"Ahmet Hakan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ahmet Hakan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ahmet Hakan

Bu cehennem bu cennet bizim

Bir kahveye seksen Türk Lirası ödenen bir euro ülkesindeydim tam dört gündür. Her şeyin fiyatını sekizle çarpmaktan imanım öyle gevredi ki yurda döndüğümde neredeyse toprağı öpecektim... İlk işim “Ben yokken neler olmuş memlekette?” diye olaylara şöyle bir bakmak oldu. Gördüklerim karşısında şefkatli ama acıklı bir tebessümle Nâzım Hikmet’in şu dizesini mırıldandım: “bu cehennem, bu cennet bizim...”

Cübbeli Ahmet, elleriyle ve iştahla tavuk yiyen bir şeyhin yediği tavuğa “canlan” dediğini, tavuğun da canlandığını anlatırken... İthal ettiğimiz etlerde şarbon şüphesi ortaya çıkmış! Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

Milletçe hepimizi etten soğutan Nusret adlı etçil fenomen, pişirdiği eti altın tozuna bulayıp müşterilerine servis ederken... Yeni Şafak gazetesi “Ete doyan halkımız artık balığa yöneldi” başlıklı bir haberi okurlarına servis etmiş! Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

ABD ile papaz üzerinden papaz olup Rusya’ya yaklaşmıştık ya! Bu sefer de Rusya ile İdlip üzerinden papaz olup ABD’ye yaklaşıvermişiz! Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

Yıldız Tilbe ile Nihat Doğan el ele verip evrim teorisini çökertirken... Bizim Cübbeli Ahmet durur mu? O da ahirette kadınların kıskançlık damarlarının tamamen alınacağını, öteki dünyada kadınların bu türden bir damarının olmayacağını tüm erkeklere müjdelemiş! Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

Elif Şafak yine Batı gazetelerine yine Batı ahalisinin sevebileceği türden bir Türkiye makalesi yazıp Nobel’e bir adım daha yaklaştığını varsayarak dudaklarına hüzünlü ama kurnaz bir gülümseme kondururken... Çiftlik Bank vurguncusu Tosun, Dubai’de gününü gün ederken görüntülenmiş! Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

“Dolar ve döviz Türk literatüründen çıkarılsın” diye dövize savaş açan Kayseri Ticaret Odası Başkanı’nın döviz bürosu olduğu ortaya çıkarken... Mustafa Sarıgül, CHP’nin bile birleştirici gücü olamayan Kemal Kılıçdaroğlu için “Türkiye’nin birleştirici gücü” demiş... Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

Aleyna Tilki’nin son klibine yine pembe damgasını vurmuşken... Mardinli bir vaiz, verdiği ateşli vaazında hem Trump’a hem de dolara öyle bir meydan okumuş ki... Danışmanları konudan Trump’a bahsetmeye çekinmişler. Bu cehennem, bu cennet bizim... Bizim dostlar!

ŞU MÖNÜ CHP'NİN MÖNÜSÜ OLSAYDI

Chia tohumu eşliğinde ejder meyveli smoothie...

Liçi meyvesi eşliğinde efuli...

Starex meyvesi eşliğinde aloevera...

Zencefilli somonlu sushi...

30 Ağustos’ta Beştepe’nin mönüsünde yer alan şu adını bile telaffuz edemediğimiz türden şeylerden herhangi biri, CHP’nin herhangi bir etkinliğinde yer alsaydı...

Büyük bir iddiayla söylüyorum:

CHP, önümüzdeki yüz yıl daha iktidar yüzü göremezdi!

Bu cehennem bu cennet bizim


Bana halktan kopukluğun resmini yapar mısın Abidin?

BU fotoğrafı CHP Parti Okulu’nun resmi Twitter hesabından aldım.

CHP Parti Okulu’nun düzenlediği kampa katılan CHP’liler sabahları güne yoga yaparak başlıyorlarmış.

Baştan söyleyeyim:

Yogaya karşı değilim. Yoga yapan insanlara saygım var. Tercihler karşısında boynum kıldan ince...

Fakat yine de işin doğrusunu söylemekten kendimi alamıyorum:

Abiler! Ablalar!

Siz bu fotoğrafla Erzurum’u, Yozgat’ı, Konya’yı falan nasıl kazanacaksınız?


Bu cehennem bu cennet bizim


BARİ DEDENİN FOTOĞRAFINI KOYSAYDIN HAYRİ BEY

ŞİŞLİ Belediye Başkanı Hayri İnönü, duvarlara astırdığı bu afişle...

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor.

Afişte kendi fotoğrafı var

Ama 30 Ağustos’un en büyük kahramanı Atatürk’ten tek harf bile yok.

Ne fotoğrafı var Atatürk’ün, ne ismi!

Hadi Atatürk’ün fotoğrafını koymadın, bari deden İsmet Paşa’nın fotoğrafını koysaydın Hayri Bey!

 

EY TÜRK SAVCISI! BİRİNCİ VAZİFEN!

Olayı ilk Hürriyet muhabiri Razi Canikligil yazdı. Yalçın Bayer iki gündür devam ettiriyor. ABD medyasında konu büyütülmüş durumda!

Konu şu:

ABD maliyesini tam 511 milyon dolar dolandırmakla suçlanan Jacop ve İsaiah Kingston kardeşler, özel bir uçakla Türkiye’ye kaçmaya çalışırken yakalanıyor. Suçlanan üçüncü isim Levon Dermen’in ise Türkiye’ye kaçmayı başardığı öne sürülüyor. Bu adamlar, dolandırdıkları parayı Bora Jet’i satın almada kullanmışlar, Türkiye’de dev bir malikâne satın almışlar ve yine Türkiye’de büyük bir oteli satın alma girişiminde bulunmuşlar.

Ey Türk Savcısı!
Birinci vazifen bu olayı mercek altına alıp söz konusu kişilerin Türkiye’deki yasadışı işlemlerini, kara para aklayıp aklamadıklarını, ABD maliyesini dolandırdıkları öne sürülen bu adamların neden soluğu Türkiye’de almak istediklerini falan...

Araştırmaktır.
Olayın Türkiye için “İkinci Reza vakası” olması, ancak senin etkin mücadelenle önlenecektir!


TIP ALANINDA MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’NE DİKKAT!

Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Sabancı, Koç var, biliyoruz.

Ama uluslararası çapta başarının peşinde koşan üniversitelerimizin sayısının hızla artması gerekiyor.

İşte bir örnek:

Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi, tüm tıp fakülteleri arasında en yüksek tavan ve taban puanla öğrenci kabul eden tıp fakültesi haline gelmiş.
Üniversite, özellikle tıp bilimi ile mühendislik bilimini kaynaştırarak araştırmacı bilim insanları yetiştirmeyi amaçlıyor.

Ve bir de şu var:

Medipol Üniversitesi, tıp eğitimi alan öğrencilerine Harvard’da gözlemci olma ve staj yapma imkânı tanıyor.

Hani hep diyoruz ya “bilimde ilerlemeliyiz” diye...

İşte Medipol, özellikle tıp alanında bunu yapmaya çalışıyor.

X