"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Başarı şansımız yüksek

8 Ekim 2018

Bugün işlerimizi planlama aşamasında gereğinden fazla ısrarcı olmamalıyız. Uzun zamandır sebebini bilmediğimiz şeyleri öğrenmemiz söz konusu olabilir.
Çevremizde her konuda bizi destekleyecek kişilerin olması, motivasyon gücümüzü artıracaktır. Kişisel çaba anlayışımızın üst noktada olduğu bugün uzun soluklu projelere oldukça açığız ve başarı şansımız da bir o kadar yüksek görünüyor.

 KOÇ
Gün içinde detaylara fazla takılarak sorumluluklarınıza yeteri kadar zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Önceliklerinizi belirlemeli, olaylara genel çerçeveden bakmalısınız.

BOĞA
Bugün sanatsal yaratıcılığınız yüksek. Bu yüzden boş vakitlerinizi ilgi alanlarınıza yoğunlaşarak değerlendirmelisiniz. Mükemmeli aramaktan vazgeçmelisiniz.

İKİZLER

Yazının devamı...

“İnceldiği yerden kopsun” diyorsan, incelmesine izin veriyorsun demektir. Belki de o ip çoktan kopmuştur?

5 Ekim 2018

Bir durumdan kurtulmak için sadece o olayı çözmek yerine tamamen yakıp yıkmak gibi bir tavır sergilememeliyiz. Kısacası; pire için yorgan yakmamalıyız. Aynı zamanda gün sonunda gerilemeye başlayan Venüs gezegeni, ilişkilerimizde bazı konularda daha sağduyulu olmamız gerektiği ve kontrolcü yönümüzü ortaya koyarak ilerlememizi bizlere iletiyor. Bugün çok detaylı işlere başlamamalı daha fazla konularımızı planlamalıyız. Bugün gizli saklı kalan bazı olaylarla yüzleşebilirsiniz. Hemen olaylara müdahale etmek yerine sizler için yazmış olduğum Venüs gerilemesi yazısını okuyabilirsiniz. Şöyle aşağıya bırakıyorum. Keyifli okumalar.

GÜNÜN TAVSİYELİ YAZISI: 8 YILLIK BİR HESABI KAPATMAYA HAZIR MISINIZ?

Venüs, Güneş Sisteminde, Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sıradaki, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegendir.

“Güneşe uzaklık bakımından ikinci sırada olmasına rağmen en sıcak gezegen olmasının nedeni de atmosferinin gelen güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermemesidir. Hatta bazı kişiler eskiden Dünya gibi üzerinde canlıların yaşadığı yeşil bir gezegen olduğunu da söylerlerdi. Ayrıca Zühre, Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir. Bu gezegen adını Eski Roma tanrıçası Venüs (Eski Yunan Mitolojisinde Afrodit)’ten almıştır. Kendi ekseni etrafında, Güneş Sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner. Güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 Dünya gününde tamamlar.” 

“Venüs, her sekiz yılda bir Güneş ile kavuşum yaptığı 5 döngüden geçer. 8 yıl içinde Güneş’in etrafında 5 defa dönmüş olur.

“Venüs’ün gezegenin 8 yılda yaptığı 5 döngüdeki 8/5 oranı  “Altın orana ya da pi sayısına “karşılık gelir.”

“Altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Parçalar arasındaki orantıda küçük parçanın büyük parçaya oranı, büyük parçanınsa bütüne eşit olması bize Altın Oran’ı verir.” (alıntı)

Venüs Akrep burcunda zayıf bir konumdadır. İnsan, ihtiras ve tutkularının kurbanı olabilir.

Yazının devamı...

Çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemek sayılır.

4 Ekim 2018

Kendinizi sanki bir çıkmaz sokağa gelmiş gibi hissedip bu duygularla nasıl başa çıkacağınızı düşünüyor da olabilirsiniz. Farkındalığınız arttıkça yaşama karşı mücadelenizde anlam kazanmaya başlar. Evet fark etmek yorucudur. Size sorumluluk yükler ama hiç fark etmemek daha acı vericidir. Eninde sonunda insana ruhunu kaybettirir. Bugün biraz daha sağ duyulu hareket etmemiz gerekmektedir.

Kıskançlık, manipülasyon, zorbalık veya taciz gibi konular gündem yaratabilir. Bununla birlikte, huzursuzluğun ve sinirsel gerginliğin dürtüsel eylemlere dönüşmesine izin vermeyin ve gereksiz risk almaya kalkışmayın. Aksi takdirde, beklenmedik değişikliklerle ve rahatsız edici aksamalarla karşılaşabilirsiniz.

Bu bir geçiş sürecidir. Kısaca; ayağınıza gelecek bugünkü şansı sinirsel gerginlikler yüzünden kaybetmemeniz gerektiği bilincinde olun. Başkalarına karşı misilleme yapmayın ve olayları aşırı kontrol etmek durumundan vazgeçin.

Gelelim günün kıssadan hissesine;

Bu hikâyeyi bir çoğunuz biliyor olsanız da gökyüzünün durumunu anlatan en güzel örneklerden olabilir.

Profesör, felsefe dersinde büyükçe bir kavanozu masanın üstüne koymuş ve içerisini tenis topları ile doldurmuş. Öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş. Öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade etmişler. Bu sefer çakıl taşlarını çalkalayarak kavanoza dökmüş, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sormuş profesör. Öğrenciler, “evet doldu” demişler. Profesör bu kez kumu yavaşça kavanoza dökmüş. Kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş. Öğrenciler de koro halinde "evet, bu kez gerçekten doldu" demişler. Gülümsemiş profesör ve masanın altında hazır bekleyen iki fincan kahveyi kavanoza boşaltmış. Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurmuş.

Yazının devamı...

"Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatadır."

3 Ekim 2018

Ay yengeç burcunda ilerliyor. Sabah saatlerinde Merkür ile yaptığı kare açı sizleri duygusal anlamda biraz zorlayabilir. İletişim kurmak ve doğru anlaşılmak adına zorlayıcı bir zaman dilimi. Üslubunuz ve konuşma şeklinize her zamankinden daha fazla önem vermenizde fayda var.

 

Hayatınızda bugün en önemli yakalayacağınız farkındalık; kimlere ne kadar fedakârlık verdiğiniz noktasında olacaktır. Kendi bütçenizi ayarlamak veya ekonomik anlamda yanlış yatırımlar yapmak konusunda ısrarcı olmamalısınız. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bugün daha fazla ev yaşantınıza ve aile içi sorumluluklara zaman ayırmak iyi gelebilir. Evinizin eksiklerini tamamlamak daha rahatlatıcı olabilir. Otorite figürlerinden yana karşılaştığınız baskıları ciddiye almayın. İşinizi yapın ve kenara çekilin. Kimsenin fikri sizin gerçekliğiniz değildir.

 

 

Günün Kıssadan hissesi;

 

GÖRÜNENİN ARDINDAKİ GERÇEĞİ GÖR

Yazının devamı...

Asıl kusur, kusura bakmaktır.

2 Ekim 2018

Gün içinde gerçekleşen Merkür-Plüton karesini etkisini göz önüne alacak olursak, uzun zamandır emek verdiğiniz birtakım konularda sonucu doğrudan görmek isteyebiliriz. Aslında bir zorluk ve problemle karşılaştığınızda ve mücadele ettiğinizde onun ardında sizi bekleyen ödülü, kaynağı ve ışığı görmek için sabırla beklemeniz gerekir.

Bugün maddi konularla ilgili her türlü sözleşmelerinizde ve finansal hesaplarınızda daha dikkatli olmanız gerekebilir.  Hesaplaşmak isterken fevri ve ani çıkışlar yapmak yerine elinizde somut bilgilerle ilerlemeniz sonucun her iki taraf için de daha uygun olanını sağlayacaktır. Kısacası bugün elinizdeki verilere göre yola çıkın ve varsayımlarla kendinizi haksız duruma düşürmeyin.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Bir gün Avrupa’nın ünlü sanat merkezi kentlerinden birinde gezen çocuğun biri bir vitrinde çok hoş bir tablo görür.

Tablo belli ki oldukça pahalıdır.

Çocuk bu tabloyu bir sonraki sene abisinin doğum gününe almayı ister ve bir iş bulup kıt kanaat geçinerek biriktirdiği tüm para ile o mağazaya gider.

Şanslıdır tablo hala satılmamıştır.

İçeri girer ve tabloyu bir süre yakından izledikten sonra resmi yapan sanatçıyı bulur ve

Yazının devamı...

Artık sizi geliştirmeyen şeylerden uzak durmak için kendinize söz verin!

1 Ekim 2018

Ay ikizler burcunda boşlukta ilerliyor ve akşam saatlerinde yengeç burcuna geçiş yapacak. Bugün kendiniz için yeni kararlar almak isterken aldığınız kararlardan da hızlı bir vazgeçiş sergileyebilirsiniz. Duygu durumunuz biraz daha karışık ve yoğun olabilir. Bugünü az bildikleriniz konusunda daha fazla araştırmaya ve kafanızdaki soru işaretlerinin cevabını bulmaya zaman ayırırsanız kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Anlamak bazen çözmeye yetmiyor olsa da çözüm için bir şeyler yapmaya yardımcı olabiliyor. Ay-kiron karesi ile bazı sorunlarla baş etmek sizi zorlayabilir. Bu alanda bakış açınızı değiştirmelisiniz. Karşılaştığınız her zorluğa ve baskıya karşı koyduğunuzda ruhsal açıdan da gelişirsiniz. Korkularınızı daha tohum iken tanıyıp, ağaca dönüşmesini ve meyve vermesini engelleyin.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine; 

Hintli yaşlı bir usta, çırağının sürekli her şeyden şikâyet etmesinden bıkmıştır. Bir gün çırağını tuz almaya gönderir. Her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona bir avuç tuzu bir bardak suya atıp içmesini söyler. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yapar, fakat içer içmez ağzındakileri tükürmeye başlar.

“Tadı nasıl?” diye soran yaşlı adama, öfkeyle “acı!” diye cevap verir.

Usta gülümseyerek çırağını kolundan tutar ve dışarı çıkarır.

Sessizce biraz ilerdeki gölün kıyısına götürür ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp gölden su içmesini söyler. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken, usta aynı soruyu sorar:

“Tadı nasıl?”

- “Ferahlatıcı” diye cevap verir genç çırak.

Yazının devamı...

Sonunda olacağına başlangıçta direnmek daha kolaydır.

28 Eylül 2018

Ay boğa burcunda ilerliyor. Gün genelinde ne kadar sakin ve huzur arayışınız olsa da iş yoğunluğu sizi bugün çokta rahat bırakmayabilir. Başkalarının da sorumluluklarını almak zorunda kalabilirsiniz. Geçmiş zamanda yaptığınız hatalarla yüzleşip bunları anlamak için ise güzel farkındalıklar kazanabileceksiniz. Hızlı ve kontrol dışı gelişen olaylar sizi kaygılandırırken gün sonunda mutlu edebilecek sonuçlara götürebilir.

 “Her şerde bir hayır var” cümlesi ise bugün ağzınızdan çıkabilir. AY-JÜPİTER karşıtlığının kesinleşmesi ile içinizi acıtan konularla yüzleşirken, daha güçlü görünmeye doğru kendinizi zorlayabilirsiniz. Zayıflıklarınızı çözmek belki de sizi iyileştirecektir. Mükemmel olmayı başkalarına bırakın, siz iyi olmaya bakın ve kendinizden memnun olmaya çalışın. Geçmişte olup bitenleri düşünüp üzülmeyin.

Geçmiş geri gelmeyeceğine göre hayatınızda bir geçmiş yoktur. Geçmiş sizin sadece kafanızdadır.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Adamın biri durumundan çok şikâyetçiymiş. 'Çalışıyorum, didiniyorum ama bir türlü zengin olamıyorum, evlenemiyorum' dermiş. Sonunda durumuna bir çare bulmak için uzak bir köydeki Bilge'ye gitmeye karar vermiş. Başlamış yolculuğa: Dağda ilerlerken bir kurda rastlamış. Kurt, bir deri bir kemik zar zor duruyormuş ayakta. Adamın yanına yaklaşmış nereye gittiğini sormuş?

Adam da kendi durumunu anlatmış ve çare bulmak için uzak bir köydeki Bilge Adama doğru yol aldığını söylemiş. Kurt bunun üzerine kendi derdine de bir çare bulmasını istemiş. Adam da tamam diyerek yoluna devam etmiş. Bir süre sonra karşısına bir kız çıkmış. Kız buna su ikram etmiş ve sormuş nereye gidiyorsun diye? Adam da anlatmış kıza bir bir durumunu. Kız bunları duyunca adamın ellerine sarılarak 'ne olur benim için de sor, gencim güzelim param var ama evli değilim, mutsuzum' demiş. Adam bunun üzerine tamam diyerek yola devam etmiş. Yol kenarında bir ağaç gölgesinde istirahat ederken ağaç dile gelmiş. Sormuş nereye gidiyorsun diye. Adam ağaca da durumu anlatmış.

Bunun üzerine ağaç 'Ben verimli topraklar üzerinde olmama rağmen yapraklarım canlı değil, kök salamıyorum, meyve veremiyorum, ne olur benim için çare var mı sor' demiş. Adam, ağacın isteğine de tamam demiş ve yola devam etmiş. Sonunda Bilge Adam'ın köyüne varmış.

Bilge Adam'a durumunu tek tek anlatmış. 'Gece gündüz demeden çalışıyorum ama ne biriktirdiğim para var ne geçimimi sağlayabiliyorum ne de evlenebiliyorum. Çok mutsuzum. Benden daha az çalışıp daha az kazandığı halde mutlu olan onca insan var. Bana bir çare...' demiş.

Yazının devamı...

Tek yapmanız gereken, içinizdeki yıldızları ortaya çıkarmaktır

27 Eylül 2018

Değiştiremeyeceğiniz koşullarla savaşarak gereksiz yere zaman ve enerji harcamayın. Hayata karşı sürekli düş kırıklığına uğruyormuş gibi davranıp olaylara bakış açınızı darlaştırmayın. Artık bazı olumsuzlukları silip atma zamanı geldi. Bunun için harika bir gün. Kurduğunuz iletişimlerde olgun, kibar ve tutkulu davranışınız bugün göz doldurabilir.

 Kişiliğinize uygun ve maddi getirileri yüksek işlerden yana teklifler alabilir, yardımlar görebilirsiniz. Hayatı oluruna bırakmak sizi daha da rahatlatacak. Yaşama kendinizi yenilemek ve kendiniz adına değişimler yapmak adına sıkı sıkı tutunun. Yarın her şey değişebilir.

 Gelelim günün Tavsiyesine;

 Kendimi ne zaman işe yaramaz ve kötü hissetsem, aynı duyguları hissettiğim bir An’da, eski bir hocamın uzun süreler önce söyledikleri gelir aklıma. Kendi kendime gülümsemeye başlarım.

 Bana; "Kendini her aciz ve işe yaramaz, kötü hissettiğinde, parmağının ucuna bak" demişti.

 O sıra o kadar üzgün ve duygularımın içinde o denli kaybolmuştum ki, kendi sesimi bile tanıyamaz bir halde çok kısık bir ses tonu ile Neden?

 Demiştim. -"Çünkü o parmak izlerinden bu yeryüzünde başka hiç kimsede yok" demiş ve eklemişti;

 Hala karamsarlığa düştüğümde, bazen umutsuzluklarla boğuştuğumda o hocamı hatırlar ve parmağımın ucuna, yüzümde büyük bir gülümseme ile bakar ve kendi kendime "Sen özelsin. Bunların hepsini atlatırsın." derim. Yine aynı hocam, bir karar aşamasında olduğum bir gün bana;

Yazının devamı...