"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

“Dalın ucuna gitmekten korkmayın, meyve oradadır.”

22 Kasım 2018

Gökyüzünde şu an Ay transiti boğa burcunda ilerliyor. Bugün öğlen saatlerinde de güneş yay burcuna geçiş yapıyor. Şimdiden tüm Yayların doğum günün kutluyorum. Bereketli ve şanslı olan bu dönemlerinin tadını çıkartmalarını dilerim. Unutmayın ki bu sizlerin uzunca bir süredir zorlandığınız dönemlerin ödülü olmaya aday. Sizlerde sadece üzerinize düşenleri yapmayı ihmal etmeyin.

Bugün belli bir meselede gerekli iradenizi ortaya koyarak yönetebileceğiniz bir konun başarısı söz konusu olabilir. Artık bazı konularda hayatınızı değiştirmek için gerekli çabayı göstermelisiniz. Taze bir başlangıç yapma azmi ve hayatınızı yeniden şekillendirme becerisi oldukça yüksek, sadece bunu kullanmak size kalıyor.

 Geleceğinizle ilgili bazı kaygı endişeler taşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden biraz daha sakin olmalı ve bugünlerde yapacağınız kaygının çokta işe yaramayacağını söyleyebiliriz. Şu an hiçbir şey net olmayabilir hatta ve hatta hiç kimse göründüğü gibi de olmayabilir. Sadece olaylara yaklaşımınızı ve bakış açınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Günün Tavsiyeli hikayesi;

 Brooklyn köprüsünde, bir bahar günü, kör bir adam dilencilik yapıyormuş. Dizlerinin dibine bir tabela koymuş. Üzerinde "DOĞUŞTAN KÖR" yazılı imiş. Herkes dilencinin önünden geçip gidiyormuş.

REKLAMCI bunu görmüş. Tabelayı almış arkasına bir şeyler yazmış, olduğu yere tekrar bırakmış. Ne olduysa olmuş... Gelip geçen ve bu tabeladaki yeni yazıyı okuyan herkes, başlamış dilencinin önündeki şapkaya, habire para atmaya...

 Bir cümle yetmiş, onca kişiyi etkilemeye ve dilencinin şapkasının kısa sürede ağzına kadar parayla dolup taşmasına...

 "GÜZEL BİR BAHAR GÜNÜ... AMA BEN BAHARI GÖRMÜYORUM”

Yazının devamı...

İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır.

21 Kasım 2018

Şahitsiniz değil mi nasıl geçiyor günler. Hızlı hızlı ilerliyor. Umarım geçen bu zaman içinde elinizden gelen gayreti gösteriyorsunuzdur. Gelelim günün gökyüzü tahminlerine. Ay boğa burcunda ilerliyor. Bugün yeni fikirler için içinizde bir şeyler uyanıyor olabilir. Bu heyecan verici bir dönemin başlangıcı da olabilir. Zihinsel gerginlik verebilecek insanlarla veya olaylarla iç içe olmamaya özen gösterin. Öfkenizi kontrol edin. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız kendinizde içsel olarak altta yatan o nedeni keşfetmeye çalışın. Bugün, geçmiş zamanlardan bu yana başınıza gelen pozitif tüm olayları hatırlamalı ve geleceğe yönelik hedeflerinizde radikal düşünceleri kucaklamalısınız. Daha cesur ve azimli olmalısınız. Şikayetçi olmak sizleri sadece yavaşlatabilir. Her zaman bir yeni yol ve yöntem vardır. Tekrar düşünün ve tekrar değerlendirin.

 

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

 

Japon çocuğun tek hayali çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermezdi. Bir gün talihsiz bir kaza sonucu çocuk sol kolunu kaybetti.

 

Ailesi çocuğun moralinin çok kötü olduğunu görünce ona bir karate hocası tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karsısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi.

 

Yazının devamı...

Gelecek senin notlarındır, geçmişse sınavın.

20 Kasım 2018

Herkese günaydın. Ay koç burcunda ilerliyor ve gerileyen Merkür ile Neptün arasındaki sert açı sizleri zihinsel olarak biraz huzursuz edebilir. Şu anda bir şeye odaklanmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Zihinsel olarak karışmış ya da yorgun olabilirsiniz. Birisi yaşamınıza karşı duyduğunuz güveni sabote ediyor da olabilir. Bunu anlamaya çalışın. Kendinize duyduğunuz güvenden şüphe etmeyin. Kendi içinizde yarattığınız huzursuzluğun size bir faydası asla olmayacaktır. Şimdi içinizdeki içsel bu sıkıntıyı toparlama zamanı. Dalgınlıklara, dikkat dağınıklıklarına ya da kazalara ayrıca dikkat edin. Acele bir yerlere yetişme fikrinden vazgeçin. Her şey olması gerektiği zamanda olacaktır. İş ve projelerinizde yön kaybı içine girebilirsiniz. Akıl almadan ve önünüzdeki süreci tam analiz etmeden hareket etmeyin. Fikirlerinizi zorlamadığınız sürece çok güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Çok geç diye bir zaman yoktur!.. Okulun ilk günü, ilk derste profesörümüz, önce kendini tanıttı, sonra; "Bu yıl, yepyeni bir öğrencimiz var. Çok ilginç biri bakalım bulabilecek misiniz" dedi. Ayağa kalkıp etrafa bakmaya başlamıştım ki, yumuşak bir el omzuma dokundu. Döndüm. Yüzü iyice kırışmış bir yaşlı hanımefendi, bana gülümseyerek bakıyordu. "Ben Rose" dedi. "Benim adım Rose, yakışıklı... 87 yaşındayım. Madem tanıştık seni kucaklayabilir miyim? "Güldüm. "Tabii" dedim. "Hadi sarıl bana." Öyle sımsıkı sarıldı ki "Bu kadar genç ve masum yaşta üniversiteye niye geldin" diye şaka yaptım. Minik bir kahkaha ile yanıtladı: "Buraya zengin bir koca bulmaya geldim. Evlenip birkaç çocuk doğuracağım. Sonra emekli olup dünya turuna çıkacağım.

"Dersten sonra kantine gidip, birer sütlü çikolata içtik. Hemen arkadaş olmuştuk. Ertesi gün ve ertesi üç ay, sınıftan hep birlikte çıktık ve hep kantinde lafladık. Öyle akıllı ve öyle deneyimliydi ki, onu dinlemekle, derslerden daha çok şey öğrendiğimi hissediyordum. Sömestre boyunca Rose kampüsün gülü oldu. Nereye gitse etrafı çevriliyor, çok çabuk arkadaş ediniyordu. İyi giyinmeyi seviyor, diğer öğrencilerin ilgisini çekmeye bayılıyordu. Rose hayatını yaşıyordu. Hepimizden daha canlı, daha dolu yaşıyordu. Sömestre sonunda, Futbol balosuna davet ettik, Rose'u..

Konuşma yapması için. Orada bize verdiği dersi unutmama imkân yok. Konuşmasını önceden hazırlamış ve bir yığın karta kocaman kocaman yazmıştı. Elinde bu deste ile kürsüye yürürken, kartları elinden düşürdü. Konuşma darmadağın olmuştu. Şaşkın, biraz da utanmış mikrofona doğru eğildi. "Ne kadar beceriksizim, değil mi?..

Özür dilerim.

Buraya gelmeden önce heyecanım yatışsın diye bir sakinleştirici aldım aslında. Sonucu görüyorsunuz. Şimdi bu kartları toplasam bile onları yeniden sıraya koymam mümkün değil. Onun için en iyisi ben size aklımda kalanları söyleyeyim, olur mu?..

"Biz kahkahalarla gülerken, o bardaktan bir yudum su aldı ve konuşmasına başladı:

Yazının devamı...

Herkes bir başkasına yardım etseydi, herkesin işi yapıImış oIurdu…

19 Kasım 2018

Yepyeni bir haftadan hepinize günaydın. Bu haftada diğer haftalardan daha hareketli daha pozitif ve daha başarılı olmaya aday. Niye mi? Çünkü bu hafta Dolunay haftasındayız. Gökyüzünde bu hafta ikizler burcunda bir dolunay gerçekleşecek. İyimserliğinizi yükseltecek ve size kendinizi daha şanslı hissettirecek bir gökyüzü etkinliği içerisinde olacağız. Tabi bunun için sizin şu sürekli bunalım halinize artık veda ediyor olmanız gerekmektedir.

 “Neden hayatım böyle” ya da “ben ne zaman kurtulacağım”, “iyi günler ne zaman gelecek” “biz aslanların yüzü ne zaman gülecek” gibi soruları artık bu hafta bir kenara bırakın.

 İnanın kimsenin hayatı kimseden mükemmel değil. İllaki bir şeylerle bu yaşam üzerinde gelişmek için uğraşacağız. Biraz daha çözümler bulun ve bununla nasıl başa çıkabilirsiniz nerde hata yapıyorsunuz düşünün. Hatta evin bütçe planını yapar gibi, market alışverişiniz için evin eksiklerini yazar gibi elinize bir kâğıt kalem alın kendinizin planını yapın. Buradan tavsiye vermek bana düşmez. Ama sadece bakış açınızı genişletmek adına size bunları söylüyorum. Neyse o zaman havamızı bozmuyoruz ve gökyüzü günlüğüne bakıyoruz.

 Ay koç burcunda ilerliyor. Duygularımızı ifade ederken bugün daha canlı ve aktif olmayı seçmeliyiz. Saldırgan olma fikri işlerimizi sadece zorlaştırabilir. Başlatma enerjimiz oldukça yükselecek. Biliyorum ki Merkür’ün geriliyor olması sizleri biraz kaygılandırıyor. Ama bu sizi engelleyecek bir durum yaratmıyor. Sadece geçmiş işlerinizi gözden geçirmek ya da hiç neden yokken kaybettiğiniz işlerinize geri dönmek için harika bir zaman dilimi. Belki bir şansa daha ihtiyacınız vardır. O da bir kere daha önünüze gelecektir. Bu yüzden daha iyimser bir çerçeveden değerlendirin konuları. Hırslarınızın ya da tutkularınızın esiri olmayın. Birilerine had bildirmek size sonuç vermez. Ay koç burcundayken genelde bu dürtüler içinde olabiliriz. Biliyorum bu sırf bizimle alakalı değil. Çevremizde şartlar nasıl gelişecek ya da biri bize nasıl tepki ile yaklaşacak. Sonuçta siz farkındalıklısınız ama o değil. Bu yüzden yardım edin çevrenize ve onları da siz sakinleştirin gerekirse. Ola ki öfke ile kalkarsanız zarafetle oturun…

 Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine;

 Zengin bir iş adamının bahçesinde, yan yana dikilen iki limon ağacı vardı. Mayıs ayı sonlarında açan limon çiçekleri, bütün bahçenin havasını bir anda değiştirir ve apartmanlara hapsedilmiş insanlara baharın geldiğini müjdelerdi. Ancak limon ağaçlarından biri, diğerinden cılız ve şekilsizdi. Bu yüzden büyük ağaç her fırsatta onu küçümser ve tepeden bakardı. Ev sahibi de küçük boylu limon ağacından ümit kesmiş görünüyordu. Ona göre ağaç, bu gidişle kuruyup ölecekti. Bu yüzden de onu fazla sulamaz ve bakımını yapmayı pek istemezdi. Günün birinde esen sert bir poyraz, karlı dağların yamaçlarındaki bir grup çiçek tohumunu iş adamının bahçesine uçurdu. Fakat bahçenin her tarafı parsellenmiş, sadece limon ağaçlarının altında yer kalmıştı. Bir an önce filizlenmek zorunda olan tohumlar, limon ağaçlarının yanına gelerek onların altında yeşermek için izin istedi.

Büyük ağaç, iyice kasılarak:

—Böyle bir şey asla mümkün olamaz, diye atıldı. Bizler kuru kalmayı pek sevmeyiz. Eğer dibimde çoğalırsanız, suyu emip beni kurutursunuz.

Yazının devamı...

Kahramanlık biraz daha dayanmaktır

16 Kasım 2018

Ay sabah saatlerinde balık burcuna geçiş yapıyor ve Mars’ın da balık burcuna giriş yapmasıyla ilk kavuşumlarını gerçekleştiriyorlar. Sabah saatlerinde daha hassas ve alıngan olmaya açığız. İfadelerimizde daha özenli olmalıyız. Kırgınlıklarınızı içinize atmayın. Akşam saatlerinde Venüs gezegeninin gerilemesinin bitmesiyle ilişkilerde birçok konuyu tekrar düzenleyebileceğimiz bir zaman dilimi başlıyor.

 

Uzun zamandır başlangıç yapmak istediğiniz bir durum ile ilgili gereken tüm şartları sağlayabilirsiniz. Yaptığınız araştırmalar ve titiz incelemeler sonucunda artık sonuca ulaştığınızı siz de fark edeceksiniz. Bugün planlarınızda ani değişimler gelişebilir. Bu konuda şartlarınızı çok fazla zorlamamalısınız.

 

Sevgi ve Aşk ilişkilerinde kendinizi içe çekilmiş veya ne yönde ilerlemeniz gerektiğini bilmiyor hissi içinde hissedebilirsiniz. Sanki hayattan bir amacınız yok ve ne yapsanız olmayacakmış gibi duygularla kendi kendinizi manipüle etmeyin. Sizin dostunuz sizsiniz. Lütfen daha pozitif ve yaşamınızı yeniden düzene koyma isteği ile harekete geçin.

İletişim kurduğunuz yazışmalarınıza ya da mesajlaşmalarınıza dikkat edin. Dedikodulara, yanılgılara veya yanlış mesajlar göndermeye açık bir gün genelindeyiz.

 

Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

Yazının devamı...

İnsan kendi değerini, ancak çalışarak koruyabilir

15 Kasım 2018

Bugün güçlü ve belirgin bir sezgi yeteneğiniz olduğunu keşfedebilirsiniz. Yaşadığınız hayata karşı daha farkındalıklı bir bakış açısı geliştirmeniz gerekebilir. Her şeyi mantığınız ve düzenli yapınız ile kontrol etme dürtünüz sizi yaşamdan daha az keyif alır bir hale getirebilir. Kendinize bunu yapmayın. İçinizdeki öfkeyi kabul edin ama bunu kullanmayın.

 

Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

 

Tuğrul, annesinin sofraya getirdiği bulgur pilavını görünce, yüzünü buruşturdu. -Üç gündür aynı şey anne, diye şikâyet etti. Pilav, pilav, pilav… Anne tabağı sofraya koyduktan sonra: -Oğlum ne yapalım? Elimizde var mı ki sana çeşitli yemekler pişireyim… Paramız var mı ki istediklerini alayım… Tuğrul gözlerini kıstı: -Komşumuzun oğlu Ahmet’i biliyorsun anne… Evlerinde çeşit çeşit yemek çıkıyor. Mert de öyle, Selim de öyle… Üstelik hiç birinin cebinden harçlığı eksik olmuyor. Bıktım bu parasızlıktan. Benim onlardan farkım ne? Annesi ağlamamak için başını arkaya çevirdi. Üzüntü dolu bir sesle: -Oğlum, bu elimizde olan bir şey mi? Baban sonunda iyi kötü bir iş buldu. Kazancıyla kıt kanaat geçinip gidiyoruz. Hem sen başkalarına ne bakıyorsun? Onlar kadar zengin değiliz ki biz. -Neden olmuyoruz, neden olamıyoruz ya? Hışımla sofradan kalktı.

 

-Ben bu yemeği yemiyorum! Hep aynı yemek! Bıktım! Pantolon desen yamalı yırtık! Gömlek desen eski püskü! Yeter ya! -Oğlum Tuğrul! Nereye böyle? Tuğrul, eskimiş, yer yer boyası dökülmüş montunu sırtına geçirirken annesine boş gözlerle baktı, cevap vermedi. Kapıyı çektiği gibi çıktı. Zavallı anne bitkin ve kederli bir halde içini çekti önce… Sonra yanaklarına doğru birkaç damla yaş süzüldü. Peşinden bir hıçkırık… Sarsıla sarsıla ağlamaya başladı. -Ya Rabbim, ne olacak bu hâlimiz bizim?

 

Yazının devamı...

Zorlanan her sınır, kendisini aşan bir şeylerin de habercisidir

14 Kasım 2018

 Günaydın haftayı ortalamış bulunuyoruz. Ay kova burcunda ilerliyor. Bugün daha tarafsız ve sempatik bir hal içerisinde olabilirsiniz. Olmasını çok istediğiniz bir şeyi uygulamaya geçiremeyip bugün zorlanarak, dengeyi yitirip hiç aklımızda olmayan bambaşka bir şey yaparken kendinizi bulabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinizde bugün görüşlerinize önem verilmemesi veya bazı fikirlerinizin eleştirilmesi sizleri onlara karşı tavır almanıza neden olabilir. Kendi duygularınızla ve ihtiyaçlarınızla yüzleşmekten sadece bağımsızlıklarınızı yitireceksiniz duygusuyla asla kaçmayın. Daima temas kurmaya, ilham almaya ve aktif olmaya açık olun.

 Yaşam bazen bizi nefes almakta zorluyor olsa da bazı şeyler sizin hareket etmenizle ilerler. Şu an açacağınız bir telefon ya da cesaret edip yapacağınız konuşmanın sizi nasıl bir noktaya getireceğini bilemezsiniz. Bazen ufacık bir cesaretin ya da ufacık bir cesaretsizliğin yaşamınıza nasıl zarar verdiğini arkanızı dönüp baktığınızda geçen yıllarda görebilirsiniz. Bu yüzden bir türlü çalmayan beklediğini o işi bugün arayıp sorabilirsiniz. En azından bu sizin öykünüzde cesaret olarak kalır.

 Soğuk ve mesafeli tavrınız kendi duygularınızı korumak için olabilir ama bu çevrenizden insanları herhangi bir sebepten uzaklaştırmak anlamına gelmemelidir. Çevrenizdeki insanların ne istediklerini anlamak ve anladıktan sonra ona göre hareket etmek zor bir eylemdir. Bunun yerine kendinizi anlayın ve kendi ihtiyacınız olan şeyi tespit edin. Güzel bir gün geçirmenizi temenni ediyorum…

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Allah’ın sevgili kullarından biri bir rüya görür; rüyasında kendisine şöyle denir: -Sabah olunca, karşına ilk çıkanı ye, ikinci çıkanı sakla, üçüncü çıkanın dileğini kabul et, dördüncü geleni üzme, beşinciden de kaç!

Sabah oldu; dışarı çıktı.    

Yola koyulup gitti.

Karşısına bir dağ çıktı. Bu koca dağı görünce şaşırdı. Kendi kendine şöyle dedi: … Rabbim bana bunu yememi emretti.

Yazının devamı...

Gerçeği, insanların ölçüsü ile değil; insanları gerçeğin ölçüsü ile tanıyalım.

13 Kasım 2018

Bugün Ay’ın oğlak burcundaki teması size bunu bir kere anımsatabilir. Sizlerde öfkeli olmak yerine sevgi dolu bir iletişim içinde olmayı tercih etmelisiniz.

Akşam saatlerinde Ay’ın Güney düğüm ile kavuşum gerçekleştirmesi sizleri geçmiş bazı konularda önemli hesaplaşmalara itebilir. Belki de kendi içinizde bazı geçmiş konuları sorgulamak zorunda kalabilirsiniz. Bu zaman dilimlerinde herhangi bir sebepten sizin yüzünüzden kırılmış ya da üzgün olan dostlarınıza karşı olumlu yaklaşımlar sergileyerek gönül almayı deneyebilirsiniz. Ya da iyilik yapmak ihtiyacı olanlara destek vermek sizlere ruhsal anlamda oldukça iyi gelebilir. Asla kalbinizi kirletmeyin ve aşırı davranışlardan kaçının. Allah varken hesap sormak kula düşmez. Sabırlı olun ve zamana bırakın.

Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu.

Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu parka götürecekti onu ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti.

Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:

– Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim! dedi.

Sonra düşündü:

Yazının devamı...