Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Kalp atım sayısı düşük

M.A.İSKİTLER/ANKARA

Nabız sayısı olarak da adlandırılan kalp atım sayısı, yaşa, kişinin fizik kondüsyonuna, ruhsal durumuna, o sırada harcadığı efora ve kullandığı ilaçla bağlı olarak değişir. Kalp atım sayısı anne karnındaki bebekte en yüksek, yaşlılıkta ise en düşük sayıdadır. Örneğin maraton koşusu gibi, uzun süreli efor harcanmasını gerektiren sporları yapanlarda, kalp ekonomik çalışmaya alışık olduğu için, istirahat sırasında kalp atım sayısı oldukça düşük rakamlara iner. Yorulmak ve heyecanlanmak gibi, hallerde kalp atım sayısı artarken, sakin bir şekilde dinlenirken, atım sayısı çok azalır. İlaçlar da kalp atım sayısını etkileyebilir. Bazı ilaçlar sayıyı arttırır, tansiyon tedavisinde kullanılan beta blokerler başta olmak üzere bazıları da sayıyı azaltır.

Kalbin çalışmasını düzenleyen elektrik sistemindeki bazı sorunlar da, sayıyı arttırma ya da azaltma yönünde etkileyebilir.

Görüldüğü gibi, kalp atım sayısı belirleyen çok etken var. Sizin ölçümlerinizde sayının 56-59 civarında değişmesi, dolaşımınızı etkilemiyor ve ritm bozukluğu nedeni olmuyorsa üzerinde durmamak gerekir. Doktorunuzla görüşün, sizi muayene etsin ve EKG çeksin, herhangi bir sorun yoksa kalbinizin sakin bir tempoyla çalışmasının avantaj olduğunu bilin.

Kan uyuşmazlığı sakatlık nedeni

K.KUTLU

Anne ve babanın kan grupları ile çocuğun sakat doğması arasında bir ilişki yok. Çocuğun sakat ya da kalıtsal hastalıklardan birini taşıyarak doğması, anne ve babanın üreme hücrelerinde bulunan genlerle ilgilidir. Akraba evliliklerinde, hastalık taşıyan genin çocuğa hem annesinden, hem de babasından gelmesi olasılığını arttırdığı için, çocuklarda hastalık ya da sakatlık oluşması olasılığı fazladır.

Kan gruplarının uyumu, bebeklerde doğumda kan uyuşmazlığı olması açısından önemlidir. Kan uyuşmazlığı, annenin kan grubundaki Rh faktörünün (-), babanınkinin ise Rh (+) olması halinde ortaya çıkabilir. Bu durumda bebeğin kanının Rh(+) olması olasılığı yüksektir. İşte bu durumda bebeğin kan uyuşmazlığı açısından yakından takip edilmesi gerekiyor. Kan gruplarındaki Rh faktörü yukarıda belirttiğim türde olan çiftlerin, gebelik oluşur oluşmaz, doktorlarına bu durumu hatırlatmaları gerekmektedir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X