"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Kalbi olmayan bir şeyin sizi yenmesine izin vermeyin

23 Nisan 2018

Bugün Ay aslan burcunda güne başlıyoruz. Aslan astrolojide kalbi temsil eder. Demek oluyor ki kalbimizin sesini dinlememiz gereken bir gün bizi bekliyor. Sevginin sıcaklığını hissetmek isteyeceğimiz özel bir gündeyiz. Gün içinde Ay’ın kuzey ay düğümü ile kavuşum halinde ilerleyerek düz hareketine geçmiş Merkür gezegeni ile olumlu bir açı kuruyor olması sizleri yeni ideallerin peşine doğru ilerletebilir. Aklınızda olan ve hala harekete geçmediğiniz hedefleriniz veya idealleriniz varsa bunlar için harekete geçmeniz adına harika bir zaman dilimi diyebiliriz.

Hedefleriniz yoksa bununla ilgili kesinlikle geleceğe yönelik bugün ideallerinizi sorgulayarak seçimlerinizi belirleyin. Bugün ki bu yaklaşımınız ilerisi için sizi oldukça mutlu edecek olaylarla karşılaştırmaya açık olacaktır. Şunu asla unutmayın, Başarıya ulaşmak istiyorsanız öncellikle hedeflerinizi belirlemesiniz. Bugün Maddi anlamda sizlere destek olacak kişilerle tanışabilir, paranızı idare etme konusunda onların fikirlerine danışarak geleceğe yönelik yatırım fikirleri oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda eğer bir ortakla yürüttüğünüz  projeniz varsa bugün itibariyle güzel bir haber alabilirsiniz. Yeni kaynaklar arama yoluna gidebilirsiniz. Yine yakın çevrenizdeki arkadaşlarınızdan biri ile maddi çıkarlardan dolayı aranızda bazı mesafeler oluşabilir. Bu takım şeylere de dikkat etmelisiniz.

Bugün hem aşk hem de ilişkiler konularında aktif olarak kendinizi göstermek isteyeceğiniz bir gün olabilir. Partnerinizle birtakım sorunlarınızı bugün çok daha kolay halledebilirsiniz. İkili ilişkilerde ise özellikle ikna yeteneğini kullanarak başarılı işlere imza atabilirsiniz.

Yaşamda üç kapı vardır. Birinci kapı inanmak, ikinci kapı istemek, üçüncü kapı harekete geçmektir. Bu kapıların anahtarı ise kendine soru sormaktır. İşte bunu bugün yapmalısınız. Kendinize yeni idealler belirlemekten korkmayın.

Gelelim günün tavsiyesine;

Sevgisiz zenginlik seni haris yapar.

 Sevgisiz uysallık seni hizmetkâr yapar.

Sevgisiz yoksulluk seni mağrur, aksi yapar.

Yazının devamı...

Bazen doğru kararı verirsin, bazen kararı doğru hale getirirsin

20 Nisan 2018

Ay tüm gün boyunca ikizler burcunda ilerleyecek. Akşam 20.00’den sonra yengeç burcuna geçiş yapacak. Bugün daha fazla önem vermemiz gereken konu, var olan şartlarımızı korumak  ve akla pek uygun olmayan riskler almaktan çekinmek  üzerine olmalıdır. İçinizdeki dürtü sizlere hemen bir şeyler yapmanız ve hayatınızı değiştirmeniz konusunda yol verirken  zihinsel anlamda ne yapacağınızı bilememe gibi durumları ile sizi baş başa bırakabilir.

Sanki o boşa geçmiş yılların acısını çıkartmak için hızlıca olaylara giriş yaparak bir günde her şeyi değiştirebileceğiniz gibi bir düşünce içerisinde olabilirsiniz. Bugün bu tür durumlarla  ilgili ilk deneyimlerinizi yaşıyorsanız daha sakin ve tutarlı olmanızı öneririz.

Uzun süredir ailenizle aranızda geçen ve geçmişten beri süregelen bazı sorunları bugün itibariyle tolere edebilir ve bu konuda gereken konuşmayı aile bireyleri ile tek tek yapmak isteyebilirsiniz. Yaşamın daha düzenli bir hale gelmesi için öncelikle hayatımıza başladığımız yer olan aile yuvasını sağlamlaştırmalı ve bu konuda huzur bulduktan sonra başka işlerin daha  kolay olabileceğine kendinizi inandırmalısınız. Bugünlerde  sosyal çevreniz tarafından daha çok aranılan kişiler olabilir bazı yerlerden önemli davetler alabilirsiniz.

Öğleden sonraki süreç, ilişkilerimiz adına daha rahat ilerleyeceğimiz ve empati yeteneğimizin daha açık olduğu bir süreç olacaktır. Aynı anda birden fazla hedef üzerinde odaklanmayın. Finansal ve ekonomik anlamda borçlar, alacaklar ya da devlet ile ilgili vergi ödemeleri gibi konularınız bugün gündem yaratabilir. Gözünüzden kaçırdığınız şeylerle yüzleşiyor olabilirsiniz.

Hedefleriniz zor gibi gelse de ulaşılabilir  ve mantıklı olmasına dikkat edin. Hedeflerinizin her bir bölümü için, adım adım ancak detaylı bir  plan hazırlayın. Bütün şartları oluşturduktan sonra istikrarlı bir şekilde harekete geçin.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

 

ODTÜ

Yazının devamı...

Karmanın efendisi Satürn geriliyor

19 Nisan 2018

KOÇ

Sizi yarı yolda bırakacak, işe yaramayan alışkanlıklarınızı terk edin. Başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak yeteneklerinizi geliştirin. Hatalarınızdan ders alın, bunları tekrar etmemek adına kendinize söz verin.

BOĞA

Başarı için önce doğru noktaya odaklanmalısınız. Çalıştığınız yerde işinize, ev hayatınızda sevdiğiniz insanlara yönelin. Nerede olmanız ve ne yapmanız gerekiyorsa, o anın keyfini çıkarın, hakkını verin.

İKİZLER

Düşünmeden konuşmak, nişan almadan ateş etmeye benzer. Bu yüzden iki düşünüp bir söyleyin. Merhametli ve iyi kalplisiniz ama bunu kötüye kullanacak olanlar da çıkacaktır. Herkese aynı değeri vermeyin.

YENGEÇ

Sıradan insan zamanı nasıl harcayacağını, akıllı insan nasıl değerlendireceğini düşünür.

Yazının devamı...

Hayatınızı cesurca kabullenin. Başarıya dönüştüğünü göreceksiniz.

19 Nisan 2018

Gün genelinde Ay İkizler burcunda ilerliyor olacak. Duygusal anlamda daha hareketli olurken aynı zamanda inişli çıkışlı anlar yaşayacağımız da  bir gün. Satürn gezegenin gerilemeye başlamasıyla birlikte 5 Eylül’e kadar  yarım kalmış işlerimizi tamamlamak her ne konuda olursa olsun bütün eksiklerimizi gidermek adına bizlere yeni fırsatlar sunuyor olacak.

Bu süreye kadar sizler de şöyle bir düşünün….

Şimdiye kadar neleri eksik yaptınız?

Hangi konularda düzeltmeniz gereken yarım bırakılmış işleriniz var?

Bu dönemde bunlara adapte olun. Aynı zamanda ektiklerimizin sonucunu  göreceğimiz ilahi adaletin başladığı bir süreç te olacaktır. Kısacası şu ana kadar işlerinde oldukça disiplinli hareket eden, verilen bütün işleri layıkıyla yerine getiren insanların ödül dönemi başlıyor. Bunun zıttını düşünecek olursak her işte kaytarmaya çalışanların ve işini yarım yamalak yapan herkesin de hak ettiği sonucu  yaşayacağı bir dönemin de başlangıcı olacaktır.

Bu dönem ekonomik anlamda bizleri biraz zorlayabilir. Bunun için ise daha öngörülü ve sistemli davranmakta fayda vardır. Sorgulanmayan yaşam yaşamaya değmez, geçmiş deneyimlerinize bakıp ders almalısınız. Dakiklik, düzen, azim ve  kararlılık göstermezseniz hiçbir işte  başarılı olamazsınız. Nerede olursanız olun zirveye ulaşmak istiyorsanız, yaptığınız işin en iyisini yapmalı ve bir o kadar da çevrenize yardımcı olmalısınız. Unutmayın mum olmak için önce yanmayı bilmek gerek.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikâyesine

Şorence Chatwik, 4 Temmuz 1952 tarihinde Pasifik Okyanusu’na dalarak, Kaliforniya’ya doğru yüzmeye başlar. Eğer bu denemesini başarıyla tamamlarsa bunu yapan ilk bayan yüzücü olacaktı. Chatwik çok kararlı bir şekilde okyanusun sularına dalarak yüzmeye başladı. Ancak o gün yoğun sisten dolayı göz gözü görmüyordu, su ise aşırı derecede soğuktu. Bu zor deneme birçok insan tarafından televizyonlardan dakika dakika seyrediliyordu. Saatler ilerliyor, bir taraftan yorgunluk bir taraftan soğuk...

Yazının devamı...

İlişkilerde yeni başlangıç zamanı

18 Nisan 2018

KOÇ

Kendinize vakit ayırmak için güzel bir zaman dilimi. Meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Fiziksel görünümünüzle ilgili yenilikler yapmak, size kendinizi çok iyi hissettirecek.

BOĞA

Hem aklınız hem de içgüdüleriniz tüm performansıyla sizin destekçiniz. Başarı çıtanızı yükseltebilirsiniz. Kendinizi geliştirmeniz gereken konu ise sır tutmak olmalı!

İKİZLER

Hayatınızın yönünü değiştirecek kararlar alabilirsiniz. İş veya ev değiştirmek gibi bazı fikirlerinizi dostlarınızla paylaşmak, onların da fikirlerini almak size yeni ufuklar açacaktır.

YENGEÇ

Bugün yaşamla uyum sağlamanızı sağlayacak güçlerinizi açığa çıkarın. Bu güçleri yerinde kullanamazsanız hedeflerinize ulaşamazsınız. Kendinize inanın ve harekete geçin. 

Yazının devamı...

Hayattaki sorunlar, bir şeyler ekip, tamamen farklı bir şey biçmeyi beklediğimizde ortaya çıkıyor

18 Nisan 2018

Bugün özellikle ilişkileriniz adına yeni başlangıçlar yapabilir ya da geçmişte oldukça zorlandığınız konularda şaşırtıcı derecede haberler alabilirsiniz. Aşk ile ilgili itiraflar da buna dâhildir. Yepyeni projeler başlatabilir ve geçmişte yarım kalan işlerinizden görüşme talepleri sağlayabilirsiniz.

Satürn gezegenin de durağanlaşması ile 2017 Ekim ayından bu yana ilişkileriniz, girişimleriniz ya da hedeflerinizi tekrar gözden geçirebilir, gerçekten yapmak istediklerinizi net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Öğretici diye tabir ettiğimiz Satürn gezegeni 5 Eylül tarihine kadar gerileme hareketinde olacak. Bu da sizlerin hayatınızda geçmişle hesaplaşma noktasında önemli olaylar yaşatabilir demek oluyor. Geçmişte bıraktığınız ama bugüne kadar bir türlü çözemediğiniz problemleri çözmek adına fırsatlar sunan ve bunları daha iyi görmemizi sağlayan Satürn, sizlere bir kez daha şans vermeye geliyor. Bu şansı yerinde kullanırsanız hayatınızda önemli bir kilit noktası açılacak demektir. Ancak tekrar görmezden gelip üstünü kapatacak olursanız öğretmen gezegen Satürn sizi sınıfta bırakacak demektir. Hangisini seçmelisiniz siz buna karar verin.

Başarının ve mutluluğun en büyük düşmanları negatif duygulardır. Negatif duygular sizi her şeyden geri bırakır ve tüm yaşam zevkinizi alıp götürürler.

Önümüzdeki 5 günlük bir Venüs-Plüton olumlu açısı söz konusu olacak. Sizi değişime götürecek insanlarla karşılaşabilirsiniz. Parasal anlamda güç kazanabileceğiniz bir zaman dilimi. Daha duyarlı ve fırsatları değerlendirir şekilde olun.

Venüs-Plüton üçgeni aynı zamanda eskide kalmış ilişkilerinize yeni bir form verme gücü verir. Bu kadersel bir ilişkimi değil mi? Bu dönem kendini çok belli eder. Hayat sizin bu ilişkiden kaçmanıza rağmen tekrar bir araya getiriyorsa demek oluyor ki öğrenmeniz gereken şey bitmemiş

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Uykusundan uyandığında çığlık çığlığa bağırdı genç adam. Kolları yerine kanatları vardı, bacakları da çoğalmış gibiydi. Kafasında düşünceler uçuşurken iki tane de anten bulunduğunu fark etti. Ne oluyordu, bu nasıl olabilirdi ki? Hala uykuda olduğunu düşündü ama değildi! Belki biraz beklese geçecekti. Bir iki saat sürer miydi? Polisi arasa… Hayır, kimse inanmazdı ona. Bu şekilde sokağa da çıkamazdı. Peki ya işe nasıl gidecekti? Bugün değilse bile yarın mutlaka gitmeliydi…

Şoku atlattığında aklında bazı düşünceler oluşmuştu. Mesela bu vücut yapısı çok rahatsız edici gelmişti kendisine. Bir tür kanatlı böcek olmak… Gerçi bazı zamanlar kendini bir böcek gibi hissettiği olmuştu ama artık bu durum histen öte bir şeydi. Gerçekti.

Yazının devamı...

Özeleştiri yaparken acımasız olmayın

17 Nisan 2018

KOÇ

Düzen, azim ve aynı anda birkaç konuya odaklanma gibi özellikleriniz olmasa başarılı olamazsınız, bunu biliyorsunuz. Zirveye ulaşmak istiyorsanız sizi siz yapan değerleri geliştirmeyi öğrenin.

BOĞA

Sizin servetiniz, düşünebilme kapasiteniz. Karar verdiğiniz an her şeye sahip olursunuz. Kararsızlık ise düşmanınızdır. Geleceğiniz için ne yapmak istiyorsanız, bir an önce düşünün ve harekete geçin.

İKİZLER

Sorunlara bakış açınızdaki eksikliği bilmeniz, kendinizi tamamlama yolunda atacağınız en büyük adım. Çünkü en büyük darbeleri buradan alıyorsunuz. Başkalarının söylediklerine biraz dikkat edin.

YENGEÇ

Kendinizi bilgiyle donatın, bilgilerinizi paylaşarak başkalarına yardımcı olun. Kötü alışkanlıkları bir an önce terk edin. Göreceksiniz ki yaşamı sevdikçe yaşam da size hediyeler sunmakta gecikmeyecek.

Yazının devamı...

Ne kadar sade olursak, o kadar eksiksiz oluruz

17 Nisan 2018

Yeniayın ertesi günü duygular hâlâ yüksek bir seviyede hareket ediyor olacak. Bugün ay boğa burcuna geçiş yapıyor. Sorumluluklarınızı bu anlamda sorgulayabilir, kendinize daha fazla özeleştiri yapabilirsiniz. Bunu yaparken kendinize karşı fazla acımasız olmamanızı tavsiye ederim.

Duygusal anlamda daha fazla konfor içinde olmak isteyeceğiniz bir gün geneli. Bugün iletişimlerde daha net konuşarak ve olaylara karşı daha sağduyulu davranarak günün kazananı siz olabilirsiniz. Biliyorum, sürekli sabreden  ve alttan alan taraf olmak sizleri  bir hayli yıpratıyor. Ama unutmayın ki sakin ve ılımlı insanlar kısa vadede değil uzun vadede kazanırlar. Etkin bir iletişimde bulunmak için herkesin dünyayı farklı bir şekilde algıladığını düşünüp hisleri ve mantığı ile hareket ettiklerinin farkına varın. Kimsenin seninle aynı fikirde olamayacağının doğal olduğunu kabul et ve kimseyi değiştirmek için uğraşma. Herkesin yaşamına fikirlerinle ışık tut. Geçmişinden tecrübe edin ve geleceğini yeni düşüncelerine göre düzenle. Bu sayede yeni yaşam anahtarlarına  sahip olursun ve her türlü kapıyı bu anahtarla açarsın.

Unutma her şeyi eleştirenler değil, her şeyde bir güzellik görenler daima kazanırlar. Bugün Ay’ın boğa burcunda ilerliyor olması ve Plüton ile olumlu bir kontak içinde olması ilişkilerinizi güzelleştirebileceğinizi gösteriyor. Size huzur veren insanlarla iletişim kurmak size oldukça iyi gelecektir. Bugün gerçekleştireceğiniz toplantılar ya da görüşmelerde güzel etkiler yaratabilirsiniz. Bugün cesur ve iddialı davranışlarınız oldukça güven içerikli görülebilir. Parasal konularda uzun zamandır bulamadığınız çözümleri bugün bulabilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Yaşantınızın herhangi bir bölümünde başarılı bir birey olmanın ilk ve temel şartı hedef koymaktır. Hangi işi yaparsanız yapın; net, ulaşılabilir, ölçülebilir, zamanı belli ve spesifik bir hedefe sahip olunmalıdır. Ne istediğinizi ve nereye gittiğinizi bilmezseniz kaybolursunuz.

Bunları 5 madde ile sıralamak gerekirse,

Kural 1: Stresin iş ve aile hayatınızdaki başarıyı doğrudan etkileyen bir faktör olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Bir noktaya kadar motive edici bir özelliği olsa da yoğun şekilde stres yaşayan bireylerde dikkat dağınıklığı, verim azalması, motivasyonsuzluk gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunları yenmek için kısa molalar vermek, derin nefesler almak, planlı çalışmak, daha fazla sosyalleşmek etkili birkaç yöntemdir.

Kural 2: Birçok çalışan, üzerindeki iş yükünün çok fazla olduğundan ve hiçbir şeyi yetiştiremediğinden şikayet eder. Bazı vakalarda bu durum doğru olsa da, temel sorun zamanın iyi yönetilememesinden kaynaklanır.

Yazının devamı...