"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Eğer merkezi bulursanız, hiçbir şey sizi olduğunuz yerden hareket ettiremez.

31 Ekim 2018

Belki de bugün arkanıza dönüp bakmadan gidebilecek kadar gururlu olabilirsiniz. Beklentilerinizi gurur meselesi haline getirmeyin. Egoyla ilgili çıkmazlara girmeyin ve pire yüzünden yorgan yakmayın.

Merkür gezegenin burç değiştirerek yay burcuna geçiş yapmasıyla iletişim gücümüzün çok yönlü ilerleyebileceğini söyleyebiliriz. Bunu olumlu yönde değerlendirebilirsiniz. Merkür yay transitinin olumsuz kullanımı pek anlamlı değildir. Merkür Yaydayken iletişim konusunda kaş yaparken göz çıkartabiliriz. Niyetiniz iyi yöndedir ama siz düşüncelerinizi anlatırken yanlış anlaşılabilirsiniz. Farkında olmadan tutkularınızı dile getirmek isterken ifadeleriniz daha alaycı olabilir. Sürekli söylenenlerin doğrumu yanlış mı olduğunu anlamak için araştırmalar yaparken çevrenizi incitebilirsiniz.

Doğruyu konuşun ama biri doğruyu mu konuşuyor diye araştırırken yakalanmayın ve sert olmayın. Daha sakin bir bilgi arayışı içinde olursanız ihtiyacınız olan size gelecektir. Bu dönem için en güzel söylenecek söz Yunus Emre’nin dediği gibi “Sen doğru yolda ol da, varsın sanan eğri sansın; sen kendini bildiğin sürece, doğru insansın.”

Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine;

Ailesi ve kendisini seven hiç kimsesi olmayan bir yetim kızla ilgili çok güzel bir masal vardır. Kendini çok ama çok üzgün ve yalnız hissettiği bir gün, çayırda yürürken, bir çalıya küçük bir kelebeğin takıldığını görür.

Kendini kurtarmak için çabaladıkça, dikenler onun narin bedenini daha çok hırpalar. Küçük yetim kız dikkatle kelebeği kurtarır. Uçup gitmek yerine, kelebek güzel bir periye dönüşür. Kız gözlerine inanamaz. Peri, kıza, "Senin eşsiz iyi kalpli davranışın için, sana bir dilek dileme hakkı veriyorum." der. Kız bir an düşünür, sonra "Mutlu olmak istiyorum." der.

Peri "Peki" der, ona doğru eğilir ve kulağına fısıldar. Sonra da ortadan kaybolur. Kız büyüdüğü sürece, ondan daha mutlu kimse yoktur.

Herkes ona mutluluğunun sırrını sorar. O ise gülümser ve "Sırrım, küçük bir kızken iyi kalpli bir periyi dinlemiş olmamdır. “der.

Yazının devamı...

Hayat, sözcüklerin değil, olayların seviyesinde gerçekleşir.

30 Ekim 2018

 

Aynı zamanda gerileyen Venüs, Uranüs gezegenine de meydan okuyor. Eski ilişkiler hayatımıza birden dahil olabilir ya da geçmişe ait eski bir konu yeni bir şekille önünüze gelebilir. Söylenmemiş sözler, ifade edilmemiş duygular, bir türlü gerçekleşmemiş buluşmalar bunların hepsinin aniden hayatınıza dahil olması söz konusu olabilir.

Bunu adeta bir tamamlanma veya filmin sonunun nasıl bitebileceğini öğrenme zamanı olarak ta düşünebilirsiniz. Aynı zamanda yaşamı bir şikâyet etme durumu halinden çıkartıp tecrübeler edinme bir daha aynı hataları tekrar etmeme durumu olarak görürseniz hayatınızın iyi yönde geliştiğine tanık olabilirsiniz. 

Gelelim günün tavsiyeli hikayesine ;

Bir gün, bir bilge iki çocuğunu yanına alarak ormanda gezintiye çıktı. Aradan biraz zaman geçtikten sonra küçük olan çocuk yorulmaya başladı ve babasına dönerek:

- Babacığım çok yoruldum, beni kucağına alır mısın? Babasından “Artık sen kucakta taşınamayacak kadar büyüdün” cevabını alan çocuk, hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Bilge tek kelime bile etmeden etrafına bakındı ve yakındaki kuru bir ağaçtan bir çubuk kesip yonttu ve sonrasında çocuğa uzattı:

Al bakalım, sana güzel bir at. Bu seni taşır hem daha hızlı götürür. Çocuk, dal parçasından yapılmış ata sevinçle bindi ve gülerek koşmaya başladı. Küçük oğlunun kuru bir dal parçası sayesinde yorgunluğunu unutarak canlanmasını gören baba hayretler içinde olan biteni izleyen kızına döndü ve:

- İşte, hayat budur. Bazen kendini çok yorgun hissedebilirsin. Böyle olduğunda, kendine değnekten bir at bul ve yoluna devam et. Bu at, yerine göre bir arkadaş, bir şarkı, bir umut, bir dua, bir çiçek, bir özlem, bir hayal ya da küçük bir çocuğun tebessümü olabilir. Evet, hayat yorucu. Ayakta kalmak zorundayız.

Yazının devamı...

“Çalışmayı ilginç hale getirin; disiplin kendi başının çaresine bakacaktır.”

26 Ekim 2018

Merkür ve Jüpiter gezegenlerinin yakın temas içinde hareket ediyor olmaları ise uzun zamandır üzerinde emek verdiğiniz konulardan yavaş yavaş sonuç almaya başlayabileceğinizin mesajını veriyor. Fazlasıyla tecrübe edindiğiniz bir konuda artık cesaretle girişimde bulunabilirsiniz.

 Ayrıca sizler de üzerinde çalıştığınız işi daha iyi öğrenmek ve kendinizi bu alanda daha iyi yetiştirmek için hazırlıklar yapmaya başlayabilirsiniz. Bugünkü gökyüzü etkileri yeni şeyler öğrenmek ya da iş ile ilgili konularınızı daha da derinleştirmek için mükemmel bir zamandır. Ne yapacağınıza karar vermek adına önemli bir yargıya sahip olabilir ve artık resmi bütünüyle görebilirsiniz. Hayattaki olumlu yaklaşımınız bugüne kadar ki çabalarınızın fark edilmesine yardımcı olacaktır.

 Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine;

 Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş.

"Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum" diye vasiyet etmiş.

 Öldüğünde "Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?" diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal, benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum." diye düşünerek kabul etmiş.

 Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler. Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. "Nasıl olsa bu ölü elimizde... Biz şu canlı olandan başlayalım" demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar.

 O ip kimin?

Yazının devamı...

Yalnız iyilik yapmak yetmez, iyiliği zarafetle yapmak da lazımdır

25 Ekim 2018

Ay-Venüs arasındaki karşıtlık ilişkilerinizi saplantı haline getirmemeniz gerektiğinin mesajını veriyor. İletişimlerinizde eğer sınırlarınızı çizerseniz ödüllerini de toplarsınız. Bu noktada öğrenmeniz gereken şey ne siz başkalarının sınırlarını aşın ne de başkaları sizin sınırlarınızı zorlamasın.

 

Çalışma ortamınızda ise kadınlarla olan ilişkilerinize dikkat etmeli ve rekabet içerisine girmemeye özen göstermelisiniz. Unutmayın, başkalarına yardım ettiğiniz sürece sizler de farkında olmadan ilerlemiş olursunuz.

 

Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine;

 

Hz. Musa’ya Allah’a Teâlâ şu şekilde vahiyde bulunur. Yarın yola çık karşına bir dağ çıkacak o dağı yut der. Sonra ilerle pis kokular duyacağın bir yer olacak. Oradan uzaklaş der. Sonra bir küp altın bulacaksın onu göm der.

 

Yazının devamı...

Boğa burcunda 'dolunay' gerçekleşiyor şaşırmaya hazır mısınız?

24 Ekim 2018

Bu Dolunay’dan nasıl faydalanabilirsiniz, işte bunu tam olarak size ifade etmeye çalışacağım. Sizde buradan kendi hikayenize göre almanız gerekeni alacaksınız. Dolunaylar karanlığın içinde parıldamaya başlayan bir ışıktır. İçinizdeki bir konuda ilerlemenizi ve büyümenize yardımcı olmak için bir ışık yanar. Âmâ bu ışık tüm karanlıkların içinde belirir. İşte bu karanlık yönü aydınlatacak bir dolunayın nasıl bir farkındalık getireceğinden bahsediyor olacağım. Beni tüm ciddiyetinizle dinlemenizi ve planlarınızı yapmanızı, yaşamınıza karşı duyarlı, farkındalıklı ilerlemenizi istiyorum.

1-Seçimlerinizde inatçı olmak serbest!

2-Değişmek serbest

3-İstemediklerine hayır demek için ise tam zamanı!

Çevrenizde güven duyacağınız kimsenin kalmadığını düşünüyor ve kendinizi bu evrende tek başınaymışsınız gibi hissediyor olabilirsiniz. Ancak şunu da söylemeliyiz ki; bu dolunay sizi şaşırtıcı ve şok edici haberler içerisine alabilir. Şu an içinizden olumlu mu olumsuz mu? Diye geçiriyor olabilirsiniz. Ancak buna cevap vermek çok kolay değil. Çünkü bu yorumlar ancak kendi bireysel harita analizinize göre öngörülebilecek bir durumdur. Şu an için yapmanız gereken sadece kontrolünüz dışında gelişen olaylar karşısında esnek bir duruş sergilemeniz ve endişelenmiyor olmanızdır. Bu bir geçiş aşamasıdır. Sorumluluklarınızı kabul edin ama kendinize de yeteri kadar zaman ayırın.

Önümüzdeki 6 ayın bir şekli beliriyor. Âmâ bu şekil 24 Ekim saat 19:45’te hemen o an olmuyor. O an sadece içinizde bir bilinç uyanıyor ve uyanan o bilinci siz fark etmiyorsunuz. Düşünün odada çocuğunuz uyuyor. Ağlamasa kalkıp gidip bakmıyorsunuz. Ya da o uyanırsa gelir diyorsunuz. Bu sizin yapınıza, fıtratınıza, huyunuza, suyunuza göre değişir. Benim burada size yaptığım şey çocuğun ağlayarak perişan olmasına izin vermeden “şu saatte uyanmış olabilir git içeri bak” dememdir. Bundan ötesi değil. Çocuk senindir ve irade senindir. İstersen gider tekrar uyutursun istersen odada ağlatırsın istersen alır onu yaşantına dahil edersin.

Bu Dolunay üç gezegensel etkiyi birbirine bağlar: Akrep burcundaki Venüs (Jüpiter ve Merkür'ün şu anda bulunduğu yerdedir) ve Beklenmedik değişimin manyetik gezegeni Uranüs, Boğa burcunun zodyak işaretinde 1 derecesinde güçlü bir etkidedir. Venüs işin içinde olunca aşk anlamında ve parasal anlamda önümüzdeki 6 ay oldukça radikal bir büyüme içinde değişimler olabileceği öngörülebilir.

Venüs’ün Uranüs’e meydan okuması ile, romantik yaşamımızda, finansal durumumuzda ve tüm duygularımızda değişikliklerle karşı karşıya kaldığımızı ve bizlerinde duygusal dünyamıza meydan okumaya hazırlıklı olduğumuzu gösteriyor. Bu süre zarfında akışkanlıklarınızı, ne yapmanız gerektiğini ve bunları nasıl düzene koymanız gerektiğini anlatıyor.

Yazının devamı...

Eğer içinizde tek bir gülümseme kaldıysa, onu sevdiğiniz insanlara ayırın.

23 Ekim 2018

Cesaretli yönünüzü fazlasıyla ortaya koyabileceğiniz bir gün diyebiliriz. Bugün bir şeylere başlamak adına oldukça doğru bir zaman dilimi. Ay’ın Mars gezegeni ile yaptığı olumlu kontak, sizlere kaybettiğiniz heveslerinizi geri getirebilir. Gün içinde vereceğiniz hızlı kararlara çevrenizden saygı duymasını bekleyebilirsiniz. Beklediğiniz gibi gelişmeyen olaylara hemen öfkelendirip hayal kırıklığı içerisine girmeyin. Güneş’in Akrep burcuna geçmesi önümüzdeki bir ay hedeflediğiniz konularda nasıl adım atacağınıza dair planlar yapmada etkili olacaktır.  Merkür ve Plüton gezegenlerinin arasındaki koruyucu açı ise sizlere ilişkilerde bugün sabırlı olduğunuz takdirde ikna edici olacağınızı söylemektedir.

Bugün, hoşgörü, kararlılık ve yüksek bir enerji ile ilerlemeniz gerekiyor. Spor veya hobiler gibi bir fiziksel aktiviteler içinde olmanız bugün çelişkili düşünceleri temizlemenize ve size doğru bir yön duygusu vermeye olumlu şekilde katkı sunacaktır.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine;

İnsanoğlu mutluluğu hep hor kullanıyormuş... Hep şikayetçi hep bıkkınmış... Bir gün melekler mutluluğu saklamaya karar vermişler.

"Saklayalım, zor bulsunlar. Zor buldukları için belki kıymetini bilirler" diyerek başlamışlar tartışmaya. Sorun büyükmüş. Mutluluğu saklamak kolay değilmiş çünkü. Kimisi "Everest'in tepesine saklayalım" demiş, kimisi " Atlas Okyanusu'nun dibine" demiş. "Tac Mahal'in kubbesi, Mekke sokakları, İtalyan sofrası, bir hastanenin yeni doğan odası, dondurma külahı, lale bahçesi... "Pek çok yer düşünmüşler ama hiçbiri yeterince zor gelmemiş... Derken meleklerden biri " İçlerine Saklayalım " demiş.

" Kimsenin aklına gelmez içine bakmak" İşte o gün bugündür mutluluk insanın kendi içinde saklıymış...

Hiçbir mutluluk kolay gelmiyor. Kolay kolay gülmüyor insanın yüzü...

Emekte ve insanın içinde saklı mutluluk. Ne başkasının ekmeğinde ne başkasının evinde ne de başka bir şeyde.

Yazının devamı...

Yarın için en iyi hazırlık bugün elinden geleni yapmandır

22 Ekim 2018

Ay sabah saatlerinde balık burcundan koç burcuna ilerliyor olacak. Bugün ne yapmak istediğinize tam karar vermişken birden aceleci tavrınızla olacak işlerinde oldurmayabilirsiniz. İşlerinizin istediğiniz yönde ilerlemesini istiyorsanız mutlaka özellikle bugün sabırlı olmayı seçmelisiniz. Tahammül ve sabır bugün doğru anahtarlardır.

 İlk adımı atmak ve uzun zamandır üzerinde çalıştığınız konularda başlamak için Merkür ve Neptün gezegenleri arasındaki olumlu etkileşimi değerlendirebilirsiniz. Kariyeriniz, eğitim talepleriniz ya da seyahatleriniz ile ilgili yaşanan aksaklıklar veya negatif söylemler asla moralinizi bozmasın. Daha sabırlı bir şekilde kendinize yeni bir alternatif bulabilirsiniz. İyi düşünün.

 Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

 İmamı Azam Hazretleri, Hanefi mezhebinin imamıdır. Babası, Sabit isminde takva sahibi bir zattır. Sabit Hazretleri, bir gün bir akar suyun kenarına abdest almak için gitmişti.

 Abdeste başlayacağı sırada, yukarıdan aşağı suyun üzerinde yüze yüze gelen bir elma gördü. Elma yaklaşınca, uzandı ve aldı. Belli ki, biraz yukarıda bulunan bir bahçedeki ağaçtan kopup düşmüştü. Bu taze elmayı canı istedi. Aldı ve ısırdı. Tam ısırmıştı ki aklına bir şey geldi. Peki bu elma kendisine helal miydi? Derhal ağzından çekti. Çekti ama, o ısırmadan dolayı boğazına birkaç damla elma suyu gitmişti. Bunu daha önce niçin düşünmediğine çok pişman oldu. Kendisine ait olmayan bir elmayı asla ısırmamalıydı. Bu elmanın yenilmesi de suyu da bana helal değildi. Yanlış yaptım. Gidip sahibini bulmalı ve sahibinden helallik dilemeliyim, diye düşündü. Suyun geldiği tarafa doğru yürümeye başladı. Biraz yukarda, bir elma ağacının akan suya doğru eğildiğini gördü.

Dalları elma doluydu. Anlaşılmıştı. Bu elma buradan düşüp kendisinin yanına kadar gelmişti. Bahçeye girdi ve bahçe sahibini buldu. Durumu ona anlattı ve:

Bana hakkınızı helal ediniz. Bilmeden, düşünmeden elmanızı ısırmış oldum, dedi. Bahçe sahibinin şartı vardı. Bana iki sene hizmet edersen o zaman düşünürüz, dedi. Sabit Hazretleri adamın şartını kabul edip başladı hizmet etmeye. İki sene boyunca adama hizmette bulundu. İki sene sonunda: Hakkınızı helal edecek misiniz, iki senedir size hizmet ediyorum, dedi. Bahçe sahibinin şartları bitmemişti.

Dedi ki: Benim bir şartım daha var. Onu da yerine getirirsen hakkımı helal ederim. O da şudur: Bir kızım var. Elleri çolak, gözleri kör, ayakları topal, kulakları sağırdır. Hakkımın sana helal olması için, bu kızımla evlenmen lazım. Düşündü ... Ahirette Allah huzurunda suçlu durumda kalmak, böyle bir kızla evlenmekten zordur, dedi ve kabul etti. Düğün yapılıp gerdeğe girdi.

Yazının devamı...

Sabırlı olursanız kazanırsınız

22 Ekim 2018

İşlerinizin istediğiniz yönde ilerlemesini istiyorsanız bugün özellikle sabırlı olmayı denemelisiniz. Tahammül ve sabır bugünü kazanmak isteyenlerin doğru tercihleridir. İlk adımı atmak ve uzun zamandır üzerinde çalıştığınız konularda start almak için Merkür ve Neptün zaten sizlere olumlu etkileşimi ile destek veriyor. Kariyeriniz, eğitim talepleriniz ya da seyahatleriniz ile ilgili her türlü konuda başarıya doğru yaklaştığınızdan emin olun.

KOÇ
Bugün burcunuzda hareket eden Ay ile kendinizi ifade ederken her zamankinden daha sabırsız ve tezcanlı davranabilirsiniz. İçinizdeki enerjiyi olumlu yönde değerlendirmeye çalışın.

BOĞA
Duygularınızın kırılgan olduğu bir gündesiniz. İnzivaya çekilip düşünmek ve ruhunuzu dinlendirmek isterken, geçmişi düşünmekten de vazgeçmelisiniz.

İKİZLER
Dostlarınızla birlikte olmak ve bazı fikirler üzerinde konuşmak için can atacağınız bir gün. Birlikte olup planlarınızı tekrar gözden geçirmek ve sıkıntılarınıza çözüm bulmak isteyebilirsiniz.

YENGEÇ

Yazının devamı...