"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Kimsenin dünyada ikinci bir hayatı olmayacaktır. Bir defa şansınız var oda şimdi! (Venüs-Jüpiter kavuşumu)

13 Kasım 2017

13 Kasım Pazartesi yani bugün gökyüzünde İki tane iyicil gezegenin kavuşumu söz konusu. Venüs ve Jüpiter gökyüzünde harika bir kavuşum gerçekleştiriyor. Bu tabi ki sadece pazartesi olan ve biten bir şey değil. Etkilerinin yeni başladığını ve birkaç hafta etkisini hissedeceğimizi söyleyebiliriz.

Dünya üzerindeki tüm gökbilimcileri bu olayı oldukça önemsiyor. Biz gökyüzü dilini bilenler ve size yorum yapan astrologlar olarak bunun en şanslı ve pozitif yönünün hayatınıza etkimesi için elimizden geleni yaparak tecrübelerimizi ve gözlemlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Kendini yeterince büyük bir fikre bağladığında, hayat yine büyülü olur!

Pazartesi günü boyunca Ay Başak burcunda hareket edecek. Daha detaycı ve eleştirisel yönümüzü ortaya koymak isteyeceğiz. İlişkilerimizde daha baskıcı ve kendi şartlarımıza göre Organize etme yeteneğimizi ortaya koyarken karşı tarafın ihtiyaçlarını yok sayabileceğimiz bir gün genelindeyiz.

Ay’ın Güneş ile uyumlu açılarının etkili olduğu sabah saatlerinde yöneticilerinizle başarılı görüşmeler yapabilirsiniz. Kendinizi daha etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz. Anneniz ile ilişkinizde bazı farkındalıklar kazanabilme şansını elde edebilirsiniz. İş ve kariyeriniz adına başlatıcı enerjiniz bugün çok yüksek. Venüs-Jüpiter kavuşumu genel olarak şans ve fırsatlara açık bir günde olduğumuzu gösteriyor. Tabii ki yeni planlar yapmak ve hedef oluşturmak çok önemli detaylar olacaktır.

24 Aralık 2016 ve 19 Mayıs 2017 tarihlerinde Satürn-Uranüs Üçgeni gerçekleşti. Bu tarihlerde başlatılan olaylar bugün hayatınızın büyük bir bölümünü değiştirebilecek cesur bir üçüncü harekete bakıyor olabilir. İyi düşünüp karar verin. Bir kere daha denemekten bir şey kaybetmezsiniz.

Gelelim Günün Tavsiyesine;

Farkındalığımız yükseldikçe, durumları ve ilişkileri yaşarken, kendimizi ve yaşanılanları gözlemlemeye başlarız. Ve eğer yaşadıklarımıza yüksek idrakle bakabilmeyi başarırsak, o ilişki ya da durumu ne için yaşadığımızı kavrarız. Düğmelerimize en fazla basan insanlar, en iyi öğretmenlerimizdir. O ilişkide kurban olmadığımızı anlar, ilişkinin bize neyi öğretmeye çalıştığını kavrarsak, dersimizi alır ve yolumuza devam ederiz. Eğer bunu yapamazsak, o ilişkide ya da durum içinde tutsak olur, ya daha ağır durumlar yaşar ya da daha travmatik durumları (o dersi alıncaya, eksik yönümüzü tamamlayıncaya, kendimizi düzeltinceye kadar) tekrar tekrar yaşamaya devam ederiz.

Yazının devamı...

Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır. “M. Kemal ATATÜRK”

10 Kasım 2017

Hepimiz şuan uyandık ve zaman makinasına bindik. Düşünsenize 80 yıl önce bir lider ölüyor. Ve biz koskoca 80 yıl geçmesine rağmen onu aynı rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Muazzam bir incelik yok mu?

Yıl 1938 Sabah saat 9.05 Dolmabahçe sarayındayız. Ay ikizler burcunda hareket ediyormuş. Güneş-güney ay düğümü ile kavuşum yaparak Uranüs Boğa burcunda hareket ederken güneş ve Ay düğüme tam karşıtlık yapmış. Bizim ülkemizin haritasında da Güneş Akrep ve Ay burcu ikizler olması gerçekten önemli bir tevafuk noktasıdır.

Atatürk’ün dediği gibi "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir."

Ben bir bayan olarak bu bilimi size özgürce sunabiliyorsam, siz bunu okuyabiliyorsanız demek oluyor ki biz bunu iyi anlıyor ve hissediyoruz. Övülmek veya süslü cümleler ile anılmak Atatürk’ün asla mutlu olduğu bir şey değildir. En basit tabirle Atatürk demiştir ki  "Beni övme sözlerini bırakınız; gelecek için neler yapacağız, onları söyleyin!" sözü bir şeyleri anlatmıyor mu bize?

Bizde bu izi devam ettirmek istiyorsak, bizden sonraki nesillerimize canla başla kurulmuş bu vatan topraklarını eksiksiz emanet ederek devam ettirebilmemizdir.

Saygı ve rahmetle anıyoruz.

Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener.” Mustafa Kemal Atatürk

Yazının devamı...

Kafeste doğan kuşlar, uçmayı hastalık sanırlar

9 Kasım 2017

Duygusal ihtiyaçlarımızın güçlü olması ve duygusallığımızın da bir o kadar fazla olacağı bir zaman dilimi. Ani duygusal tepkiler vermeye fazlasıyla açık olacağız. Annemizle ilişkilerimizde ve aile sıcaklığı gördüğümüz alanlardan sürpriz bir şekilde bağımsız olma güdüsü içerisinde olacağız. Özgürleşmek ve aidiyet duygusunu sorgulayacağız. Ait olduğumuz yer neresi ve bununla birlikte alışkanlıklarımız neler?

Yıkamadığımız ve değiştiremediğimiz alışkanlıklarımız bizim için duygusal sorunlar yaratabilir. Bugün kariyerde ve aile ilişkilerimizde uzlaşmayı sağlamamız dengelerimizi güçlü bir şekilde oluşturmamız gereken bir gün.

Öğleden sonraki saatlerde iletişimin gücüne ve esnekliğine şahitlik edeceğiz. İletişim kurarken daha dışa dönük ve samimi bir tavır sergileyebiliriz. Kadınlarla olan ilişkilerimiz uzlaşma temellerinden uzak olsa da iletişimlerde ortak noktaları bulabileceğiz. Özellikle akşam saatlerinde duygusal beklentilerimizi abartabiliriz.

Ego mücadeleleri arasında öfkelerimizi kontrol etmeli ve dediğim dedik tavırlardan uzaklaşmalıyız. İdeallerimiz adına hırslarımızı da yanlış yönlendirmemeliyiz.

Geçmişte fanatik bir şekilde sorun yaşadığımız bir durumu kendimizi savunma noktasında bulabiliriz. Sabrımızı ve enerjimizi dengeli bir şekilde yaşamalıyız. Sabırsızlıkla yanlış seçimler ve konuşmalar içinde olmamaya özen göstermeliyiz. Bugün tutamayacağımız sözlerden uzak duralım.

Ailevi konularınızda uzlaşma sağlanmayabilir. Onların yaşamış olduğu ilişki modeli ve sorunları bizde istemsiz bir şekilde katılmak zorunda kalabiliriz.

 

Gelelim günün tavsiyesine;

Yazının devamı...

Eğer baştan başlamaktan yorulduysanız, vazgeçmeyi bırakın!

8 Kasım 2017

Günü değerlendirirken sabah saatlerinde Ay Yengeç burcunda hareket edecek. Aynı zamanda Ay ve Mars’ın birbirine yaptığı sert açılar bizleri biraz gergin ve kontrolsüz yapabilir. Önemli iş ve girişimlerinizi öğle saatine doğru planlamanız daha rahat bir akış getirebilir. Dürtüsel olarak daha sakin bir içgüdü ile hareket edebilme şansı sunuyor olacak gökyüzü bizlere.

Daha duygusal ama daha kararlı bir yön içerisinde olabiliriz. Daha fazla güvenlik içinde olmak ve tanıdık insanlarla olma duygusunu yaşayabiliriz. Yaşamınızın arka planın da şayet bir şeyler kontrol edemediğiniz şekilde gelişiyor ise bu alanda kendi gayretinizi yine de ortaya koyarak pes etmeden hareket etmelisiniz.

Rakiplerimizi yenmek istiyorsak onlarla anlaşma yollarını bulmalıyız. Araştırırsak en fazla zıtlaştığımız insanlarla bile ortak bir yönümüz olduğunu keşfedebiliriz. Oradan hareketle birlikte olabileceğimiz alanları konuşmaya başlayabiliriz.

Güneşin Plüton’a olumlu açıya yaklaşmasıyla gün ilerledikçe hoş ve motivasyonu iddialı olan fırsatlarla sürpriz bir şekilde karşılaşabiliriz.

Önemli ve etkili pozisyondaki kişilerle yapacağınız görüşmeler, sözleşmeler ve ailevi konularda yardım almak açısından uygun bir zaman diyebiliriz.

Gelelim Günün Tavsiyeli hikâyesine;

Bir gece kadının biri bekliyordu havaalanında, Daha epeyce zaman vardı, uçağın kalkmasına. Havaalanındaki dükkândan bir kitap ve bir paket kurabiye alıp, buldu kendisine oturacak bir yer. Kendisini kitabına öyle kaptırmıştı ki, yine de Yanında oturan adamın olabildiğince cüretkâr bir şekilde Aralarında duran paketten birer birer kurabiye Aldığını gördü, ne kadar görmezden gelse de. Bir taraftan kitabını okuyup, bir taraftan kurabiyesini yerken, Gözü saatteydi, “kurabiye hırsızı” yavaş yavaş tüketirken kurabiyelerini. Kulağı saatin tik taklarındaydı ama yine de engelleyemiyordu tik taklar sinirlenmesini. Düşünüyordu kendi kendine, “Kibar bir insan olmasaydım, Morartırdım şu adamın gözlerini!”

Her kurabiyeye uzandığında, adam da uzatıyordu Sonunda pakette tek bir kurabiye kalınca “Bakalım şimdi ne yapacak?” dedi kendi kendine. Adam, yüzünde asabi bir gülümsemeyle Uzandı son kurabiyeye ve böldü kurabiyeyi ikiye. Yarısını kurabiyenin atarken ağzına, verdi diğer yarıyı kadına. Kadın kapar gibi aldı kurabiyeyi adamın elinden ve “Aman Tanrım, ne cüretkar ve ne kaba bir adam, Üstelik bir teşekkür bile etmiyor!”

Yazının devamı...

Başarı için Sadece Konu Tekrarı Yetmez, İnançları da Tekrar Etmek Gerekir

7 Kasım 2017

Sabah saatlerinde, Merkür ve Plüton bir yarı-kare oluşturduğundan, erkenden zihinsel baskılar ya da bazı sıkıntılar rahatsız edici olabilir. Kontrol edemediğimiz veya kontrol etmememiz gereken bir konuyu takıntılı olarak takip edebiliriz.  

Aynı zamanda bolluk ve bereket gezegenimiz Venüs, Akrep burcuna geçiş yapacak.1 Aralık tarihine kadar bu etki devam edecektir. Venüs Akrep seyrinde derin tutkulu ilişkiler içerisine odaklanırız. Normları kıran, yoğun olan ve unutulmaz özel biriyle bu zamana kadar özlem duyduğumuz bir ilişki kurabiliriz.

Venüs akrep burcunda son derece duygusal ve tutkulu bir konumdadır. Çok savunmasız gibi hissetme veya kendi gücümüzü başkalarına bırakma korkuları ile bizi yüzleştirebilir. Kaygılarımızda artış olabilir. Bu döngü esnasında para ve partnerimizin finansal kaynaklarının üstesinden gelmek için güçlüyüzdür.

Bugün rutin işlerimizde koşullarımıza veya hedeflerimize odaklanabilmek için biraz zihinsel olarak dağınık olabiliriz. Hedefleri, projeleri, sorumlulukları veya size verilen sözleri aniden bırakma isteği içinde olabiliriz.

Öğleden sonra Jüpiter ve Ayın olumlu açısı bize cesaret verici ve hedeflerimize ulaşmamız konusunda cömert davranacaktır. Girişimlerimizi bu zaman aralığında değerlendirebiliriz. Ay-Mars karesi bu gece gerginliklerimizi ve dürtüsel reaksiyonları tetikleyebilir. Daha sakin olmayı ve olayları kriz şekline getirmemeyi denemeliyiz. Hayallerini gerçekleştirebilen insanları diğerlerinden ayırt eden şey, başkalarının yapmayacağını yapma becerilerinin olması. Mutlu sonun hayalini herkes kurar; ancak hedeflere ulaşmak, çoğu insanın cesaretinin veya gücünün olmadığı zor görevleri ve yükümlülükleri yüklenmeyi gerektirir…

Gelelim günün tavsiyesine;

Bir bilgiyi hafızaya kaydetmenin en etkili yolu tekrar etmektir. Neyi tekrar edersek ona inanmaya başlarız. İyi şeyleri tekrar edersek iyi şeylere inanırız.

Tekrar ettiğimiz şey ne ise onu zihnimizde canlı tutar, güçlendirir ve büyütürüz. İnançlarımız gibi duygularımız da aynı kuralla işler. Yani hangi duyguyu tekrar ederseniz o duygu pekişir, güçlenir ve büyümeye başlar. Büyümeye başlayan duygularımızın tersi çökmeye, zayıflamaya ve etkisizleşmeye başlar.

Yazının devamı...

Siz kendinizi zorladığınızda, hayat sizin için son derece kolaylaşacaktır

6 Kasım 2017

Pazartesi günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor. Çevresel iletişim gücümüzün arttığı ve işlerimizi daha pratik yoluna koymak isteyeceğimiz bir zaman dilimi. Bunun için belki de çevremizdeki tanıdıklarımızdan yardımlar alarak işlerimizin hızlı ilerlemesini sağlayabiliriz.

Kendimizi engelleniyor veya baskı altında hissediyor olabiliriz. Ay ve Neptün ‘ün birbirine olumsuz açısı bazı yanlış anlaşılmalara neden verebilir. Bazı korkularımızı tetikleyebilir. Hızlı karar vermeyin. Dikkatimiz dağınık olabilir ve çevremizle etkileşim içerisine fazla girmiş olabiliriz. Bu yüzden konulara odaklanmakta zorluk çekebiliriz.

Yeni bir şeyler keşfetmek için harika bir gün. Farklı konularda bilgi toplamak iyi gelebilir. Konsantre olmamız gereken konular birden fazla ise tek bir tanesine güçlü bir şekilde yönelmekte fayda vardır.

Gün ilerledikçe, Merkür ile Plüton arasındaki yarı kareye doğru gidiyoruz. Bu, biraz gerginlik ya da zihinsel sıkıntı ve endişe yaratabilir. Bu etkiyle biraz kuşkuluyuz ya da güvensiz durumda olabiliriz. Ancak herhangi bir sorunu çözmek istiyorsak gayet stratejik çözümlerle halledebiliriz. Bu akşam Ay ve Satürn karşıtlığı ilişkilerde bazı ret edilmelere ya da eleştirilerle karşı karşıya bırakabilir. Bu tür durumlar içerisine olabilecek konulara karşı önlem almalıyız. Hayır, cevabı almanız mümkün olan soruları sormayın. Ulaştığınız sonuçlardan memnun değilseniz yaşadığınız sürece göz atmalısınız. Süreç içinde yaptıklarınızda herhangi bir değişiklik yapmazsanız aynı sonuçlarla karşılaşmanız gayet olağandır. Eğer yaptıklarınızı değiştirmezseniz, elde edecekleriniz de değişmez!

Bunun yerine yaşadıklarınızdan ders çıkarmanın yollarını aramalısınız. Iyi olan şeyleri ya da başarılarınızı not almanız size başarısızlıktan kurtarmak için uzanan bir yardım elidir. Siz sadece uzanan eli tutun ve kendinizi başarısızlıktan kurtarmak için var gücünüzle bu ele sımsıkı sarılın. Arzuladığınız başarıya ve hedefe ulaşmak için kararlı olun ve bunu yapabileceğinize inanın. Gerisi zamanla olacak şeyler.

Merkür gezegeni 11 Ocak tarihine kadar Yay burcunda hareket edecek. Merkür Yay'da olduğunda, herhangi bir durumun derinliklerine geniş bir yelpazede bilgi edinme arzusu içinde yaklaşırız. İdeallerimizi tekrar ararız. Düşüncemiz daha iyimserdir ve kendimize inancımız artar. İnanmak ve ikna etmek için daha donanımlı olduğumuz bir dönem içindeyiz.

Gelelim haftanın gücünü kuvvetini arttıracak tavsiyeye;

Aklımın dinginliğini hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyecek kadar güçlü olmaya...

Yazının devamı...

Boğa burcunda dolunay gerçekleşiyor… Yaşamak bir sanat, sanatçı da sensin. 

4 Kasım 2017

Astrolojide Ay duygularımızı temsil eder. Güneş irade gücümüzü ortaya koymayı temsil eder. Yani dolunay zamanlarında huzursuz olmak ya da kendini bitkin hissetmek sadece bu dönemlerde duygularımızı nasıl ortaya koymamız gerektiğini bilmediğimiz bir içsel sıkışıklıktır. Dolunay karşısındaki Güneş, yaşamımızdaki dolaşan güçleri ve kutupları vurgular.

Bu dolaşan güçler asıl egonuza karşı duygularınızı nasıl idare edebildiğinizle ilgilidir. İşyerinizle evinize ya da ne istediğinize karşı ihtiyacınız olan şeyleri içerebilir. İç gerginlik ve dış baskılar, çatışma ve krizlere yol açarak enerjinizi boşa çıkarabilir. Buna kapılmadan özenle ve bilinçle kontrol edildiğinde başarı getirir.

11 ° 58 derecelerinde Boğa burcunda gerçekleşecek dolunayın manevi gezegen Neptün ile olumlu bağlantısı hayal gücünüzü ve sezgilerinizi yükseltecek düzeyde olacaktır. Aşk ve ilişkileriniz ile ilgili konularda partnerinizle güçlü bir bağ kurmanıza sebep olacak güzel gelişmeler söz konusu olabilir.

Duyguların ve içgüdülerin ay nitelikleri dolunay zirvesine ulaşır. Herhangi bir zorluğun üstesinden gelmek için ise güçlü bir zaman dilimidir. Bu dolunayda Neptün etkileşimi yüksek olacaktır. Bu gezegenle pozitif bağlantı kuruyor olması daha duyarlı ve daha sezgisel hatta hiç olmadığımız kadar bizi sevgi dolu ve romantik yapacaktır.

Bir şans verilirse, herkesin bir kahraman olacağına inanıyorum

Öncelikle dolunayı değerlendirmeye başladığımızda Boğa burcu Venüs yöneticiliğinde olduğu için bu dolunay Venüs’ün doğasını gerçekleşecek. Venüs gezegenin şuan için Terazi burcunda hareket ediyor olması ise hepimiz için iyi haber diyebiliriz. Bu dolunay bizlere en iyi şansı, dostlukları, huzuru, parasal güvenceyi getirme noktasında yüksek bir performans sergileyebilecek güce sahip. Bu Dolunay’ın önemli bir bağlantısı da aslında 19 Kasımda Akrep burcunda yeniay gerçekleşecek olmasıdır. Demek oluyor ki başlattığınız işler ve gelişmeler aynı hızla cevap bularak sizlere güzel sonuçlar getirebilecektir.

Artan duygusal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanın. Bilinçaltı farkındalık, kişisel ilişkilerinizde dengeli bir görünüm sağlar. Dolunaylarda uyumsuzluğa neden olan herhangi bir ilişki dinamiğini veya olumsuz duyguları açıkça görebilirsiniz.

Yeni aydaki hedefleriniz artık ince ayarlanmış veya tamamlanmış olmalıdır. Çünkü bu hasat zamanıdır. Dolunay hedeflerinize yanıt olarak duygusal ayarlamalar yapma zamanıdır. Bu dolunay ile önümüzdeki yeniay arasında doğru bağlantı kurarak hedeflerinize zekice ve sağlam bir şekilde ulaşmanız an meselesi olabilir. Size bir şans verilecektir ve siz sadece bu şansı iyi değerlendirdiğinizde tahmininizden daha farklı ve olumlu olaylar gelişecektir.

Yazının devamı...

Görüşlerinizi değiştirin, ilkelerinize uyun; yapraklarınızı değiştirin, köklerinizi koruyun

3 Kasım 2017

O zaman bu koşturan zaman içinde doğru işler içinde olmaya ve kaliteli bir şekilde yaşamak adına mücadelemizi vermeye devam edeceğiz.

Ay öğlenden sonra boğa burcunda ilerlerken konuşmamız, kendi duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak için sarf ettiğimiz gayret ve olaylara daha olumlu bakışımız bize önemli kazanımlar getirebilir. Günlük rutinlerinizi duygusal güveniniz yüzünden İstikrarlı ve tutarlı bir şekilde korumak isteyeceğiz. Değişim fikri size ürkütücü gelebilir. Belki gerçekten istediğiniz bir teklif önünüze gelir ama siz duygusal güven alanınızı bozmamak adına bu fırsatı göremeyebilirsiniz. Yeni şeyler denemek veya alışılmışın dışına çıkma fikri sizi sanki yanıltacakmış hissi verebilir. O zaman değişime açık kararlarınız söz konusu olursa kendinize birkaç gün zaman tanıyın. Partnerinizden ya da çevrenizde, hayatınızın her yönüne ait kararlarınız ile ilgili duygusal baskı hissedebilir bunu aşırı yeme veya size keyif verici konulara yönelerek unutmak isteyebilirsiniz. Ancak çözüm olarak kötü alışkanlıkları aşmak ve dünya ile başa çıkmak adına daha yaratıcı olmalısınız.

Mesela yürüyüş yapmak, dekorasyon, yemek, sanat ve müzik yoluyla kendinizi hiç yapmadığınız bir hobiye doğru bile dönüştürmeniz sizi iyileştirecektir. Kendi düşünce ve görüşlerinizi ortaya koyarken zorluklar çekebilirsiniz. Bu gün yaşadıklarınızı geçmişinizdeki deneyimlerinizle bağdaştırmalısın.

Bugün erken saatlerde Venüs ve Satürn arasında bir uyumlu açı olacak. Birbirimizi ve gerçek ilişkilerimizi görmeyi tercih ettiğimizi gösteriyor.

Bugün ortaklarınız veya yakın çevrenizle bazı konularda İşbirliğinde bulunabilir, inandığınız konular için ısrarcı rekabetler içerisinde olabilirsiniz. Bunu kontrol etmeli ama cesaret ve değişim yönünüze de açık olmalısınız. Akşam saatlerinden sonra Aşk ve sevgi anlamında şaşırtıcı itiraflarla karşılaşabilirsiniz. İlişkiler sizin için bugün önem kazanacak. Çalışma ortamınızda kadın figürleri ile gerilmelerinize ayrıca dikkat etmelisiniz. Özellikle kadınlar arasındaki gizli rekabet ortamları sizi huzursuz edebilir. Bu tarz oluşumlar içeresinden nazikçe çıkmayı tercih edebilir ya da yapıcı olarak arabulucu davranışlar sergileyebilirsiniz.

Gün geliştikçe, Venüs-Uranüs muhalefetine doğru ilerliyoruz ve yarın boğa burcunda bir dolunay yaşayacağız. İnsanlara, eşyalara ve hatta durumlara göre gelişen  noktaları güven duyma ihtiyacımız muhtemel. Bazı istikrarsızlık, huzursuzluk ve isyankarlık duygusu var olan ilişkilerde kopuşların olması söz konusu. Beklenmedik durumlarla ve tekliflerle karşılaşmak mümkün. Rahatlık ve birlikte olma gereksinimlerimiz, özgür ve bağımsız olmak arzusuyla çelişiyor gibi görünüyor. Boğa dolunayı verimli ve güçlüdür ve duygularımıza ve arzularımıza uyanış şekli olarak farklı bir duruma hizmet edebilir.

Gelelim Günün tavsiyeli hikâyesine;

Bir yolcu gemisi yolculuk esnasında kopan bir fırtınada batar ve içindekilerden sadece iki adam küçük ve ıssız bir adaya yüzmeyi başarırlar. Ne yapacaklarını bilemeyen bu iki kazazede Allah’a yalvarmaktan başka çarelerinin olmadığına karar verirler. Fakat kimin duasının daha güçlü olduğunu anlamak için adayı ikiye bölmeye karar verirler ve adada karşılıklı olarak yaşamaya başlarlar. İlk diledikleri şey yiyecektir. Ertesi sabah, birinci adam kendi tarafında dalları meyve dolu bir ağaç bulur ve ağacın meyvelerinden yer.

Yazının devamı...