"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

İyiliğe gücün yetmezse kötülük etme. İyiliği yalnız iyiler anlar, kötülüğü ise herkes

6 Şubat 2018

Sabah saatlerinde girişimci yönünüzü kullanmak yerine yarım kalmış işlerinizi tamamlamayı deneminiz de fayda var. Ruhsal anlamda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Eğitim, yayıncılık, ticaret, seyahatleriniz ile ilgili konularda çalışmalarınız var ilişkileriniz adına pozitif bir yön kazanabilirsiniz. Akşam saatlerinde kırıcı olmaktan, hayal ettiğiniz finansal projelerinizde ön göremediğiniz durumlar, başkalarının acımasızca eleştirileri canınızı sıkabilir. Buna sebep verecek ortamlarda bulunmamanızı önerebilirim. Herhangi bir hedefe ulaşmak, herhangi bir engeli aşmak veya hayatınızdaki en önemli hazineyi bulacağınızı bilerek yaşadığınız olumsuzluklara meydan okuyun. Sadece var olduğuna inandığımız için varız ve her an inancınızı değiştirebilir ve gerçeğinizi değiştirebilirsiniz! Yeterince zeki değil misin? Yeterince cesur değil misin? Veya doğru zamanda doğru yerde değil mi? Bunları sorgulayacağınız bir süreç içinde olabilirsiniz.

 

Kimsenin  ne söylediği artık  umurunuzda olmamalı. Yakın çevrenizden biraz uzaklaşıp aşk ve ilişkiler üzerine var olan problemlerinizi çözmek için güzel bir zaman. Bekâr İkizler bugün heyecan verici gelişmelerle karşılaşabilirler. Güvenmediğiniz kişilerle gizli kalmasını istediğiniz sırlarınızı paylaşmayın. Her ne kadar kötü niyetli  olmasalar da zamanı geldiğinde olaylar, çarpıtılarak önünüze getirilebilir. Kariyerinizde var olan problemlerinizi üstlerinizle görüşmeyi deneyin. Onların getirdikleri çözümler  size yardımcı olabilir, stresinizi bir anda azaltabilir. Ayrıca  spor yaparken hız gerektiren hareketlerden kaçınmanız faydanıza olacaktır.

Gelelim günün Tavsiyeli hikâyesine;

 

Zamanın birinde iki kasaba bir yarışa girerler. İki kasaba halkı karşı tarafa kendi ülkelerinin ne kadar zengin olduğunu göstermek isterler. Etkileyici bir şey olması için kasabanın ortasına büyük bir havuz yaptırırlar. Daha da ihtişamlı olsun, zenginliği ifade etsin diye de gece herkesin bir kova süt getirerek havuza dökmesi kararlaştırılır.

 

Yazının devamı...

Düşünceler oklar gibidir, bir kere salıverildiler mi gider hedefi vururlar. Onlara iyi sahip olun! Bir gün onların hedefi de olabilirsiniz

5 Şubat 2018

Satürn Oğlak burcuna geçtiğinden bu yana aslında kendisini tam anlamıyla hissetmedik. Genelde geçmişte yaptığım bir takım araştırmalara göre ve kadim astrologların bilgilerine göre Satürn Oğlak 6’ derecesini oldukça önemsedikleri görülmüş. Bu gökyüzü konumu da 13 Şubatta başlıyor ve 18 Nisanda Satürn gerilemesi ile tekrar Haziran sonlarında 6’  dereceye geliyor. Bu demek oluyor ki Şubat bizim için yaz aylarına kadar uzanacak ders verici bir takım olaylarla karşılaştırabilecek. O zaman uyanık oluyoruz ve başlayan süreci anlamaya çalışıyoruz.

Ay bugün Terazi burcunda hareket edecek ve akşam saatlerinde Uranüs’e karşıtlık yapacak. Bugün işinizde kendinizi direkt olarak ortaya koyacak sert konuşmalardan kaçınmalısınız. Uzlaşmacı kimliğinizi ve ikna edici tarafınızı ortaya koymak adına olayları istediğiniz gibi yansıtmanız, sizin daha doğru anlaşılmanıza yardımcı olacaktır. Hem bu tutumunuz sayesinde rakiplerinizden bir adım daha  öne geçebilirsiniz. Var olan ilişkilerinizde problemler yaşıyorsanız bunları çözerek konuşmayı deneyin. Bu ilişkinin içerisinden sadece ruhunuzu sıyırmayı değil köklü değişimlerle her yönden sorunları çözmeyi öğrenmelisiniz. Kariyerde üstlerinizin hakkınızdaki düşünceleri ufak hatalarınız yüzünden değişebilir. Çalışma hayatınızda güvendiğiniz kişi veya  kişilere karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sizden statü olarak ast olan kişilerle bir takım konular yüzünden fikir uyuşmazlığı yaşayabilirsiniz. Dedikodulara karşı sert ve kavgacı bir tutumdan yana uzak olun. Kendinizi sakinlik içinde savunabilirseniz  kazanan taraf siz olursunuz. Bugün, eşiniz ve ya  partnerinizden özel destekler alabilirsiniz. Geçmişteki hataların önünüze serilmesiyle bu sefer haklı haksız taraf kim bunun yüzleşmesini yaşayabilirsiniz.

Olaylar birden gelişmez bunu unutmayın. Bir sürece bağlı gelişir. Yani bir ilişki hemen o gün her şey iyi giderken bitmez. Yanlış giden ve sizin göz yumduğunuz bir şeyler vardır veya bir durumu gereğinden fazla idare etmişsinizdir. Olayları anlayın. Aklınızı kullanın. Akıl tembelliği bir müddet sonra sizi öğrenilmiş bir çaresizliğe iter. Bu makul değildir.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Yaptığınız iş her neyse söz konusu başarı olunca analitik düşünmenin değerini sorgulayan kimse var mıdır, bilmiyorum. Ancak analitik düşünebilmenin dışında onun kadar önemli bir zekâ türü vardır. Bu da aklınızı kullanmaktır.

Akıl sizlerin sadece yaratıcı bir insan olmanızı, uygun düşüncelere sahip olmanızı sağduyunuzu kullanmanızı ve kusursuz bir yön duygusuna sahip olmamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşamınızı kolaylaştırır ve stresten arındırır.

Çünkü çaba harcamanızı gerektiren ve zaman zaman şüphelere yol açabilen analitik düşünmenin tersine, akıl kendine güven duygusundan, hangi yönde hareket edeceğiniz duygusundan karar verirken, fikir oluştururken ya da bir sorunu çözerken iç güveninizi kullanabilme duygunuzu size verir.

Oysa aklınızı kullanırken sakinleşir ve beyninizi boşaltırsınız. Aklınıza başvurduğunuz da sanki bilgece ve duruma uygun düşünceler kendiliğinden ortaya çıkarlar. Aklınızı kullanmak yaşamanızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Aklınızın sesini kullanmayı günlük yaşamınıza sokabilirsiniz bu üstelik çok doğal bir biçimde olacak ve hiç çaba harcamak zorunda kalmayacaksınız. Aklınız sahip olduğunuz en güçlü aracınızdır. Sadece ona güvenin stresinizin azaldığını ve çok daha yetkin bir insan olduğunuzu göreceksiniz G

Yazının devamı...

Sabrı kaybetmek, savaşı kaybetmektir.

2 Şubat 2018

Haftanın son gününe selam olsun der hayırlı cumalar dilerim hepinize.

Şimdi bakalım gökyüzünün detaylarına.

Cuma günü boyunca Ay Başak burcunda hareket ediyor olacak. Kendimizi başkalarının fikirlerine karşı savunmacı ve çevremize karşı fazla eleştirici bir tavır içerisinde bulabiliriz. İdealist davranışlarımız bizi düşünce ve hislerimizi olduğu gibi söyleyemeye itebilir.

 

Özellikle bugün hayatımızda hiçbir karmaşıklığa yer vermek istemeyeceğimiz bir gün diyebiliriz. Kendinizi gereksiz eleştirilerle mutsuz etmemelisiniz. Gün genelinde bir şeylerin her zamankinden daha mükemmel olmasını isterken, kendinizi çok yıpratabilirsiniz. Duygusal anlamda ayağınızın yere basmasını ne kadar isteseniz de bugün sabah saatlerinde bunun için gayret harcamamanınız tavsiye edebiliriz. Gayretinizi öğlenden sonraki zaman dilimi için kullanabilirsiniz. Kısaca olaya şöyle bakmayı öğrenin. Biri size âşıksa âşıktır. Seviyorsa seviyordur. Sevmiyorsa da sevmiyordur. Ya da o an aradıysanız açmadıysa işi vardır. Yani bu tür basit konuları birkaç arkadaşınızla olay yeri inceleme olarak durumu derinleştirip iyice karmaşık hale getirmeyin. Aşkı ve sevgiyi kendi içinde analiz etmekle yaşamı kaçırmayın.

 

İlişkinizin size yeterli olup olmadığını sorgulama içerisine girmeyin. Bu ölçülebilir bir şey değil. Ya da varılması gereken bir yerde değil. Partnerinizi ya da arkadaşınızı mikroskop altında inceleme alma fikri bence sadece sizi üzer. Kusur aramak yerine kusur örtmeyi öğrenmeniz gereken birkaç günlük zaman dilimindeyiz. Bugün evinizin, arabanızın ya da ofisinizin temizleme veya bakımını yapabilirsiniz. Ufak tefek kazalara ve sakarlıklara dikkat edin. Değer verdiğiniz insanlara gereğinden fazla hizmet ederek daha sonrasında onların başına verdiğiniz hizmeti kalkacak davranışlarda bulunmayın. Bu hizmeti siz vermek istediniz. Kimse sizden bir şey talep etmediğine göre o zaman sorun da yok diye düşünmelisiniz. Gereğinden fazla hizmeti kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına yapın.

 

Yazının devamı...

Yetenek sizi zirveye taşıyabilir; ancak zirvede kalabilmek için sağlam bir karakter gerekir

1 Şubat 2018

Hoş geldin Şubat ayı diyoruz ve günün değerlendirmesine başlıyoruz.

Bugün enerjinizi yüksek hissedeceğiniz için bunu doğru bir şekilde kontrol etmenizi tavsiye edebilirim. Pozitif yönde olan bu enerjiniz doğru kullanılmadığında abartılı ve aşırılık noktasına gelebilir. Bu da sizin hiç istemediğiniz gergin sonuçlara neden olabilir. Özellikle sabah saatleri bunu kontrol etmenizde fayda var.

Öğleden sonraki zaman diliminde işlerimizde oldukça uyum ve denge yakalamayı tercih etmeliyiz. İlişkilerimiz adına ise olumlu bir gün. Eğer yarım kalmış, kafanızı kurcalayan problemleriniz varsa bunları konuşmak için değerlendirebilirsiniz.

Geçmiş duygularımızın tekrar ortaya çıkması söz konusu olurken içimizdeki gücün uyandırılmasına bizde yardımcı olmalıyız. Bilgi aramaya veya belli konuları açıklığa kavuşturmayı düşünüyorsanız ciddi görüşmeler ve hayatlarımızı önemli bir şekilde yapılandırma kararlarınızı öğleden sonraya bırakmalısınız.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Elvis Presley, yeteneğini sergilemek için ilk başvurduğu müzik stüdyosu patronundan şu sözleri işitmişti:

“Git ve kamyon şoförlüğüne devam et!”

Richard Bach, MARTI adlı kitabı tam 18 yayınevi tarafından reddedildikten sonra, 19. denemeyi göze aldı ve sonunda başarıp kitabını yayınlattı. 1970 yılında basıldığından günümüze dek büyük ilgi gördü, milyonlarca kişi tarafından okundu ve hala okunmaya devam ediyor.

Yazının devamı...

Yılın ilk ay tutulması…

31 Ocak 2018

Hemen bakalım.

Dünyanın uydusu olan Ay, dünyanın ekseni etrafında dönüyor. Ancak yörüngesi tam daire olmadığı için dönem dönem Ay, Dünya'ya yakınlaşıyor ve uzaklaşıyor. Ay ile Dünya arasındaki uzaklığın ortalama  380 bin kilometre olduğu biliniyor.

31 Ocak'ta Ay ile Dünya arasındaki uzaklık daralacak ve Ay her zamankinden daha büyük görünecek. Ay burada tam tutulma gerçekleştirecek işte biz buna SÜPER AY diyoruz.

Bir ay içerisinde ayın iki kez dolunay evresinde olmasına ‘mavi ay’, iki kez yeni ay evresinde olmasına ise ‘kara ay’ denir.

Her ne kadar daha önce ismi duyulmuş olmasa da ve çok nadir geçekleştiğini sandığımız bu gök olayı yaklaşık olarak her 2,5 yılda bir meydana gelir.

Bu yaşanan mavi ay en son 31 ağustos 2012 tarihinde gerçekleşen mavi ayın bir sonraki periyodudur. En son 2004 yılında gerçekleşen temmuz mavi ayının bir sonraki zamanı ise 2034 yılıdır :) Gökyüzü olayları periyodlara bağlı hareket eder. Korkulacak bir durum yoktur.

Şimdi biz gelelim aslan burcunda bu döngünün gerçekleşmesi bireysel anlamda bize neler katacak. Hangi bilinç düzeyinde olayları görmeye başlayacağız. Değerlendirelim.

Ve uzunca bir süre hepimiz Aslan burcuyuz

Yazının devamı...

Altın ateşle imtihan edilir

30 Ocak 2018

Ay ve Jüpiter arasındaki olumlu açı Kariyerde  artık  hızlıca bir yükselişe geçme zamanının geldiğini söylemektedir. Bu zamana kadar gösterdiğiniz  emek, gayret ve azmin  artık meyvelerini vermeye başlayacaktır. Sadece sizin cesaretle ilerlemeniz gerekmektedir. Kariyer ilişkilerinizi yönettiğiniz kişilerle ilgili hızlı ve beklenmedik sürpriz değişiklikler yaşayabilirsiniz.  Yöneticileriniz değişebilir, kariyerinizle ilgili bazı değişimleri gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Bu krizli dönemde ki fırsatları lehinize için çevirmek için henüz erken olabilir. Bu anlamda adımlarınızı daha dikkatli atmalısınız.  Bunun için Ay tutulmasının tamamlanmasını bekleyin.

Geçmişten her ne kadar ders aldığınızı hissetseniz de çalışma ortamınızda ve finansal konularda  yapmamanız gereken aynı hatalara düşme olasılığınıza karşı yine çok  dikkatli olmalısınız. Yakın çevrenizle aranızda kısır döngü haline gelen bazı problemlerle yeniden yüzleşme olasılığınız oldukça  fazla gözükmekte.  Çalışma arkadaşlarınızın sizinle ilgili rakiplerinize çarpıtılarak söylenen söylemleri sizin yanlış anlaşılmanıza sebebiyet verebilir.

Akşam saatlerinde Ay aslan burcuna geçecek ve artık ay tutulması fazı içine girmiş olacağız. Yarın yazıyı detaylı bir şekilde okuyacaksınız. Eğer vaktiniz olursa bugün Teve2’ de saat: 15.00’ da Burçlarınıza göre etkilerini anlatacağım beklerim.  

Gelelim günün Tavsiyesine;

“Elmasla kömür arasındaki tek fark, elmasa daha fazla baskı uygulanmasıdır.”

İnsan yaşamı boyunca karşılaştığı sıkıntılar, (sınav, iflas, ölüm, boşanma, ihanet, terk ediliş gibi) karşısında bazen kendisini yalnız ve güçsüz hisseder. Bu durum kişinin olayları negatif olarak değerlendirmesinden kaynaklanır. Zorluklar bir tırtılın kelebek olabilmesi için aşması gereken koza engeline benzer. Tırtıl kelebeğe dönüşürken verdiği mücadele aynı zamanda onun kanatlarının oluşmasını sağlayan bir eğitim ve gelişim sürecidir.

İnsan da karşılaştığı ve engel, güçlük gibi ifadelerle tanımladığı kozasına kendi potansiyelini açığa çıkarma fırsatı olarak bakmalıdır. Evrende sınava tabii olmayan, zorluk görmeyen hiçbir varlık yoktur.

Mevlana, “Altın ateşle imtihan edilir” diyerek bu gerçeğin altını çizmiştir.

Yazının devamı...

Başkalarını yargıladığınızda, onları tanımlamazsınız, kendinizi tanımlarsınız

29 Ocak 2018

Yepyeni bir haftaya ve özel bir haftaya merhaba diyoruz. Neden mi özel? Çünkü bu hafta yılın ilk ay tutulmasını yaşıyor olacağız. Detaylı yazımız tabii ki gelecek. Âmâ öncelikle bugüne bir bakalım.

Ay tüm yengeç burcunda hareket edecek. Kendimizi duygusal ve romantik bir şekilde ortaya koymak isteyeceğiz. Sevilme ve ait olma duygumuzu tutkulu bir şekilde hissederken bunu partnerimizden de beklenti haline getirebiliriz. Eğer bir partnerimiz yoksa bu bizi yalnızlığımızdan dolayı daha da hassas ya da duygusal bir ruh hali içine çekebilir. Bir çeşit özlem duymakta diyebiliriz.

Bugün kadınlarla olan ilişkilerimizde ruhsal anlamda iyileştirici bir takım destekler görebiliriz. Kadınlar arasındaki dayanışmanın gözle görülür bir şekilde artacağını söyleyebiliriz. Sevdiklerimizin şefkatli kollarına bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyabiliriz. Kişisel gelişim ya da spritüal yaşam ile ilgili konulara bugün ilgilimiz daha fazla artabilir.

Maddi beklentileriniz var ise yöneticileriniz tarafından bugün haklı olarak algılanabilirsiniz. Ya da uzun zamandır süregelen sorunlarda haklılığınız ispatlanıyor olabilir. Kariyerde bağlayıcı ve güçlü etkiler devrede olacak. Sorunları  karşılıklı konuşarak çözümleyebileceksiniz. Sosyal çevrenizle zıtlaşmalara karşı dikkatli olun. Her zaman ve her yerde serinkanlı olmanız size büyük fayda sağlayacaktır bunu unutmayın. Eğitim hayatınız ve kariyerinizle ilgili kendinizi geliştirmek istediğiniz konularda gereken finansal destekleri bulabileceksiniz. Bu anlamda otoriter figürlerin maddi destekleri arkanızda olabilir. Borç, alacaklar, vergi ve kredilerle ilgili önemli destekler de görmeniz mümkün. Kararlı durduğunuz konularda şans her zaman sizin yanınızda ve yardımınızda olacaktır.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Nepal asıllı İngiliz vatandaşı Mullary, dağcılık kariyerinin başlangıcında çekingen, utangaç, özgüveni eksik, ürkek, kendi halinde ufak tefek bir dağcıydı. Bir gün Everest tepesinin üzerinden uçakla geçerken şöyle düşündü, “Acaba bizim ekipten birisi bu dağın zirvesine tırmanabilecek mi?”

İkinci sefer oradan yine geçerken, “Everest tepesine ilk çıkan dağcı kim olacak acaba?” diye içinden geçirdi.

Üçüncü sefer oradan geçerken “Everest’in zirvesine tırmanan ilk dağcı ben olacağım, “diye kararını verdi. Ve derhal hazırlıklara başladı.

Yazının devamı...

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…

26 Ocak 2018

Ay tüm gün boğa burcunda ilerleyecek ama bugün tüm gün boyunca ay açısız hareket edecek. Bu da demek oluyor ki birtakım işleri başlatmak veya karar vermek noktasında pekte uygun değil.

Geçmişte girişimde bulunduğunuz işlerinizden haber beklemek ya da bunları geri dönüş olarak beklemeniz içinde doğru zaman diliminde değiliz. Şayet girişimcilik adına pek destek vermese de gökyüzü gelene sevinmek için ise gayet güzel görünüyor.

Artık yavaş yavaş bu hafta sonu ile birlikte 31 Ocak ta gerçekleşecek Ay tutulması etkisi altına giriyoruz.

Akşam saatlerinde Mars’ın Yay burcuna geçmesi ve Ay’a yapacağı karşıt açı ile ilişkilerde gerginliklere neden olması ya da yeteri kadar partneriniz tarafından anlaşılmadığınızı düşündürtebilir. Ufak tefek kazalara ve agresif çıkışlarınıza dikkat etmenizde fayda var. Kendinizi bugün gereksiz bir stres ve anlamsız bir zorluk içinde hissedebilirsiniz. Bu enerjiden kurtulmak adına kendinize iyi gelen ve sizi motive eden durumlara yönelin.

İçinizde hissettiğiniz bu gerginliği çevrenizdekilere karşı ruhsal boyutlarını görmeye ve içimizde olan merhametle başkalarına karşı yaklaşımınızı romantik ve sosyal boyutta göz alıcı noktada sergilemeye çalışmalıyız. Zorlayıcı sorunlarla başa çıkmak için yeteneklerini iyi kullanan ve istekle çalışanlar adına güçlü bir başarı getirebilir. Kendimize daha iyi bakmaya kararlı olmalıyız. Yeni keşifleriniz geleceğe doğru belirli bir yol izlemeye yönelik motivasyonunuzu artırabilir veya yeniden canlandırabilir. Bugün enerjinizi yüksek tutacak çevre ve fikir sahibi insanlarla olmalısınız. Size sevgisizce ve bencil yaklaşan insanları da kırmadan uzak tutmalısınız.

 

Gelelim günün Tavsiyesine;

İki derviş ormanda yürüyüş taparken nehirden karşıya geçmek için bekleyen genç bir kadın görürler. Dervişlerden biri genç kadına yardımcı olur ve onu kucakladığı gibi nehrin öteki tarafına taşır. Diğer derviş, arkadaşının bu davranışına hayretle bakar ve hiç hoş karşılamaz.

Yazının devamı...