"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Balık burcunda Dolunay! Kendi kaderini kontrol et, yoksa bunu başkası yapar.

6 Eylül 2017

Bu dolunayın en güzel ve heyecan verici yanı iyilik, şans, mutluluk ve başarı sabit yıldızı Achernar ile kavuşum halinde olması.  Bu, hayatımızda sorun teşkil eden her şeyin iyileştirmesi demek. 

Duygusal anlamda zayıf ama daha pozitif bir etkiye sahip olacağız. Eksikliklerimizle yüzleşeceğiz.

Bu dolunay, bugüne kadar haksız yere vermek zorunda kaldığımız şeyleri başka bir surette geri alabileceğimizin mesajlarını veriyor. Dolunayın yönetici gezegeni Neptün Haziran 2017 ‘den beri gerileme hareketinde devam ediyor. Bu dolunay esnasında Ay-Neptün ile bir kavuşum gerçekleştiriyor. Bu durum, bizden bağımsız ve bizim kontrolümüzde olmayan şeyler olduğunu ve olana müdahale edemediğimizi sembolize ediyor. Çünkü bugüne kadar görmezlikten geldiğimiz şeyler oldu. 

Müdahale şanslarımızı da kaybettik. Artık sonuçlarına katlanarak, belki de acı çekerek, bu bilince kavuşmak durumunda kaldık. Şüphesiz olan olmuştur ve bizim artık olana müdahale etmemiz söz konusu değil.  Ancak eğer hepimiz kendimizden ve yaşamımızdan sorumluysak,  yaşamdaki tercihlerimizden de sorumluyuz. Yani olan her neyse, yaptıklarımızla bir ilişkisi var demektir. 

Bazen “çok istediğim halde olmuyor” deriz. Bunun temel nedeni istek ve arzularımızın yer, zaman ve bilinç düzleminde bir araya gelememesinden kaynaklanmaktadır ki biz buna “eş zamanlılık” deriz.

Diğer bir deyişle eşzamanlılık kişilerin istek ve arzularının aynı anda gerçekleşmesi ve birleşmesi diye de ifade edebiliriz. Örneğin, arabama park yeri arayışındayken park alanına geldiğimde aynı anda bir aracın çıkması gibi. Aynı anda hem benim hem de onun isteği gerçekleşmiş oluyor.  Ben park etmeyi hedeflerken o da parktan ayrılmayı hedeflemekte... İşte bu, bir eşzamanlılık olup, rastlantısal oluşum değildir. Çünkü bu eşzamanlılığı hak edecek bir davranışı daha önce hayatıma farkında olarak veya farkında olmadan yapmışımdır. 

Yazının devamı...

Hayatınızın sürekli drama dönüşmesine izin vermeyin ve her anı uygun bir şekilde ele alın

5 Eylül 2017

Bugün sabah saatlerinde Ay Balık burcuna geçiş yapacak. Aynı zamanda mars gezegeni bugün burç değiştirecek ve başak burcuna geçecek. Mars bu seyahate 22 Ekim tarihine kadar devam edecek. Bu konudan ayrıca bahsedeceğim.

Mars başak burcu transitini güzel değerlendirdiğiniz de çok başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özellikle şirket sahipleri ve yatırım ortakları bu transit etkisini haritalarında doğru kullanırlarsa zenginlik vaat edebilir. Çalışan kesim için daha da değerli bir zaman dilimi. Kendi yeteneklerinizi ortaya koyarak ekim sonrasında güzel işlere imza atabilirsiniz. Kariyerinizi güzelleştirmek adına bu transiti değerlendirin.

Çalışkanlığınızla göz doldurabilirsiniz. Kendinizi göstermek için uygun bir zaman dilimi. Tabi ki bu iki transit geçişinden dolayı Ay-Mars birbirlerine burç değiştirirken meydan okuyacak. Sert ve saldırgan etkilere, kazalara, sert konuşmalara ya da çalışma ortamlarınızda yöneticilerinizin ani eleştirilerine açık bir zaman dilimindeyiz. Daha dikkatli ve kendimizi kontrol ediyor olabilmeliyiz.

En önemlisi ise ilişkilerde ego ve yaptırım gücünün ortaya çıkacağı, aşırı gururdan dolayı söylemlerimiz de dönüşü olmayan ağır konuşmalar yapmamız söz konusu olabilir. Bu da ani bitişler getirebilir. Daha sakin kalmalı ve fevri hareket edilmemesi gereklidir.

Dün ki yazımda bahsettiğim üzere Güneş-Neptün arasında restleşme etkileri devam etmekte. İrademizin düşük seviyelerde hareket edecek. Sevgi eksikliği, acizlik ve partnerimize muhtaçmışız duygusu ya da kaybetme korkusu içimizi sarabilir. Bu bize korkunç hatalar yaptırabilir.

Bu yüzden sıklıkla hiç kimsenin sevgisine, merhametine, şefkatine ve anlayışına ihtiyacınız olmadığınızı kendinize tekrarlayın. Dalgınlıklara, kandırılmalara ve hırsızlıklara açık bir zaman dilimi içerisindeyiz.

Merkür gerilemesi bugün durağanlaşıyor!

Yazının devamı...

Güçlü yönlerinizin ve kendinize dayattığınız sınırların farkına varın!

4 Eylül 2017

Bayramın ve tatilimizin son günündeyiz. On günlük tatil, ne zaman başladı ve ne zaman bitti belli değil. Bana bakmayın ben tatillere karşıyım. Hele ki, böyle uzun tatiller daha yorucu ve daha koşturmacalı  geçiyor. Bazı anları kaliteli olarak kullanırsak on yıllık tatile bedel saatler bile geçirileceğine inananlardanım. Önemli olan zamanımızı huzurlu ve keyifli yönetebilmek. Ben herkesin dinlenmiş ve kafasını toplamış olmasını umut ederek yazıma başlıyorum. Çünkü oldukça önemli bir döneme giriş yapıyoruz.

 

Bugün Ay Kova burcunda ve güne bizleri oldukça entelektüel bir hava içerisinde başlatıyor. İlerlemek ve alışılmadık deneyimler üzerine kendimizi geliştirmek isteyeceğiz. Bugün sabah saatlerinde hedeflerimiz için gösterdiğimiz gayretin karşılığını alabiliriz. Akşam saatlerinde Ay’ın Merkür-Mars ile muhalefeti sebebiyle duygularımızla aklımız arasında bir karar vermek zorunda kalacağımız konular içerisinde olabiliriz. Yarın Merkür gezegenin durağanlaşması ve düz hareketine dönüş yapması olayları olduğundan fazla abartma eğiliminde olabileceğimizi gösteriyor. Aynı zamanda partner ilişkilerimizde ciddi restleşmelere açık olacağımız bir sürece giriyoruz. 

 

Güneş'in Neptün gezegenine karşı meydan okuması söz konusu. Bu oldukça yönsüz ve gerçek dışı olan olaylarla sizleri yüzleştirecektir. Artık birileri Kral’ın çıplak olduğunu söyleyecek. Burada çıplak kral siz de olabilirsiniz. Ya da "kral çıplak" diyen siz olabilirsiniz. Bu hikâyenize göre değişir. 

 

Bu karşıtlık bizim irade gücümüzü düşürür. Büyük finansal girişimler veya resmi anlaşmalar için uygun bir zaman değildir. Başkalarına karşı göz kamaştırma eğilimi veya insanları ayakta tutmak adına verilen boş vaatlere açık davranışlar sergileyen insanları önümüze getirebilir. Bu sorunlarla uğraşmamak adına kendimize daha güven duymalıyız. Özellikle Güneş tutulması derecelerinde gerçekleşen Mars-Merkür kavuşumu 16 Eylül’e kadar kararlarınızda aceleci olmamanızı ama karar vermeniz gereken, netlik kazanan bir durum içinde olduğumuzu da haber veriyor.

Yazının devamı...

Arzularınıza pranga vurduğunuz ve hayatınızın geçtiği hapishanenin farkında mısınız? 

1 Eylül 2017

Bugün, Ay oğlak burcunda hareketine devam edecek. Aynı zamanda akşam saatlerinde Plüton gezegeni ile aynı hizaya gelerek kavuşacak. Neptün ile kurduğu olumlu temas ile ikna kabiliyetimizi arttıracak ve gelenekçi tavrımızdan ödün vermeden hareket ettirebilecek. Belirleyeceğimiz kuralların dışına çıkmak istemeyecek ve aynı zamanda çevremizdeki insanlara da belirlediğimiz bir takım kurallara uymaları adına ısrarcı davranışlar sergiletilebilecek. Her ne kadar bayram ve tatil olmuş olsa da kariyerimiz ile ilgili bazı konular gündem yaratabilir. Geleceğe yönelik hedeflerimiz için ise güçlü bir odaklanma fırsatı söz konusu olan bir gün. Hayatımızda gelişen olaylara bugün içgüdülerimiz ile pratik bir yol çizebilecek eğilime sahibiz.Mars ve Uranüs gezegenlerinin de birbirleriyle kurmaya başladığı olumlu açı bağımsızlık için güçlü bir istek sağlayacak. İçgüdüleriniz üzerinde hareket etme özgürlüğü ve kısıtlama olmaksızın kendi yönünüze gitmeniz gerekecek bir dönem içerisinde olacağız. İçgüdüleriniz çok güçlü ve genellikle doğru olacaktır.
Tutkulu olduğunuz şey için savaşmaya ve savaştığınız şeyin sonuçlarını sürprizli bir şekilde alabileceğimiz bir süreç. Bu yüzden savaşma fikri kesinlikle doğru olacaktır. Kariyer hayatınızda güçlü bir iş ahlakınız, başarılı olma ve hedefinize odaklanma arzunuz var ise sizi mutlu edebilecek sonuçlar almanıza az kaldı diyebiliriz. Bugüne kadar bazı şartlar oluşmadan hareket etmek zorunda kalmış olabilirsiniz. Pillerinizi şarj ettikten sonra yeni bir girişime yeniden başlayabilirsiniz. Kendinize bir şans daha vermelisiniz. İlişkilerinizde sizi siz yapan özelliklerinizden uzaklaştıran insanlardan kendinizi geri çekin. Neyseniz o olun ve ne hissediyorsanız onu söyleyin. Çünkü aldıranlar önemli değildir ve sizin için önemli olanlar zaten aldırmazlar. Hayat kısa değil hayat uzundur. Size neyin İlham verdiği ve sizi gerçek benliğinize doğru yönlendirdiği konusunda net değilseniz yaşam kısa, sıkıcı ve hayal kırıklıklarıyla dolu gelecektir.  Ruhunuzu özgürleştirmenin ve onu yükselmeye teşvik etmenin anahtarı hayatınızda üstün olduğunuz alanların farkına varmaktır. Bunu gerçekleştirdiğinizde kanatlarınızı kesmeye yeltenen olaylara, insanlara etkileşimlere enerji harcamayı bırakacak ve size asıl mutluluğu getiren şeylere konsantre olmaya başlayacaksınız. Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Bir gece kadının biri bekliyordu havaalanında, Daha epeyce zaman vardı, uçağın kalkmasına.
Havaalanındaki dükkândan bir kitap ve bir paket kurabiye alıp, kendisine oturacak bir yer buldu.

Kendisini kitabına öyle kaptırmıştı ki, yine de yanında oturan adamın olabildiğince cüretkâr bir şekilde aralarında duran paketten birer birer kurabiye aldığını gördü, ne kadar görmezden gelmeye çalışsa da hayretler içerisinde durumu izliyordu. Bir taraftan kitabını okuyup, bir taraftan kurabiyesini yerken,
Gözü saatteydi, "kurabiye hırsızı “yavaş yavaş tüketirken kurabiyelerini, o da  saatin tik taklarındaydı ama yine de  engelleyemiyordu tik taklar sinirlenmesini.

Yazının devamı...

Hayatınızı büyük vitese geçirmek yada yokuş aşağıya yuvarlanarak inmek sizin elinizde!

31 Ağustos 2017

Ay oğlak burcunda asaletli bir konumda değildir. Gün genelinde kendi performansımızı sergilerken çok fazla yorucu duygular içerisinde olabiliriz. Duygusal anlamda oldukça gergin hissedebilir ve gelişen en ufak esprili veya neşeli olayları bile ciddi karşılayabiliriz. Bu ciddi transit bugün aktif olan Venüs-Satürn 150 derecelik acısının hissettirdiği duyguyu tetikleyecek. İlişkilerimizi veya işbirliklerimizle ilgili etkileşimimizi daha fazla ciddiye alacağımız bir gün geneli. Partner ilişkimizde daha soğuk ve daha mesafeli olmak isteyeceğimiz, küçük engeller veya tahmin etmediğimiz yaklaşımların bize büyük bir engelmiş gibi görünüp motivasyonumuzu azaltmasına müsaade etmeden, zorluk çektiğimiz alanda harekete geçmek konusunda acele etmememiz gereklidir. Bugün bu konularda sabırlı olmamızda fayda var. İnsanları güvenilir bulamayabiliriz. Çevremizdeki insanlar bizi ciddiye almıyormuş gibi gelebilir. Bu durum sosyal güvenimizi azaltabiliriz. Bununla birlikte bugün Merkür geri hareketine devam ederken aslan Burcu’na geçiş yapıyor. Buda duygu ve düşüncelerimizi kendimizden emin bir şekilde oldukça ortaya sunma tuzağına bizleri bırakabilir. Bu tür hisler bizi iddialı olmaya itekleyebilir. Merkür 5 Eylül'e kadar aslan burcunda Geri hareketine devam ederken, 9 Eylül tarihinden sonra tekrar Merkür başak Burcunda hareket etmeye devam edecek. Güven duygunuzun artış olacağı için daha özgüvenli davranabiliriz. Mars ve chiron arasındaki 150 lik açının çabalarımızın pasif agresif davranışımızın savunma sistemimizin ve hayal kırıklığına yol açabilecek bu potansiyel altında istediğimiz şeyin peşinden gitme dürtümüzden şüphe ettirebilir. Önemli olan bunları bilip yönümüzü ve rotamızı iyi belirlemeliyiz.

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Evlendiğinden beri evinde kalan babası yüzünden eşiyle sürekli tartışıyordu. Eşi babasını istemiyor ve onun evde bir fazlalık olduğunu düşünüyordu. 

Tartışmalar bazen inanılmaz boyutlara ulaşıyordu. Yine böyle bir tartışma anında; eşi, bütün bağları kopardı ve "Ya ben giderim, ya da baban bu evde kalmayacak" diyerek rest çekti... Eşini kaybetmeyi göze alamazdı.

Babası yüzünden çıkan tartışmalar dışında mutlu bir yuvası, sevdiği ve kendini seven bir eşi ve birde çocukları vardı. Eşi için çok mücadele etmişti evliliği sırasında. Ailesini ikna etmek için çok uğraşmış ve çok sorunlarla karşılaşmıştı. Hâlâ onu ölürcesine seviyordu.  Çaresizlik içinde ne yapacağını düşündü ve 

kendince bir çözüm yolu buldu. Yıllar önce 

avcılık merakı yüzünden kendisi için yaptırdığı 

kulübe tipi dağ evine götürecekti babasını. 

Yazının devamı...

Değeri bilinmeyen her lütuf felakete dönüşür...

30 Ağustos 2017

Gün genelinde Ay’ın Yay burcunda hareket etmesi ise dini anlamda gayret göstermemiz, dua etmemiz ve ibadetlerimize yönelmemiz açısından bizim ruhumuza oldukça iyi gelecektir. İnsanlara ya da hayata karşı inançlarımızı sorgulayacağımız ve bir o kadarda inanmaya ihtiyacımız olan bir gün geneli içerisindeyiz. Yay burcu ünlü Ressam Van Gogh dediği gibi “Bir şeylere inanmaya feci halde ihtiyaç duyduğumda, dışarı çıkar ve yıldızları resmederim” sözünden esinlenirsek sizde hissettiğiniz şeye doğru yönelirseniz muhakkak iyi şeyler olacaktır. Ay-Satürn kavuşumu duygularımızı biraz daha sertleştirebilir. İçimizde kalmaması adına konuşmalar yapma kararı alabiliriz. Bu tür düşüncelerinizi biraz daha ertelemenizde fayda var diye düşünmekteyim. Akşam saatlerinde Ay –Jüpiter olumlu açısı ani seyahat kararları sizlere verdirtebilir. Ya da daha fazla keyif ve huzur bulduğunuz insanlarla organizasyon yapmaya yönelebilirsiniz. Tanıştığınız yeni insanlarla hızlı kararlar vermeden önce düşünmenizi tavsiye edebiliriz.

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;           

Günlerden bir gün, evrenin bir noktasında, küçük bir tırtıl gözlerini hayata açmış. Doğal içgüdüleri ile hemen beslenmeye başlamış. Ne bulursa yemiş. Bir süre sonra, yeterince büyüdüğünde, kendine güvenli bir yer bulup, bir koza örmeye başlamış.

Bu kozanın içinde geçirdiği uzunca bir sürenin sonunda da, rengarenk kanatlı bir kelebek olup çıkmış.

 

Minik kelebek, uçabiliyor olmanın da verdiği mutlulukla uçmaya başlamış. Dağlar tepeler aşmış, ormanın her yerini dolaşmış. Derken bir vadiye gelmiş. Rengarenk çiçeklerin bulunduğu bir vadiye. Etrafına şaşkın şaşkın bakarken, vadinin öbür ucunda bir papatya görmüş. Bir anda afallamış. Ne düşüneceğini, ne yapacağını

Bilememiş ve içinden "Ne muhteşem bir çiçek" diye geçirmiş. Ve vakit kaybetmeden yüzlerce renkli, hoş kokulu çiçeğin üzerinden geçip doğruca onun yanında almış soluğu.

 

Yazının devamı...

En kudretli insan, kendisine hâkim olandır

29 Ağustos 2017

Gün genelinde Ay Yay burcunda hareket edecek ve Başak burcunda hareket eden Güneş ile olumsuz bir teması olacak. Geleceğe yönelik hedef ve planlarımız ile ilgili kendimizi artık harekete geçmek zorunda olduğumuz konular içerisinde bulabiliriz. İlişkilerimiz ile ilgili kısa çaplı ufak bazı krizler önümüze serilebilir. Harekete geçme isteğinizde biraz huzursuz, kendinize güvensiz, belki de deneme yanılma yoluyla bazı şeyleri keşfedebilirim düşüncesiyle yol almak isteyebilirsiniz. Bugün başlattığınız her girişim ya da girişime benzer bir durum ne olursa olsun, ilk engelleriyle karşı karşıya kalabilir. Ama bu sizi asla yıldırmamalı. Çünkü bunu artık biliyorsunuz. Başlatmak istediğiniz konu ile gereğinden fazla ilgilenme ve ayrıntılara içerisinde boğularak, deneme yanılma yolunun içsel korkusuyla hareket etme kararı verebilirsiniz. Şöyle düşünün bu açılar deney yapmak için uygun olabilir ama ürününüzü piyasa sunmak için değildir.

Güneş-Jüpiter ile kuracağı açı ise bulunduğunuz durum içerisindeki hoşnutsuzluk seviyenizi artırabilir. Bazı konuları olduğundan fazla abartarak ya da gereğinden fazla zorlayarak kendimizi yıpratabiliriz. Gerçeğe dayalı olmayan hayali olumsuz kaygı ve endişelerinizle günü kendinize zehir etmemelisiniz. Büyümek, iyileştirmek ve genişletmek istediğiniz konularda bugün sınırları aşırı zorlamayın. Sadece hedefinize gittiğiniz yolda yönteminizi değiştirmenizde fayda var. Eğer daha nazik ve anlayışlı bir tavır içerisinde hedeflediğiniz konu üzerinde karşı tarafta baskı hissi hissettirmeden hareket edebileceğinize inanıyorsanız, oldukça başarılı sonuçlanmalar alabilirsiniz. Eğer bu hususta kendi potansiyelinize güven duymuyorsanız şartları fazla zorlamasak iyi ederiz. İlişkilerinizde akşam saatlerinde hayal kırıklıkları yaşamamak adına ısrarcı olmamak sizi kendinize daha iyi hissettirecektir. Unutmayın ki öncelikle önemli olan sizin kendinizi iyi hissetmenizdir. Daha sonrasında sevdikleriniz için bir şeyler yapabilirsiniz.

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Yaşlandıkça cumartesi sabahlarından daha fazla zevk alıyorum. Belki de bunun sebebi
ilk uyanan kişi olmanın getirdiği sessiz yalnızlık ya da  işte olmak zorunda olmamanın sağladığı sınırsız mutluluktur. Her iki durumda da, cumartesi sabahının ilk bir kaç saati
en zevk aldığım anlardır.

Yazının devamı...

Kuş bakışı bakmak güzeldir, fakat kuş gibi bakmamak şartıyla.

28 Ağustos 2017

Bu akşam saatlerinde bir şeylerin üstesinden gelme durumunda kalabiliriz. Duygusal anlamda gece geç saatlerden sonra daha rahat bir akış içerişinde olacağız. Kısaca bugün olaylara hangi yönden baktığımız önem kazanacak. Örneğin; Bir kova suya baktığınızda, bir karıncaya göre büyük bir deniz, bir file göre içecek su, bir balığa göre ise onun vatanı görünür.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Ölüm son nefesi verip vücudun çürümesi değildir. Gerçek ölüm; duygu, düşünce, sevgi, hayal, amaç ve ideallerin bir çıkmazda sona ermesidir.

Eğer etrafında herkes şaşkına dönmüş, yollarını şaşırmış ve bundan seni sorumlu tutarken, sen kendi tuttuğun yoldan ayrılmaz ve başını dik tutabilirsen,

Beklemeyi bilir ve beklemekten yorulmazsan,

Başkaları seni aldatırken sen yalanla iş görmezsen veya onlar senden nefret ederken sen nefret etmeye yanaşmazsan,

Ve bütün bunlara rağmen fazlasıyla iyi görünmez ve fazlasıyla baskıcı konuşmazsan,

Rüya görüp rüyalarının kölesi olmazsan, düşünüp her türlü düşüncelerini hayatının esas gayesi yapmazsan,

Yazının devamı...