"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Yengeç burcunda gerçekleşen Yeniay’ın etkileri ve önerilerimiz…

24 Haziran 2017

Öncelikle sevgide öz değer sorgusu üzerine anlam kargaşası yaşadığımız bir yeniay karşılıyor olacak bizleri. Sevgi ve fedakârlık üzerine her birimiz ilişkilerimizden yana bir şeyleri hazmetmeye çalışacağız sanırım. Duygu dünyamızda derinlik yakalamak ve sahiplenmek, sahiplenilmek ilişkilerde ana tema olacaktır. Aşk ve ilişki ayrımı ekseninde idrak mekanizmamız daha net çalışabilir. Duygularımızın muhakemesini ve hangi ihtiyaçlardan geldiğini daha net algılayabiliriz. Şefkat ve sahiplenilmek duygusu ilişkilerde daha da artacaktır. Hiç olmayan birine şefkatinden veya merhametinden dolayı tutunma ve ona sığınma ihtiyacımız artabilir. İlişkilerde fedakârlık dozunu artırabiliriz. Yaşadığımız duygu yoğunluğundan dolayı fedakârlıklarımızın ne olduğunu veya bizi nasıl bir yola doğru ittiğini gözlemleyemeyebiliriz. Bu yeniayda sadece duygusal güdülerimizin ve hayallerimizin peşinden gideceğiz. Tek olmak ve bir olmak karşımızdaki ile bütünleşebilmek uğruna yapabileceklerimiz sınırlarımız artabilir. Fazlasıyla duygusal ve hassas bir yeniay duygusal ihtiyaçlarımızdan dolayı ilişkilere bakış açımız bağlılık temalı gelişecektir. Sadece anda güzel ilişki yaşadığımız insanlarla bile evlilik ve gelecek planları yaparken bulabiliriz kendimizi. Ve Sezen şarkıları daha bir içimize işleyecek. Söz konusu aşka dairse her şer hayra yorulacak ve yerini sabırlı bekleyişlerden sonuç almak kalacak…

Juno’nun aktif olduğu bir yeniaydan Mars’tan aldığı tam karşıtlık ve Neptün’den almış olduğu açılarla ilişkiler kadersel bir karar zamanına gelecek. Yani ilişkilerde gelinen bazı noktalar ve şartlar evlilik ve ciddiyet kavramlarını karşımıza getirecektir. Kendinizden vereceğiniz hiçbir fedakarlık yerini doldurmayacaksa zaman kaybetmenin anlamı yoktur bu yeniay süslü duygu yüklü olayları deneyimleyeceği için mantıklı ve uzun vadeli kararlar almamızdan alıkoyabilir bizi. Ve biz kadınlar başroldeyiz dişil prensiplerin ilişkiye kattığı değerler ön planda olacak. Bir erkekte bıraktığımız duygularla yüzleşebiliriz. Yani erkekler üzerinde duygu oluşturabilen kadınlar için önemli konuşmalar ve yeni başlangıçlar zamanı olabilir. Bunu en iyi hislerinizle bulabilirsiniz. Erkekler içinde yön bulmanın zamanı geldi. İçindeki dişil prensiplerle yüzleşmeleri daha gerçekçi olaylar üzerinden olabilir. Ufacık bir olayla duyguları su yüzüne çıkabilir. Duygusal güdüleriyle hareket edebilir, önemli kararlar alabilirler. Sezgilerimiz ve algılarımız fazlasıyla güçlü. İlk çocukluk yıllarımızdaki bilinçaltı olaylarımızla yüzleşebilir bazı korkularımızı daha net görebilir ve bilinçaltı inanışlarımızla bazı olayları deneyimleyebiliriz. Bırakamadığımız ve bırakmaktan korktuğumuz her kişi ve duygu bize yeni olaylar deneyimletebilir.

Sabit yıldızların şanslı ve koruyucu niteliği Kişisel ve profesyonel her türlü yeni ortaklıklar kurmak için mükemmel bir zaman olduğunu bize fısıldıyor. İletişim ve ulaşımla ilişkili her şeyi satın alıp ya da satmak adına için mükemmel bir yeni ay. Taşınmaz mülkleriniz ile ilgili şeyleri satmak isterseniz güzel bir dönem. Yeni bir iletişim cihazına ihtiyaç duyarsanız da almanız için uygun.

25 Haziran -12 Temmuz tarihleri arasındaki bu yeni ayın ilk iki haftası, fikir paylaşmak ve geleceğe yönelik planları tartışmak için ise değerlendirebilirsiniz. Özellikle önemli sabit yıldızların kavuşumları da söz konusu olduğu için kadim astrologlar ticaret girişimlerinde bulunmayı önermişler.

YENİAY TAVSİYELERİ:

*İnsanları ölçme.

*Başkalarından daha akıllı olmaya çalış; yalnız kimseye söyleme.

*Başkalarının terbiyesizliğine karşı en iyi silah, bir insanın kendi terbiyesidir.

Yazının devamı...

Eğer kendi merkezini bulursan, hiçbir şey seni olduğun yerden hareket ettiremez

23 Haziran 2017

Cuma günü boyunca Ay İkizler burcunda hareket etmeye devam edecek. Gün genelinde Ay-Neptün karesini deneyimleyeceğiz. Bu açı insanın kendine olan güvenini kaybettirebilir. Mantıkla duyguları arası sürekli çelişir. Olayları kafalarında büyütme, mantığımızla değil duygularımızla analiz etmeyi ve olmamış olayları olacakmış gibi değerlendirmemize neden olabilir. Bu yüzden kuruntulu bir gün içerisinde olabilirsiniz. İçerisinde bulunduğunuz durumun aslında düşündüğünüz gibi olmadığını anladığınızda pişman olabilirsiniz. Bugün kendinizden şüphe etmemeniz gerekli. Kendini ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Hayal dünyasında yaşamayın.

Bu görünüm aynı zamanda aşk ilişkilerinde sorunlar göstergesidir. Duygularınız kandırmaya yatkındır ve kuruntular içinde olabilirsiniz. Bu açı yeteneklerinizi düşünce ve ifade yöntemlerinizi zayıflatarak size gerçekçi olmayan bir yön kazandırabilir.

Biraz katı tutumları içerisinde olabilirsiniz. Bugün iyi bir dinleyici olmanızı tavsiye edebiliriz. Ya da bazı isteklerinizi yazılı olarak ifade etmeniz sizin için uygun olabilir. Karamsarlıktan uzak durmalısınız. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde esnekliği ve anlayışı ihmal etmeyin. Parasal kandırılmalara ya da para kaybetmeye karşı ise daha tedbirli olmanızı önerebiliriz. Baskın tavırlar içerisinde olmamanız sizin açınızdan daha olumlu bir yöne gidecektir. Gece saatlerinde Ay yengeç burcuna geçiş yapacak. 24 Haziran 2017 tarihi sabah 05:30 da yepyeni bir ay doğacak. Hayırlara vesile olmasıyla…

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

Çocuk, büyükbabasının mektup yazışını izliyordu. Birden sordu: “Bizim başımızdan geçen bir olayımı yazıyorsun? Benimle ilgili bir hikâye olma ihtimali var mı? Büyükbaba yazmayı kesti, gülümsedi ve torununa şöyle dedi :”Doğru, senin hakkında yazıyorum. Ama kullandığım kurşun kalem yazdığım kelimelerden çok daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin.” Çocuk kaleme merakla baktı ama özel bir şey göremedi. “İyi ama bu kalem benim hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden hiç farklı değil ki!” Bu tamamen nesnelere nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş önemli özelliği var ve sen de bu özellikleri kendinde benimseyebilirsen hep dünyayla barışık bir insan olursun.”

Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı’dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir.”

İkinci özellik: Zaman, zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemimin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar.”

Üçüncü özellik:

Yazının devamı...

İnsanoğlunun kendi kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür

22 Haziran 2017

Gün genelinde Ay ikizler burcunda hareket edecek. Yeni olan ve farklı duran ne varsa ilginizi çekecektir. Zihinsel uyarılma adına merak ettiğiniz birçok soruya cevap aramak isteyeceksiniz. Bence aramalısınız da.  Önce düşünerek tepki vermeli; düşüncelerinizin değerlendirmesini yaptıktan sonra ise ona göre hareket etmelisiniz. Duygularınızla temasa geçmemek için daha aklı başında hareketler içinde olacaksınız. Çevrenizdeki insanların duyguları hakkında analiz yapıp onlar hakkında konuşmayı tercih edebilirsiniz. Bu bazı yanlış anlaşılmalara sebep verebilir. Bazı dedikodusal olaylarla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Bugün entelektüel girişimler içerisinde olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlar hakkında ya da yeni tanıdığın insanlar üzerinde sağlıklı bir sağduyuya sahip olup durumları ve insanları değerlendirmede sağlam bir içgüdüye sahip olabilirsiniz. Ay ikizlerdeyken kontrol etmemiz gereken duygumuz gerçekleri olduğu gibi değil de, kendi hoşumuza gittiği gibi algılama yönünde olduğu için sorunlara karşı çözüm bulma noktasında tehlikeli bir eğilim verir. Bunun dışında yüzeysel ve önemsiz konularda sürekli gevezelik yapabiliriz. Karşınızdaki insana konuşma fırsatı vermeyip, birilerinin yerine düşünerek sabırsızca hareket etmemek gerekiyor. Birçok konuda genel bilgiler edinme ve kestirmecilik yerine bir konuda derinleşmeye karşı sabırlı olmalısınız. Bu birkaç gün içerisinde araştırmacı yönünüz ile bir konunun her iki yönünü görerek, dinleyerek, sabırla, hedefe yönelik bilgi toplayıp bunları geleceğe doğru şekillendirip, çevrenizdeki insanlara faydalı olabilirsiniz. Şu günlerde çevrenizden aldığınız haberlerden de pek fazla emin olmayın. Olayların derinine inin.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

   Yaşlı Kızılderili reisi torunuyla birlikte kulübesinin önünde oturmakta ve az ötede birbiriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izlemektedir. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtır. On iki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup dururlar. Bunlar dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri kurt köpeğidir. Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünmektedir. Dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden özellikle siyah ve beyaz olduğunu anlamak ister. Bir gün dedesine bunun sebebini sorar;

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazlar ve “Onlar benim için iki simgedir evlat.” der.

“Neyin simgesi?” diye sorar çocuk.

Dedesi: “İyilik ile kötülüğün simgesi.

Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.” Çocuk, sözün burasında; ‘mücadele varsa, kazananı da olmalı’ diye düşünür ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini daha ekler:

“Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?

Yazının devamı...

Mücadele devam edebildiği sürece yenilgi yoktur

21 Haziran 2017

Finansal harcamalarınızı tekrar gözden geçirebileceğiniz, yatırımsal konular adına çevrenizden fikirler alabileceğiniz bir gün geneli denebilir. Bugün Güneş Yengeç burcuna geçiş yapıyor. Şimdiden Tüm Yengeçlerin güneş dönüşlerini ayrıca kutlarım.

Bugün yeni şeyler denemekten ve risk almaktan kaçınmanızı önerebilirim. Başkalarının acısına ya da çaresizliklerine karşı aşırı merhametli tavrınız sizi gün genelinde yorabilir. Bu enerjinizi daha dengeli kullanmalısın. Kendi hayatının yolculuğunda ve çevredeki kişilerin iyiliği için duygularının aşırılığını ayarlaman gerekli. Güneşinde ve Merkür’ün de artık Yengeç burcunda hareket etmesi seni duygularının mantığından daha ön planda çalışacağı mesajını veriyor. Daha hassas ve sezgisel olabilir ve başkalarının duygusal durumlarına kolayca tepki verebilirsin. Kendin hakkında duygularını yeniden tanımak adına çok şey öğreneceğini söyleyebilirim. Aile içinde iletişim üzerine önemli gelişmeler deneyimleyeceksin. Bu transit etkisiyle aile içindeki küslükler, kırgınlıklara artık bir son verebilirsiniz. Örneğin, aile fotoğrafları toplamak veya aile geçmişi öğrenmek ya da aile içi toplantılar organize etmeniz sizi besleyebilir. Kendi inandığın düşüncelerini iddia etmekte güçlük çekebilir ya da şüphe duyabilirsin. Bu konuda kendine olan güvenini asla kaybetme. Ailenizin konforu için onlara karşı sevecen ve besleyici bir yön içinde olmalısınız. Bu dönemde istemsizce sert davrandığınız konuları gözlemleyin. Bu tür zor konular aslında yengeç gibi sert bir dış kabuk olarak düşünülebilir. Sert kabuğun altındaki savunmasız kaldığınız ve tehdit altında olduğunuzu düşündüğünüz korkuyu keşfederek, Tam da bu noktada geri çekilmek yerine korkularınızla yüzleşmelisiniz. Unutmayın şikâyet edilen yere mucizeler gelmez…

Gelelim günün Tavsiyeli hikâyesine;

Japonya’da bir çocuk on yaşlarındayken bir trafik kazası geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş. Oysa çocuğun büyük bir ideali varmış. Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş. Sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayali de yıkılan çocuğunun büyük bir depresyona girdiğini gören babası, Japonya’nın ünlü bir judo ustasına gidip yapılacak bir şeyin olup olmadığını sormuş.

Hoca: “Getir çocuğu bir bakalım.” demiş.

Ertesi gün baba ve oğlu hocanın yanına gitmişler.

Hoca çocuğu süzmüş ve: “Tamam.” demiş. “Yarın eşyalarını getir, Çalışmalara başlıyoruz.”

Ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve “Bu hareketi çalış.” demiş. Çocuk bir hafta için aynı hareketi çalışmış. Sonra hocasının yanına gitmiş. “Bu hareketi öğrendim başka hareket göstermeyecek misiniz?” diye sormuş. Hocanın cevabı: “Çalışmaya devam et olmuş. İki ay, üç ay, altı ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş. Çocuk bu bir yıl boyunca hep o aynı hareketi tekrarlamış.

Yazının devamı...

İnsanlığını kaybettin mi aldığın her nefes üşütür seni…

20 Haziran 2017

Ay boğa burcunda ilerlerken konuşmamız, kendi duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak için sarf ettiğimiz gayret ve olaylara daha olumlu bakışımız bize önemli kazanımlar getirebilir. Günlük rutinlerinizi duygusal güveniniz yüzünden İstikrarlı ve tutarlı bir şekilde korumak istersiniz. Değişim fikri size ürkütücü gelebilir. Belki gerçekten istediğiniz bir teklif önünüze gelir ama siz duygusal güven alanınızı bozmamak adına bu fırsatı göremeyebilirsiniz. Yeni şeyler denemek veya alışılmışın dışına çıkma fikri sizi sanki yanıltacakmış hissi verebilir. O zaman değişime açık kararlarınız söz konusu olursa kendinize birkaç gün zaman tanıyın. Partnerinizden ya da çevrenizde, hayatınızın her yönüne ait kararlarınız ile ilgili duygusal baskı hissedebilir bunu aşırı yeme veya size keyif verici konulara yönelerek unutmak isteyebilirsiniz. Ancak çözüm olarak kötü alışkanlıkları aşmak ve dünya ile başa çıkmak adına daha yaratıcı olmalısınız. Mesela yürüyüş yapmak, dekorasyon, yemek, sanat ve müzik yoluyla kendinizi hiç yapmadığınız bir hobiye doğru bile dönüştürmeniz sizi iyileştirecektir. Kendi düşünce ve görüşlerinizi ortaya koyarken zorluklar çekebilirsiniz. Bu gün yaşadıklarınızı geçmişinizdeki deneyimlerinizle bağdaştırmalısın. Yaşadığınız olumsuz bir olayın aslında öğrenmeniz gereken bir yönünüz olduğunun keşfi ile taçlandırın. Görmezden gelmeyin. Mükemmel bir dinleyicilik gününüzdesiniz. Bugün özellikle dinleyin ve elinizden gelen destekleri çevrenize yapın. Gün genelinde üzerinizdeki etkileyici ve rahatlatıcı kişilik etkisi hem kendiniz, hem de diğer insanlara yardım etmek için cazibenizi daha güzel kılacaktır. Bugün ortaklarınız veya yakın çevrenizle bazı konularda İşbirliğinde bulunabilir, inandığınız konular için ısrarcı rekabetler içerisinde olabilirsiniz. Bunu kontrol etmeli ama cesaret ve değişim yönünüze de açık olmalısınız. Akşam saatlerinden sonra Aşk ve sevgi anlamında şaşırtıcı itiraflarla karşılaşabilirsiniz. İlişkiler sizin için bugün önem kazanacak. Çalışma ortamınızda kadın figürleri ile gerilmelerinize ayrıca dikkat etmelisiniz. Özellikle kadınlar arasındaki gizli rekabet ortamları sizi huzursuz edebilir. Bu tarz oluşumlar içeresinden nazikçe çıkmayı tercih edebilir ya da yapıcı olarak arabulucu davranışlar sergileyebilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikâyesine;

Bir yolcu gemisi yolculuk esnasında kopan bir fırtınada batar ve içindekilerden sadece iki adam küçük ve ıssız bir adaya yüzmeyi başarırlar. Ne yapacaklarını bilemeyen bu iki kazazede Allah’a yalvarmaktan başka çarelerinin olmadığına karar verirler. Fakat kimin duasının daha güçlü olduğunu anlamak için adayı ikiye bölmeye karar verirler ve adada karşılıklı olarak yaşamaya başlarlar. İlk diledikleri şey yiyecektir. Ertesi sabah, birinci adam kendi tarafında dalları meyve dolu bir ağaç bulur ve ağacın meyvelerinden yer. Diğer adamın alanı ise hala çoraktır! Bir hafta sonra, birinci adam yalnız olduğu için kendisine bir eş diler. Ertesi gün bir kadın yüzerek birinci adamın tarafına gelir. Diğer tarafta yine hiçbir şey yoktur! Hemen sonra birinci adam bir ev, giysiler ve daha fazla yiyecek diler. Sihirli bir değnek değmişçesine tüm istedikleri kendisine verilir. Fakat ikinci adam hala hiçbir şeye sahip olamamıştır!

En sonunda birinci adam bir gemi diler böylece karısıyla birlikte adayı terk edebilecektir. Sabahleyin kendi tarafına demirlenmiş bir gemi bulur. Birinci adam karısıyla birlikte gemiye biner ve ikinci adamı adada bırakmaya karar verir. Onun hiç bir dileği gerçekleşmediği için Allah’ın nimetlerine layık biri olmadığını düşünür.

Gemi kalkmak üzereyken birinci adam cennetten yankılanan bir ses duyar,

---“Neden arkadaşını adada bırakıyorsun?”

--- “Bana gönderilen nimetler sadece bana aittir çünkü onlar için ben dua ettim, Onun duaları kabul edilmedi o yüzden o hiçbir şeyi hak etmiyor.” diye cevap verir birinci adam.

Yazının devamı...

Kalbini takip et, dışarı çık ve kaderinin en güzel fırsatını bul…

19 Haziran 2017

 Astroloji bilmek ya da gökyüzünün günlük hareketlerini takip etmek aslında sizi birçok iradeden farklı kılıyor. Zamanınızı kaliteli kullanmayı öğretiyor. Gelişen olaylardan şikâyetçi olmamayı ve kadercilik yapmamayı gösteriyor. Gökyüzü hareketlerinden hayatınızın akışı içerisinde ne elde ettiğinizi anlamayı, hayatınızla büyük dönüşümsel olaylarla nasıl baş edebileceğinizi, doğru ve gerçekçi motivasyonu nasıl kazanabileceğinizi, en önemlisi insanlara karşı ne kadar sabırlı olmanız gerektiğini anlatıyor. Mücadele etmek, bu hayatta şartlar ne olursa olsun ayakta kalabilmek için kendimizi idare etmenin yanında yaşadığımız olayları anlayıp yönetebilmemiz gerekiyor. Bazen nasıl bunu yaptım, ben hiç böyle çatışan bir insan değilimdir deriz, bazen de nasıl oldu da bu parayı o yatırıma yaptım deriz. İşte o ‘’Nasıl oldu da cümlesinin altında ki Astrolojik döngümüzün ya da önemli bir transit etkisi altında olduğumuzu bilmeyiz… Kısaca; Astroloji bir inanç değildir, bu yüzyılda hala bunu inanç ve gelecekten haber veren bir unsur olarak görenler var ise sabah sabah hayal kırıklığı yaşatmış olacağım. Çünkü: Gayb-ı Allah bilir. Bu konuda hayal kuranların tüm hayalleri yıkılabilir. Şöyle düşünün, Herkes geleceğine dair öngörülü olamayabilir. Tarihimizde büyük liderlerin en önemli özellikleri öngörülü olabilmeleriydi. Bunlar gelecekten haber verdikleri anlamına gelmedi. Astroloji size sadece öngörü sunar ve buna göre doğru tedbirler almanıza destek olur. İşte tam da bu noktada şunu unutmayın bir doğum tarihiniz, doğum yeriniz ve doğum saatiniz var. Ve bununla bir enlem ve boylamda dünyaya geliyorsunuz. İşte burada olayı ve durumu anlamanız için size sadece astroloji rehberlik yapabilir. Bu bakış açısından neden mi bahsettim? Çünkü bugün bunu sorgulayabilecek gökyüzünde bazı etkiler bulunmakta. Şimdi en azından bu bakış açısı ile güne devam edebilir belki kendinizi araştırmanız yönünde merak uyandırmış olabilirim.

Gün genelinde Ay koç burcunda hareket edecek. Oldukça dürtüsel davranışlar içerisinde olacaksınız. Duygularımızı çok fazla gizleyemeyeceğiz. Şayet stres altında kendi başınıza olmayı ve başkalarından uzak durarak geçirmeyi deneyin. Aslında gökyüzü size derki bu enerjiyi kendine gereksiz öfke edinerek geçirmek yerine bu coşkuyu kendini ve hislerini güzel bir şekilde ortaya koyarak geçir. Çünkü duygularını ve düşüncelerini iyi ifade etme fırsatına sahipsin. Kalp ve akıl arasında karar almakta zorlandığın günler içerisinde isen bugün kararını gönül rahatlığı ile tamamlayabilirsin. Ay-Satürn üçgeni kesinleşecek. Bu da Yaşamınızda sağlam temeller kurmanız ve emellerine ulaşmanıza yardımcı olan bir içsel güvene verecek. Çevrenizdekilerin saygısını kazanarak, kendinize güvenli ve sağlam bir temel oluşturmak için kararlı bir şekilde çalışın. Sen becerikli, yaratıcı ve bağımsız bir kişisin. Ay-Uranüs kavuşumu ise Yaşamın sıradan yanından şikâyetçi olmayın zevk almayı bilin diyor. Yaptığın iş veya hobin ya da yaşam alanın sıradanlık kazandıysa burada kendini riske atacak yenilikler ve özgürlükler yaratmana gerek yok. Sadece var olan durumunu daha keyifli hale dönüştürmek için fırsatlar aramalısın. Yaşamdan zevk almazsan yeni heyecanlar ararsın. Bu heyecanlar zaman zaman akıl ötesi işler olabilir ve hata yaptırabilir. Bu yüzden bu ince çizgide çok dolanmamalısın. Ay düğümleri ile Ay’ın güzel bir üçgeni var. Eski kadim astrologlar bu açıda ‘’Kalbini takip et, dışarı çık kaderinin en güzel fırsatını bul’’ demiş. Büyük şansın ve fırsatın burnunun önünde olabilir. İyi değerlendirmeler yapmalısın. Ayrıca ne istediğine dikkat etmelisin bugün. Daha sonra kendini yaşarken görebilirsin.

Dememiz o ki; Şans diye bir şey yoktur o yüzden bu fikre veda edin. Hayat fırsatlarla karşılaştığınızda hazırlıklı olmakla ilişkilidir. Hayatın her koşul altında, hatta en kötü koşullar altındayken bile bir anlamı vardır. Yaptığınız ve deneyimlediğimiz şeyde; en azından değiştiremeyeceğimiz türden bir acıyla yüzleştiğimizde aslında hayatın anlamını bulduğumuz noktadayızdır. Hazır olun ve kendinizi gelişen olaylara açık tutun. Hayatımızdaki her önemli olay, özellikle de mücadelelerimiz, içlerinde gizli bir anlam barındırır ve bu anlam size diğer her şeyden çok daha fazla hizmet edecektir, elbette buna izin vermeyi seçerseniz. Trajediyi zafere çevirmenin yolu budur…

 Mutlu haftalar, güzel günler dilerim

Aygül AYDIN

 

 

KOÇ

Yazının devamı...

Önyargılı olmak; daima zayıf olmak demektir

16 Haziran 2017

Ay balık burcunda hareket etmeye devam edecek. Bugün biraz karasızlık yaşayacağımız bir gün geneli diyebiliriz. Hayatımızdaki insanların artı ve eksilerini tartmak durumunda kalacağımız olaylar deneyimleyebiliriz. Duygu ve düşüncelerimizi dengede tutmak isterken kendimizi daha da dengesizleştirme noktasına gelebiliriz. Bu duyguyu fırsata dönüştürerek aslında nasıl uzlaşacağımızı öğrenmeli ya da nasıl davranacağınız konusunda anlayış ve iç bilgeliğinizi geliştirmelisiniz.

Bugün Yumuşak, yaratıcı bir o kadar da hassas bir kişilik içine bürünebilirsiniz. Gerçeklerle baş etmeli ve gizli duygu dünyanıza kendinizi kapatmamalısınız. Hafta sonu gökyüzü biraz sizi yorabilir. Âmâ unutmayın ki bu yorgunluklar önemli kazanımlar ve deneyimler getirirken, size gerçek potansiyelinizi de fark ettirecektir. Sanatsal, ruhsal ve yaratıcı doğanızı geliştirmeniz ve olumsuzluklardan var gücünüzle uzaklaşmanız gerekmektedir. Duygusal güce sahipsiniz ve hayatınızı seçtiğiniz şekilde şekillendirebilirsiniz. Duygularınız iş ve kariyeriniz ile ilgili tercihlerinizi çok fazla etkilememelidir. Aşk ve ilişkilerden yana oldukça zorlanabileceğinizde birkaç günlük zaman dilimindeyiz. Kıskançlık veya sınırlarınızı bilmeden karşı tarafa iddialı konuşmalarda bulunmanız sizi zor durumda bırakabilir veya pişmanlık yaşatabilir. Daha ölçülü ve sakin olmanızda fayda var. Şu günlerde verilen vaatler veya sözlere ise çok fazla itibar etmeyin. Unutkanlık, dikkat dağınıklığı veya hırsızlık gibi olaylara ise ayrıca dikkatli olmanızı tavsiye edebiliriz. Unutmayın ki tedbir sizden, takdir Allahtan…

Günün tavsiyesine gelecek olursak;

Önyargılı olmaktan vazgeçmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Hayata bakış açımızı oluşturmak için en önemli adım başka insanları sevme kapasitemizi geliştirmektir. Sevgi başka insanların durumunu anlamayı gerektirir. Kendi durumumuzu bırakıp başka bir insanın zorluklarını veya durumunu anlamaya başladığımızda içimizdeki o sevgi kıvılcımını geliştirmiş oluruz. Başkalarına sevgiyle yaklaşmak dikkatinizi çoğu kez gereğinden fazla ciddiye aldığımız küçük şeylerden ayırarak, bize şükretmeyi de öğretir. Ara sıra durup, hayatın ne mucizelerle dolu olduğunu düşünmek gerekir. Şuan görme ve farkındalık şeklinizle bu yazıyı okumanız bile hayatın bir mucizesidir. Sevebilmekte bir mucizedir. Ve daha ne mucizeler vardır…

Bunu düşünmeye başladığınızda büyük dert olarak gördüğünüz her şeyin aslında ufak şeyler olduğunu görmenizle bir farkındalık kazanabileceksiniz. Yaşamın amacı her işi bitirmek değil, bu yolda atılan her adımın tadını çıkararak, sevgi dolu bir yaşam sürmektir.

MUCİZELER Mİ? İşte onlar hep ansızın gelir…

Kahveler iftara kaldı diyelim…

Mutlu günler dilerim…

Yazının devamı...

Savaşan kaybedebilir ama savaşmayan hiçbir zaman bir zafer kazanamaz

15 Haziran 2017

Duygularınızı derinden hissedeceğiniz bir gün diyebiliriz. Stres altındayken bir şeylerden vazgeçip her şeye teslim olmayın. Kabul edilmemesi gerekenleri kabul etmeyin. Bu konuda cesur olun ve savaşın. Ailenizde ilişkilerinizde kendi duygusal sınırlarınızı oluşturmak isteyebilirsiniz. Yaşınız ne olursa olsun, kendi sağlığınız, günlük işlerinizi ayarlamanız ve hayatta önceliklerinizi tekrar değerlendirmenizi gerektiren olaylar deneyimlemek durumunda kalabilirsiniz. Sağlık veya konforlu yaşam şeklinizin oluşması adına güzel çareler ve çözümler bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu noktada çevrenize de yardımcı olmak isteyebilirsiniz. Kendinize güvenin ve kendinizi motive edin. Fırsatları tanıma ve bunlardan en iyi şekilde yararlanabilme yeteneğininizi geliştirmelisiniz. Kendi hayatınızın yolculuğunda çevrenizdeki kişilerin iyiliği için duygularınızı tasarruflu kullanmayı öğrenmelisin. Bununla birlikte, gerçekten de kaderinize doğru ilerleyebilmeniz için geçmişteki acıları ve kinleri bırakmanız gereken birkaç günlük zaman dilimi. Bir şeyleri affedin demeyeceğim ama unutmanıza da izin verin. Artık fırsatlar ortaya çıkmaya başlıyor. Geçmişe gömülmemelisiniz. Fırsatları kucaklama cesareti size yeterli olacaktır. Bugün başkalarına kendinizi anlatmak yerine dinlemeyi tercih etmelisiniz. Güneş-Satürn karşıtlığı ise sizleri yapmak istediklerinizden vazgeçirebilir. Baba, patron, yöneticiler gibi figürler ile ilişkilerinizde bazı kısıtlamaların ötesine geçmek isteyebilirsiniz. Kendi hayatınızı oluşturmak için kendi kurallarınızı ve inançlarınızı yaratmak adına bu gerilimi karşı tarafın şartlarını da düşünerek yönetmelisiniz. Saygı ve sevgi çerçevesinde bu amacın dışına çıkmamanız size olumlu sonuçlar verebilecektir.

Gelelim Günün tavsiyeli hikâyesine;

Bir gün bir kurbağa sürüsü koruluğa doğru giderlerken sürüden iki kurbağa derin bir çukura duştu. Diğer kurbağalarda kuyunun etrafına toplanıp arkadaşlarını kurtarmak için ne yapacaklarını düşünmeye başlamışlar fakat kuyudan aşağıya doğru baktıktan sonra fikirlerini değiştirmiş bu kadar derin bir kuyudan o iki kurbağanın kurtulamayıp öldüklerine kanaat getirmişler. Derin kuyuda ki zavallı iki kurbağa ise oldukları yerde amaçsızca zıplayıp durmuşlar Sonunda kurbağalardan biri bu çaresiz atlayıp zıplamalardan ve sürekli ölmelerinin daha iyi olacağını bağıran kurbağa sürüsünden bıkmış ve çukurdan daha aşağılara düşmüş ve ölmüş. Diğer kurbağa ise gücünün yettiği kadar sıçramaya ve tırmanmaya devam etmiş . Onu olumsuz etkileyen kurbağaların bağrışlarını duymamış ve sonunda tüm güçlükleri yenerek çukurdan dışarıya çıkmayı basarmış.

İkinci kurbağanın dışarı çıkmasını sağlayan şey nedir? İkinci kurbağa “sağır” olduğu için ve arkadaşlarının bağrışlarını duyamadığı için onların panik dolu ağız hareketlerinden, onların kendisi için cesaret verici sözler söylediklerini sanmış ve onlar “yukarı gelme, zaten öleceksin” dedikçe, sağır kurbağa bu sözleri “ha gayret başaracaksın, yukarı, daha yukarı” olarak algılıyormuş ve son gayreti ile yukarı çıkmaya çalışıyormuş.

Dememiz o ki; Bu hikayeden alacağımız iki güzel ders var:
Bizi yaşama bağlayan ya da yaşamdan alan her iki şeyde “dil ”de saklıdır. Sadece cesaret verici tek bir kelime bile her şeyini yitiren umutsuz bir insani tekrar yükseltir ve yaşama tekrar bağlayabilir. Kişinin cesaretini kıracak tek bir kelime bir söz dahi o insani öldürecek kadar aşağıya çekebilir. Sözlerinize dikkat edin ve kelimelerin gücüne inanın. Neden her gün yılmadan, usanmadan bunları yazdığımı bir kere daha hatırlayın. Çünkü bir insan bir insandır… Çünkü Ben başaracağınıza inanıyorum…

Mutlu Günler dilerim.

 KOÇ

Yazının devamı...