"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Hayat, her ne kadar zor görünse de, yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey her zaman vardır

15 Mart 2018

Bugün ay sabah saatlerinde Kova burcunda ilerliyor olacak. Yenilikler içerisinde olacağımız ve yeni projelere açık olacağımız bir gün içinde olacağız. Ay’ın Uranüs ve Mars ile yapacağı uyumlu açılar bizlere yeni sürpriz gelişmeler içerinde olduğumuzu göstermektedir. Ay 13:00 dan sonra balık burcuna geçiş yapacak. Ve artık 17 Martta gerçekleşecek olan Yeniay fazına doğru ilerliyor olacağız. Ay balık burcunda daha hassas ve alıngan olabiliriz. Şartları zorlamaktan daha fazla şartlarımızı korumayı seçmek ve akış içinde olmak tekâmül sürecimiz açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Güneş ve Jüpiter’in birlikte yaptığı koruyucu açı ise yaşantılarınızda talihsizlik olarak gördüğünüz her olayın ileride bir başarısını yaşayacağınızı müjdeliyor. Buna inanın ve bu şekilde hareket edin.

Bugün kendinizi adeta geçmişle geleceğin çatışması içinde bulabilir daha çok geçmiş ile ilgili pişmanlıkların sebebini bulmak isteyebilirsiniz. Bugüne kadar ilişkilerde yaşadığınız hataları fark edip bundan sonra yapmamak adına bazı kararlar alabilir ve kendi içinizde bir dönüşüme gitmek isteyebilirsiniz. Fakat bunu yaparken adaletli olup aynı zamanda başardığınız işler içinde kendinizle gurur duymayı bilmelisiniz. Bazen herkesin hatalar yapabileceğini önemli olan bunlardan ders çıkarmanın olduğunu kendimize inandırmalıyız. 

Gelelim günün tavsiyesine;

Jorge Luis Borges Yaşam nedir diye soranlara....

Eğer yeniden başlayabilseydim yaşamaya İkincisinde daha çok hata yapardım. Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım

Neşeli olurdum ilkinde olmadığım kadar.

Çok az şeyi ciddiyetle yapardım.

Temizlik sorun bile olmazdı asla.

Yazının devamı...

Soru sormayın, gözlemleyin, dinleyin, bekleyin. Cevap size kendiliğinden gelecektir

14 Mart 2018

Ay bugün kova burcunda hareket ediyor olacak ve aynı zamanda güney ay düğümü ile birlikte hareket edecek. Bazı şeyleri yaşayarak öğrenme eğilimi ve düşüncesi içerisinde olabilirsiniz. Bugün bir takım duygusal konularınızı her zamankinden daha fazla akışa bırakın. Yaşadığınız tecrübeleri düşünün. Yani burada Albert Einstein'ın aptallık ile ilgili tarifi aklıma geliyor. Aynı şeyleri yapıp her seferinde farklı sonuçlar beklemek diyebiliriz. Bunu yapmayın.

Bunun dışında kendi hayatınızın yolculuğunda geçmiş tecrübeleri zaten kullanacaksınız asıl bu birkaç gün çevrenizdekiler için kendi tecrübelerinizi kullanarak yardımcı olmaya çalışın. Şunu unutmayın aynı zamanda kaderinize doğru ilerleyebilmeniz için, kısır döngülerden ve nefret duygusundan kurtulmak zorundasınız. Bu açı aslında farkındalıklı bir şekilde kullanıldığında geçmişte yaşanılan olumsuz olayları ömür boyunca unutabilme şansı verir. Aslında unutma demek pekte doğru olmaz. Hiç kimse içinde tarifsiz yaralar bırakmış bir şeyi ya da harika bir güzel anı unutamaz. Buna sadece iyileşme diyelim belki de neden olduğunu anlamak diyelim. Zihin bir şeyi anlamazsa delirebilir. Bugün geçmiş olayları anlamlandırırken kendinizi bulursanız bundan kaçmayın.

Bunu yaptığınız gibi birde geleceğe yönelik hedeflerinize nasıl yaklaşacağınız konusunda açık güzel işaretler yakalayabileceksiniz. Kapılar aslında açık. İnsanlar görünür bir şekilde duruyorlar. Fırsatlar ortaya çıkıyor. Sadece onları kucaklamak için cesarete ihtiyacınız var.

Güneş ve Jüpiter arasındaki olumlu açı haritanızla da uyum içindeyse oldukça güzel ve şanslı teklifler sizlere getirebilir. Emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz. Bugünden itibaren ilişkinizde uyum ve denge arayışı içinde olacaksınız. Önemli olan aramak değil tabi öyle değil mi? Bulmak desek daha doğru olabilir.

Eğer haritanızda olumsuz bir konumdaysa bu açı hayata karşı biraz sizi tembelleştirebilir. Yaşamda konfor bulman için çok emek vermen gereklidir. Bu açılar tembellik yapmak değil hemen harekete geçmek adına sizleri tetiklemeli. Eylem içinde olduğunuzda içinizdeki o tuzaktan kurtulursunuz. Tuzak sorular tembellik ve boş vermişlik duygusudur. Bundan sıyrıldığınız sürece sonuç almanız oldukça mümkün görülmektedir. Aynı zamanda sağlığınıza saygı duymalı ve bununla birlikte kendinize iyi baktığınıza emin olmalısınız.

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

ABD bir asker eşinin paylaştığı hikâye:

Harp sırasında kocam New Mexiko'daki Mojave çölüne gönderilmişti. O, çölde tatbikata katılırken yanında olabilmek için ben de çölün yolunu tuttum. Kendimi cehennemin kucağına atmıştım. Ortalık yanıyordu. Küçük bir kulübede oturuyordum ve yanında olmak için tehlikeye atılarak geldiğim kocamı unutmuş, can derdine düşmüştüm. Etrafımdaki Meksikalılar ve yerliler, tek kelime İngilizce bilmediğinden, kimseyle konuşamıyordum. Sıcak rüzgâr, bir taraftan bedenimi kavuruyor, diğer taraftan yediğim yemeği de, ağzımı burnumu da kumla dolduruyordu. Canıma yetmişti. Kâğıda kaleme sarılıp babama bir mektup yazdım.

Yazının devamı...

Dinle, yoksa dilin seni sağır eder. Yüzleş, yoksa kalbin seni esir eder. Anla, yoksa zihnin seni deli eder

13 Mart 2018

Bugün ay kova burcunda ilerliyor. Bugüne anlam katan bir diğer gökyüzündeki etkileşim ise Güneş-Jüpiter arasındaki uyum diyebiliriz. Bugün düne nazaran daha sakin ve daha olumlu düşünceler içerisinde olacaktır. Dün yaşanan bazı krizleri yönetmek ya da yöneticilerinizle oluşan gerginlikleri çözümlemek sizi biraz yormuş olabilir. Belki de bazı konularda hiç beklemediğiniz insanlar sizin üzerinize gereksiz anlamda gelmiş olabilir. Bazı zamanlar düşüncelerinize, söylemlerinize bile engel olmakta zorlandınız. Şimdi ise zihinsel anlamda daha özgür ve arkadaşça yaklaşımlar içerisinde bulunabileceğiz. . Aşk ve ilişkilerimizde daha tarafsız, sempatik ve uyumlu davranışlar sergileyebileceğiz. Sürpriz görüşmeler ve telefonlar sizleri heyecanlandırabilir.

Ay kovadayken bazen herkesten farklı ve aykırı görünmek adına davranışlarımızda abartılı ve tutarsız görünmemiz mümkün olabilir. Bu coşkuya kapılmamalıyız. Kendi gücümüzü ve inisiyatifimizi yaratıcı konular üzerinde geliştirmeliyiz. Harekete geçmek için başkalarını beklemek yerine irade gücünü kullanmalı ve somut adımlar atmalıyız. Duygularımızla değil akılla kendinizi güvende hissedebileceğiniz, Kişisel olarak hırslı olmadığınız sürece kendinizi doğru ifade edebileceğiniz, daha fazla toplumsal hedefler içerisinde olduğunuz konular da başarı yakalayabileceğiniz verimli bir gün geneli.

Bugün daha sıra dışı ve yenilikçi düşünmeye, orijinal fikirler, entelektüel çalışmalar ya da astroloji benzeri konularla ilgilenmek adına bizlere yepyeni bir yön verebilir. Sosyal etkinliklere ve arkadaşlarınıza zaman ayırmak için uygundur. Elektronik, bilişim, internet gibi genel olarak teknolojiyle ilgili işlerinizde yepyeni oluşumlar söz konusu olabilir. Fikir alışverişi ve zihin konsantrasyonunuz için değerlendirebilirsiniz. Maddi ve finansal girişimleriniz adına öğleden sonraki saat dilimini değerlendirmenizi önerebiliriz.

Gelelim Günün tavsiyeli hikâyesine;

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir. Fakat Japonya sahillerinde bol balık bulmak mümkün olmamaktadır. Balıkçılar, Japon nüfusu doyurabilmek için daha büyük tekneler yaptırıp daha uzaklara açılabilmişlerdir. Balık için uzaklara gidildikçe, geri dönmesi de daha çok vakit alır olmuştur.

Dönüş bir-iki günden daha uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kaybolmaktadır.

Yazının devamı...

Basit bir hayatın mı olsun istiyorsun? Sürüye yakın dur ve orada kendini unut!

12 Mart 2018

Ay tüm gün boyunca Oğlak burcunda ilerliyor. Daha sistemli ve disiplinli çalışma yöntemleri içerisinde olacağız. Duygularımız daha soğuk ve mesafeli bir yönde kullanarak hareket edebiliriz. Sabah saatlerinde iş girişimlerimizden ya da toplantılarımızdan güzel sonuçlar alabiliriz. Güneş ve Jüpiter’in uyum içinde olduğu bu hafta genelinde hem ilişkilerimiz adına hem de parasal konular adına başarı şansımızı arttırıyor. İlişkilerde gizli iş birlikleri hayatınızı ve beklentilerinizi farklı bir yönde değiştirecek noktaya taşıyabilir. Beraber çalıştığınız kişilerle birlikte güzel projelerin içinde yer alabilir ve çabanızla zekânızı  birleştirerek harika bir üretim aşamasına geçebilirsiniz. Mantık çerçevesinde tutmak zorunda hissettiğiniz konularda duygusal bir yaklaşımla çözümlemeye çalışabilecek, kalbinizin sesini dinleyebileceksiniz. Bazen bir şeyleri anlatmak yerine sessiz kalmak daha kısa yoldan çözümü de beraberinde getirebilir.

İkili ilişkilerde yaşadığınız her konuda sorunların nedenini dışarıda bulmak yerine bazen kendi içinize yönelmeniz ve nerede hata yaptığınızı bilmeniz gereklidir. Bazen hayattaki seçimlerimiz de bize bilmeden sorunlar yaşatabilir. İşte bu noktada durmamız gereken ve kendimize sormamız gereken soru da şudur: Ben nerede sürekli aynı hatayı yapıyorum? Kendi kendinizi bu cevabı bulduğunuz takdirde sorunların çözümlerini önce içinizde arayacak sonra dışarıda arama yoluna gideceksiniz. Bunu tespit etmek sorunları çözme konusunda maksimum fayda sağlayacaktır.  

Gelelim günün tavsiyesine;

İnsanlar bu dünyada doğarlar yaşarlar ve ölürler. Fakat pek çoğu neden bu dünyaya geldiğini ve hangi amaca hizmet ettiğini veya hangi ideolojinin oyuncağı olduğunu düşünmez bile. Yani kendine soru sormak ihtiyacı duymadan yaşar sonra çekip gider bu güzel mavi gezegenden… Bu tip insanların yaşamları bir hay-huy, bir etki-tepki mücadelesi içinde sürüp gider. Çalışırlar, evlenirler, çocuk yaparlar, çocuk büyütürler, yaşlanıp emekli olurlar ama bir gün olsun “benim bu dünyada var olmamın amacı nedir acaba?” diye sormazlar.

Çünkü bu sorunun cevabını vermek için kendileri ile yüzleşmeleri, yani baş başa kalmaları gerekir. Ne geçmişin hatıraları ne de geleceğin hayallerinden etkilenmeden, objektif ve çıplak gözlerle kendini görebilmek öyle önemlidir ki, bu bakış, bu duruş bir kere elde edildikten, gerçeğin tadına bir kere varıldıktan sonra da vazgeçmek mümkün olmaz.

Anda veya anında durumun şuurunda olmak yani uyanık olmak, keskin bir şuur halidir ve kendine göre doyulmaz bir tadı vardır. Ve aslında da hiç korkutucu değildir. Karşılaştığınız her duruma anında hakim olmak, onu hemen toparlayıp, gerekeni yapmak sonra da o duygudan ya da o şuur halinden çekip yeni bir hale gitmek istemez misiniz?

Ama etki ve tepkinin ötesinde durumun şuurunda olabilmek için beklenti, alışkanlıklar ve saplantılardan kurtulmuş olmak gerekir. Hepimizi zorlayan da budur, alışkanlık ve beklenti yani geçmiş ve gelecek…

Beklentiler gelecekle, alışkanlıklar ya da saplantılarınız ise geçmişle ilgilidir. Tıpkı süregelen ince uzun bir yol gibi, her şeyi ardı ardına eklemekten öyle hoşlanıyoruz ki ya da bu tip düşünmeye öyle alıştık ki! Oysaki an ’da yaşayınca ne geçmişin alışkanlıkları ne de geleceğin beklentileri etkindir. An’ın farkına vararak yaşamak demek tercihli olmayan değerler üretmek demektir. Hiçbirinin diğerlerine göre daha önemli olmadığı güçler, erdemler ve bilgiler. Yani bir bakıma kendi egomuzu (nefsimizi) ön plandan geri çekip, arka plana çekebilmeye benzer bu durum. Etki tepki mekanizması içinde olan egomuzdur.

Yazının devamı...

Olumlu bir zihin, yapılabilecek bir yol bulur; olumsuz bir zihin ise, yapılamayacak tüm yolları bulmaya çalışır.

9 Mart 2018

Koskoca bir haftayı daha geride bıraktık. Yaşam hızlıca akıp gidiyor. Dün kendim adına çok keyifli bir kadınlar günü geçirdim. Keyfinden daha çok aslında o güne yüklenen anlama yakışır çok güzel bir atmosfer yakaladım ve yepyeni kadın dostlar kazandım. Hepsine buradan kucak dolusu sevgiler.

Neyse lafı çok uzatmadan havalar nasıl onun bir değerlendirmesini sizlere özetleyelim.

Bugün Ay yay burcunda ilerliyor. İyimserliğimizi elimizden geldikçe korurken mars gezegeninde ay ile kavuşum yapması bizleri dürtüsel anlamda oldukça zorlayabilir. Duygularımızı ifade etmek isterken coşkumuzu kontrol etmek biraz zor olabilir. Daha rahat ve esnek olursak gün içinde rahat ilerleyebileceğiz. Aynı zamanda maceraperest yanımız oldukça tutucu ve kararlı bir imaj yaratmanıza karşın, derinlerde özgürlük arayışı içine girebilir. Macera isteğiniz oldukça yoğundur. Yaşamınıza görünenden daha derin anlamlar yüklemeye ve düşünsel gücünüzü materyal yapabilirliklerinizden daha üst düzeye taşımaya ihtiyacınız vardır. Kişi birçok şeyle aynı anda ilgilenebilir, yanlış her şey iyi giderken iki partner de birbirinin farkına varabilir.

Bugün hem yeni hem de çok yararlı işbirlikleri yapabilir ve ticari ilişkilerinizi en üst noktaya taşıyacak projelerinizi yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Yine bu noktada ufkunuzu açacak, kendi benliğinizi yükseltecek, sizleri farklı düşünme yollarına sevk edecek kişilerle tanışmanız hayatınızda adeta bir dönüm noktası yaşatacaktır. Bu aynı zamanda ileriye yönelik atılacak sağlam dostlukların da temelini oluşturabilir. Bu nedenle yaşamınızda dahil olan bu kişileri herkesten daha çok sevecek ve görüşlerine çok daha fazla saygı duyacaksınız.

Gelelim günün tavsiyesine;

Hayat çok kısa.

Ya da çok uzun.

Nereden baktığınıza bağlı.

Yazının devamı...

Kadını küçümseme, saygı duy! Çünkü o hem seni dünyaya getiren hem de cennete ulaşman için var olan kutsal bir geçittir

8 Mart 2018

Bugünün önem ve değerini bizlerde gökyüzünün dilinde sizlere farklı bir tat da ifade edelim.

Aslında bakıldığında kadınlara özel bu gün olarak değerlendirmek sanki bana erkeklerin kadınları ikinci sınıf görme eğilimine karşı bir varoluş sembolü gibi geliyor. Âmâ bugünü daha anlamlı kılmak için bugünden sonrasına dair bir şeyler yapalım. Bugün Ay yay burcunda hareket edecek. Duygularımız oldukça coşkulu olacak ve iyimser enerjimizi içimizde hissedeceğiz.

Sosyal çevre ve yakın çevre bağlantılarınızla beraber güzel ve nitelikli bir organizasyon içeresinde yer alabilir bugünü gerek sohbet gerekse bazı kararlar almak açısından gayet verimli geçirebilirsiniz. Bu bol sohbetli arkadaş toplantılarında dostlarınızdan birinin uzun zamandır çözemediği bir problemine ışık tutabilir, onu bu ağır yükten kurtarabilirsiniz. İçinizdeki yardım severlik ve merhamet duygusu size yepyeni fikirler getirebilir.

Finansal sorunlarınızla ilgili çok aklınıza yatmayan gelişmelere kulak vermek yerine biraz daha gerçekçi davranarak akıllıca davranmalı ve arka planda gerçekten nasıl olduğunu araştırarak doğru bir yöntem  geliştirmelisiniz. Herkesin söylediğini doğru sandığınız takdirde olaylar sizin için daha karmaşık bir hal alabilir. İlişkilerde gururunuzu okşayacak güzel gelişmeler yaşayabilir, partnerinizin küçük ama anlamlı sürprizleriyle gününüz renklenebilir. Bugün yaşadığınız olaylar  heyecan duygunuzu körükleyerek kendinize olan saygı ve özgüveni yükseltip, eski unuttuğunuz duygulara tekrar döndürebilir. Kariyer hayatınızda ise  cesaretinizle üzerine gittiğiniz her görüşmede güzel sonuçlanmalar alabilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyesine;

İnsanın duygularını tanıması ve onları geliştirebilmesi, “farkındalık” bilinciyle mümkündür. Ancak bu bilinç, özel bir çaba ister. Kişi başkalarının iç dünyasıyla ilgilendiğinden daha fazla kendi iç dünyasıyla ilgilenirse, duygularının tahlilini daha kolay yapar. Meselâ insan herhangi bir olay karşısında öfkeleniyorsa, o olaya ihtiyacı var demektir. “Bu hadise beni sinirlendirdiğine göre bu konuda yanlış bir zihinsel şartlanmam var ki bende bir şeyleri harekete geçirdi.” diye düşünmelidir.

Yapılması gereken, korkuyla yüzleşmektir. Kişi bir şeyden korktuğunda ilk olarak kaçınma tepkisi verir. Bunun yerine korku listesi çıkarması, yararına olacaktır. “Korktuğum olayda başıma gelebilecek en kötü ihtimal nedir?

Yaşayacağım muhtemel acı tecrübeler neler olabilir?” sorularını sorup, bunları alternatifleriyle düşünüp analizini yaptıktan sonra çözüm üretecektir. Korku iyi çözümlenir ve doğru analiz edilirse insanı duygusal olarak geliştirir. Duygusal zekâsı güçlü insanlar, hislerini iyi analiz edebilen kimselerdir. Duygusal baskınlığın cinsiyet kimliğini dikkate alarak kadınla erkek arasında ayırıma tâbi tutulmasının ne derece doğru olduğu tartışılsa da, kadınların duygusal] bakımdan doğuştan şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Bu konuda kadını erkeğe üstün kılan şey, beyninin duygulardan sorumlu alanının, yani sağ tarafının daha çok çalışma eğiliminde olmasıdır.

Yazının devamı...

Erdemli olmanın en açık kanıtı; sınırsız güce sahip olup onu kötüye kullanmamaktır.

7 Mart 2018

İlişkilerde ve iletişimde gerçeklik algısı önem kazanacak. Bu ne demektir? Yakın çevrenizle açık ve yakın iletişim kuramadığınız takdirde baskıcı bir tutumla cevaplarınıza ulaşmak isteyecek ve dolayısıyla sonuca da ulaşamayacaksınız. Bugünlerde uzlaşmacı bir tavır takınmanız hayrınıza sonuç getirecekken bunun tam tersi tavır takınmanız size olumsuz sonuçlar yaşatacaktır.

Çalışma hayatınız ve gündelik yaşamınızla ilgili sorunlara destekleyici çözümler bulmak için ekstra çaba gösterebilirsiniz. Bazı konularda hep aynı hataya düşüyor olmanız, hayatınızda bazı şeylerin yanlış gittiğinin işaretidir. Bu bağlamda işaretleri erken alırsanız hataları en az şekliyle yaşayıp hayatınıza doğruları daha çok dahil edebilirsiniz. Bunu yapmak gerçekten zor değil. Sadece bazı alışkanlıklarınızı değiştirip, dost çevrenizi yeniden düzenlemeniz yeterlidir. Ofis ve çalışma ortamınızdaki arkadaşlarınızla aranızda kuvvetli bir bağ oluşabilir, takım çalışması sayesinde birçok zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Çalışma ortamınız size her zamankinden daha fazla huzur verecektir. Bu anlamda iş hayatınızdaki bazı pürüzleri rahatlıkla giderebilir, her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Hayatın her alanındaki uyum başarıyı da beraberinde getirecektir.

Öğleden sonra yeni işlere kalkışmak adına pek elverişli olmayabilir. Ay boşlukta hareket edecek. Sabah saatlerini daha verimli kullanabilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyesine;

*İnsanları ölçme.

*Başkalarından daha akıllı olmaya çalış; yalnız kimseye söyleme.

*Başkalarının terbiyesizliğine karşı en iyi silah, bir insanın kendi terbiyesidir.

*Kuruşlara dikkat et, liralar kendi yollarını bulurlar.

Yazının devamı...

Anlaşılmak mı istiyorsun? Kendini anla! O zaman yeterince anlaşılmış olursun

6 Mart 2018

Gün genelinde Ay akrep burcunda ilerleyecek. Duygularımız daha derin ve sessiz bir şekilde yaşayacağız. Ülkemiz ve dünya adına liderlerin güçlerine göre hareket edecekleri bir takım haberler alabiliriz.

Sabah saatlerinde Ay’ın Jüpiter ile temas halinde olması bizler için önemli görüşmelerin içerisinde olacağımız mesajını veriyor. Ani ve sürpriz bazı oluşumlar hayatınıza renk getirebilir. Kendinize bu anlamda yeni bir yol haritası oluşturmak isteyebilirsiniz. İlişkilerde kendinizi doğru bir şekilde ifade ediyor olmanız  geleceğinizi sevindirici ölçüde pozitif şekillendirecektir. Şimdiye kadar yaşamış olduğunuz ciddi zorluklar artık geride kaldı.

Bugün Merkür Koç burcuna geçiş yapıyor. Ufak tefek tuzaklarından bahsetmek gerekirse?

 -Her çözüm için bir bahane bulmayın.

-Şikayet etmekten zevk almayın.

 -Kendinizi daima haklı görmeyin.

-Kaybettiğinizde başkalarını suçlamayın.

-Verdiklerinden fazlasını istemeyin.

Yazının devamı...