Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sonsuz "Soap Opera"

Doğan ULUÇ

Bahar göz kırpıyor derken kuzey fırtınası üzerimize inince yeniden kazak, palto, kaskete sığındık. Meteoroloji ısının Fahrenheit 18 derece ama kuvvetli rüzgarın açık deride etkisini tanımlayan 'wind chill' faktörüyle eksi 4'e düştüğünü bildiriyor. Alışık olduğumuz Celsius'e çevirmek için eksi 4'den 32 çıkarıp sonra 1.8'e bölmemiz lazım. Bunu başarabilecek olsaydık lisede matematik hocalığı yapardık. Uzun lafı kısası, hava çok soğuk.

Soğuk günlük haberleri de etkilemiş, 'flaş'olaylar yok. Elektroniğin ünlü markası Sony'de mali kriz, Kosova'da Sırp vahşeti, Çin'lilerin Amerikan laboratuarlarında nükleer plan hırsızlığı, ‘‘Karım artık çok mutlu’’ diye Viagra reklamına çıkan eski başkan adayı Bob Dole'un eşi Elizabeth'in başkanlığa adaylığını açıklaması haber listelerinin başında. New York'un her zaman renkli güncelinde zıtlıklar yanyana, Zekeriya Sofrası gibi bol çeşitli, eğlenceli ve düşündürücü. Çoğu seks, skandal ağırlıklı.

Dünyanın en ünlü stajyeri Monica ekranlarda göz süzüp, gerdan kırarak marifetlerini anlatıyor. Amerika başkanına ucuz seks veren tombik Monica Atlantik'in öte yakasında başkasına yazdırdığı kitabının promosyonunu da sürdürüyor. Londra'da fotoğrafçıların ‘‘Bill'e yatakta kaç numara verirsin?’’ diye laf atmasıyla güya fenalık geçirmiş. Oysa bunda kızacak ne var? Savaş anılarını anlatmıyor ki kitabında. Clinton'dan önce gene evli hocasını baştan çıkaran, bir devlet memurundan hamile kalıp kürtaj masasına yatan kibar fahişenin kitabı daha şimdiden ‘‘best seller’’.

Monica'nın Başkan'la yasak aşkını ses bandına kaydedip savcılığa veren Linda Tripp boş duracak değil ya, o da ekranlarda ‘‘Milli yararlar için konuşmalarımızı banda aldım’’ diye kendini savunuyor. Amerika'lıların en nefret ettiği kadın ilan edilen Tripp de kitap yazacağını söylüyor.

Lynn Redgrave Oscar'a aday bir sinema oyuncusu. 32 yıllık kocası John Clark geçen Şükran Günü'nde ailece hindi yemeğe hazırlanırken Lynn'i bir kenara çekip 8 yıl önce sekreteri Nicolette ile aşk yaşadığını itiraf ediyor. İş bu kadar olsa iyi. Nicolette John'dan çocuk sahibi oluyor. Bu arada Lynn-John çiftinin oğlu Ben'le evleniyor. Ünlü aktris torunu sandığı Zachary'nin üvey oğlu olduğunu öğrenince kocasını evden kovuyor. John Clark ‘‘Sinema Aktörleri Ödül Gecesi’’ne geldiğinde Lynn biletini iptal ettirdiği için içeri alınmıyor. Pişkin İngiliz ‘‘Lynn bu işi çok ciddiye aldı’’ diye yakınıyor. Hızını alamayan Clark ailenin kirli çamaşırlarını ortaya döküyor ‘‘Lezbiyen kızımız Kelly hamile, ikiz doğuracak. Çocukların babası teyzesinin oğlu’’

Nicole Kidman bronşit geçirince Broadway'deki ‘‘Blue Room’’ oyunu iptal edildi. Tom Cruise'un eşini 12 saniyelik bir sahnede çıplak görmek için 80 dolarlık bilete karaborsada 1500 dolar ödeyen tiyatroseverler(!) ağlamaklı. Podyumların ünlüsü Naomi Campbell yaşlı gözle Donatella Versace'den şikayetçi. ‘‘30 yaşındayım. Yaşlandım diye defilesine çıkarmıyor’’ Eşcinsel dostunun kurbanı Gianni Versace'nin kızkardeşi Donatella'nın yanıtı ‘‘Naomi 30 bin dolar günlük ücretini 60 bine yükseltti. Çok para bu.’’

Manhattan'lı Diane Vivola'yı Azrail kılpayıyla ıska geçti. 38 yaşındaki Diane öğle üzeri Harley-Davidson Cafe kaldırımında yürürken yandaki 21 katlı bina tepesinden atlayıp intihar eden Hans İkenberg'in kolunun çarpmasıyla yere yığıldı. Anında ölen Hans'ın kanları içinde kalan genç kadın kaldırıldığı hastanede ifade veriyor: ‘‘İlkin öldüğümü sandım, çevremdekiler çığlık atıyordu. Adamın kolu sanki on ton ağırlığındaydı. Bir salise geç kalsaydım tam üstüme düşüp birlikte ölecektik.’’

Yeni Dünya, özellikle New York'un yaşamı perde indirmeyen ‘‘Soap Opera’’ dizisi, öyle değil mi ?

X