Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yanlış rekoru

  Esra ÜLKAR
  30 Temmuz 2015 - 01:57Son Güncelleme : 30 Temmuz 2015 - 09:29

  2015 KPSS’de tam 12 soru birden iptal edildi. Adayları şaşırtan ise iptal değil, iptal edilen soru sayısı oldu. ÖSYM’nin son 5 yıl KPSS karnesini derledik. En çok soru iptalinin 2015’te yaşandığı ortaya çıktı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) iptal edilen soru sayısında rekor kırdı. 4, 5 ve 12 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) 12 soru iptal edildi, 3 sorunun cevap şıkkının yerleri değiştirildi. Adayları şaşırtan ise soru iptali değil, iptal edilen soru sayısı oldu. ÖSYM, bir sınavda 12 soru iptal ederek kendi rekorunu kırdı.


  ÖNCEKİ REKOR 6 İPTAL


  En son 2013’te yapılan TUS’ta önce 6 soru iptal edildi. Ardından doktor adayları 6 sorunun da iptali için dava açtı. Bir yıl sonra mahkeme adayları haklı bularak 5 soruyu daha iptal etti.
  Böylece 2013 TUS’ta iptal edilen soru sayısı 11’e çıkmış oldu. Bu yıl yapılan sınavlarda YGS’de 1, LYS’de 3 soru iptal edildi. 12 KPSS sorusu ile birlikte 2015’te iptal edilen soru sayısı 16 oldu. ÖSYM’nin 2015’ten önceki beş yıllık KPSS karnesi ise şöyle:


  - 2014: 5 Temmuz’daki sabah oturumunda, öğretmenlik ve kamudaki A ve B grubu kadrolar için yapılan KPSS’de 1 soru iptal edildi.
  - 2013: 6-7 -14 Temmuz’da yapılan KPSS’de ise 7 soru iptal edildi.
  - 2012: 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan KPSS’de 2 soru iptal edildi.
  - 2011: 9-10 Temmuz tarihlerinde yapılan 2011 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı’nda 3 soru iptal edildi.
  - 2010: Temmuz 2010 KPSS’de Eğitim Bilimleri alanında 350 aday 120 net yapınca, ‘usulsüzlük’ iddiaları ortaya atıldş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı soruşturma başlattı. Soruların önceden sızdırıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın ardından iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı, 31 Ekim’de yeniden yapıldı. Soruşturma kapsamında 50’nin üzerinde kişi tutuklandı.


  İPTALLER HANGİ ALANLARDA


  4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılan KPSS’de 13 test ve 500 sorudan oluşan “A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı” ile 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan 16 alandan 800 sorunun yer aldığı “Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)” sınavlarında toplam 12 soru iptal edildi.
  Öğretmenlik sınavında eğitim bilimlerinden 1 soru iptal edilirken, muhasebe testinde yer alan bir sorunun cevabı değiştirildi. ÖABT’de ise coğrafya, Almanca, fizik, İngilizce, kimya, rehber, tarih ile Türk dili ve edebiyatı öğretmenlikleri alanında 11 soru hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Coğrafya öretmenliği ve sosyal bilgiler öğretmenliği alanlarında yer alan birer sorunun doğru yanıt şıkları değiştirildi.


  Hak kaybı olabilir


  KURUMLARA devredilmesi tartışılan KPSS’de son olarak öğretmen atamaları için yapılan sınav ile alan testinden 12 sorunun iptal edilmesi sonrası ÖSYM konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.
  100 tam puan alan adayların açıklanmadığı KPSS’de 2015 yılında iptal edilen soruların kimlerin yanlış yaptığı, iptalden sonra doğru kabul edilen soruların kimlere artı puan getirdiği de bilinmiyor. İki alanla ilgili puanları açıklanmayan adaylar, mahkeme kararının gecikmesi durumunda ağustos ayında yapılacak atamalarda da hak kaybına uğrayabilir.

  ‘KURUM ŞAİBELİ HALDE’

  Bu durumu değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, “En çok hata yapılan sınavlardan birisi KPSS. Bu kadar çok hatanın yapılması normal değil” dedi.
  İki alanla ilgili değerlendirmenin yapılmamış olmasının skandal olduğunu vurgulayan Koncuk, kurumun şaibeli hale getirildiğini vurguladı. (Gamze KOLCU / ANKARA)

  Adayların ‘sınavlarla’ imtihanı: 2011 YGS’de şifre iddiası


  27 Mart 2011’de yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifreli kitapçık dağıtıldığı iddia edilmişti. İddiaya göre; Temel Matematik testinde cevap şıkları sayısal olarak küçükten büyüğe sıralanıp, soruyla üst üste konulduğunda çakışan şık doğru çıkıyordu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir konuyla ilgili, “İddia sadece basına dağıtılan master kopyalar için doğru ancak sınavda her adayın soru kitapçığı, soruların yeri ve cevapların yeri birbirinden tamamen farklı” açıklamasını yapmıştı. Sınav iptal olmadı.


  1999 ÖSS soruları çalındı


  1999 yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından, sınavdan önce soru kitapçıklarının sınavların yapılacağı çevre okullara göre sıralanmak üzere gönderildiği 3 depodan biri olan İstanbul Bağlarbaşı’ndaki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sınav Merkezi’nde, iki soru kitapçığının çalınması üzerine Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) iptal edilmişti. Sınav ileri bir tarihte yapıldı.


  1973’te de iptal


  7 Temmuz 1973’te, ÜSYM (Üniversite Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan üniversiteye giriş sınavları sorularının daha önceden özel bir dershane tarafından ele geçirilmesi üzerine iptal edilmişti. Soruları dışarıya sızdıran matbaa işçileri suçlu bulunmuştu.

  Etiketler: kpss , soru , OSYM , sınav
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı