"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Hayattaki en zor şey; geçeceğin köprülerle, yakacağın köprüleri ayırt etmektir.

24 Temmuz 2018

Sürekli çalan telefonlar ve dedikodular bugün gündemden hiç düşmeyebilir. Bugün aklımıza gelen her şeyi yapmaya çalışabilir doğru olup olmayacağını düşünmeden hareket edebiliriz. Ay'ın akşam saatlerine doğru oğlak burcuna geçiş yapması ve Satürn ile bir kavuşum gerçekleştiriyor olması bugüne kadar her konuda yaptığımız fedakârlıkları sorgulayacağımızı söylüyor ve gereksiz fedakârlıklarda  bulunmamamız konusunda da bizleri uyarıyor diyebiliriz.

Güneşin Aslan burcuna geçişi ile daha cesur olacağımız bu dönem bizlere güzel fırsatlarda getirmeye açık görünüyor. Yaşama daha eğlenceli yönden bakmayı ve kendi yaratıcılığınızı ortaya koymayı deneyin. Bir şeyin ya da tanıdık birinin gitmesine izin vermek korkutucu ve hatta acı verici olabilir ama sonunda bir kapı başka bir kapıyı kapattığında açılır. Bu durumda bir yön değişikliği yapmanız gerekir. Belki de döküntüleri ya da tehlikeli alışkanlıkları azaltmanız gerekir.

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Günlerden bir gün zengin bir baba, oğlunu bir köye götürdü. Bu yolculuğun bir tek amacı vardı: İnsanların ne denli yoksul olabileceklerini oğluna göstererek, yaşadıkları zenginliğin değerini daha iyi anlamasını sağlayacaktı. Hayli uzakta olan bir köyde yaşayan akrabalarının evinde bir gün ve bir gece geçirdiler.

Yolculuk dönüşü baba oğluna sordu: -Orada gördüğün her şeyden sonra insanların ne kadar yoksul olabileceklerini anlamışsındır sanırım. Ne zor bir yaşam şartları var öyle değil mi? Şimdi bizim zenginliğimizle onların fakirliklerini bir kıyasla bakalım. Çocuk anlatmaya başladı: -Bizim evde bir köpeğimiz var, onların bahçesinde dört tane vardı. Bizim evde çok büyük bir havuz var, onların ise içinde binlerce balığın oynaştığı uçsuz bucaksız dereleri var.

Bizim bahçemizi aydınlatan lambalarımız, onların bahçelerini aydınlatan yıldızları var. Bizim görüş mesafemiz ön bahçeye kadar, onlar ise tüm gökyüzünü görüyor. Ve babasının hayret dolu bakışları arasında devam etti.

-Teşekkürler baba, bana ne kadar yoksul olduğumuzu gösterdiğin için teşekkürler. 

Sana "yaşam" diye sunulan oyunu bir kez idrak ettikten sonra artık onun bir parçası olamazsın. Var olmadığını fark etmeyi başardığın an var olursun. Bir rolden ancak o rolü mükemmel oynadığın zaman özgürleşirsin. Kendinizi gözlemleyin. Eğer düşüncelerinizi yükseltmeyi başarabilirseniz, tüm sıkıntıların, bölünmüşlüğün, savaşın, açlığın, sefaletin yerini güzelliğin ve gerçeğin ta kendisinin yer aldığı bir frekansın ortaya çıktığını göreceksiniz. 

Yazının devamı...

Yeni yerler keşfetme arzusu

23 Temmuz 2018

Yaşadığımız olaylarda ve karşılıklı iletişimlerde yapıcı ve uzlaşmacı taraf olmaya gayret edeceğiz.
Yeni yerler keşfetmek ve yeni bilgiler edinmek arzusunda olabiliriz. Kendimizi geliştirme yönünde hareket edeceğiz.
Ayrıca geçmişte yaşadığımız sorunlara karşı farklı bir tutum benimseyip, uygulama yönünde gayretli ve kararlı davranmalıyız.

BURÇLAR
KOÇ: Eğer yeni şeyler keşfetme arzusundaysanız, tam size göre bir gün. Partner ya da eşinizin ailesiyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Sizden de yapıcı çözümler bularak yardımcı olmanız beklenebilir.

BOĞA: Bugün aklınıza gelen yeni bir fikirle finansal sorunlarınıza karşı önlem alabilir, önemli yatırımlar yapabilirsiniz. Sorunları pratik zekanızla çözeceğiniz bir gün.

İKİZLER: Özel ve sosyal ilişkilerinizde karşı tarafın attığı adımlar, size kendinizi değerli hissettirecek. Doğru yolda olduğunuzu bir kez daha anlayacaksınız. Partnerinizle önemli konuşmalar yapabilirsiniz.

YENGEÇ:

Yazının devamı...

Kova burcunda AY TUTULMASI! Bitişleri, yeni bir başlangıç oldukları için kutlayın

23 Temmuz 2018

21. yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması 27 Temmuz'da gerçekleşecek. Tutulma, Türkiye'de saat 20.15 gibi başlayacak ve gece 02.20'ye kadar devam edecek. Ay'ın kızılımsı bir hale büründüğü muhteşem görüntüsü ise en iyi 23.25 gibi gözlemlenebilecek.

Ay'ın bir kısmının Dünya'nın gölgesinin merkezinden geçtiği nadir bir ay tutulması yaşayacağız. Ayrıca, 21.yy'ın  (1 saat ve 43 dakika) süren  en uzun ay tutulması gerçekleşecek.

Dünya, Ay ile Güneş’in tam arasına girerek Ay’ın Dünya’nın gölgesinde kalmasına neden olur ve dünya atmosferinde kırılan güneş ışınları, kırmızı-sarı-turuncu renklerde Ay’ın yüzeyine vurur. Bu nedenle Ay, kızıl bir renge bürünür ve halk arasında Kanlı Ay tutulması olarak adını duyurur.

Kanlı Ay tutulmasının yaşandığı 27 Temmuz gününde aynı zamanda çok önemli ikinci bir astronomi olayı daha gerçekleşecek. Son 15 yıldaki en yakın konumuna gelecek olan Mars, normalden çok daha büyük ve parlak olacak. Kızıl Gezegen, Kanlı Ay tutulması sırasında Ay'ın hemen yanında parlak bir yıldız gibi görünecek.

Koskoca bir yılın yarısını bitirdik ve yılın en önemli günlerine doğru ilerliyoruz. Biliyorum ki hepimiz uzun zamandır oldukça yorulduk ve yıprandık. Herkesin öyküsü kendine göre farklı ilerledi. Hepimiz için ortak olan tek bir gerçek var ise o da artık eskisi gibi olmayışımız oldu.

İşte bu tutulma artık bizleri aynı hataları yapmayacağımız büyük bir aydınlığa doğru ilerletiyor. Hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak. Bu böyle gelmiş böyle gider, sözü sadece lafta kalacak. Zira ilahi adalet gerçeklerin ne kadar saklanırsa saklansın ortaya çıkacağı konusunda bize mesaj vermek istiyor. Bu aynı zamanda bir çok karanlığın aydınlanacağı özel bir dönemin de  başlayacak olduğunu gösteriyor.

Kova burcunda yaşanacak bu tutulma Mars gezegeni ile kontak içinde. Ayrıca Uranüs karesi ile de destekleniyor. Bu demektir ki duygusal olarak tutkularımızın artacağı ve  içimizde bastırılmış duyguların daha da dürtüsel bir şekilde ortaya çıkacağı günlere doğru ilerliyoruz. Fakat her şey bu kadarla bitiyor mu? Hayır.

Satürn işte bu arada devreye giriyor ve bizlere kontrollü davranmamız gerektiği konusunda yardımcı oluyor. Yani sizin de anladığınız gibi evrende her şey bir düzen ve denge içinde ilerliyor. Mars ve Uranüs bu tutulmanın başrol oyuncuları. Bunu bir sahne oyunu gibi düşünürsek bizlere şu mesajı vermek istiyorlar: Yaşamda bizi her alanda kısıtlayan durumlardan  kurtulmak ve otoriteye karşı isyan çıkarmak için içimizde kontrol edemediğimiz  güçlü bir dürtü taşıyor olabiliriz. Sonuçlara bakmaksızın yıkıp dökmek ve bazı kararları hızlıca alıp harekete geçmek isteğinde olabiliriz.  Bu dinamik enerjinin farkında olur ve bunu   yeniden canlanmış bir kişisel hayat için kullanırsak her şey yoluna girebilir.

Yazının devamı...

Küçük bir savaş vermek, pes etmekten iyidir

20 Temmuz 2018

Bazı noktalarda inançlarınızı sorgulayabilir ve yeni düşünsel kararlara varabilirsiniz. Hem özel hem de sosyal yaşamla ilgili yapmanız ve yapmamanız gerekenleri tekrar gözden geçirebilirsiniz. İlişkilerinizle ilgili gizlediğiniz bazı konulara da dikkat etmenizde fayda var.

Zira bu gizlilik başkaları tarafından duyulabilir. Özel yaşamında sorunlar yaşayan ve bir türlü noktayı koyamayan kişiler için bugün sonlanmalar yaşanabilir. Finansal konularla ilgili daha fazla yoğunluk ve mücadeleci bir tavırla hareket etmeniz beklenecektir. Çünkü istediğiniz şeylere kavuşmak için bugün her zamankinden daha aktif davranmanız ve iletişimsel konularda daha ikna edici olmanız doğru sonuçlara ulaşmanız açısından takdir edici olacaktır.

Duygusal konularda ise hayatı paylaştığınız kişi ile daha sıcak paylaşımlar içinde olmak ve ilişkinizi daha da güçlendirmek isteyebilirsiniz.

Bugün sevdiğini söylemek ve karşısındakine değerli olduğunu hissettirmek inanılmaz güzel sonuçlar doğurabilir. Ancak kıskançlık ve sahiplenme duygusunun dozunu iyi ayarlamanız gerekiyor.

Yazının devamı...

Yere bin defa düşsen bile yerden bir avuç toprakla kalk, başına gelen her şeyden ders al!

19 Temmuz 2018

Gün genelinde her ne kadar sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışsakta şartlar bizi bazı konularda zorlayabilir. Özellikle akşam saatlerinde sevgi ve aşk ilişkilerimizde bir takım  kararsızlıklar içinde olabiliriz.

Duygusal yoğunluğumuz artabilir ve en son söylenecek sözleri en başta söylemek durumunda kalabiliriz. Daha makul ve anlayışlı olmamızda fayda görüyorum. Maddi konularda geçmişte yapılan harcamalar yüzünden zor durumda kalabilir ve oluşan bu dengesiz ilişkilerde yeni bir yapılanma sağlayabiliriz.

En önemlisi dönüşü mümkün olmayan şeylere duyulan özlemimiz artabilir. Elden bir şey gelmiyor gibi dursa da aslında bu özlemle öğrenilmesi gerekenler olduğunu unutmamak gerekir. Biraz daha sabırlı ve dik duruşunuz belki size çok daha önemli farkındalıklar katacaktır.

Yaşamınızla ilgili bir takım fedakârlıklar yapmanız ve yeni oluşan şartlara göre ayak uydurmanız istenebilir.  Sosyal çevre ve arkadaşlık ilişkilerinizde gerginlik yaratacak bazı sorunlarla ilgilenmeniz gerekecek gibi gözükmektedir. Yeniden sınırlarınızı çizmeniz gereken durumlar yaşadığınızda hiç çekinmeden yeni kararlar almanız doğru olacaktır.

Gelelim günün tavsiyesine;

Nepal asıllı İngiliz vatandaşı Mullary, dağcılık kariyerinin başlangıcında çekingen, utangaç, özgüveni eksik, ürkek, kendi halinde ufak tefek bir dağcıydı. Bir gün Everest tepesinin üzerinden uçakla geçerken şöyle düşündü, “Acaba bizim ekipten birisi bu dağın zirvesine tırmanabilecek mi?”

İkinci sefer oradan yine geçerken, “Everest tepesine ilk çıkan dağcı kim olacak acaba?” diye içinden geçirdi.

Üçüncü sefer oradan geçerken “Everest’in zirvesine tırmanan ilk dağcı ben olacağım, “diye kararını verdi. Ve derhal hazırlıklara başladı.

Yazının devamı...

Kişinin kendisine uzaktan bakmayı öğrenmesi gerek!

18 Temmuz 2018

Ay bugün terazi burcunda ilerliyor. İletişim, ticaret, eğitim, seyahatler ve yakın çevrenizle ilgili farklı ve bir o kadar da şaşırtıcı  gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha farklı iletişim yeteneğinizle karşınızdaki kişileri etkileyebilir ve ikna gücünüzle önemli işlere imza atabilirsiniz. Sosyal çevrenizle bugün irtibat halinde olmanız size bazı çözümlerin daha kolay olabileceği yönünde ipuçları verebilir.

Özel yaşamda ise geçmişte bırakmış olduğunuz bir aşk hikayesi yeniden canlanacak ve geçmişte bitmeyen hikayeyi bugün tamamlayacakmışsınız gibi gözüküyor. Yine bugün duygusal yönünüz ağır basarak olayları mantıklı bir şekilde göremeyebilirsiniz. Ani ve olaylara tepkisel yaklaşımınız bazı şeyleri bitirme noktasında sizi sonrasında pişman edecek davranışlara sürükleyebilir. Kısacası bugün bu bilinç düzeyinde yapacağınız davranışlara dikkat edin diyoruz. Parasal ve finansal konularda  şansınızın artacağı, yeni teklifler alabileceğiniz bu günü verimli bir şekilde değerlendirmenizi ve önünüze çıkan fırsatları kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

Gelelim günün tavsiyesine;

“Elmasla kömür arasındaki tek fark, elmasa daha fazla baskı uygulanmasıdır.”

İnsan yaşamı boyunca karşılaştığı sıkıntılar, (sınav, iflas, ölüm, boşanma, ihanet, terk ediliş gibi) karşısında bazen kendisini yalnız ve güçsüz hisseder. Bu durum kişinin olayları negatif olarak değerlendirmesinden kaynaklanır. Zorluklar bir tırtılın kelebek olabilmesi için aşması gereken koza engeline benzer. Tırtıl kelebeğe dönüşürken verdiği mücadele aynı zamanda onun kanatlarının oluşmasını sağlayan bir eğitim ve gelişim sürecidir.

İnsan da karşılaştığı ve engel, güçlük gibi ifadelerle tanımladığı kozasına kendi potansiyelini açığa çıkarma fırsatı olarak bakmalıdır. Evrende sınava tabii olmayan, zorluk görmeyen hiçbir varlık yoktur.

Mevlana, “Altın ateşle imtihan edilir” diyerek bu gerçeğin altını çizmiştir.

Bir ceylanın ormanın en hızlı koşucusu olmasını sağlayan güç, onun baş düşmanı olan çita, kaplan ve aslan gibi hayvanlardır. Bu hayvanlar ceylanı yemek ve karınlarını doyurabilmek için her an fırsat kollar. Ceylan da hayatta kalabilmek için hepsinden daha hızlı koşmak zorundadır. Bu süreç yaşam mücadelesinin ana kuralıdır.

Yazının devamı...

Bugün alacağınız küçük bir dönemeç, sizi çok farklı bir yarına taşır

17 Temmuz 2018

Bizi yoran ve gelişmemizi engelleyen kişi ve durumlara karşı daha asi ve başkaldıran bir yapı içinde davranabiliriz. Akrabalarınızdan  veya yakın çevrenizden duyacağınız sürpriz haberler ise bugün sizi şaşırtacağa benziyor. Çalışma ortamında bir yandan işinizi layıkıyla yaparken diğer  yandan da otorite figürleri ile aranızdaki iletişimi güçlü tutmakta fayda vardır. Zira bazı işler iletişim kurmakla daha da rayına girebilir ve yorucu bir emeğinizin daha kolay yapılabileceği konusunda ikna olabilirsiniz. 

Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

İki derviş ormanda yürüyüş taparken nehirden karşıya geçmek için bekleyen genç bir kadın görürler. Dervişlerden biri genç kadına yardımcı olur ve onu kucakladığı gibi nehrin öteki tarafına taşır. Diğer derviş, arkadaşının bu davranışına hayretle bakar ve hiç hoş karşılamaz.

Arkadaşının yaptığını farklı yorumlar, hatta içten içe ona kızar, yaklaşık iki kilometre yürüdükten sonra daha fazla dayanamaz ve arkadaşına sert bir biçimde çıkışır:

 “Böyle bir şeyi nasıl yaparsın? Biz derviş değil miyiz? Bırak bir kadını kucaklayıp karşıya geçirmeyi, onlara bakmamız bile yasaktır.” Diğer Derviş oldukça sakin dinledikten sonra arkadaşına karşılık verir: “Ben o kadını iki kilometre geride bıraktım. Oysa sen onu hala taşıyorsun. Asıl sen bırak…

Dememiz o ki; Stresi aşırı yaşayan insanlar da böyledir. Herkesin karşılaştığı durumlar, insanlar ve onlarla ilgili yaptığı yorumlar vardır. Hayatta yaşadığı problemlere nasıl baktığı ve ne yorum yaptığı kişinin geleceğini belirler. Problemleri ve zorlukları kişi bir yük olarak mı görüyor yoksa çözüm bekleyen işler olarak mı? Kişi bunları beyninde mi taşıyor yoksa kucağında mı? Eğer birisi beyninde gereksiz yere soru ve problem taşırsa, beyin bunları yenebilmek için binlerce hücreyi feda ediyor. Yani yok oluyor. Bu yok olan hücreler bir daha yerine gelmiyor. Şimdi düşünün! Problemleri taşımaya değer mi? Yaşanan birkaç sorun ya da kişi beyninizden daha mı önemlidir? Nasıl olsa birkaç yıl sonra unutup gideceksiniz…

 

 

Yazının devamı...

Merhamet ve vicdani duygularımız bugün üst seviyede

16 Temmuz 2018

Aynı zamanda ortaklık yaptığınız işlerden pozitif sonuçlar elde edebiliriz. Ancak kariyer hayatında ise işler pek umduğumuz gibi gitmeyebilir.
Hemcinslerinizle olan rekabet bugün ortalığı biraz karıştıracağa benziyor. Burada yine sağduyulu davranan ve kendisine hakim olabilen kazanacaktır. Özel yaşamda ise aşk ve ilişkiler gezegeni işin içinde olduğundan bizler de sevgi konusunda kendimizi daha cazibeli hissedebilir ve görünüşümüze daha fazla dikkat edebiliriz.

Koç
Hem özel hem de çalışma hayatınızdaki iletişimlerinizde çekingen bir ruh haline bürünebilirsiniz. Bazı şeyleri artık söyleme duygunuzu bugün kontrol etmelisiniz. Doğru zamanı beklemelisiniz.

Boğa
Bugün ne kadar yalnız olduğunu hissedebilirsiniz. Yaşamınıza hareketlilik katmak amacıyla gerek sosyal medya iletişimlerinizi gerekse özel hayatınızdaki bazı çekincelerinizi cesaretle başlatma kararı alabilirsiniz.

İkizler

Yazının devamı...