"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Artık sizi geliştirmeyen şeylerden uzak durmak için kendinize söz verin!

1 Ekim 2018

Ay ikizler burcunda boşlukta ilerliyor ve akşam saatlerinde yengeç burcuna geçiş yapacak. Bugün kendiniz için yeni kararlar almak isterken aldığınız kararlardan da hızlı bir vazgeçiş sergileyebilirsiniz. Duygu durumunuz biraz daha karışık ve yoğun olabilir. Bugünü az bildikleriniz konusunda daha fazla araştırmaya ve kafanızdaki soru işaretlerinin cevabını bulmaya zaman ayırırsanız kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Anlamak bazen çözmeye yetmiyor olsa da çözüm için bir şeyler yapmaya yardımcı olabiliyor. Ay-kiron karesi ile bazı sorunlarla baş etmek sizi zorlayabilir. Bu alanda bakış açınızı değiştirmelisiniz. Karşılaştığınız her zorluğa ve baskıya karşı koyduğunuzda ruhsal açıdan da gelişirsiniz. Korkularınızı daha tohum iken tanıyıp, ağaca dönüşmesini ve meyve vermesini engelleyin.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine; 

Hintli yaşlı bir usta, çırağının sürekli her şeyden şikâyet etmesinden bıkmıştır. Bir gün çırağını tuz almaya gönderir. Her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona bir avuç tuzu bir bardak suya atıp içmesini söyler. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yapar, fakat içer içmez ağzındakileri tükürmeye başlar.

“Tadı nasıl?” diye soran yaşlı adama, öfkeyle “acı!” diye cevap verir.

Usta gülümseyerek çırağını kolundan tutar ve dışarı çıkarır.

Sessizce biraz ilerdeki gölün kıyısına götürür ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp gölden su içmesini söyler. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken, usta aynı soruyu sorar:

“Tadı nasıl?”

- “Ferahlatıcı” diye cevap verir genç çırak.

Yazının devamı...

Sonunda olacağına başlangıçta direnmek daha kolaydır.

28 Eylül 2018

Ay boğa burcunda ilerliyor. Gün genelinde ne kadar sakin ve huzur arayışınız olsa da iş yoğunluğu sizi bugün çokta rahat bırakmayabilir. Başkalarının da sorumluluklarını almak zorunda kalabilirsiniz. Geçmiş zamanda yaptığınız hatalarla yüzleşip bunları anlamak için ise güzel farkındalıklar kazanabileceksiniz. Hızlı ve kontrol dışı gelişen olaylar sizi kaygılandırırken gün sonunda mutlu edebilecek sonuçlara götürebilir.

 “Her şerde bir hayır var” cümlesi ise bugün ağzınızdan çıkabilir. AY-JÜPİTER karşıtlığının kesinleşmesi ile içinizi acıtan konularla yüzleşirken, daha güçlü görünmeye doğru kendinizi zorlayabilirsiniz. Zayıflıklarınızı çözmek belki de sizi iyileştirecektir. Mükemmel olmayı başkalarına bırakın, siz iyi olmaya bakın ve kendinizden memnun olmaya çalışın. Geçmişte olup bitenleri düşünüp üzülmeyin.

Geçmiş geri gelmeyeceğine göre hayatınızda bir geçmiş yoktur. Geçmiş sizin sadece kafanızdadır.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Adamın biri durumundan çok şikâyetçiymiş. 'Çalışıyorum, didiniyorum ama bir türlü zengin olamıyorum, evlenemiyorum' dermiş. Sonunda durumuna bir çare bulmak için uzak bir köydeki Bilge'ye gitmeye karar vermiş. Başlamış yolculuğa: Dağda ilerlerken bir kurda rastlamış. Kurt, bir deri bir kemik zar zor duruyormuş ayakta. Adamın yanına yaklaşmış nereye gittiğini sormuş?

Adam da kendi durumunu anlatmış ve çare bulmak için uzak bir köydeki Bilge Adama doğru yol aldığını söylemiş. Kurt bunun üzerine kendi derdine de bir çare bulmasını istemiş. Adam da tamam diyerek yoluna devam etmiş. Bir süre sonra karşısına bir kız çıkmış. Kız buna su ikram etmiş ve sormuş nereye gidiyorsun diye? Adam da anlatmış kıza bir bir durumunu. Kız bunları duyunca adamın ellerine sarılarak 'ne olur benim için de sor, gencim güzelim param var ama evli değilim, mutsuzum' demiş. Adam bunun üzerine tamam diyerek yola devam etmiş. Yol kenarında bir ağaç gölgesinde istirahat ederken ağaç dile gelmiş. Sormuş nereye gidiyorsun diye. Adam ağaca da durumu anlatmış.

Bunun üzerine ağaç 'Ben verimli topraklar üzerinde olmama rağmen yapraklarım canlı değil, kök salamıyorum, meyve veremiyorum, ne olur benim için çare var mı sor' demiş. Adam, ağacın isteğine de tamam demiş ve yola devam etmiş. Sonunda Bilge Adam'ın köyüne varmış.

Bilge Adam'a durumunu tek tek anlatmış. 'Gece gündüz demeden çalışıyorum ama ne biriktirdiğim para var ne geçimimi sağlayabiliyorum ne de evlenebiliyorum. Çok mutsuzum. Benden daha az çalışıp daha az kazandığı halde mutlu olan onca insan var. Bana bir çare...' demiş.

Yazının devamı...

Tek yapmanız gereken, içinizdeki yıldızları ortaya çıkarmaktır

27 Eylül 2018

Değiştiremeyeceğiniz koşullarla savaşarak gereksiz yere zaman ve enerji harcamayın. Hayata karşı sürekli düş kırıklığına uğruyormuş gibi davranıp olaylara bakış açınızı darlaştırmayın. Artık bazı olumsuzlukları silip atma zamanı geldi. Bunun için harika bir gün. Kurduğunuz iletişimlerde olgun, kibar ve tutkulu davranışınız bugün göz doldurabilir.

 Kişiliğinize uygun ve maddi getirileri yüksek işlerden yana teklifler alabilir, yardımlar görebilirsiniz. Hayatı oluruna bırakmak sizi daha da rahatlatacak. Yaşama kendinizi yenilemek ve kendiniz adına değişimler yapmak adına sıkı sıkı tutunun. Yarın her şey değişebilir.

 Gelelim günün Tavsiyesine;

 Kendimi ne zaman işe yaramaz ve kötü hissetsem, aynı duyguları hissettiğim bir An’da, eski bir hocamın uzun süreler önce söyledikleri gelir aklıma. Kendi kendime gülümsemeye başlarım.

 Bana; "Kendini her aciz ve işe yaramaz, kötü hissettiğinde, parmağının ucuna bak" demişti.

 O sıra o kadar üzgün ve duygularımın içinde o denli kaybolmuştum ki, kendi sesimi bile tanıyamaz bir halde çok kısık bir ses tonu ile Neden?

 Demiştim. -"Çünkü o parmak izlerinden bu yeryüzünde başka hiç kimsede yok" demiş ve eklemişti;

 Hala karamsarlığa düştüğümde, bazen umutsuzluklarla boğuştuğumda o hocamı hatırlar ve parmağımın ucuna, yüzümde büyük bir gülümseme ile bakar ve kendi kendime "Sen özelsin. Bunların hepsini atlatırsın." derim. Yine aynı hocam, bir karar aşamasında olduğum bir gün bana;

Yazının devamı...

Bazı şeyleri satın alamazsın; kazanman gerekir

27 Eylül 2018

Takıntılı bir şekildi bir şeyleri elde etmek için uğraşırken arzularınız tarafından yönetilmeniz birçok şeyi kaybetmenize neden olabilir. Takıntılı arzularınızı kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Kariyer hayatınız adına olumlu gelişmeler söz konusu. Girişim ve görüşmeleriniz için oldukça rahat etkiler barındırıyor. Örneğin uzun zamandır haber beklediğiniz bir iş ile alakalı konuyu siz öğle saatlerinde gündeme getirmeyi deneyebilirsiniz. Kendi kendinizi manipüle ederek, olmayan düşünceler ve geçmişte yaşadığınız korkuları tekrar ön plana getirmeyin. Kendinize acıyarak ya da kendinize duygusal baskı yaratarak hareket etmeyin. Hiç bir zaman başarısız olursam neler olacak diye düşünme. Çünkü bunları düşünmeye başladığında ister istemez olumsuz bir sonuca yoğunlaşırsın, o sonucu da yaşarsın. Eğer işe başlamışsan başarılı olacağını düşün, başarısız olacağını değil.

 

Gelelim günün tavsiyesi;

Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini yitirince mi anlarsınız? Geçmişte kıymetini bilmediğiniz için kaybettiğiniz, gerekli özeni göstermediğiniz için bugün hayatınızda olmayan neler var? Başınızın çok şiddetli bir migren ile ağrımasını ister misiniz? Cevabınız hayır tabii ki! Bu, baş ağrısını bildiğiniz için verdiğiniz bir cevaptır. Oysa doğduğunuzda bilmediğiniz bir şeyden sakınmak, korkmak ve kurtulmak gibi bir isteğinizin olması mümkün değildir.

Bir bebek diş ağrısını bilemez.

Bu yüzden diş ağrısının olmamasını istemek gibi bir dileği de olmaz.

Aynı bebek 20 yaşına geldiğinde, dişi ağrıdıktan sonra bu acıyı öğrenir ve yaşamında bir daha olsun istemez. Aslında yok gibi görünen bir isteğinin farkına varır ve

“Diş ağrım artık hiç olmasın” der.

Yazının devamı...

Bazı şeyleri satın alamazsın; kazanman gerekir.

26 Eylül 2018

Takıntılı bir şekildi bir şeyleri elde etmek için uğraşırken arzularınız tarafından yönetilmeniz birçok şeyi kaybetmenize neden olabilir. Takıntılı arzularınızı kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Kariyer hayatınız adına olumlu gelişmeler söz konusu. Girişim ve görüşmeleriniz için oldukça rahat etkiler barındırıyor. Örneğin uzun zamandır haber beklediğiniz bir iş ile alakalı konuyu siz öğle saatlerinde gündeme getirmeyi deneyebilirsiniz. Kendi kendinizi manipüle ederek, olmayan düşünceler ve geçmişte yaşadığınız korkuları tekrar ön plana getirmeyin.

Kendinize acıyarak ya da kendinize duygusal baskı yaratarak hareket etmeyin. Hiç bir zaman başarısız olursam neler olacak diye düşünme. Çünkü bunları düşünmeye başladığında ister istemez olumsuz bir sonuca yoğunlaşırsın, o sonucu da yaşarsın. Eğer işe başlamışsan başarılı olacağını düşün, başarısız olacağını değil.

Gelelim günün tavsiyesi;

Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini yitirince mi anlarsınız? Geçmişte kıymetini bilmediğiniz için kaybettiğiniz, gerekli özeni göstermediğiniz için bugün hayatınızda olmayan neler var? Başınızın çok şiddetli bir migren ile ağrımasını ister misiniz? Cevabınız hayır tabii ki! Bu, baş ağrısını bildiğiniz için verdiğiniz bir cevaptır. Oysa doğduğunuzda bilmediğiniz bir şeyden sakınmak, korkmak ve kurtulmak gibi bir isteğinizin olması mümkün değildir.

Bir bebek diş ağrısını bilemez.

Bu yüzden diş ağrısının olmamasını istemek gibi bir dileği de olmaz.

Aynı bebek 20 yaşına geldiğinde, dişi ağrıdıktan sonra bu acıyı öğrenir ve yaşamında bir daha olsun istemez. Aslında yok gibi görünen bir isteğinin farkına varır ve

Yazının devamı...

Koç burcunda Dolunay: Öfkelenme! Yeniden başlayabilirsin

25 Eylül 2018

Neden tam olarak hiçbir şeyden emin değilim?

Yoksa memnuniyetsizliğimin kaynağını tam olarak bilmiyor muyum?

Her iki soru kalıbı aklınıza geldiğinde rahatlamaya çalışın ve kendinizle çatışmayı engelleyin. Bu gerilim geçici. Kendinizi kötü hissetmeniz kısa süre için mümkün olabilir ama bununla başa çıkabilirsiniz. Dinlenin ve kontrolünüz dışında kalan şeyler için endişelenmemeye çalışın. Bu bir geçiş aşamasıdır.

 

Özellikle kariyer ve iş alanında ani istifa kararları vermek isteyebilirsiniz. Görev ve sorumluluklarınızdaki değişim egonuzu incitebilir. Belki de yöneticilerinizin sizi değerlendirmesini yanlış anlıyor olabilirsiniz. Hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir. Biraz zamana ihtiyacınız var.

 

Bu tarz olayları baba figürleri ve aile bireyleri arasında da yaşıyor olabilirsiniz. Ailenizin size baskı yarattığı duygusu etrafınızı sarıyor olabilir. Aslında onlar böyle yapmasaydı siz çok başka yerlerde olurdunuz şehir efsanesi içinde olabilirsiniz.

Sorumluluklarınıza odaklanın ve görevlerinizden bu duygusal düşüşler yüzünden vazgeçmeyin. Eğer sorumluluklarınıza odaklanırsanız ve inancınızı kaybetmezseniz bu durum geçici bir durum olarak yaşamanızda kalmış olacak. Çünkü Satürn-Ay karesi tüm iyi şeylerin sadece bekleyenlere geldiği mesajını veriyor.

Yazının devamı...

Kazanmaya mecbur değilsin. Denemeye devam etmek zorundasın.

24 Eylül 2018

Yaşamınızda artık rutin olan şeylerden uzaklaşma kararı alabilirsiniz. Daha manevi düşünceler içerisine sürüklenerek yaşam üzerinde her şeyin para olmadığını düşündüğünüz veya bunu sorguladığınız bir gün geçirebilirsiniz. Sürekli değişime açık işlerle ilgilenirler.

Aşk ve ilişkiler adına romantik yaklaşımlar ve duygusal beklentilerinizden cevap alamama gibi durumlar söz konusu olabilir. İmkânsız görünen konularla alakadar olmak isteyebilir hatta adeta bu duygular üzerine gelecek planları yapabilirsiniz.

Keşfetme yönünüzü geliştirerek bugün kendinizi yeni oluşumlar içerisine itekleyin. Güven duygunuz zarar görürse veya bir yanılgıya düşerseniz ömrünüz boyunca bu şekilde şeylerle yaşayacağınızı düşünerek hareket etmeyin. Boş düşler peşinde koşarak zamanınınız ziyan etmeyin. Bağımlılıklarınız veya alışkanlıklarınızı gözden geçirmek için harika bir gün.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Hintli iş adamı yatırımcı, yardımsever ve Tata Sons'un başkanı Ratan Naval Tata'nın Londra'daki konuşmasından güzel satırlar.

1.

Çocuklarınızı zengin olmaları için eğitmeyin.

Yazının devamı...

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

24 Eylül 2018

Koç
Günlük sorumluluklarınızı gözden geçirip hepsini bir plan dahilinde halledebileceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz. Özel ilişkilerde ise sürekli tekrarlanan bir sorun yeniden önünüze gelebilir.

Boğa
Geçmiş yaşantınıza ait bazı durumlar sizde özlem duygunuzun artmasına neden olabilir. Çalışan Boğalar ise kendilerini işine odaklamakta güçlük çekebilir ve dikkat eksikliği yaşayabilirler.

İkizler
Aşk ve ilişkilerde beklediğiniz ilgiyi görmek ve birisi tarafından gerçekten sevildiğinizi bilmek sizi her anlamda güçlü kılabilir. Uzun süredir hissettiğiniz yalnızlık duygusu yerini yeni heyecanlara bırakıyor.

Yengeç

Yazının devamı...