"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Şehrin merkezinde yeşil alan özlemi genel müdüre Zincirlikuyu mezarlığı’nda yemek yediriyor

ZORLU Holding, 800 milyon doları peşin ödeyip devraldığı, daha sonra açılan dava engeliyle gecikmeler yaşadığı Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi için proje geliştirirken, bir araştırma yaptırdı.

Araştırmanın hedef kitlesi, İstanbul’daki iş dünyasının temsilcileri ve fikir önderleriydi. Amaç, 1 milyar dolarlık yatırım öngörülen Zorlu Center’ın potansiyel müşterilerinin projeden beklentilerini önceden yakalamak, bu doğrultuda strateji geliştirmekti.

Araştırma kapsamında soru yöneltilen 100 dolayındaki işadamı, üst düzey profesyonel yöneticinin en önemli isteklerinden biri, İstanbul Boğazı manzarasıydı:

"Projenin gerçekleşeceği nokta, gerek çalışma ofisi, gerek rezidans, gerekse otel olarak kullanılacak mekanlardan İstanbul Boğazı manzarası fırsatı verecek. Biz o manzarayı iki duvar arasına sıkışmış şekilde görmek istemeyiz."

Anketten çıkan bu sonuç, Zorlu Grubu’nda tartışıldı, projeyi hazırlayan ünlü mimarlara iletildi. Nitekim seçilen projede buna özen gösterildiği de dikkati çekti.

Anketteki en ilginç yanıtlardan biri de merkezi Zincirlikuyu civarında olan bir şirketin genel müdüründen çıktı: "Ben ofisimden çıkıp, öğlen yemeğimi paket yaptırıp, yakınımdaki bir yeşil alanda, yani parkta yemeyi çok isterim. Zaman zaman bu özlemle yemeğimi elime alıp, Zincirlikuyu Mezarlığı’nın sağladığı yeşil alanda yerim."

Bu ilginç saptama Zorlu Grubu yönetimi ve mimarların dikkatini çekti. Asında Karayolları arazisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öngördüğü, ayrılmasını istediği yeşil alan boyutu 13 bin metrekare dolayındaydı.

Proje geliştirilirken dünya örnekleri incelendi, yatırımcıya yer kaybı yaratmadan yeşil alanı büyütmenin yolları arandı. Sonunda Alman Metro Grubu’nun İstanbul Ümraniye’deki ’Meydan’ projesindeki bazı binaların üzerinin ’yeşil alan’a dönüştürülmesi yöntemi benimsendi. Böylece projedeki yeşil alan büyüklüğü 50 bin metrekarenin üzerine çıktı.

Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Levent Ergül’e sordum:

 Zorlu Center’ın ’bina üstü yeşil alan’ formülünün Metro’nun Ümraniye’de yaptığından ne farkı olacak?

- ’Meydan’daki bina üstü yeşil alanlar istendiği gibi kullanılamıyor. Oysa Zorlu Center’da isteyen alışveriş merkezinin üzerindeki yeşil alanın ’seyir terası’nda İstanbul Boğazı manzarası seyredecek.

2011 yılında tamamen devreye girdiğinde ’şehir merkezinde yeşil alan’ özlemiyle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda öğlen yemeğini yiyen genel müdürün yeni adresi Zorlu Center’ın seyir terası olabilecek mi?

6-7 ay geciktik, krizin boyutunu iyi gördük

BAŞTA Ahmet Zorlu olmak üzere, Zorlu Holding yönetimi, açılan davalar yüzünden 800 milyon dolara satın alınan Karayolları arazisi üzerindeki projenin gecikmesine üzülüyor.

Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Levent Ergül, yaşadıkları sıkıntılı sürece olumlu yanından bakmaya çalışıyor: "Evet, projemiz belki 6-7 ay gecikti ama dünyada yaşanan krizi işe tam girişmeden daha iyi görme şansı yakalamış olduk."

Levent Ergül’
ün anlattıklarına bakılırsa, Zorlu Center’ın konser ve konferans salonları bölümü, Ahmet Zorlu’nun söz verdiği gibi "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" kapsamındaki etkinliklere yetiştirilecek.

Karayolları arazisinde henüz resmi temel atma olmasa da, 1.5 milyon metreküplük hafriyat işinin 1 milyon 250 bin metreküplük bölümü tamamlanmış. Resmi temelin mart-nisan 2009 gibi atılabileceği öngörülüyor.

Zorlu Gayrimenkul, çoğunlukla Karayolları arazisine odaklanmış gibi görünse de, Deva Holding’ten satın alınan alanda da çalışmalar hızlanmış. Orada ortaya çıkacak proje 250 milyon dolara mal olacak.

Ayrıca, İzmir Alsancak’ta da heyecanlı bir proje üzerinde çalışıyorlarmış...

Dexia’nın Denizbank’ın yüzde 75’i için ödediği 2.4 milyar dolar "bereketli" gelmiş olacak ki, Zorlu Grubu dünyadaki büyük finans krizine rağmen gayrimenkul projelerinde şimdilik hız kesmeden yoluna devam ediyor...

Büyük umutlarla girdiği Türkiye’de CEO Hakan Ateş’in kaptanlığında Denizbank’ta başarılı işlere imza atan Dexia, ne yazık ki Avrupa’da zorlanıyor. Belçika Hükümeti, Dexia’nın arkasında durmak için elinden geleni yapıyor.

Denizbank da, patronu Dexia’nın yaşadığı zorluk yüzünden moralini bozmadan, Türkiye’de yoluna başarıyla devam ediyor.

Bu durum "kaderin cilvesi" gibi karşımızda duruyor.

Bir yanda Dexia’dan aldığı 2.4 milyar dolarla gayrimenkulde büyüyen Zorlu...

Diğer yanda, Avrupa’da hükümet desteğiyle sıkıntıyı atlatmaya çalışan Dexia...
X