"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Türk futbolunun altyapısına Barcelona formülü yansıyacak

AEVA CEO’su Erkan Akdemir, Barcelona’yla yaptıkları işbirliğini anlatırken söze geçen yılki ilk adımdan girdi:

- Geçen yıl 18 çocuğumuzu Barcelona’ya götürdük. Yanlarında 4 de hoca vardı. Barcelona’da eğitim gördüler. Oraya giden gençlerimizden 4’ü Ümit Milli Takım’a girmeyi başardı.
Yanındaki Barcelona eski Pazarlama Direktörü, Dows Digital, Prime Tiem Sport’un CEO’su Esteve Calzada’yı işaret edip, yeni işbirliğini açtı:
- “FCBEscola Camp Avea”yla Barcelona’nın futbolda altyapı eğitim modelini ülkemize taşıyoruz. Futbol yeteneği olan çocuklarımız bizim kamplarımızda hocalarıyla birlikte eğitim alacak. Bu yıl 5 bin çocuk arasından 240’ı bu kamptan yararlanma hakkı kazandı. 120’sinin eğitimi tamamlandı. Şimdi ikinci ekip kampa girecek.
- Hafta içine Ülker’in “Çocuklar İçin Futbol” kampını görmek üzere Avanos’taydım (Nevşehir). Ülker’in projesinde doğrudan futbolcu yetiştirme iddiası yok. Sizin böyle bir iddianız var mı?
- Biz Barcelona formülünü ülkemize taşıyarak futbol altyapımıza katkıda bulunmak istedik. Bunu da tümüyle sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz.
- Kampa giren çocuklar için bunun devamlılığı olacak mı? Yani, bir kere kampa girmek o çocuklara yetecek mi?
- Projemiz daha çok yeni. Elbette devamlılığı olur. Yeniden kampa katılması gerekenler alınır.
- Seçimler nasıl yapılıyor?
- Bu konuda Türkiye Okul Sporları Federasyonu ile işbirliği yapıyoruz.
- Sizin desteğinizle önü açılan çocuklar profesyonel olunca herhangi bir hak talebiniz olacak mı?
- Hayır, bu konuda hiçbir ticari beklentimiz yok.
- Peki profesyonel futbol hayatına başladıklarında gençlere desteğiniz sürecek mi?
- Projemiz henüz çok yeni. İşin bu yönünü düşünmedik. Ancak, yapabiliriz.
Akdemir, futbolda altyapıdan oyuncu yetiştirme konusunda Barcelona felsefesine değindi:
- Barcelona kulübü de altyapı olayına tümüyle sosyal sorumluluk gibi bakıyor.
Esteve Calzada, Avea ile Barcelona’nın konuya bakışlarının birbirine çok benzediğini vurguladı:
- Avea ile Barcelona arasında önemli benzerlikler var. Barcelona, futbol altyapısında yetiştireceği gençleri seçerken, eğitirkem UNICEF’le işbirliği yapar. Bunu da forma reklamı yerine UNICEF’i koyarak gösterir. Hem formada UNICEF’in yerine reklam almayı düşünmez, hem de UNICEF’e ayrıca para öder.
Bu projenin Barcelona’ya katkısını taraftar yönüyle ortaya koydu:
- Barcelona, futbolda başarı gösteremediği dönemlerde bile taraftar kazanmaya devam eder. Futbol altyapısıyla ilgili sosyal sorumluluk anlayışı, Barcelona’ya hep taraftar kazandırır.
Erkan Akdemir, Türkiye’de Barcelona sempatizanlarının sayısını bir araştırmadan verdi:
- Türkiye’de 2 milyon civarında Barcelona sempatizanı futbolsever olduğu söyleniyor. Bu veri bir araştırmaya dayanıyor.
Yıldız Holding’in, “Ülker, Çocuklar İçin Futbol” projesi ve Avea’nın Barcelona modelini Türkiye’ye taşıması, Türk futbolunun altyapısına önemli katkı yapacak gibi görünüyor...
Yolu Ülker’in futbol köylerine düşen 3 gencin Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ta oynaması, Avea’nın Barcelona’da eğitime götürdüğü 4 gencin Ümit Milli Takım kadrosuna girebilmesi, altyapıya dönük umutları artırıyor.

Bizi ne doktor ve mühendisler istemişti ‘Işık’la evlendik

İSTANBUL Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Moda Akademisi (İMA) için Işık Üniversitesi’yle yaptıkları işbirliğini evliliğe benzetti:
- Bizi ne doktor ve mühendisler istedi ama Işık Üniversitesi’yle evlenmeyi seçtik.
Nişantaşı’nda bulunan İMA’nın 4 yıllık faaliyet döneminde yetiştirdiği öğrenci sayısına dikkat çekti:
- İMA, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan izinle öğretim yapıyor. Bugüne kadar 3 bin 200 kişi, İMA’nın eğitimlerinden yararlandı. Kimi çalıştığı şirkette pozisyon yükseltme şansını elde etti, kimi moda ve tasarım dünyasında daha öne geçti.
O anda eşini anımsadı:
- Benim eşim de tasarım bölümünde 2 yıl eğitim görüp mezun oldu. Ancak, özel ve bazı sağlık sorunları yüzünden planladığı şekilde kendi işini kuramadı.
- Neden bir üniversiteyle evlenme ihtiyacı hissettiniz?
- Ya kendimiz YÖK’ten izin alıp yüksek okul veya üniversite statüsüne geçecektik ya da bir üniversiteden o desteği alacaktık. Çünkü, İMA’dan eğitim alanlar, edindikleri bilgi birikimine bir de yüksek okul veya fakülte diploması eklemek istiyor. Başka üniveristeler de çok ilgilendi ama biz bu kapıyı Işık’la açtık.
Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Sıddık Yarman bu noktada devreye girdi:
- Rektörümüz Prof. Nafiye Güneç Kıyak ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Melih Boydak burada. Bizim bir moda ve tekstil bölümümüz var ama onun endüstri ayağı eksikti. Bu eksiği İMA’yla tamamlamış olacağız.
Yeri gelmişken üniversite-sanayi işbirliğinin önemine değindi:
- Hasta görmemiş tıp mezunu doktor olabilir mi? Mühendislik yapmayan mühendisten bu alanda beklenen iyi eğitimi vermesi beklenir mi? Aynı şey moda ve tekstil bölümü için geçerli. Şimdi koşulları uyan öğrenciler 2 yıl İMA’da eğitim gördükten sonra 2 yıl da bizim moda ve tekstil bölümünde eğitim görüp fakülte diploması alabilecek.
AB fonu desteğiyle kurulan İMA’da Dice Kayek’in yaratıcıları Ece-Ayşe Ege ve Hüseyin Çağlayan gibi modacılardan sektörün önde gelen isimlerine kadar deneyimli kişiler ders veriyor. Buna 2013-2014 öğrenim yılından itibaren fakülte diploması şansı da ekleniyor...
İMA’nın sektöre vuracağı damganın kalıcılığı böylece daha da artacak gibi görünüyor...

Barcelona’da kadronun temeli altyapıdan oluşur

BARCELONA’nın eski Pazarlama Direktörü Esteve Calzada’ya Barcelona’nın altyapı projesinin başarı formülünü sorduk:
- Barcelona’da antrenörler ana ilk 11’i ve 18’i belirlerken altyapıdan yetişenler önem ve öncelik verir. Barcelona’nın altyapı eğitimine giren çocuklarımız takımda şansı yakalayabileceklerini görür. İyi oynayanın takıma girebileceğine ikna olur.
Altyapıdan yetişen oyunculara toleranslı davranıldığını da kaydetti:
- Bir maçta yapılan hata, oyuncunun hemen kadro dışı kalmasına yol açmaz.
Altyapı eğitimine giren çocukların okuldaki eğitimine de titizlenildiğini kaydetti:
- Çocukların, “Benim için önce futbol gelir, okulu boşver” anlayışında olmasına izin verilmez. Okuldaki başarı grafikleri yakından izlenir.
- Sizin bu anlattıklarınızı Galatasaray da UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı kaldırdığı dönemlerde uyguluyordu. Barcelona’nın ne farkı var?
- Barcelona, bu işi uzun soluklu yürütüyor. Fark burada.
- İlk 11’e altyapıdan en çok kaç oyuncu girer?
- 8-9’a kadar çıkar.

Çocuklar erken yaşta yarışa yönlendirilmez

ESTEVE Calzada, Barcelona’nın futbol altyapısında özen gösterdiği şu noktaya dikkat çekti:
- Altyapıda eğitim gören çocuklar asla birbirleriyle yarışacakları turnuvalara yönlendirilmez.
- Neden?
- Öncelikle çocukların dostlukla, düzen içinde futbol oynamasına dikkat edilir. Bu anlayış yerleştirilir.

X