"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Düzenin oturduğu, yaraların sarıldığı zamanlara ilerliyoruz.

10 Ocak 2019

Bu yazıyı yazmaya başladığım sıralar da telefonuma bir bildirim geldi. Palu ailesi yayındayken Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı diye. Dosya tekrar açılmış ve tekrar değerlendirilmeye alınmış. Gerçekten Tebrikler Müge Anlı!

Jüpiter Yay burcunda bir Yay kadını olarak tarihe geçecek bir iş yaptınız

Yaşam sizi olması gerekene yöneltiyor.

Ay Balık burcunda ilerliyor. Ay-Venüs ile birbirlerine meydan okuyor. Fikirleriniz bugün özgürce dolaşıyor olabilir. Hem duygularınızı hem düşüncelerinizi açık yüreklilikle ifade edeceksiniz. Şefkatli ama iddialı olun! Kendinizi net bir şekilde anlatın. Çünkü çevrenizdeki insanların beklentisi bu yönde olabilir.

Yaralar gerçekten sarılacak mı?

Şimdi içinizden diyorsunuzdur, Aygül Hanım yaraların sarılmasından vazgeçtik bari yeni yaralar açılmasın yeterli. Haklısınız gerçekten. Öyle haklısınız ki mücadele gücünüz var ama haliniz yok çok iyi biliyorum.

Bunu yaşama sebebiniz tüm gezegenlerin şu an oğlak burcunda ilerliyor olmasından kaynaklıdır. Hiç aklınıza gelmeyen eskilerin önünüze gelmesi ya da eski defterleri deli gibi karıştırıyor olmanız şu an sizleri de oldukça yoruyor. Şu dönemde adeta bir oğlak gibi kendinizi idare etmek zorundasınız. Keçi inadınızı bir köşeye bırakmalısınız.

Kendinize şu soruları sormalısınız.

Yazının devamı...

Akıllı insan kimseyle yarışmaz, böylece kimse onunla yarışamaz

9 Ocak 2019

Hali hazırda Ay kova burcunda olduğuna göre biraz sizlerle astroloji üzerine dertleşeyim.

Biz astroloji ilmi ile uğraşanlar ve bu konuda çeşitli araştırmalar yapanların sizlere karşı çok önemli sorumluluklar altında olduğunu düşünüyorum. Kendi hayatlarımıza ve duygusal durumlarımıza her şeyden daha çok önem vermeliyiz.

 Kendi tutku ve ihtiraslarını yok sayamayan ve bunu törpüleyemeyen biri size yardımcı maalesef olamaz. Bizim işimiz başkalarının duygularını anlayabilmek ve empati kurabilmektir. Çünkü astroloji sizin karanlık yönlerinizi tanımanıza yardımcı olur. Siz karanlık yönlerinizi tanıdığınız da başkalarını daha rahat anlarsınız. Ama bu işi ticari boyutta yapma kararı alırsanız işte orda dünyevi imtihanınız başlar ve ihtiraslarınızın kurbanı olursunuz.

 Bunlardan o kadar dolu var ki, bazen hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. İnsan da insanın imtihanı. Tüm cehaletiyle ve hırsıyla geliyor size çarpıyor ve siz susmak için direniyorsunuz. İşte bu sabır ve güç içinizden çıktıkça insan mükemmel bir varlığa dönüşmeye başlıyor ve adeta o kendini bilmezler sayesinde bir kahraman oluyorsunuz.

 Ben açıkçası burada ince bir sitemimi sizlerle paylaşayım. Türkiye düzleminde “Astrolog” ifadesi beni çok ürkütüyor. Bu alanda o kadar fazla kişiyiz ki ve her yıl bu sayı her zamankinden o kadar çok artıyor. Sorun aslında bu işi yapanların artması ya da çok olması filan değil. Artsın hatta daha çok olalım hatta herkes bu kıvama gelmeli fikrindeyim ama topluma hitap etmek ve Astrolog unvanı altında anılmak bilgelik ve olgunluk isteyen bir sanat.

 Yani çok içsel bir yolculuk biçimi. Kişinin yeteneklerinin de olması gerçeği muhakkak var. Yetenek derken bir doktorun ya avukatında psikoloğunda kendi yetenekleri olması gereklidir ki işini yapabilsin. Yetenekli olanlar her zaman işlerinde daha görünür bir hale gelirler. Bu bir gerçektir. Olmayanlar popülarite sağlayarak ya da başkalarının gölgelerinde oraya buraya saldırarak, kavga ederek, insanları inciterek yaşantılarını sürdürüp kendilerini ispat etmek durumunda sıkışıp kalırlar. Bu her meslek altında olsa da bizim bu yaptığımız iş içinde oldukça gerçektir.  

 Gerçek bir gökyüzü okuyucusu, gökyüzünü incelerken yeryüzünde insanların kusurlarını yüzlerine vurarak saldırganlaşmaz. Aksine yapıcıdır. Kusurları örten ve yol gösterendir. Bu yönünü tarafsızca herkese uygulayandır. Sadece danışmanlık verdiği kişilere uygulayan ya da menfi ilişkileri olanlara uygulayan kişi değildir. Bu ince bir çizgidir ve aşağısı uçurumdur. Bilinçsiz olan astrolog kişisi aşağının uçurum olduğunu bilmez. İpin üzerinde öyle gider ve hiç olmadık bir yerde yüzleşir.

 Şöyle düşünün ben size bir instagram postunda yazı hazırlıyorum ve diyorum ki “Güç çekişmelerine dikkat edin, birileri tarafından manipüle edilebilirsiniz ve sakin olun. Kıskançlıklar içinde ihtiraslarınızın kurbanı olmayın” diye yazıyorum.

Yazının devamı...

Eğer yerinde sayarsan yürüdüğün zamana göre daha fazla ses çıkartırsın.

8 Ocak 2019

İnsanlarla kavga etmeye başladıysanız,

Durduğunuz yerde kusur bulup eleştiriyorsanız,

Empati yeteneğiniz zayıf ve insanların hissettikleri ile bir bağlantı kuramıyorsanız,

Trafikte önünüzde duran bir arabayla kavga halindeyseniz,

Dişçinizin ya da psikoloğunuzun belki de çocuğunuzun öğretmeninin bir iş yapmadığını düşünüp duygusal anlamda saldırganlaşıyorsanız,

Ya da daha anlamsızı çevrenizde olup bitene anlam veremiyorsanız,

İşte bunlar sadece kendimizi kaybetmemize neden olan birkaç sorudan biri diyebiliriz.

 

Yazının devamı...

Empatinin en temel medeniyet kalitesi olduğuna inanıyorum

7 Ocak 2019

Hayatınızla ilgili hissettiğiniz derin sızılar bu alanla ilişkilendirilirken aynı zamanda başka bir yönden değerlendirildiğinde kendi yaşamınızı dönüştürmek için kullanılabilecek derin iç görü fırsatları ve başka insanları da daha iyi anlamanıza yardımcı olacak fırsatları da yine bu alanla ilişkilendirebiliriz. Yani olaya nerden baktığınız çok önemlidir. Tutulmalar, genellikle gelmediğini görmediğiniz bir değişikliği işaret eder. Bu, gelecek bir buçuk yıl içinde açılacak olan bir sürecin bilinmeyen bir başlangıcıdır. Öyleyse, Plüton, Satürn ve güney ay düğümünün bir araya gelmesi sınırların ve güçle ilgili derslerin son dokuz yılda bize neler getirdiğini hayatımız üzerinde göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Dokuz yıl önce, kendi hikayemizin bir sonraki bölümünü yazmaya ve geleceğin gerçekçi bir şekilde iddialı bir planını çıkarmaya başladık.

Ve şimdi, dokuz yıl öncenin bazı korkuları yada kaygıları hayatımızda ilk sinyallerini vermeye başlamıştı.

2009 Yıllarının son aylarında Kuzey Düğümü de yengeç yerine oğlak vardı. Şimdiye benzer bazı tutulmalar oldu.

Temmuz 2009 ve Ocak 2011’e bakın.

O zamanlar için elde ettiğimiz şeyler yaratıcılık ve becerikliliklerinizle birleştiler.

Şimdi o dönemlerde yaşanılanlar sizleri bugün ki konum ve durumunuza aslında bir nevi taşıdılar. O dönemin küçük gemisi size edebildiği kadar iyi hizmet etti, ancak ilerlemek istiyorsak gitmesine izin vermeliyiz ve gemiye tırmanmamızı bekleyen daha büyük bir gemi olduğunu bilerek korkmadan ilerlemeliyiz.

Mesela belki o dönemlerde hayatınızla ilgili o dönemlerde hiç hedeflemediğiniz bir işte kadro aldınız. Ya da evlendiniz? Ya da ülke değiştirdiniz. Belki işyeri kapattınız? Belki öğrenciydiniz aile şartlarınıza bağlı bazı değişimleri yönetmek zorundaydınız.

Ay Düğümleri zodyak üzerinde karşıt işaretleri temsil ederler. Buda aslında bize dengenin en uygun amaç olduğunu hatırlatır. Çok fazla hayır demeye yatkınsanız, bu yıl daha fazla evet demeyi deneyin.

Yazının devamı...

Oğlak burcunda güneş tutulması gerçekleşiyor! Başıma daha ne gelebilir?

6 Ocak 2019

Sürekli gelen mesajlar içerisinden seçtim ve en çok gelen söz buydu.

 

Yaylar ne zaman düzelecek?

 

Başıma daha ne gelebilir?

 

Oğlaklar adaleti bulacak mı?

 

Yazının devamı...

Gelmeyene gidemezsin…

4 Ocak 2019

Yaşamda gördüğüm bir şey var. İnsan kendini geliştirdiği kadar etrafında ona gelen şans ve fırsatları görebiliyor. Yoksa etrafında ne olursa olsun iyi ya da kötü bunu asla fark edemiyor. Dün genel olarak bunu gözlemledim. Güneş ve Satürn oğlak burcunda kavuşumu bana ilginç detaylar sundu. Ben iyi bir dinleyici ve gözlemci olmayı her zaman her şeyden önce seçmişimdir. Bu beni her zaman pozitif anlamda geliştirmiştir.

 

Güneş-Satürn kavuşumu ve pazar günü gerçekleşecek güneş tutulması etkilerini çevremde bazı örneklerle gözlemliyorum. Bu oğlak tutulması hepimize farklı bir bakış açısı getirmeye başlıyor. Hatta bir çoğunuza bu bakışı attırmaya başlamış bile olabilir.

 

Kime ne için neden hizmet ediyorum?

Ettiğim hizmet değiyor mu?

Benim duygularım aslında nedir?

Uğradığım haksızlıklar?

Yazının devamı...

İnsan bazen en çok kendinden yorulur.

3 Ocak 2019

Dünden beri üzerinizde bir yorgunluk bir bıkkınlık ya da bir sürü iş var yahu ben hangi birini yetiştireceğim telaşı sarmışsa ve sizin içinizden hiçbir şey yapmak gelmiyorsa bilin ki Güneş-Satürn gezegenlerinin kavuşumu sizin haritanızda demek ki önemli bir noktada duruyor. Şu anda çekilmez bir haldeyim.

 Franz Kafka’nın dediği gibi ;

Yorgunum, uykusuz, hüzünlüyüm. Sanki bir şey beni engelliyor ve özgürleşemiyorum.

 Bu durum bir 4-5 gün sürebilir. Kendinizi bu etki altından kurtarmak için bazı yöntemler bulmalısınız. Bu her ne ise bunu en iyi siz bilirsiniz. Kendinizle başa çıkmak adına oldukça önemli bir durum söz konusu. Şimdi bakılacak olursa bu düzlemde 6 Ocak’ta birde güneş tutulması yaşayacağız. Bu yüzden kendimizi toparlamalı ve belli planlar içinde olmalıyız. Pazartesi günü Venüs’ün yay burcuna geçiş yapması sizlere kendinizi daha iyi hissettirecektir. Biraz sabırlı olun ve sadece kendinize önem ve değer verin. Abartılacak bir durum yok.

 Önemli olan başlıklar:

 -Planlı olmanız.

-Kendinize saati saatine uyduğunuz bir program yapmanız.

-Spor ya da fiziksel aktivite içinde olmanız.

Yazının devamı...

“Sizde kalmak isteyen mutlaka bir sebep bulacaktır”

2 Ocak 2019

 

Apple kurucu ortağı ve CEO'su,

56 yaşında ölen Steve JOBS'ın son yazısı ile bugüne başlamak istiyorum.

"İş hayatında,

Büyük başarılara ulaştım.

Kimilerinin gözünde;

Hayatım başarının timsali;

Fakat işin dışında;

Yazının devamı...