"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Çok küçük bir anahtar, çok ağır bir kapıyı açacaktır

15 Ağustos 2018

Otorite figürleri ile herhangi bir konuda zıtlaşmamaya ve uzlaşmacı davranmaya önem verelim. Bugün her türlü ilişkide oto kontrolü sağlayarak ve iyimser bir yaklaşım sergileyerek bütün düğümlerin kendiliğinden çözülmesine katkıda bulunabiliriz. Beklentiler ve gerçek yaşadıklarımız her ne kadar birbirinin zıttı olsa da er veya geç her insan hayaline kavuşur.

 Biraz sabırlı olmak ve küçük ihtimallerin bile değerlendirmenin sonucunun size olacak katkısı önemli olabilir.

 Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

 Anthony Burgess beyninde tümör olduğunu ve bunun kendisini bir yıl içinde öldüreceğini öğrendiği sırada kırk yaşındaydı.

 O sıralarda beş parası yoktu ve kısa süre içinde dul kalacak olan eşi Lynne’e miras bırakabileceği hiçbir şeyi bulunmuyordu.

 Burgess geçmişte hiç profesyonel bir roman yazarı olmamıştı; ama içinde yazar olma yeteneği bulunduğunun her zaman farkındaydı.

 Böylece, salt eşine hiç değilse telif haklarını bırakabilmek için, yazı makinesine bir kâğıt taktı ve ilk romanını yazmaya başladı. Yazdığının basılabileceği bile kesin değildi; ama aklına yapacak başka bir şey de gelmiyordu.

 “1960 Ocağı sabahıydı. Doktorum tarafından konulan tanıya göre, önümde yaşayabileceğim bir kış, bir ilkbahar ve bir yaz vardı. O yıl, yapraklar dökülmeye başladığında ben de ölmüş olacaktım.” Diye ilk cümlelerine başladı…

Yazının devamı...

Sevmek insanın kendi kendini aşmasıdır

14 Ağustos 2018

Evlilik veya ilişkilere dair konularda ortak bir paydamız olsun isterken bunu karşı taraf baskı olarak algılayabilir. Bugün daha fazla  özgürlük duygumuzu frenleyerek ve empati yaparak ilişkilerdeki sorunların altında yatan gerçek nedenlerini bulabiliriz. 

Aynı zamanda parasal ve ekonomik şartlarınızı dengeye getirmek isteyeceğiniz ve bununla ilgili uzun vadede yeni girişimlerde bulunabileceğiniz olumlu bir zaman dilimi. 


Akşam saatlerinde Ay-Venüs kavuşumu geçmişte yara aldığınız bazı kişilerle tekrar iletişim haline geçebileceğinizi gösteriyor.Bazı duyguları onarmak veya aşk’ı gerçekten hissetmek isteyeceğimiz bu zaman dilimini umarım keyifle geçirebilirsiniz.

Gelelim günün hikayesine ;

Nasreddin Hoca yaşlanmış ve uykusuzluk çekmeye başlamış. Her şeyi denemiş (sıcak banyo, ilaç, yatıştırıcı, şurup) ama hiçbirinin faydası olmamış. Hiçbir şey işe yaramamış. Ve çocukları rahatsız olmuş, çünkü Hoca uyuyamadığı zaman evdeki kimseyi de uyutmuyormuş. Gece tüm aile için kâbus oluyormuş.

Çaresizce, her yöntemi araştırmışlar, Hoca’nın uyumasını sağlayacak her ilacı, çünkü tüm aile deliye dönüyormuş. Sonunda bir hipnozcu bulmuşlar. Çocuklar mutluluk içinde gelmişler ve Hoca’ya şöyle demişler: “Artık endişelenmene gerek yok, baba. Bu mucizeler yaratan bir adam. Dakikalar içinde uyku getiriyor. İşin büyüsünü biliyor, bu yüzden sen hiç endişelenme. Artık korku yok, uyuyacaksın.”

Hipnozcu, Nasreddin’e zincirli bir saat göstermiş ve demiş ki: “Birazcık inanç mucize yaratır. Bana birazcık güvenmen gerek. Bana güven, o zaman bebek gibi uykuya dalacaksın. Bu saate bak.”

Yazının devamı...

Anlaşmazlığı artırıcı, insanları kışkırtıcı söz ve davranışlarda bulunmayalım

13 Ağustos 2018

Sene başından beri gökyüzü transitlerine göre 27 Ağustos’a kadar biraz daha sakin gitmemiz gerektiğinden sürekli söz ediyoruz. Mars’ın tekrar ileri hareketine geçmesiyle mücadele ve gayret gösterdiğimiz bu etkilerle daha net çözümler içinde olacağımızı söyleyebiliriz.

 Trump’ın haritasında Güneş ikizler, Yükselen Aslan, Mars Aslan ve Ay yay burcunda bulunmaktadır.

 Trump’ın Güneşi İkizler ve ABD’nin natal Mars gezegeni ile kavuşum yapmaktadır. Bu etki zaten Trump’un bizi bir sıkıntıya sokuyormuş gibi görünmesinin yanı sıra kendi ülkesinin de bugüne kadar hiç gelmediği bir ekonomik savaşa sokacağının büyük bir göstergesi. Çünkü Mars savaşma ve mücadele gezegenidir ve Trump’un güneşi yani iradesi ülkeyi kendi egoları ve iradesini ispatlamaya itekleyeceğini göstermektedir.

 Trump’un yaptırımları sadece Türkiye’yi zora sokmayacak gibi görülüyor. Kendi de bu konuda ciddi bedeller ödeyebilir. Biraz sağduyulu olmakta fayda var. Şu an hiçbir şey göründüğü gibi değil.

 Sabah saatlerinde Ay’ın Başak burcunda hareket ediyor olması ve Neptün’e karşıtlık yapması çevrenizde manipülatör kişilerin cümlelerinden dolayı yanlış yatırımlar ve kararlar vermeye açık bir zaman diliminde olduğumuzu söylüyor.

 Şu an gökyüzünde yeni olan bir tutulma ve geri olan tüm gezegenleri düşünerek acele karar vermeyin. Panik yapmak ve yangına körükle gitmek inanın işlerimizi daha zorlaştırır. İstikrarlı ve disiplinli yanımızdan taviz vermeden ilerlemeli âdeta bir “oğlak” gibi risk almadan devam etmeliyiz.

 Özellikle ufak yatırımcılar yarın sabah zar zor kazandığınız paranızı panikle herhangi bir yatırım noktasında değerlendirmeyin. İnanın sabah saatleri size kaybettirir. İllaki bir hareket sergilemek isterseniz yarın öğleden sonrayı görmenizde fayda olacaktır. Yaşamda her zaman kazanamayız.

 

Yazının devamı...

Yılın son güneş tutulması aslan burcundan gerçekleşiyor

10 Ağustos 2018

Şimdi sizlere birkaç kilit nokta vereceğim. Tabi bu noktalara ulaşmak için hafızanızı zorlamanızı istiyorum.23 Temmuz 2017 tarihinde aslan burcunda bir yeniay sonrasın da 31 Ocak 2018 Yılında Aslan burcunda başka bir ay tutulması oldu. Bu zaman dilimlerini gözlemlerken nelerle mücadele ettiğinizi düşünmenizi istiyorum.

Malum şimdi siz diyeceksiniz ki ben dün yediğim yemeği hatırlamıyorum bunu nasıl hatırlıyım. Dün yediğiniz yemeği hatırlamasanız da lütfen bu tarihlere ve o dönemde gelişen olaylara bir dönmenizi istiyorum.

Etkilerini önümüzdeki iki haftada yoğun olarak hissedeceğimiz bu tutulma hayatımızın en önemli konularını belirleyecek noktada olabilir.

O yıllara dönüp baktığımızda çok hoş anılarımız yok. Büyük bir deprem yaşadık, ülke olarak bir ekonomik kriz içindeydik ve dış ülkelerle ilişkilerimiz oldukça zayıftı. Bir çoğumuz özellikle aynısı mı olacak korkusu içindeyiz. Şunu söylemek isterim ki o zamanın şartları çok daha başkaydı şimdinin şartları çok daha başka.

Bu tutulma sadece 1999 yılına da benzer değil.1961-1980 yıllarıyla da gökyüzü transitlerine benzer bir tutulma gerçekleşmektedir. Tutulmaların gerçekleştiği eksende ya da gözlemlendiği ülkelerde doğal afetler ya da farkındalık getirecek durumlarla karşılaştıklarını söyleyebiliriz. Bu tutulmanın o dönemlerden daha farklı ve pozitif bir tutulma olduğunu söyleyebiliriz.

Tutulma kuzey ay düğümü yönünde olduğu için olayların büyümeye açık ve ani gelişen fırsatlarla dolu olduğunu gösteriyor. Kariyerimizi ilgilendiren konularda daha fazla ön planda olmak ve kendimizi göstermek arzusu içerisinde olabiliriz. Nitekim bu arzu doğru kullanıldığında enfes sonuçlar verecektir. Aşk, yaratıcılık, çocuklar ve eğlenceli konularımız hayatta daha fazla yer kaplayabilir. Ani yol ve yön değişiklikleri ile kararlarımızı değiştirebiliriz. Sürpriz bir aşk hikayesi yaşamınızın yönünü değiştirebilecek nitelikte olabilir.

Beklentilerinizin dışında bir fırsatın önümüze gelmesi heyecan verici olacak. Belki de beklentilerimizin bittiği ya da umudumuzun kesildiği konulardan iyi sonuçlar elde etmekte dersek doğru bir tespit olabilir.

Türkiye astroloji haritasında tutulma 2.ev diye nitelendirdiğimiz para ve finans alanında gerçekleşiyor. Tutulma anı haritasında Venüs Terazi burcunda hareket ediyor olacak. Ekonomik anlamda oldukça zorlayıcı günler getirebileceği öngörülebilir. Venüs gezegenin yaptığı sert açı özellikle Ekim aylarında beklemediğiniz bir ekonomik zorlukla bizleri yüzleştirebilir. Bunları yılın başından bu yana söyledik ve bahsettik. Şu an gelişen duruma ne siz çok şaşırıyorsunuz ne de bizler. Sonuç itibariyle bizim irademizi aşan konular olduğu için en azından bunları bizler öngörerek kendi durumlarımızı korumayı seçebiliriz.

Yazının devamı...

Her şartta kendisiyle dürüst kalanlar daha uzun yol yürür

9 Ağustos 2018

Ancak bunun nedeni üzerlerindeki sorumlulukların yoğunluğundan kaynaklı olabilir. Bu nedenle her şeyi kendi üzerinize almak yerine farklı boyutlarda düşünmek daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca aile ile ilişkilerinizde bugün bazı konulardan dolayı gerilim yaşanabilir. Bu gerginliği gidermek adına açık ve net davranmanız gerekecektir.

Duygularınızı göstermek ve ihtiyaçlarınızı dile getirmek oldukça zor olabilir. Kendi duygularınızı fazla ciddiye alarak, kızgınlığa yol açan bazı durumları içinizde bastırmak isterken kendi kontrolünüzü sağlayabilmekte zorluk çekebilirsiniz. Bugün her şey size olumsuz gibi görünebilir. Oysaki olumsuz düşünüp olumsuz davranırsanız her şey size bu şekilde gelecektir.

Bugün bu ruh durumuna karşın her şeye inat olumlu olmayı tercih edip her şeyin yolunda gittiğine dair düşünceler içerisinde olursanız günü keyifli sonlandırabilirsiniz. Başkalarına güvenmekte aşırı temkinli davranırken bazı fırsatları kaçırabiliriz. Sevgimizi ve duygularımızı karşı tarafa hissettirmemek adına anlamsız davranışlar içinde olmayın.

Yaşama karşı derin bir endişe duyabilir, yaptığımız iş her ne ise yalnızlığımızı onunla örtmeye çalışabiliriz. Saygın olmak duygusu içimizde abartılı bir şekilde artabilir. Bu duygu yüzünden insanlara mesafeli ve suratsız davranmakla bunu sağlayabileceğimizi düşünebiliriz. Olgunlaşmamış bir otorite size sadece zarar verir. Asık suratlı olmak saygınlık getirmez. Sevgi dolu davranmayı ve mükemmel olmak yerine iyi bir kalbe sahip olmayı her şeye tercih edin.

Günün Tavsiyesine gelecek olursak;

Kendinizi bugün her şeye geç kalmış gibi hissedebilir ve bu saatten sonra cümlesini içerisinden geçirebilirsiniz. Ama ben dünyanın akışını değiştirdiğine inandığımız pek çok insanın en aktif başarılarının 40 yaş sonrasında olduğunu gözlemledim.

 

 

Yazının devamı...

Bundan bir yıl sonra bugün başlamış olmayı dileyeceksiniz....

8 Ağustos 2018

Yine geçmişte biriktirdiğimiz konular ani bir öfke patlamasıyla açığa çıkabilir. Duygusal dünyamızda ise daha çok beklentilerimizin  gerçekleşmesini isterken  bir yandan  da daha gerçekçi olmamız konusunda deneyimler yaşayacağız. İlişkimizdeki sorunları artık görmezden gelmemiz ya da karşı tarafı suçlayarak hareket etmemiz daha da işlerimizi zorlayabilir. Anlamak her zaman daha kolay çözümler bulmamıza yardımcı olur.

Sorunları kendini aşmak için ve büyümek için fırsat bilin.Hayat kısa yokuşlar dik ayakta kalmak için kendimizi sürekli geliştirmeliyiz.İşimiz çok şikayetçi olmaktan vazgeçin.Performansı düşen cihaz artık arızalıdır. Performansınızı yükseltin.

Gökyüzünün en sempatik açısı Venüs ve Mars arasındaki pozitif etki aşk ve ilişkiler konusunda  fırsatları yükseltmiş olabilir.Ama asıl olaylar 11 Ağustostaki Aslan burcunda gerçekleşecek güneş tutulmasından sonra başlayacak.Güzel bir heyecan ve mutluluk süreci oluşabilir ama bu dönemde ilişkileri ciddiyete taşırken ya da yeni ilişkiler oluştururken fazla emek harcamak durumunda kalabilirsiniz. Kıskançlık ve sevgi ifade etme konuların gündemde olabilir.

Gelelim günün tavsiyesine ;

**Kimse tek başına başaramaz ,sana yardım edenlerin hakkını teslim et ve minnet duy.

**Harika bir fikir olduğuna inandığın birşeyden birinin seni vazgeçirmesine müsade etme.

**Yanılma olasılığın olsa bile kararlı davran.

**Çok aşıksan birini çok sevdiysen ve hala nefes alıyorsan mutlaka ona bunu söyle.Sevildiğini bilmeye herkesin hakkı vardır.

Yazının devamı...

Dünya, vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar.

7 Ağustos 2018

Terazi her türlü güzelliği temsil eder. Venüs’ün de bu burca geçişi bize bu konularda ışıldama, parlama ve güzelliği getirecek. Değişim ve dönüşümün gezegeni olan Uranüs ise bize biraz gerginlik getiriyor olsa da yine mantıklı tarafımızdan bir yandan da dengeyi buluyor olacağız.

 Zihinsel anlamda daha özgür ve arkadaşça yaklaşımlar içerisinde bulunabileceğiz. Belki gün genelinde biraz kendimizi cesaretsiz hissedebiliriz ya da motivasyon eksikliği içerisinde olabiliriz. Bunu iyi bir düzeyde kontrol etmeliyiz ki, bunalım yaratmaması gereken bir tavır içinde olmalıyız. Venüs gezegenin bugün Terazi burcuna geçiş yapmasıyla Aşk ve ilişkilerimizde daha tarafsız, sempatik ve uyumlu davranışlar sergileyebileceğiz.Birde biraz daha dişimizi sıkıp bu cumartesi günki tutulmayıda beklersek.Önümüzdeki hafta artık herşey oldukça net ve açık olacaktır.Sizin yapmanız gereken sadece Hayatı boyunca her şeyi karşıdan beklemiş, geldiği yaşa kadar ne istediğini çözememiş ve hiç bir şeyi zamanında yapmayıp heves kaçıran insanların arkasını toplamayın yeter.

 Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir. Fakat Japonya sahillerinde bol balık bulmak mümkün olmamaktadır. Balıkçılar, Japon nüfusu doyurabilmek için daha büyük tekneler yaptırıp daha uzaklara açılabilmişlerdir. Balık için uzaklara gidildikçe, geri dönmesi de daha çok vakit alır olmuştur.

Dönüş bir-iki günden daha uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kaybolmaktadır.
Japonlar tazeliği kaybolmuş balığın lezzetini sevmemişlerdir. Bu problemi çözebilmek için balıkçılar teknelerine soğuk hava depoları kurdurmuşlardır. Böylece istedikleri kadar uzağa gidip, tuttuklarını da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi. Ancak Japon halkı taze ile donmuş balık lezzet farkını hissedebiliyor ve donmuş olanlara fazla para ödemek istemiyorlardı.

Balıkçılar bu defa teknelerine balık akvaryumları yaptırdılar. Balıklar içeride biraz fazla

Yazının devamı...

Bir şeyler için, kafanız attığı zaman değil, kalbiniz attığı zaman harekete geçin.

6 Ağustos 2018

Gün genelinde Ay ikizler burcunda hareket ederken kendimizi daha iyi nasıl ifade edebilir veya kendimizi doğru ifade etmek isterken ne kadar doğru anlaşılabiliriz biraz bunlarla ön planda olacağımız bir gün geneli diyebiliriz. Yönetici gezegeni merküründe şuan gerileme hareketinde olduğunu ön plana alıcak olursak iletişimin önem kazandığı bir hafta başlıyor. Aynı zamanda Güneş-Jüpiter Karesi bizlere yaşayacağımız olay ve durumları abartma eğiliminde olabileceğimizi söylüyor. Önyargıları bir tarafa bırakıp tarafsız olmayı başarabilirsek yaşadığımız olayların iç yüzünü daha net görebiliriz. Kendimizi çevremize güzel göstermek amacıyla görünümümüzde bir takım değişiklikler yapma yoluna gidebiliriz. Kariyerinizde ya da projelerinizde yeniliklere açık ve  özgün fikirlilerinizle göz doldurabilir ve yöneticilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda ise onlara destek olmanız ve sorumluluk almanız gereken bazı işlerin içinde olabilirsiniz.

Zihinsel açıdan kendimizi biraz zorlayabilir ya da yolumuza devam etmek isterken fikirlerimizi başkalarına dayatma konusunda ısrarlı olabiliriz. Bu etkiler geçmiş korkuları ve eski gömülü davranışlarımızı yüzeye çıkarabilir. Bu yüzden çevremize ve olaylara karşı asla inancımızı kaybetmemeliyiz. Güven duyma duygumuzu korumalıyız.

Olumlu yönden değerlendirildiğinde, koşullar bizi kendi gücümüzü keşfetmeye itebilir. Güçlü bir benlik hissinden kaynaklanan irade, insanları manipüle etme dürtümüzden dolayı yüzeysel bir enerji haline gelebilir. İçimizden gelen benlik duygusunu çevremize ve dostlarımıza karşı daha iş bitirici şekilde kullanmamızda fayda olacaktır. Tüm iyi şeyler bekleyenlere gelir. Pozitif zamanlamanın hayatınızda önemi büyüktür.

Rahatlamak ve kendi hislerinize güvenmek ne kadar çok olursa, o günün tadını daha fazla çıkarabilirsiniz. İçinizdeki gelgitlerin tuzağına düşmeyin. Bazı gerçekleri merhametle karşılayın.

Merkür-Jüpiter karesi hayatınızda gelişim gösteren olaylarınız üzerinde olumsuzluk ve şüpheler konusunda sizi biraz yorabilir. Hayatınız içerisinde size karşı oluşmuş bir düşman, gizliliğini koruyan bir kuvvet kendini gösterebilir. Kontrol etme arzunuz ya da başka bir güç tarafından kontrol edilme hissi yaşantınızda güçlü olabilir. Böyle bir çatışma hayatınız içerisinde söz konusu olsa da doğru bir şekilde gücünüzü kullanıldığınızdan emin olun. Bindiğiniz tren yanlış yöne gidiyorsa, onun içinde ters yöne yürümenin bir anlamı yoktur. Şöyle düşünün. Aynı anda iki ceylanı kovalayan bir aslan hiçbirini yakalayamaz. 

Yani; Kalp ve zihinde iki şey aynı anda barınamaz. Asıl hedefin olan tekliğin farkına var. Asla senin olmayan şeylere benim diye sarılıp sahiplenmeye kalkma, ihtirası bırak. 50 yıl önce neredeydin ve 50 yıl sonra nerede olacaksın? Bu soruyu kendine sık sık sor. Çıplak geldin çıplak gideceksin, yalnız doğdun ve yalnız öleceksin. Bu dünyada gittikten sonra güzel anılacak işler bırak. Hiçbir zaman geç kalmış olmazsın. Her zaman bir şansın var. Eğitim ve sertifika alacağın, kendini geliştireceğin her şeye yönel. Unutma ki her sertifika ve diploma bu dünyayı değiştirebilmen için kullanabileceğin bir bilettir. Yeni bir hayat istiyorsan düşüncelerini değiştir, göreceksin ki hayatın da değişecek. Kendini geliştirmenin bir yaşı yoktur.

Gelelim günün tavsiyesine;

Konfüçyüs dediği gibi eğitimli insanların dokuz düşüncesi vardır:

Yazının devamı...