"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…

26 Ocak 2018

Ay tüm gün boğa burcunda ilerleyecek ama bugün tüm gün boyunca ay açısız hareket edecek. Bu da demek oluyor ki birtakım işleri başlatmak veya karar vermek noktasında pekte uygun değil.

Geçmişte girişimde bulunduğunuz işlerinizden haber beklemek ya da bunları geri dönüş olarak beklemeniz içinde doğru zaman diliminde değiliz. Şayet girişimcilik adına pek destek vermese de gökyüzü gelene sevinmek için ise gayet güzel görünüyor.

Artık yavaş yavaş bu hafta sonu ile birlikte 31 Ocak ta gerçekleşecek Ay tutulması etkisi altına giriyoruz.

Akşam saatlerinde Mars’ın Yay burcuna geçmesi ve Ay’a yapacağı karşıt açı ile ilişkilerde gerginliklere neden olması ya da yeteri kadar partneriniz tarafından anlaşılmadığınızı düşündürtebilir. Ufak tefek kazalara ve agresif çıkışlarınıza dikkat etmenizde fayda var. Kendinizi bugün gereksiz bir stres ve anlamsız bir zorluk içinde hissedebilirsiniz. Bu enerjiden kurtulmak adına kendinize iyi gelen ve sizi motive eden durumlara yönelin.

İçinizde hissettiğiniz bu gerginliği çevrenizdekilere karşı ruhsal boyutlarını görmeye ve içimizde olan merhametle başkalarına karşı yaklaşımınızı romantik ve sosyal boyutta göz alıcı noktada sergilemeye çalışmalıyız. Zorlayıcı sorunlarla başa çıkmak için yeteneklerini iyi kullanan ve istekle çalışanlar adına güçlü bir başarı getirebilir. Kendimize daha iyi bakmaya kararlı olmalıyız. Yeni keşifleriniz geleceğe doğru belirli bir yol izlemeye yönelik motivasyonunuzu artırabilir veya yeniden canlandırabilir. Bugün enerjinizi yüksek tutacak çevre ve fikir sahibi insanlarla olmalısınız. Size sevgisizce ve bencil yaklaşan insanları da kırmadan uzak tutmalısınız.

 

Gelelim günün Tavsiyesine;

İki derviş ormanda yürüyüş taparken nehirden karşıya geçmek için bekleyen genç bir kadın görürler. Dervişlerden biri genç kadına yardımcı olur ve onu kucakladığı gibi nehrin öteki tarafına taşır. Diğer derviş, arkadaşının bu davranışına hayretle bakar ve hiç hoş karşılamaz.

Yazının devamı...

Gerçek bereket kaynağı, kendimizi sessizce fethetmektir

25 Ocak 2018

Gün boyunca Ay Boğa burcunda hareket edecek. Kendi içimizde daha sakin olmak isterken şartlar bizi bu konuda zorlayabilir.

Parasal konularınız da mali anlamda düş kırıklığı olabilir, ancak parasal konular da risk almak için dikkatli olmalısınız. Finansal anlam da gerçekten rahatlayabileceğiniz ya da gelirlerinizin güvence altında olduğunu hissedeceğiniz bir dönem içinde olacaksınız. Öğleden sonra İş müracaatlarınız kabul edilebilir. Hızlı iş görüşmeleri yaparak yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. İş ortaklarınızla sözleşmeler yapmanız mümkün olabilir. Bugün girişimsel işlerde oldukça başarılı olabilme ihtimaliniz söz konusu. Harekete geçin. Kararsız olduğunuz konularda artık bir karara varın.

İlişkilerimizde uyum ve denge içerisinde olmak isterken bir o kadar uyumsuz olmak çelişkisinde kalabiliriz. Kararsız davranışlarımızla da güne damga vurabiliriz. Aynı zamanda karşımızdaki insanı kaybetme korkusu yaşadığımız için bazı durumlarla yüzleşmek istemeyebiliriz. Bunun yerine bazı hataları görmezden gelmenin bize faydası olacağını düşünürüz. Buda bizi fevri ve gergin yapabilir. Görev bilincinizin artması sizin için hedeflerinizi yerine getirmeyi kolaylaştıracak. Sabır ve çalışkanlık sizi büyük bir başarıya hazırlıyor olacak. Bir şeyin her açıdan imkânsız ve kötü olabilmesi çok mümkün değildir. Bakış açınızı değiştirin.

Bugün Merkür-Plüton kavuşumu ve Kiron-Jüpiter ile yaptığı koruyucu açılarıyla geleceğe yönelik çok önemli başarılara da imza atacağınızın mesajını veriyor. Zihinsel anlamda karamsar ve umutsuz olsanız da bugün yaptığınız işleri bir yere not edin. “İyi ki ” diyeceğinizi düşünmekteyim.

Gelelim günün Tavsiyesine;

“Kendi hayatının başrolünde olmayan kişi başkalarının hayatında figürandır.”

Başına gelenlerin sorumluluğunu alabilen kişi yaşamının söz ve davranışlara maruz kalabilir. O halde kendi yaşamının sorumluluğunu alan kişi başına gelen her olayın kötü de olsa yönetimini ele geçirir ve onun üzerinde etki sahibi olmayı başarır.

Bu hayat sahnesinde herkes kendi yaşamının başrolünde olmak zorundadır. Bu yalnız yaşamak, insanlarla iletişim kurmayacağı veya onların dikkate alınmayacağı anlamına gelmez.

Yazının devamı...

"Gelişmek daima değişmek demektir, kusursuz olmak için sürekli olumlu yönde değişmelisiniz."

24 Ocak 2018

Evet, bu satırları okuduğunuza göre sizlerle yol arkadaşlığımıza yan yana gönül gönüle devam etmekteyiz.

O zaman bugün kü gökyüzü etkilerini öğrenip ona göre davranmaya ne dersin?

Ay bugün koç burcunda hareket etmeye devam edecek. Fakat bir değişiklikle; tamamen beklenilmeyeni bekleyeceğimiz süper şaşırtıcı gezegen Uranüs ile kavuşumunu yapacak. Haftanın en şaşırtıcı ve sürprizli günündeyiz demek yanlış olmaz o halde.
O zaman neler yaşayabiliriz? Bunu konuşalım:

Yani hiç beklemediğiniz bir mülakat sonucunu kazanabilir ya da hiç beklemediğiniz bir görüşmeye davet edilebilirsiniz. Bununla beraber hiç ummadığınız kişiden olumlu ya da olumsuz tepkiler alabilirsiniz. Diyoruz ya Uranüs şaşırtacak, yeter ki siz bunun bilincinde olun ve ona göre hareket edin.


Yazının devamı...

Ciddiyet zihin eksikliklerini örtmek için icat edilmiş bir tavırdır

23 Ocak 2018

Ay bugün koç burcunda hareket etmeye devam ediyor. Haftanın en enerjisi yüksek günlerinden birinde olduğumuzu unutmayalım. Bu enerjiyi pozitif yönde kullanmak ya da negatif yönde kullanmak sizin elinizde olacaktır.

Bugün gözümüze çarpan etkiler Ay’ın Merkür ve Plüton ile yapacağı dik açılar. Genelde mizacı çok sakin ve üslubunu bozmaktan korkan insanları imtihan eden bir transit etkisidir. Oldukça dilimizin sivrileceği ve beklenmeyen konuşmaların yapılacağı bir gün genelindeyiz. Sorumluluklar asla ihmale gelmez çok dikkatli olmamanızda fayda var. Refleks olarak sizi durduran şeyi bulup onu ortadan kaldırma dürtüsüyle yaklaşabilirsiniz. Ya da ilerlemek isterken sizi bir şeylerin durdurduğunu düşünerek hareket etmek gibi bir içgüdü ile ilerleyebilirsiniz. Daha fazla gelişen olaylara sebep ve suçlu bulmak yerine kendi içinizde yeterli olmaya özen gösterin. Kendinizi yatıştıracak ve konforunuzu sağlayacak olaylara yönelin. Dünya üzerinde bir takım şaşırtıcı olaylara şahitlik edebiliriz. Ya da kamu alanında çok mümkün olmayan bir takım kararların alındığını ya da restleşmeler yaşandığını gözlemleyebiliriz.

Gelelim günün Tavsiyesi;

Bir öğretmen derse girmiş ve elinde tuttuğu su dolu bardağı göstererek öğrencilere sormuş; “Elimdeki bardağın ağırlığı ne kadar tahmin edebilir mi siniz?” Öğrenciler birer birer fikirlerini söylemişler; “100 gr, 150 gr, 200 gr, 75 gr, 90 gr, 300 gr, 400 gr, 500 gr..”

“Tartmadan ben de bilemem, ”diye devam etmiş öğretmen. Ve tekrar sormuş; “Bu bardağı birkaç dakika tutsam ne olur sizce?” “Bir şey olmaz öğretmenim merak etmeyin,” demiş öğrenciler. “Peki! Onu bir saat tutarsam ne olur?”

 “Kolunuz yorulur ve ağrımaya başlar,” demiş öğrenciler.

“Ya bir gün boyunca bırakmadan tutarsam ne olur?”

“Aman öğretmenim ne yapıyorsunuz siz, kolunuz iyice ağrır ve hatta felç olup sakatlanırsınız, vücudunuzda başka arızalar oluşabilir, hatta kalp krizi bile geçirebilirsiniz,” diye cevaplamış öğrenciler.

Yazının devamı...

Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

22 Ocak 2018

Duygusal reaksiyonlarımızla hızlı hareket edebileceğimiz çabucak sonuç elde etmek isterken kararsız kalacağımız bir gün diyebiliriz.

Kadınlarla olan iletişimlerinize bugün dikkat etmeliyiz. Kız kardeş, yakın arkadaş veya bayan patron bu seçeneklere dahil. Burada rekabet noktasında karşı karşıya kalmamaya özen gösterin. Aklınıza gelen her fikri, ölçüp biçmeden uygulamaya koymak için acele etmeyin, başladığınız işleri yine aynı hızla sonlandırın. Bağımsız hareket etmek isterken başına buyruk bir görüntü vermeyin. Bugün kendinizi aciz ve huzursuz hissedebilirsiniz. Bu enerji içerisine kapılmayın. Kendi değerinizi hatırlayacak noktada kendinize önem verin.

Bugün öğle saatlerinde gerçekleştireceğiniz projeler veya finansal konular geleceğinize yönelik önemli kazanımlar getirebilir. İlişkilerinizde fevri olmak yerine daha sakin ve hoşgörülü hareket etmeniz size yeni fırsatlar sunacaktır. Ani çıkan ödemeler ile ilgili hızlı çözümler bulmanız söz konusu olacaktır.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Kendimi ne zaman işe yaramaz ve kötü hissetsem, aynı duyguları hissettiğim bir An ’da, eski bir hocamın uzun süreler önce söyledikleri gelir aklıma. Kendi kendime gülümsemeye başlarım.

Bana; "Kendini her aciz ve işe yaramaz, kötü hissettiğinde, parmağının ucuna bak" demişti. O sıra o kadar üzgün ve duygularımın içinde o denli kaybolmuştum ki, kendi sesimi bile tanıyamaz bir halde çok kısık bir ses tonu ile Neden? Demiştim.

-"Çünkü o parmak izlerinden bu yeryüzünde başka hiç kimsede yok" demiş ve eklemişti; -"Sen özelsin. İnanmazsan parmaklarının ucuna bak." Birden sanki dirilmiştim. Evet, ben özeldim. Herkes aslında özeldir. Ama beni o günden sonra diğerlerinden ayıran tek ayırt edici özelliğim kendimin özel olduğumun farkında olmamdı.

Hala karamsarlığa düştüğümde, bazen umutsuzluklarla boğuştuğumda o hocamı hatırlar ve parmağımın ucuna, yüzümde büyük bir gülümseme ile bakar ve kendi kendime "Sen özelsin. Bunların hepsini atlatırsın." derim.

Yazının devamı...

Dâhilikle delilik arasında ince bir yerdeyim demeye başlıyorsanız bilin ki Güneş Kova burcunda!

20 Ocak 2018

Çevrenizde birileri sürekli ‘’arkadaşlar’’ cümlesi ya da ‘’arkadaşım’’ diye geziniyor ise bilin ki bir KOVA’YA çok yaklaştınız. Uranüs ün zeki, dahi, toplumsal bilinci özümsemiş kahramanlarıdır onlar. Kovalar, uyumlu olmayı reddettiklerini göstermek için, ekseriye bilerek ve isteyerek değişik şeyler yaparlar. Enteresan bir şekilde gözlerinin içinde soğuk bir bakış vardır. Gözlerinde tipik bir anlaşılmazlıkla bakar. Sen ne yaparsan yap o sizi anlamıyordur. Özgürlükçü Uranüslüler son derece komik, aksi şahsına münhasır ve bağımsız olabilirler. Özgürlükçü, asi ve bağımsız desekte; zamanı gelmeden görüşlerini açıklamayacak kadar stratejik ve akıllıdırlar.

Ucuz kahramanlıklar yapmazlar. Arkadaşlıklarına çok bağlı gibi görünseler de belli bir zaman sonra Uranüs hızıyla yollarını mutlaka ayırırlar. Uzun süreli dostluklar ona sonuç vermez. Kalabalık olmak ama samimi olmak ayrı kavramlardır. Dâhilikle delilik arasında ince bir çizgi vardır ya hani… İşte Öyle bir şey… Okuduğum bir kitapta akıl hastanelerine kapatılanların ya da sürekli psikolojik tedaviye gidenlerin doğum tarihlerinin genelde kova burcuna denk düştüğü tespit edilmiş. Bir kova ilişki bitirirken sizi delirtebilir. Size sorabileceği soru ‘’Arkadaş kalamaz mıyız’’ olur. Çünkü onun arkadaşlığı bile size yetebilirJ

Onun o soğuk ve yalnız size ait olmayan davranışı sizi üzüp incitebilir. Mesela Tarihimizdeki Kova burcu kişilerine baktığımızda; Edison’un zeka geriliği yaşadığını idda ettiler, Louis Pasteur akıl hastanesine kapatmak istedikleri birçok kaynakta yazar. Kovalarda eğer ekstra başka gezegenlerin etkisi yoğun yoksa önyargılı olduklarını pek söyleyemeyiz. Bakış açısı oldukça geniştir. Yenilikçi ve insani olan her şeyi ruhuna kadar çeker. Topluma yönelik davranışları ve toplumsal sorumlulukları çok yüksektir.’’Ben yanmasam sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa’’mantığını benimsemişlerdir.

Bir kova ile buluşmak isterseniz onu aklınızın estiği şekilde hemen aramayın. Alacağınız cevap bellidir. Bir sorumluluğu vardır onu kendine iş biçmiştir. Ve asla onu gerçekleştirmeden çıkamaz. Hem kendini önemli ve işim var izleniminde bulundurmaktan hoşlanır. İnsanların bana ihtiyacı var misali. Kova düşüncesini içten bir şekilde söyler ve bunun yanında asıl nasıl olması gerekiyor yada siz neler yapmalısınız gibi asla özgürlük alanlarınızı girmez. Belli bir nedenle birilerine bağlanmak istemez. Kendisine aynı şekilde saygı duyulmasını ister. Bir kova acayip hırslı mücadeleler vermez. Hayatı kendi mutluluğuna göre yaşar. İşin içinde zeka ve yetenek olan her şeyi ve insanı kıskanabilir. Bu olumsuz anlamda değil bende daha fazlasına yapabilirim duygusudur. Ancak o zaman hareket eder. Bir şeyler yapıp kendini ispat etmeye gider. Uranüslü Kovalar, kışın soğuktan tir tir titrer yazında rutubetten yakınır dururlar. Uranüs hastalıkları da genelde dolaşım sistemi ile ilgilidir.

Enteresan mistik bir sezgileri vardır. Hisleri çok kuvvetli denmez ama hiç olmadık yerde akıllarına gelen şey başlarına gelir. Tarihten Abraham Lincoln kendi ölümü hakkında şaşırtıcı şeyler söylemişti. Bir kova, partneri konuşmasa  bile onun ne hissettiğini anlayabilir yada ne hissedeceğini….Bir kova paraya önem vermez hele ki borç almak ve vermek ona göre değildir.Karşı taraftan alacaklı olacağını düşünmek fikri  ona bu parayı hediye ettirir.Bir kovayı etkilemek isterseniz gelenek,görenek ve baskıcı davranışlardan uzak durun.

Bir kova erkeği derki: ‘’Herkesin bir kız arkadaşı olabilir. Ama aşk gene de farklı bir şeydir. ’Aşk onun için cool olmaktır. Aşk konusunda tepkileri hep yanıltıcıdır çünkü kendini ele vermek istemez. Onu bu aşka ikna etmek isterseniz mutlaka oyunu gizli oynayacaksınız. Merak eden ve keşfeden o olmalıdır.

Bir Kova Kadını derki: İlişkide Özgürlük isteğim sınırsızdır, ama benim çizdiğim sınırlarım içerisinde bana saygı duyan partnerime sadakatim ve aşkım sonsuzdur. Ona doğruyu söylediğiniz her şeyi affedebilir. Ve Yalnız kalmak o istediği zaman güzeldir…

Işıl Işıl Parladığınız, mutlu haberlerle başınızın döndüğü harika bir güneş dönüşü diliyorum sevgili kovalar…

Yazının devamı...

Cesaret illa kükremek değildir... Bazen, gün biterken, usulca “Yarın yeniden deneyeceğim” demektir

19 Ocak 2018

Bugün dürtüsel anlamda bir şeyin olmasını isterken, onu yapmaya hazır olmadığınızı görüp, dengeyi yitirip abartılı bir takım isteklere kayma durumunuz olabilir. Arkadaşlık ve sosyal çevreniz ile ilgili bir takım değişimler sizi daha da farklılaştıracaktır. Ay-Jüpiter karesi duygu ve ihtiyaçlarınızla yüzleşmekten korkarak sadece kendi bağımsızlıklarınızı yitireceğiniz korkusuyla gerçek olandan kaçabilme duygusunu size verebilir. Kendinize güven duymazsanız ve yeteneklerinizden şüphe ederek cesaretsiz davranırsanız, ait olma duygusuna yenik düşersiniz.

Kendi umutlarınız, hayalleriniz için yer açmalı ve onları gerçeğe dönüştürecek pratik uygulamalar geliştirmelisiniz. Kendi gücünüzü, inisiyatifinizi ve yaratıcılığınızı çarçur etmeden kendi seçtiğiniz insanlarla harekete geçirebilirsiniz. Kendi tercihlerinize ait olma, başkalarına iyilik etme, ailenizi üzmeme çabası bugün oldukça yoğun olabilir.

Harekete geçmek için başkalarını beklemekten vazgeçip kendi özgür irade gücünüzü güçlendirmeli ve somut dünyada ortaya koyduklarınızla hayal ettikleriniz arasındaki uyumu iyi dengelemelisiniz.

Gelelim günün tavsiyeli hikâyesine;

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş.

Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş.

İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş.

Yazının devamı...

Akıl paraşüt gibidir sadece açık olduğu zaman çalışır...

18 Ocak 2018

Bu gökyüzü için oldukça anlamlı bir gün. Ay oğlak burcundan ayrıldı ve özgürlükçü bilince sahip olan kova burcuna geçiş yaptı. Aynı zamanda Venüs gezegeni de bugün kova burcuna geçti.

Ay’ın Güney ay düğümü ile kavuşumu ve Jüpiter’e karesi oldukça ilişkilerinizde sınırlarınızı zorlayabilir. Parasal ve finansal anlamda partnerinizin eleştirileri sizi agresifleştirebilir. Geçmişte çözemediğiniz üstünü örttüğünüz problemleriniz gün yüzüne çıkabilir. Ay kova bize hayata karşı isyankâr ve pasif bir özgürlük dürtüsü verir. Şöyle düşünün yaşamda belli bazı sebep sonuç ilişkileri vardır. Örneğin elli katlı bir binanın tepesinden aşağıya atlarsanız, yaşama şansınız yoktur. Elinizi ateşe tutarsanız, canınız yanar. Bir gölün dibine dev bir şişe mantarı yerleştirirseniz, hemen su yüzüne çıkar. Bütün bunlar doğa yasasıdır. Bu yasaları anlamanız yaşam içindeki ufak tefek sıkıntılarınızı anlamanızı ve yeni bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur. Zaman zaman çoğumuz koşullarımızın kontrolümüz altında olmadığı gibi bir inancın tuzağına düşeriz. Kendi seçimlerinizin sorumluluğunu üstlenmek, sizi “zavallı ben ” konumundan alır ve kendi yaşamınıza sorumlu kılar. Bu stratejiyi uygularsanız hem stresiniz azalır hem de başarınız artar.

 

Gelelim günün Tavsiyesine;

Yenildiğinizi düşünüyorsanız, yenilmişsinizdir.   Cesur olmadığınızı düşünüyorsanız, korkaksınızdır. Kazanmak istiyor fakat kazanamayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle kazanamazsınız demektir. Kaybedeceğinizi düşünüyorsanız, çoktan kaybetmişsinizdir. Dışarıdaki dünyaya çıktığınızda anlayacaksınız ki başarı, ancak onu istediğiniz takdirde gelecektir. Her şey insanın kafasında biter. Alt edildiğinizi düşünüyorsanız, alt edilmişsinizdir. Yükselmek için yüksek düşünmelisiniz. Bir ödülü kazanmadan önce kendinizden emin olmalısınız. Yaşam savaşını kazanan her zaman, en güçlü ya da en hızlı olan değildir.

 

Dememiz o ki;

Er ya da geç kazanan kişi, kazanacağını önceden düşünebilen kişidir.

Yazının devamı...