu noktada akıl ve kalp arasında gidip gelmeler yaşayabilir ve kendimizi bir noktaya odaklamakta güçlük çekebiliriz.

 

Kısacası gün genelinde karmaşa, kararsızlık ve belli bir sonuca ulaşamama durumu bizleri oldukça yorabilir. Bugün özellikle otoriter figürlerle zıtlaşmamaya dikkat edelim.  Biraz yavaşlayıp aklımızı ve kalbimizi dinlendirelim. Neden o seni sevmiyor? Ya da hayatım neden böyle gidiyor gibi karamsar duygular içerisinde olarak zamanın sonsuzluğundaki bu telaşlı gidişata  biz de olumsuz anlamlar yüklemeyelim. Köklerinizi yaşam toprağının kalıcı değerlerine daha güçlü bağlamayı öğrenirseniz başarıya doğru daha bilinçli ve daha sağlıklı yükselirsiniz.

 

Gelelim günün Tavsiyeli hikâyesine;

 

Öğretmen, iki öğrencisine birer sepet verir ve bahçeye elma toplamaya gönderir. “En tatlılarını getiren mezun olur.” der.

Yazının devamı...

Hayallerinizi takip etmek için yarını beklerseniz, siz oraya varana kadar giderler. 

19 Haziran 2018

Bugün Ay Başak burcunda hareket edecek. Duygusal birtakım beklentilerden çok daha akılcı ve pragmatik düşünceler peşinde koşacağız. Bilgiyi alma ve bilgi toplama esnasında özellikle eleştirici yaklaşımlardan uzak durmalı, daha pozitif olmaya özen göstermeliyiz.

Ancak bu noktada dikkat etmemiz gereken bir konu da olaylar konusunda fazla titiz ve detaycı olmamamız ve durumları gidişata bırakmamız olacaktır. Kısacası bugün her konuda mükemmel olma duygusu sizlere zarar verebilir. Bu nedenle olayları akışına bırakmak emin olun daha iyi sonuçları da beraberinde getirecektir.

Ay- Neptün karşıtlığının tetikleneceği ve Merkür’ün buradan sağlayacağı olumlu açı ile yaşamınızda geçmiş dönemler de yaşadığınız hayal kırıklıkları ya da haksızlıklar var ise bunlarla ilgili çok önemli gelişmelere şahitlik edebileceğinizi söylemektedir. Bu tür konularda gurur yapmak yerine daha uzlaşmacı ve yapıcı hareket etmeniz size kazanım getirebilir. Farkındalıklı olalım. Ekonomik koşullarınızı dönüştüreceğiniz önemli bazı girişimlerde bulunmanız adına gayet başarılı bir gün geneli.

Arkadaşlarınızla finansal konular yüzünden bazı fikir ayrılıkları yaşayabilirsiniz. Bu anlamda spekülasyonlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sorunlar karşısında objektif bir tutum takınmanız sizin gerçekleri daha çabuk bir şekilde görmenizi sağlayacak ve daha doğru bir yol üzerine götürecektir. Bu yönde fikirlerine güvendiğiniz, yaşama duruşuyla saygınızı kazandıran kişilere de danışmanız sizlere artı bir bakış açısı getirecektir.

Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

Herkes tarafından sevilen bir adam vardı. Fakat kader ve dua anlayışı biraz farklıydı.
Bir gün yaşadığı kasabada sel felaketi yaşandı. Herkes Kasabayı terk etmeye başladı. Ama adam yerinden kımıldamıyordu. Sonunda en yakın komşusu arabasını onun evine çekerek kendisine seslendi.

'Haydi! Arabaya atla kasabada kimse kalmadı. Barajın kapakları patladı, büyük bir sel geliyor. '

Yazının devamı...

Unutma, olabileceğin kişi olmadığın sürece tatmin olmazsın.

18 Haziran 2018

Bugün Ay sabah saatlerinde aslan  burcundaki seyahatinden sonra öğlen 12.00’dan sonra Ay başak burcuna geçiş yapacak. Bu nedenle sabah saatlerinde ilişkilerimiz ile ilgili konularda bir takım gerginlikler ve restleşmeler yaşamaya açık görünüyoruz.

Ortaklarınız varsa eğer iletişimsel  diyaloglarınıza dikkat etmenizi tavsiye edebiliriz. Toplantılarınızı, görüşmelerinizi öğleden sonraki saatlere ayarlamanız daha isabetli ve kalıcı sonuçlar verebilir. Henüz yeni bir ilişkiye başlayanlar için gayet  romantik bir gün olduğunu söyleyebiliriz

Öğleden sonra ayın başak burcuna geçişi ile birlikte bizler de daha titiz, detaycı ve ayrıntılara önem veren  bir ruh hali içinde olabiliriz. Bugün duygusal anlamda içimiz de yaşadığımız bazı sorulara daha fazla cevap arayışı içinde olabiliriz. Aşk hayatımızın ön plana çıkacağı şanslı bir zaman dilimi de olacağını belirtmeden geçemeyeceğim. Bugün duygusal anlamda yaşamınızda farklılıklar beklediğiniz, özel hayatınızı paylaştığınız kişiyle daha sıcak ilişkiler içinde olmak istediğiniz bir gün yaşayabilirsiniz. Sevgi ile ilgili bazı konularda çekimser kalmanız karşınızdaki kişinin bir anda vazgeçmesine neden olabilir. Eğer seviyorsanız bunu söylemekten asla çekinmeyin. Çünkü sevgi de  gurur olmaz. Eğer bir partneriniz varsa onunla ilgili önemli bir karar verebilir, ilişkinizi ciddi boyutlara taşıyabilirsiniz.

Öz benliğimizin ve egomuzun tatmin olduğu kişisel sahipliklerimizle beraber kendimizi ifade etmek isteyebiliriz. Aşk ve ilişkilere bakış açımızda da bir takım güçlü tutkular ve aidiyet hissi söz konusu olacaktır. Astroloji aslında bir şekilde kendi kendimizi idare edebilmemize yardımcı olan bir araçtır. Bu yüzden bu dengeyi bugün iyi bir şekilde kurabilirseniz geleceğe yönelik kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyesine;

İKİ ŞEY ÖĞRETİSİ
Kilise tarafından yakılarak öldürülen

Yazının devamı...

Bunca boş konuşan insanın arasında dilsiz olmak engel değil, devrimdir.

14 Haziran 2018

Şimdi bakalım bugün nede olsa yeniay sabahına uyanmış bulunmaktayız.Bugün Ay ikizler burcundaki seyrinden yengeç burcundaki seyrine geçiş yapıyor olacak ve günün ilerleyen saatlerine kadar yengeç burcunda hareketine devam edecek. Bundan dolayı duygusal kimliğimizle olaylara vurgu yapmak istediğimiz her konu artık daha görünür olacak. Özellikle ailemiz ve evimize dair olan tüm konular daha fazla dikkatimizi çekiyor olacak. Annemizle olan ilişkilerimizde bazen kendimize  sınırlar koymayı bazen de aynı duygusallıkla ona bağlanmayı tercih etmek isteyeceğiz. Sebepsiz yere ağlamaya ve haddinden fazla alınganlığa daha  yatkın olabiliriz.. 

Otoriter figürlerle olan ilişkilerde ise kullandığımız sözcüklere karşı daha dikkatli olmalıyız. Aşk hayatınızda göstermiş olduğunuz sabrın karşılığını alabilir, kendinizi sevginin güvenli kollarına bırakabilirsiniz. İlişkinizde daha da  derinleşmek isteyebilir ve  karşınızdaki kişiyi yeterince tanımak adına kolları sıvayabilirsiniz. Birbirini tanımadan ve anlamadan sürdürülen beraberliklerin günümüzde ne kadar kısa ömürlü olduğunu bildiğimiz için sizlerin bu anlamda karşınızdaki kişiyi tanımak için yaptığınız bütün fedakarlıkların gayet mantıklı ve dürüstçe olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gündelik yaşamınızı düzenleyen bazı kararlar almak için şartların biraz daha olgunlaşmasını bekleyebiliriz. 

 Gelelim günün tavsiyeli hikayesine ;

Çin düşünürü Lao Tzu bu öyküyü çok sever, sık sık anlatırmış. 

Bir köyde bir yaşlı bir adam varmış… Çok fakir… Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki kral bile onu kıskanırmış. Kral at için ihtiyara neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış. 

“Bu at, bir at değil benim için… Bir dost. İnsan dostunu satar mı?”

Bir sabah kalkmışlar ki at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış. Köylü “Bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün onuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var ne de atın” demiş. 

“Karar vermek için acele etmeyin. Sadece at kayıp deyin. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. 

Yazının devamı...

İkizler burcunda Yeniay zamanı! Kendine dönmeyen deliye döner.

13 Haziran 2018

İkizler burcunda bu yeniay sizleri sebepsiz gergin ve sağa sola karşı hatta geçmişinizdeki insanlara karşı saldırgan tavırlar sergilemenize neden olabilir. Geçmişte yarım kalmış bazı hesaplaşmaları tamamlamak ya da o bunu hak etmiyor herkes bunun hak etmediğini öğrenecek gibi dürtüsel düşünceler içinde olabilirsiniz. Dedikodular ve bazı yanlış anlaşılmalar içinde olmamanızı tavsiye edebilirim.

Mevlana’nın dediği gibi: Kendindeki şu müthiş savaşa bak. Başkalarının savaşı ile ne diye meşgul olup durursun? Sen kendi kayığına bak, sen kendi dalgana bak, sen kendi denizine bak!”

Yani bakış açınızı değiştirmeniz size daha önemli farkındalıklar getirecektir. Sinir halinden çıkarak daha yapıcı ve uzlaşmacı olmanızı tavsiye edebilirim. Yaptığım iş için daha ne kadar emek verebilirim dediğinde evren de önünüze kocaman bir hediye paketi sunabilir. Bunun yanı sıra gerçekleşen yeniay gökyüzüne capella yıldızı ile de temas halinde olacağından zorluklarla geldiğiniz yolun sonunda artık istediğiniz ferahlamayı buluyor olacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı şeyler elbette yine olacaktır. Trafik kazaları ve hızdan kaynaklanan bazı işlerde temkinli olmanızda fayda olduğunu söyleyebiliriz. Kazanç kapınızda ani bir yükselme  yüzünüzü güldürebilir. Yeni kariyer planları yapmanız için uygun bir fırsat. Bu yeniay ve sonrasındaki on dört gün içinde önünüze gelen tüm işler sizi geleceğe yönelik büyük başarılara taşıyabilir. Vizyonuzu geniş tutun ve kendinize güvenmeyi asla ihmal etmeyin.

Yeni bir başlangıç yapmak ve yeni projeler başlatmak için harika bir zaman aralığı sizler için. Bu durumlar veya olaylar, aşk hayatınız üzerinde önemli netlikler yaratabilir. Mevcut ilişkilerde güç ve kontrol konuları ortaya çıkabilir. Kıskançlık veya sahiplik gibi bazı manipülatif davranışlar gerginlik yaratabilir. Bu tür davranışların kökeninde sevilmeme korkusu veya kendini değersiz hissetme duygusu bulunmaktadır. Korkular bizi her zaman aciz bırakır. Bunlar sadece hayalden ibarettir. Tıpkı rüyanızda bir canavar görüp, korkuyla yataktan fırladığınızda gözünüzü açıp onun var olmadığını anlamak gibi... Korkular, silahında mermi olmayan soyguncular gibidir. Neyimiz var neyimiz yoksa alırlar sizden. Eğer karşı koyarsanız, size korktuğunuzu yapacak güçleri olmadığını görürsünüz. Başınıza gelen olumsuzluklar için “nereden çıktı” diye düşünmeniz anlamsızdır. Bunlar sizin fark etmediğiniz sebeplerdir. Dev bir çınarı içerden yiyen kurtlar gibi.  Bazen bunlar saniyeler sonra, bazen de yıllar sonra karşınıza çıkabilir. Evrende her şeyin bir oluş süresi vardır. Bebek anne rahminden 9 aydan önce çıkmaz. Tamamlanma ve hakikat bunu gerektirir. Sonuç olarak, düşündükleriniz, tasarladıklarınız, hissettikleriniz, söyledikleriniz sizi bulur.

Ona göre aklınızı kullanın… Egonuzu değil…

Gelelim günün tavsiyesine;

Geleceğinizi sizin dışınızdaki insanlara ve onların kararlarına, makamlarına bırakmadan kendi elinizde tutun. Siz, içinizdeki gücü, gerçek ışığınıza kavuşmak için kendinize saygı duyarak özgüveninizi yükseltebilir ve kendinize yardımcı olabilirsiniz. Dünyaya geliş öykünüzü bilmek, kendinize saygı duymak ve gerekli özgüvenin temini için yeter de artar bile.

Hayat sınırsız özgürlüğü yakalamak ve bu dünyada cenneti bularak tam doyuma ulaşmaktır. Herkesin peşinde koştuğu cennet için önce cehennemden geçmek gerekir. Vaha bulmak isteyen çölde yürümek zorundadır. Işığı bulmak için de karanlığı görmek şarttır. Atılan her adım, gösterilen mücadele ve gayretler, engelleri aşma azmi, yaratılışımızın en derin arzu ve özlemini ifade eder. Mutluğun kaynağı da, sebebi de sizsiniz.

Yazının devamı...

“Kim ve ne olduğunuza güvenin; evren sizi mucizevi yollarla destekleyecektir.”

12 Haziran 2018

 Zira  merak duygumuzu kontrol edemeyebilir, aşırıya kaçabiliriz. Merkür gezegeni akşam saatlerinde yengeç burcuna geçiş yapıyor olacak. Bundan dolayı enerjimiz daha negatif yönde olabilir ama unutmamak ta fayda var ki başarının ve mutluluğun en büyük düşmanları hep bu negatif duygulardır. Bu duygular sizi her şeyden geri bırakır ve tüm yaşam zevkinizi alıp götürürler. Parasal anlamda güç kazanabileceğiniz bir zaman dilimi.

Daha duyarlı olup  fırsatları lehinize çevirebilirsiniz. Bunun yanında duygusal olarak içsel anlamda bir baskı ve huzursuzluk yaşayabilirsiniz. Bunu minimum düzeye indirmek istiyorsanız hedeflerinizi tekrar gözden geçirmeli ve ne yapmanız  gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Yarın gerçekleşecek olan bir  yeni ay için konuşacak çok şey var. Bugün saat 11:00 de hürriyet facebook canlı yayına bekleriz.

Gelelim günün tavsiyesine;

Gelelim Günün Tavsiyesine;

Eğer etrafında herkes şaşkına dönmüş, yollarını şaşırmış ve bundan seni sorumlu tutarken,

sen kendi tuttuğun yoldan ayrılmaz ve başını dik tutabilirsen, beklemeyi bilir ve beklemekten yorulmazsan, başkaları seni aldatırken sen yalanla iş görmezsen veya onlar senden nefret ederken sen nefret etmeye yanaşmazsan ve bütün bunlara rağmen fazlasıyla iyi görünmez ve fazlasıyla baskıcı konuşmazsan,

Rüya görüp rüyalarının kölesi olmazsan, düşünüp her türlü düşüncelerini hayatının esas gayesi yapmazsan, eğer zafer ve yenilgiyle karşılaşabilir ve bu iki şeye karşı aynı şekilde kayıtsızca hareket edebilirsen,

söylediğin hakikatlerin reziller tarafından akılsızları aldatmak için değiştirilerek kullanıldığını işitmeye tahammül edebilirsen veya yapmak için bütün hayatını verdiğin şeylerin bir an içinde yıkıldığını görür de tekrar eğilir, yorgun vücudun ve yıpranmış ellerinle onları yeniden yapabilirsen;

Yazının devamı...