"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Siz işinizi yapın güce daha sonra kavuşursunuz

11 Ekim 2018

Tutkularımızın artması ve sevilme duygumuz içimizde çığ gibi büyüyebilir. Bugün girişimini başlattığınız işlerde ilerleyen günlerde önemli gelişmeler yakalayabilirsiniz. Şayet kafanızda birtakım planlarınız var ve hâlâ bunun için harekete geçmediyseniz tam olarak zamanının bugün olduğunu söyleyebiliriz. Organizasyon ve planlama işlerinde başarı oranınız yüksek olabilir.

 

Venüs-Mars karesi partner ilişkilerinizde kendinizi ve öz değerinizi fark etmenizi sağlayacağı için, nasıl oldu da ben bu haksızlıklara katlandım düşüncesini yaratabilir. Unutmayın ki buna katlanmayı bugüne kadar siz seçmiştiniz. Kendinize kızmak ya da ilişkilerinizde kırıcı olmak yerine yeteneklerinize güven duyun. İnsanların aklını başından alacak yeni girişimlerin öncüsü siz olabilirsiniz. Hedeflerinize korkusuzca ilerlemek için bugünü değerlendirin.

 

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;


Fırına geldiğimde ortalıkta ekmek görünmüyordu. Eski bir dostum olan fırıncı, “Biraz bekleyeceksin hocam," dedi. "İki-üç dakikaya kadar çıkartıyorum."

Kenardaki tabureye oturup beklemeye koyulurken, içeriye yaşlıca bir adamın girdiğini gördüm. Eskimiş ceketinin sol yakası altında bir madalya parıldıyor ve yürürken hafifçe topallıyordu. Selam verdikten sonra, fırıncının tezgahına yaklaşarak, "Ekmeklerimi alayım," dedi. "Benim ikizler acıkmıştır."

Yazının devamı...

Başkaları için yaşamak kolaydır; bunu herkes yapıyor. Ben kendin için yaşamanı istiyorum

10 Ekim 2018

Her zamankinden fazla düşünmeyi ve derinleşmeyi tercih edeceğimiz bu dönemde, uzun zamandır merak ettiğiniz konular üzerine ilginizi yoğunlaştırabilirsiniz. Çevremizdeki iletişim şekline daha çok dikkat etmekte fayda var. Baskı yaratarak ve inandığımız düşüncelerimizi karşı tarafa herhangi bir yaptırımda bulunarak dayatmamak gerekir. Konuşmalarımız her zamankinden daha etkileyici olabilir. Bu etkileyici yönü pozitif anlamda değerlendirirsek kazanan biz oluruz. Sert konuşmalar yapmamakta fayda var.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Bir padişahın canından çok sevdiği bir devesi vardı. Padişah sadece bu deveye bakmaları için birkaç kişi vazifelendirmişti. Padişahın deveye olan sevgisi o kadar fazla idi ki:

— Kim bana bu devenin öldüğünü söylerse onun kellesini keserim, diyordu.

Fakat deve de nihayet bir hayvandı... Bir gün beş gün derken kaç sene yaşadıysa her hayvan gibi o da öldü. Şimdi kim gidip de padişaha:

— Deve öldü! diyebilecekti.

Bir- iki gün sonra içlerinden biri:

__ Ben bunu gider padişaha söylerim, dedi ve padişahın huzuruna çıkıp saymaya başladı:

Yazının devamı...

Terazi burcunda yeni ay! Kendi yaşamınızda var olmayı seçin...

9 Ekim 2018

Yeniaylar her zaman yeni başlangıçlar adına mutluluk vericidir. Terazi burcunda oluşan bu yeniay ilişkileriniz konusunda sizi bazı gerçeklerle yüzleştirmeye açık görünüyor. Aslında bu gerçeklikleri kabul etmenizle birlikte uzun zamandır başkaları yüzünden kaybettiğiniz özdeğerinizi sorgulayacaksınız.

Özdeğeri yüksek kişi, mutlu bir şekilde yaşamaya hakkı olduğuna ve bunu gerçekleştirebilecek gücü olduğuna inanır.

 Amerikalı psikolog Nathaniel Branden, özdeğer tanımının iki boyutu olduğunu belirtir:

 Kısaca; bu yeniay size kendinizi bu yaşama uygun görüp görmediğinizi sorup, hemen bununla ilgili yeni ve kararlı bir başlangıç yapmanızı bekliyor. Dengeli ve kendinize saygınızı yeniden kazandığınız bir süreç başlatabilmek sizler için muhteşem bir sonuç vermeye oldukça açık görünüyor.

 Yaşamada olayları değiştirip dönüştürebilmeniz için bir şekilde bir şeylerin sizi tetiklemesi gerekir. Hiç kimse durduğu yerde bu düşüncelere sahip değildir. Bu zaman zaman uzun süren bir ilişkinin bitmesidir, bazen aldatılmaktır, bazen en yakın arkadaşınızın sizi sırtınızdan vurmasıdır, zaman zaman paranızı kaybetmenizdir ya da yöneticinizin size mobbing yapmasıdır.

 Yaşamınızda farkında olduğunuz ya da olmadığınız günlük seçimlerinizi gözden geçiriniz. Sizin için önemli olan öncelik nedir. Bunu kendinize sorun. Akılcı ve gerçekçi seçimler yaparak mutlu olmayı seçmelisiniz. Kendinize değer verdiğinizi hissettirmek istiyorsanız öncelikle aklınıza güvenmeli ve kendi içsel gücünüze inanmalısınız. Kendi hapishanenizin duvarlarını kendiniz örerek sıradan bir hayat yaşamamalısınız. Siz kendinize bir değer vermezseniz bunun karşılığını evrenden bulamazsınız.

 Kendi yaşamınızda var olmayı seçin. Bunu seçmeniz içinizdeki öfkeyi ve kavgayı sonlandıracaktır.

 Bu yeniayın en önemli özelliği size yeni bir kültür yada yeni bir alanda sınırlar çizebilme ŞANSI verecektir. Diyelim beğenmediğiniz bir şeyler var ve bunu düzeltebilecek gücünüz yok. İşte tamda doğru alandayız. Gücünüzü ortaya çıkartma zamanı geldi.

Yazının devamı...

Yeteneğe ihtiyaç olan yerde gücün yeri yoktur

8 Ekim 2018

 

Aynı zamanda yakın dostlarınızla aranızda ilginç konuşmalar yaşanabilir ve uzun zamandır sebebini bilmediğiniz şeyleri öğrenmeniz söz konusu olabilir. Çevrenizde her konuda sizi destekleyecek kişilerin olması, motivasyon gücünüzü artıracaktır. Kişisel çaba ve garanticilik anlayışınızın üst noktada olduğu bugün uzun soluklu projelere oldukça açık ve başarı şansınız da bir o kadar yüksek görünüyor. Alçakgönüllü ve sevdiği işe tutkuyla bağlı olan insanların fazlasıyla kazanabileceği gökyüzü desteği içerisinde olacağız.

Ay bugün yarın ki Yeniay’a hazırlık içerisinde olduğu için bazı konuları kapatmak ve yeni başlangıçlar yapmak adına güzel bir zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz.

Ortaklık ilişkiler içinde olduğunuz kişiler ile yazılı anlaşmalar veya sözleşmeler yapmak zorundaysanız bunu yarından sonra planlamanız daha güzel olabilir. Önünüze gelen birden hukuki süreçler veya devletle ilgli işler oldukça sizler için önemli olabilir. Terazi burcunda gerçekleşecek yeniay sizlere ortaklık ilişkilerinizde veya eş ile olan ilişkilerinizde bazı gerçeklikleri önünüze getirebilir. Hiçbir şey için acele karar vermeyin. Büyük bir anlaşma eşiğindeyseniz bugün biraz daha incelemeli ve daha sonrasında harekete geçmelisiniz.

Gelelim tavsiyeli günün hikayesine;

Kral Dionysios, Aristippos'a sorar: 

Yazının devamı...

Başarı şansımız yüksek

8 Ekim 2018

Bugün işlerimizi planlama aşamasında gereğinden fazla ısrarcı olmamalıyız. Uzun zamandır sebebini bilmediğimiz şeyleri öğrenmemiz söz konusu olabilir.
Çevremizde her konuda bizi destekleyecek kişilerin olması, motivasyon gücümüzü artıracaktır. Kişisel çaba anlayışımızın üst noktada olduğu bugün uzun soluklu projelere oldukça açığız ve başarı şansımız da bir o kadar yüksek görünüyor.

 KOÇ
Gün içinde detaylara fazla takılarak sorumluluklarınıza yeteri kadar zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Önceliklerinizi belirlemeli, olaylara genel çerçeveden bakmalısınız.

BOĞA
Bugün sanatsal yaratıcılığınız yüksek. Bu yüzden boş vakitlerinizi ilgi alanlarınıza yoğunlaşarak değerlendirmelisiniz. Mükemmeli aramaktan vazgeçmelisiniz.

İKİZLER

Yazının devamı...

“İnceldiği yerden kopsun” diyorsan, incelmesine izin veriyorsun demektir. Belki de o ip çoktan kopmuştur?

5 Ekim 2018

Bir durumdan kurtulmak için sadece o olayı çözmek yerine tamamen yakıp yıkmak gibi bir tavır sergilememeliyiz. Kısacası; pire için yorgan yakmamalıyız. Aynı zamanda gün sonunda gerilemeye başlayan Venüs gezegeni, ilişkilerimizde bazı konularda daha sağduyulu olmamız gerektiği ve kontrolcü yönümüzü ortaya koyarak ilerlememizi bizlere iletiyor. Bugün çok detaylı işlere başlamamalı daha fazla konularımızı planlamalıyız. Bugün gizli saklı kalan bazı olaylarla yüzleşebilirsiniz. Hemen olaylara müdahale etmek yerine sizler için yazmış olduğum Venüs gerilemesi yazısını okuyabilirsiniz. Şöyle aşağıya bırakıyorum. Keyifli okumalar.

GÜNÜN TAVSİYELİ YAZISI: 8 YILLIK BİR HESABI KAPATMAYA HAZIR MISINIZ?

Venüs, Güneş Sisteminde, Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sıradaki, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegendir.

“Güneşe uzaklık bakımından ikinci sırada olmasına rağmen en sıcak gezegen olmasının nedeni de atmosferinin gelen güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermemesidir. Hatta bazı kişiler eskiden Dünya gibi üzerinde canlıların yaşadığı yeşil bir gezegen olduğunu da söylerlerdi. Ayrıca Zühre, Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir. Bu gezegen adını Eski Roma tanrıçası Venüs (Eski Yunan Mitolojisinde Afrodit)’ten almıştır. Kendi ekseni etrafında, Güneş Sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner. Güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 Dünya gününde tamamlar.” 

“Venüs, her sekiz yılda bir Güneş ile kavuşum yaptığı 5 döngüden geçer. 8 yıl içinde Güneş’in etrafında 5 defa dönmüş olur.

“Venüs’ün gezegenin 8 yılda yaptığı 5 döngüdeki 8/5 oranı  “Altın orana ya da pi sayısına “karşılık gelir.”

“Altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Parçalar arasındaki orantıda küçük parçanın büyük parçaya oranı, büyük parçanınsa bütüne eşit olması bize Altın Oran’ı verir.” (alıntı)

Venüs Akrep burcunda zayıf bir konumdadır. İnsan, ihtiras ve tutkularının kurbanı olabilir.

Yazının devamı...

Çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemek sayılır.

4 Ekim 2018

Kendinizi sanki bir çıkmaz sokağa gelmiş gibi hissedip bu duygularla nasıl başa çıkacağınızı düşünüyor da olabilirsiniz. Farkındalığınız arttıkça yaşama karşı mücadelenizde anlam kazanmaya başlar. Evet fark etmek yorucudur. Size sorumluluk yükler ama hiç fark etmemek daha acı vericidir. Eninde sonunda insana ruhunu kaybettirir. Bugün biraz daha sağ duyulu hareket etmemiz gerekmektedir.

Kıskançlık, manipülasyon, zorbalık veya taciz gibi konular gündem yaratabilir. Bununla birlikte, huzursuzluğun ve sinirsel gerginliğin dürtüsel eylemlere dönüşmesine izin vermeyin ve gereksiz risk almaya kalkışmayın. Aksi takdirde, beklenmedik değişikliklerle ve rahatsız edici aksamalarla karşılaşabilirsiniz.

Bu bir geçiş sürecidir. Kısaca; ayağınıza gelecek bugünkü şansı sinirsel gerginlikler yüzünden kaybetmemeniz gerektiği bilincinde olun. Başkalarına karşı misilleme yapmayın ve olayları aşırı kontrol etmek durumundan vazgeçin.

Gelelim günün kıssadan hissesine;

Bu hikâyeyi bir çoğunuz biliyor olsanız da gökyüzünün durumunu anlatan en güzel örneklerden olabilir.

Profesör, felsefe dersinde büyükçe bir kavanozu masanın üstüne koymuş ve içerisini tenis topları ile doldurmuş. Öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş. Öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade etmişler. Bu sefer çakıl taşlarını çalkalayarak kavanoza dökmüş, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sormuş profesör. Öğrenciler, “evet doldu” demişler. Profesör bu kez kumu yavaşça kavanoza dökmüş. Kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş. Öğrenciler de koro halinde "evet, bu kez gerçekten doldu" demişler. Gülümsemiş profesör ve masanın altında hazır bekleyen iki fincan kahveyi kavanoza boşaltmış. Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurmuş.

Yazının devamı...

"Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatadır."

3 Ekim 2018

Ay yengeç burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinde Merkür ile yaptığı kare açı sizleri duygusal anlamda biraz zorlayabilir. İletişim kurmak ve doğru anlaşılmak adına zorlayıcı bir zaman dilimi. Üslubunuz ve konuşma şeklinize her zamankinden daha fazla önem vermenizde fayda var.

 

Hayatınızda bugün en önemli yakalayacağınız farkındalık; kimlere ne kadar fedakârlık verdiğiniz noktasında olacaktır. Kendi bütçenizi ayarlamak veya ekonomik anlamda yanlış yatırımlar yapmak konusunda ısrarcı olmamalısınız. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bugün daha fazla ev yaşantınıza ve aile içi sorumluluklara zaman ayırmak iyi gelebilir. Evinizin eksiklerini tamamlamak daha rahatlatıcı olabilir. Otorite figürlerinden yana karşılaştığınız baskıları ciddiye almayın. İşinizi yapın ve kenara çekilin. Kimsenin fikri sizin gerçekliğiniz değildir.

 

 

Günün Kıssadan hissesi;

 

GÖRÜNENİN ARDINDAKİ GERÇEĞİ GÖR

Yazının devamı...