Erken emeklilik var mı yok mu?  SORU: Prim gün sayısını doldurup da yaşı bekleyenlerin, biraz düşük bir aylıkla erken emekliliği var mı yok mu? Siz yaklaşık iki ay önce “Böyle bir çalışma yok” diye yazdınız. Bazı gazetelerde ise ısrarla aksine haberler çıkıyor. “Çalışma yapılıyor, yakında açıklanacak vs.” diyorlar. Biz size inanıyoruz, erken emeklilik var mı yok mu? Osman Kumcuoğlu - ANTALYA
  YANIT: Üzüleceksiniz ama maalesef yok. O haberler, tiraj artırmaya yönelik doğru olmayan haberler. Nitekim, önceki gün hem Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, altını çizerek “erken emeklilik için çalışma yok” diye açıklama yaptılar. Özet olarak, prim gün sayısını doldurup da yaşı bekleyenler için “erken emeklilik” yok.

  İki evi olan emekli
  SORU:
  Bir evi olan emekli, emlak vergisinden muaf oluyor. Benim iki evim var. O zaman biri muaf, diğeri vergiye mi tabi? Zehra Kaya - RİZE/_np/1347/20741347.jpg
  YANIT: Hayır. Her ikisi için de emlak vergisi ödeyeceksiniz.

  Şirket hissesini oğluma bile satsam vergi ödeyecekmişim doğru mu?
  SORU:
  Anonim şirket hisse senedini yeni adıyla pay senedini, iki yıl geçtikten sonra satanlar, elde ettikleri kazancın tutarı ne olursa olsun gelir vergisi ödemiyordu. Yeni tasarıda iki yıllık süre kalkıyormuş. Oğluma bile satsam gelir vergisi ödeyecekmişim.
  Doğru mu?
  Erol Akgün - İSTANBUL
  YANIT: Evet doğru. Yeni Tasarıya göre, pay senedi satışının vergisi aşağıdaki gibi olacak.

  Üniversite mezunu işsizin emlak vergisi
  SORU:
  Üniversite mezunuyum, bekârım ve hiçbir işte çalışmıyorum. Emekli annem ile beraber yaşıyorum. Haziran 2013’de tapusu benim üzerime 1+1 bir daire aldık. Sorum şu; işsizim ve hiçbir gelirim yok. Emlak Vergisi ödemem gerekiyor mu? Oya Işık - ANKARA
  YANIT: İlgili belediyeye 2013 yılının sonuna kadar başvurup, bildirimde bulunmanız koşuluyla, 2013 yılında emlak vergisi ödemeyeceksiniz.

  10 yıl önce kalan mirası bildirmedik cezası ağır mı?
  SORU:
  Babamızdan 10 yıl önce miras kalan arsa değerlendi. İnşaat firmaları, daire karşılığı talip oluyorlar. Biz başka miras kalan mal veya para da olmadığı için Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi ile bildirmemiştik. Şimdi de korkuyoruz. “Arsa kadar vergisi ve cezası çıkarsa” diye.. En güveneceğimiz bilgiyi sizden alabileceğimizi düşündük. Ne dersiniz çok ceza gelir mi? Daha ötesi arsa elimizden gider mi? Turan Çelik - BURSA
  YANIT: Rahat olun, geç bildirdiğiniz için ceza gelmez. Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nda bu yönde boşluk var. O da siz ve sizin durumunuzda olanların lehine..

  14 yaşındaki kız çocuğunun sigortalılığı
  SORU:
  1999  doğumlu kızım ajansta işe başlayacak.  Bu yaş grubu sigorta edilebiliyor mu? Edilirse bunun kızıma ileride faydası olur mu? Yani sigorta başlangıcı olduğunda ilerde SGK bunu sayar da emekliliği için faydalı olur mu? Nuray Türkeri - İSTANBUL
  YANIT: Kızınız “genç işçi” sınıfından girdiği için sigortalı olabilir. Sigorta başlangıcı olayı kızınız için önemli değil. 18 yaşında sigorta başlangıcı olacak ve 7.200 gün prim ödemek koşuluyla 58 yaşında emekli olacak.

  Şükrü KIZILOT yazılarını takip edin!
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.