"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Zihin sınırlıdır ama yürek sınırsızdır.

25 Mayıs 2017

Yalnız herhangi bir gezegenden acı almayacağı için ise biz buna “Ay boşlukta” diyeceğiz.

Ay hakkında ufak bir bilgi vermek gerekirse;

Ay’ın görüntüsü büyürken çekim kuvveti arttığı için yeryüzünde su daha çok dışarıya ( git),küçülürken de içeri(gel) akmaya eğilim gösteriyor. Yeryüzündeki her canlının vücudunun büyük bölümü sudan oluştuğuna göre, Ay’ın hallerine göre suyun gel ve gitlerine göre önemli değişiklikler söz konusu oluyor.

Örneğin Anadolu’da büyüklerimiz hep der ya “"Ay'ın yenisinde yapılan işten hayır gelmez!", "Dolunayı bekle, bereketini gör", "Ayın yenisinde olur börtü böcek, eskisinde olur börek çörek", "Kesme odunu ay büyürken, kırk koyunu küçülürken" derler. Belki de yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler, tecrübeler ve gözlemler, Ay'ın hangi devresinde neyin yapılıp yapılmayacağını onlara öğretmiş; "Hangi ürün ne zaman ekilir, ne zaman toplanır?", "Meyve ağaçları veya asmalar ne zaman budanır veya aşılanır?", "Haşere ne zaman ürüne musallat olur? “Koyun ne zaman koça katılır, ne zaman kırkılır?", "Bulgur, salça,  turşu, peynir, ekmek ne zaman yapılır?", gibi soruların yanıtını çoğu kez geceleri gökyüzündeki ayın hallerine bakarak vermişler; bir bakıma Ay'ın devreleri bu yoldan verimlilik ve kalite kazanmış.

Gerginliklere ve anlamsız iç sıkıntısına dikkat! Bunu kontrol edin.

Ay Boğa burcunda ve boşlukta ilerliyor olacak. Öğleden sonra Ay 15:30 İkizler burcuna geçiş yapacak. Ve akabinde akşam 22:30 ‘da İkizler burcunda bir yeniay gerçekleşecek. Bu yeniayın detaylarını ayrı bir yazı ile mahmure.hurriyet.com sayfasında ayrıca paylaştım. Detayları oradan da okuyabilirsiniz. Ay ikizler fazında iken oldukça sabırsız duygular içerisinde olabiliriz. Birçok konuda bilgileri yüzeysel geçiştirmek yerine konu üzerinde derinleşme ve sabır göstermenizi tavsiye edebiliriz. Bir bilgi arayışı içerisindeyken hedefinizden uzaklaşmamalısınız. Kendinize zihnen sağlıklı ve faydalı konularda merak duygunuzu kullanmalı bunun dışında merak duygunuzu doğru kontrol edemezseniz istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini öngörebiliriz. Karşınızdaki insanları gerçekten iyice dinlemenizi ve kimse yerine düşünmemeniz gerektiğiniz ise ayrıca hatırlatmak isteriz.

Yeni Ay’ın önemli tavsiyesine gelecek olursak; Bu Yeniay’ın en önemli vurgusu Venüs-Plüton karesi ile Duygusal gücünüzün sınırlarını zorlayacak olasılıkların gelişmesi.

Kısaca özetlersek; Bu dönem sanki ayağınızın altından hızlıca halının çekildiğini ve dengesiz kaldığınızı hissederken eskinin geri gelmeyecek şekilde arkada kaldığını ve tutunacak sağlam düzgün bir insanın kalmadığını fark edeceksiniz. Kabul ediyorum güvensiz ve ağır bir duygu taşıyacaksınız. Ama bu bugüne kadar sizin bağımlılık duygunuzdan kopma cesaretiniz olmadığı için görmek istemediklerinizdi. Bu zaman diliminde bundan kopamadığınız için ve şartlardan dolayı kopmak zorunda kalacağınızı fark edeceğiniz için iç geriliminiz ve huzursuzluğunuzun artması söz konusu. İçinizdeki o tuhaf sıkıntı aslında bu. Hayatınızda güvenli kıyılara tutunup kalmak, korkularınıza hapsolmayı seçmekten başka bir şey değildir. Kapalı kutuya dönmüş bir hayat yaşarken, özgür olduğunuzu zannedebilirsiniz, âmâ inanın bana bu yalnızca sizin inanmak istediğiniz bir hayaldir. Kendinize söylediğiniz bir yalandır. Kutudan çıkıp yeni ufuklara doğru yol aldığınızda kalabalığı izlemekten vazgeçtiğinizde, elbette korkularınız su yüzüne çıkmaya başlayacaktır. Bu dengesizlikten tek bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yaşamın kendisine, bilgeliğine ve düzenine kararlı bir şekilde güvenmek zorundasınız. Çünkü korku nedeniyle kişinin tutunacağı sahte bir güven gerçek bir meydan okuma ile yüz yüze kaldı mı çöker. İnsanız nede olsa. Cesaret demek bu korkuları hissetmenize rağmen ilerlemeyi sürdürmek demektir. Cesaret korkunun yokluğu değil, korkunun içinden yürüyüp sizin için önemli olan amacı kovalamaktır. Astrolojinin buradaki yeri ise çok kıymetlidir. Çünkü deneyimlerimizi şekillendiren evrensel kanunlar hakkında gerçek ve güvenilir bilgiyi keşfetmeye yönlendirir. Şuan bu yazıya zaman ayırıp okuduğunuz için ise bir adım öndesiniz diyebiliriz. Haydi, o zaman göğsünüzü gere gere mücadele edebilirsiniz.

Yazının devamı...

Dürüstlüğün, kurala ihtiyacı yoktur…

24 Mayıs 2017

Duygularımızla başa çıkarken ve belli etmek istemezken oldukça güçlük çekebiliriz. Sevgi ve güven duygusunu bugün çok daha fazla arayacağız. Yüzleşmelerden ve kavgalardan kaçmak isteyeceğiz ama ikizler yeniayının yaklaşmasıyla artık bu çokta mümkün olmayabilecek. Sabrınızın zorlandığını hissedebilirsiniz. Özellikle sabah saatlerin de Ay-Merkür kavuşumunun etkisi sizleri önemli konuşmalar yapmaya itebilir. Ya da yazarak ifade etmeyi tercih edebilirsiniz. Finansal anlamda kazanç sağlamak adına projeleriniz var ise mutlaka girişimsel anlamda kararlı davranın. Beklediğiniz ödemeleriniz ile ilgili sabah saatlerinde sonuçlar almanız sizi biraz daha rahatlatabilir. Uzun ömürlü ve kalıcı fikirler üretebileceğiniz bir gün. Bugün yeni girişimleriniz adına motivasyonunuzu yükseltin ve ilk adımı siz atın. Gün genelinde güven anlayışınız maddesel olmak yerine manevi olmalıdır. Akşam saatlerine doğru yapacağınız yardımlar ya da karşılaşacağınız yardımlar hayata karşı bakış açınızı iyileştirecektir. Yeniay öncesi naçizane tavsiyem, değişim cesareti içerisine girmeniz ve kararlılığınızın adını inatçılık olarak isimlendirmemenizdir. Var olan koşulların bozulmasından korktuğunuz için fazla sabırlı davranmanız sizi sadece öfkeli kılar. Dişçiye gitmek için dişin çürümesini beklemeyin. Baktınız biraz sızlıyor hemen çözüm bulun. Ne değişmesi gerekiyorsa bu yeniay ile birlikte zaten değişecektir. Yeter ki düzenim bozulur diye direnmeyin.

25 Mayıs İkizler burcundaki Yeniay yazımız ise yayında.Hürriyet.com Ana sayfadan ve mahmure.com aracılığı ile takip edebilirsiniz.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

Bir Zamanlar Uzak Doğu'da, artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine; kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş. Bir gün, ülkesindeki bütün gençleri çağırmış ve;

"Artık tahttan inip yeni bir imparator seçme vakti geldi. Sizlerden birini seçmeye karar verdim." demiş. Gençler şaşırmışlar. Ancak o sürdürmüş konuşmasını;

"Bugün hepinize birer tohum vereceğim. Bir tek tohum... Ama bu çok özel bir tohum. Evlerinize gidip onu ekmenizi, sulayıp büyütmenizi istiyorum. Tam bir yıl sonra, büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz. Sizi, yetiştirdiğiniz o tohuma göre değerlendirip, birinizi imparator seçeceğim."

Gençlerin arasında Ling adında biri varmış. O da diğerleri gibi tohumunu almış ve evinin yolunu tutmuş. Eve gidip heyecanla olayı annesine anlatmış. Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumu ekmesine yardım etmiş. Sonra birlikte dikkatlice sulamışlar. Her gün sulayıp büyümesini bekliyorlarmış. Yaklaşık üç hafta sonra diğer gençler tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayretle kendi tohumunda hiçbir değişiklik olmadığını görüyormuş. Üç hafta, dört hafta, beş hafta geçmiş... Hala hiçbir şey yokmuş. Diğerleri yetişen bitkilerinden söz ederken Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun onu beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş. Ancak, arkadaşlarına hiç bir şey demiyor sabırla bekliyormuş.

Yazının devamı...

1001 meziyeti de olsa insanlara kötü yanlarından bakmayı ne yazıkki iyi biliriz

23 Mayıs 2017

Kariyerimiz adına hızlı gelişen olaylar bizleri heyecanlandırabilir.Ay’ın Uranüs ile kavuşumu, duygularınızda hızlı bir değişim veya uzun zamandır karar verdiğiniz konularda anlık farklı kararlar size aldırtabilir.Süpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz.Çevrenizde şaşırtıcı olaylarla karşılaşmanız an meselesi.Aşk hayatınızda ani bir bitiş yada ani bir başlama kararı alabilirsiniz.Tüm işlerinizi sabah 11:00 kadar planlamanızı tavsiye edebiliriz.Saat 16:00' ya kadar ki zaman diliminde ay boşlukta hareket edecek.16:00 sonrası Ay’ın Boğa burcuna geçmesiyle sabah yetiştiremediğiniz işlerinizi tekrar kurgulayabilirsiniz. Gereksiz yere önyargılı yaklaşımlardan sakının.Bugün aldığınız haberlerin arkaplanını mutlaka araştırın.Akşam saatlerinde kendinizi daha sakin ve huzurlu hissedeceksiniz.Güzel bir akşam yemeği veya keyifli arkadaş sohbetleri sizlere iyi gelecektir.

Günün Tavsiyeli hikayesine gelecek olursak ;

Köyde yaşayan yaşlı bir ressam vardı. Olağanüstü güzel resimler yapıp iyi fiyata satardı.    

Bir gün köyden bir fakir gelip dedi ki :

-Yahu senin durumun iyi.  Neden kimseye yardım yapmıyorsun.  Bak fırıncı fakirlere ara ara bedava ekmek veriyor. Kasap bazen Bedava et veriyor. Sen neden hiç yardım etmiyorsun?

Ressam tebessüm etti ama bir şey demedi.

Bu fakir bütün köyde sabah akşam ressamın aleyhinde propaganda yapıyor ve ressamı kötülüyordu.

Bir gün ressam hasta oldu . Kimse de onun yanına gelmedi ve sonunda ressam öldü.

Yazının devamı...

Asıl mesele fırtınada gemiyi yürütebilmektir…

22 Mayıs 2017

Gün genelinde sabırlı olmak ve başkalarını da düşünmek adına önemli durumlarla karşılaşabiliriz. Başkalarıyla hareket edebilmeyi, her durumda savaş açmamayı öğrenmemiz gereken deneyimler yaşayabiliriz. Kavgacı olmak ya da kendinizi bu noktada aptal yerine konulduğunu sanmak gibi durumlarla başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Âmâ bunlar tamamen gereğinden fazla dürtüsel tepkiler olabilir. Kendinizi ve fikirlerinizi ortaya koyarken başka insanların fikirlerini yok sayarak hareket etmemenizi önerebiliriz. Sabrın ve disiplinin bugün hayatımızda çok önemli bir yeri olacaktır. Kariyeriniz ile ilgili bazı kararlar vermek durumunda olacağınız ya da iş arkadaşlarınız tarafından dedikodusal konular yüzünden hesaplaşmak isteyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Gözünüzle görmediğiniz, kulağınızla duymadığınız konulara karşı fevri davranışlarda bulunmayın. Akşam saatlerinde öfke kontrolünüzü iyi yaparsanız ertesi gün vicdanen pişmanlık duymamanın vermiş olduğu gururla daha kaliteli bir zaman geçirebileceğinizi tecrübelerimize dayanarak öngörebiliriz. Bizden uyarması sizden uygulaması… Siz önlemlerinizi almayı ihmal etmeyin.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

Bir çiftçi, “fırtınası bol” olan bir tepede bir “çiftlik” satın almıştı… Çiftliğe yerleştikten sonra, ilk işi bir “yardımcı” aramak oldu. Ama ne yakınındaki köylerden, ne de uzaktakilerden hiç kimse onunla çalışmak istemiyordu. Çalışmak için müracaat edenlerin çoğu da, “çiftliğin yerini görünce,  vazgeçiyor; “Burası fırtınalıdır, siz de vazgeçseniz iyi olur” diyorlardı.
Nihayet; çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam, işi kabul etti.
Çiftlik sahibi; adamın haline bakıp “Çiftlik işlerinden anlar mısın?” diye sormadan edemedi.
“Sayılır” dedi adam; “Fırtına çıktığında uyuyabilirim!”
Çiftlik sahibi, bu “ilgisiz sözü” biraz düşündü, sonra boş verip, adamı işe aldı.

Yazının devamı...

Sınırlarına meydan okumayan hiç kimse başarılı olamaz

19 Mayıs 2017

Gün akışında kolektif bilginin, sırların, arka planda gelişen bazı olayların ansızın önünüze çıkabilme ihtimalini vermesi öngörülebilir. Duygusal ihtiyaçlarımızın artacağı bir kaç günlük süreçteyiz diyebiliriz.


Yaşama adapte olmak adına bazı gerçeklerden uzaklaşmak isteyebiliriz. Bu yüzden kendimizden yana gereksiz tavizler vermek zorunda kalabiliriz. Kişilere hak ettiklerinden fazla değer vermemenizi öneriyorum. Bu birkaç gün en azından hayır diyebilmeyi ve fikriniz olmayan şeylere karşı onay vermemeyi öğrenmeniz gerekli. Eğer öğrenemeseniz, öğrenmenizi sağlayacak insanlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Aşırı fedakârlık içinizdeki iyi niyeti öldürebilir. İyi niyet önemli bir şeyken nitekim herkes sizler kadar farkındalıklı ve hayatını idare etmeye çalışan insanlarla dolu değil. Bunu hatırlayalım. Egolu ve stresli insanlara karşı o iyi niyetimizi korumaya devam etmeliyiz. Neticede karakterli insanlar genelde iyi niyetini korumaya çalışan insanlardır. Başkalarının sizin iyiliğinizi ya da gösterdiğiniz fedakârlığı görmezden gelmesi ise sizin değil, onun imtihanıdır. Mümkün oldukça motivasyonunuzu düşüren insanlardan uzaklaşın. Ay-Merkür olumlu etkileşimi ise sizi çevrenize karşı duyarlı ve düşünceli yapacak. Aynı zamanda sizde bu duyarlılıklarla karşılaşabileceksiniz. İlişkileriniz adına duygu ve düşünceleriniz uyum içinde olabilir. Bu hissiyatınızı başkalarının hayatlarını kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz. Aşırı olumlu iyi davranışlarınıza karşı bazı sert tepkiler alırsanız hemen kırılmayın. Bugün yoğun konsantrasyon ve hayata dair zamanlama başarılarınız, iş hayatınızda sizi çok keyiflendirebilecek.

Günün Tavsiyeli Hikâyesine gelecek olursak;


Savaşın en kanlı günlerinden biri. Asker, en iyi arkadaşının az ileride kanlar içinde yere düştüğünü gördü. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Asker teğmene koştu ve:

Yazının devamı...

Rüzgar yoksa, küreklere yüklenin

18 Mayıs 2017

Günlük yaşamdan soyutlanarak hobilerinize doğru yönelmenizi ve kendinizi huzurlu kılabileceğiniz toplumsal konular, arkadaşlarınıza yönelik yardımlar içerisinde olmanızı önerebiliriz. Gün genelinde Ay-Jüpiter olumlu açısı sizlere geleceğinize yönelik güzel fırsatlarla karşılaştırabilirken, karşılaşmayı beklemeden de hedeflerinize yönelik girişimlerde bulunabileceğiniz başarı vaat eden bir zaman dilimi. Aynı zamanda Mars gezegeninde destek vereceği bu açı toplantılarınız, iş girişimleriniz, görüşmeleriniz adına keyifli nitelikte olabilir. Sabah kalktığınızda enerjinizi her zamankinden daha olumlu hissedeceğinizi düşünüyoruz. En azından bu şekilde davranırsanız gün genelinde keyifli anlara şahitlik edeceksiniz.     

Hayatınızda eksik olan bazı konular ile ilgili ruhsal anlamda bazı aydınlanmalar yaşayacaksınız. Bazı gerçekleri artık görmezden gelmek yerine bunlarla yüzleşmeniz gerekmektedir. Finansal ve ekonomik anlamda güzel haberler alabilirsiniz. Ailenizin sizin adınıza yapmış olduğu eleştiriler veya görüşleri ise dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti. İşveren müteahhidine, çalıştığı konut yapım işimden ayrılmak ve 
eşi, büyüyen ailesi ile birlikte daha özgür bir yaşam sürmek fikrinden söz etti. Çekle aldığı ücretini elbette 
özleyecekti. Emekli olmak ihtiyacındaydı, ne var ki. Müteahhit iyi işçisinin ayrılmasına üzüldü. Ve ondan, kendine bir iyilik olarak, son bir ev daha yapmasını rica etti. 

Marangoz kabul etti ve ise girişti, ne var ki gönlünün yaptığı iste olmadığını görmek pek kolaydı. Baştan savma 

Yazının devamı...

Evren hareketi alkışlar, düşünceyi değil! Eyleme geçmelisiniz.

17 Mayıs 2017

Belki gün genelinde biraz kendimizi cesaretsiz hissedebiliriz ya da motivasyon eksikliği içerisinde olabiliriz. Ama bu hissiyatı daha fazla metafizik, astroloji veya kişisel gelişim tarzı araştırmalar yöneltilirseniz duygularınızın biraz olsun yatışacağından eminiz diyebiliriz. Aşk ve ilişkilerimizde daha tarafsız ,sempatik ve uyumlu davranışlar sergileyebileceğiz. Sadece herkesten farklı ve aykırı görünmek adına davranışlarımızda abartılı ve tutarsız görünmemiz gerekli. Bu coşkuya kapılmamalıyız. Kendi gücümüzü ve insiyatifimizi yaratıcı konular üzerinde geliştirmeliyiz. Harekete geçmek için başkalarını beklemek yerine irade gücünü kullanmalı ve somut adımlar atmalısınız. Olayların ne içinde nede dışında olmayı tercih etmek yerine düşündüğünüz fikri şartlara göre belirtmelisiniz. Bugün bireylik duygunuzu geliştirip, kendi düşüncelerinize onay almadan kendi kararınızla harekete geçebilmeyi deneyimlemeniz gerekmektedir.

Günün tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

Bir bilge, bir göletin başında oturmaktadır. Susuzluktan kırılan bir köpeğin devamlı olarak gölette kadar gelip, tam su içecekken kaçması dikkatini çeker. Dikkatle izler olayı. Köpek susamıştır ama gölete geldiğinde sudaki yansımasını görüp korkmaktadır. Bu yüzden de suyu içmeden kaçmaktadır. Sonunda köpek susuzluğa dayanamayıp kendini gölete atar ve kendi yansımasını görmediği için suyu içer. O anda bilge düşünür ve şu yorumu yapar:

    -Benim bundan öğrendiğim şu oldu, der.
    -Bir insanın istekleri ile arasındaki engel, çoğu zaman kendi içinde büyüttüğü korkulardır. Kendi içinde büyüttüğü engellerdir. İnsan bunu aşarsa, istediklerini elde edebilir.

Yazının devamı...

Çözülebilecek bir şeyi asla kesip atma!

16 Mayıs 2017

Öğlenden sonra Ay-Uranüs Karesi bazı planlarımızın değişmesine, beklenilmeyen durumlarla karşılaşmaya neden olabilir. Hayal kırıklıklarına ya da hiçbir şey istediğiniz gibi gitmiyormuş duygusu verebilir. Duygularda değişim söz konusu olduğu için içsel bir huzursuzluk hissedebilirsiniz. Önemli işlerinizi ya da karar vermeniz gereken bazı konuları öğlenden sonraya bırakmamanızı tavsiye edebiliriz. Bugün önünüze gelen konular sanki çözümsüz konularmış gibi gelebilir. Daha sonra bu konular hakkında peşin hüküm verdiğiniz için bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. Akşam saatlerinde lafınızı sakınmayan tavrınız yüzünden gereğinden fazla eleştirilebilir ya da eleştirebilirsiniz. Öfkenizi frenleyip strateji geliştirmeyi deneyin. Aileniz ile gereksiz çekişmelere girmeyin. Daha fazla kendinizi iyi hissedeceğiniz insanlarla ve durumlarla ilgilenmeye özen gösterin. Çalışmalarınız ya da hedefleriniz için ise daha sabırlı olun. Mutlaka başka bir yolu bulunur.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak; Eminim ki birçoğunuzun bildiği benimde çok severek yazdığım bu örneği bir kere daha hatırlamak bugün için bize iyi gelecektir. Bunu köşeye not bırakalım.

Çinlilerin yetiştirdiği bambu ağacını örnek alalım.

Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir:

Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır, gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. 

Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yıl da toprağın dışına filiz vermez.

Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.

Yazının devamı...