Uyku getiren yiyecekler

  Kasları gevşetiyor, serotonin (mutluluk) ve melatonin (uyku getiren) hormonlarının üretimini arttırıyorlar.

  Bu gıdaları yiyince derin ve kaliteli bir uykuyla buluşmak çok daha kolay

  Uykuya dalma ve kaliteli uykuyla ilgili sorun yaşıyorsanız bazı gıdalardan da destek alabilirsiniz. Bu gıdalardan bir veya ikisini uykudan bir buçuk saat önce almanız gerekiyor. Diyetlab’dan Beslenme uzmanı Büşra Totan, “Her biri 200 kalori olan bu sihirli yiyecekler sindirim sistemini yormadan, kasları gevşetip kişinin sakinleşmesine yardımcı oluyor” diyor.
  İşte serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını arttırarak derin ve güzel bir uykuya geçmenize destek olan gıdalar...
  Muz: Bu meyvenin ‘sarı poşet içindeki uyku hapı’ olarak adlandırılabilecek kadar güçlü bir uyku verici özelliği olduğu söyleniyor. Muz, serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını arttırmak dışında içerdiği magnezyumla da kasları gevşetip, rahatlatıyor.
  Papatya çayı: Sakinleştirici özelliğini bilmeyen var mı? Sahiden de kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehirlerinden biri olarak biliniyor.
  Ilık süt: Sütün uyutucu özelliği efsaneden ibaret değil, gerçek. İçeriğinde bulunan triptofan sayesinde zihni yatıştırıyor ve daha sağlıklı bir uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.
  Bal: Bitki çayı veya ılık sütün içine atılacak bir çay kaşığı kadar balın etkisi büyük. İçindeki şeker beyni olumlu yönde hareketlendiriyor.
  Patates: Az miktarda fırında pişirilmişi midenizi yormayacağı gibi içeriğindeki tripofan sayesinde asit seviyesini düşürüyor. Etkiyi daha da arttırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.
  Yulaf unu: İçeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ve doğal ilaçlarından biri. Akçaağaç şerbetiyle karıştırırsanız lezzetiyle de büyüler.
  Badem: Bir avuç badem yerseniz hem tripofan hem de uygun ölçüde içerdiği kalsiyum sayesinde kaslarınızı rahatlatır.
  Keten tohumu: Süt veya yoğurt içine katabileceğiniz keten tohumu omega-3 yağ asitleri açısından zengin. Doğal moral verici bir etkisi bulunuyor.
  Hindi: Uykunun 2-3 saat öncesi, bir ince dilim kepek ekmeği üzerine koyacağınız küçük bir parça haşlanmış hindi eti yararlı olacaktır. Bunun da içinde tripofan var.

  Çok alkol uykuya zarar

  Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, yatmadan önce asla ağır ve hazmı zor yiyecekler yenmemesi konusunda uyarıyor. Çünkü sindirim için yükselen vücut harareti, uykuyu zorlaştırıyor. Yanında karbonhidrat almadığınız yüksek proteinli yemeklerden sonra da uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Yüksek proteinli yiyeceklerde bol miktarda bulunan tirozin, beyni uyanık tutmaya yarayan bir çeşit amino asit. Etlerin yanında tam tahıllı makarna ya da kepekli pirinç yenmesi hazmı, marulsa uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Az miktarda alkol gevşeterek uyumayı kolaylaştırabilir. Ancak şu bir gerçek ki fazlası uyku kalitesini bozuyor.

  Takip et:
  Yazarın Son Yazıları
  23 Ağustos 2015, Pazar
  16 Ağustos 2015, Pazar
  09 Ağustos 2015, Pazar
  02 Ağustos 2015, Pazar
  19 Temmuz 2015, Pazar
  14 Haziran 2015, Pazar
  08 Haziran 2015, Pazartesi
  31 Mayıs 2015, Pazar
  30 Mayıs 2015, Cumartesi
  24 Mayıs 2015, Pazar
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.