Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Bu nasıl bir hastalıktır?

29 yaşındayım. Bir türlü kilo alamadığım gibi son birkaç yıldır, sürekli de kilo kaybediyorum. Bir çok hastalıktan şüphe ediyorum, önce veremden şüphe etmiştim, akciğerlerimin kontrolü yapıldı, normal olduğu söylendi. Şimdi de guatrdan şüphe ediyorum. Çünkü aşırı zayıflamanın yanı sıra sinirlilik, ellerimin devamlı titremesi, yorgunluk ve baş dönmesi gibi şikayetler var. Daha da önemlisi devamlı olarak balgam tükürüyorum. Bir de nefesim çok kokuyor. Dişlerimi devamlı olarak fırçalıyorum, sigara da kullanmıyorum.Ne yapacağımı şaşırdım. Ben de herkes gibi sağlıklı olmak istiyorum. Lütfen bana yardım edin.

K.KARAÇAY/ANKARA

SİZİN yakınmalarınızın ilki, kilo alamamakla ilgili. Kilo durumu bünyesel farklılıklarla ilgili bir özelliktir. Bazı bünyeler, özellikle gençlikte, daha fazla kalori harcarlar. Bunun bir sonucu olarak başkalarından daha fazla yemek yedikleri halde kilo almazlar. Ancak bu kişilerin de yıllar geçtikçe, daha kolay kilo aldıkları görülür. Siz henüz 29 yaşında olduğunuza göre bu konuda endişe etmemelisiniz. Ancak devamlı olarak kilo vermeniz, anlamlı boyutlara vardıysa, nedenini araştırmalısınız.

Ellerinizin titremesi, kolay sinirlenmeniz gibi şikayetlerinizi hemen guatrın bir çeşidi olan hipertiroidiye bağlamanız doğru değil. Sinirsel etkenlere bağlı olarak da ellerde titreme gibi şikayetler görülebilir. Hipertiroidi ihtimalini ortadan kaldırmak için kan tahlilleri yapılmalıdır.Sizin daha önemli sorununuzun devamlı balgam çıkarma ve ağız kokusu olduğunu düşünüyorum. Sigara içmeyen sağlıklı bir insanın devamlı balgam çıkartmaması gerekir. Bu denli bol balgam çıkartma tıp dilinde bronşektazi olarak adlandırılan ve bronşlarin genişlemesine neden olan bir hastalığı düşündürüyor. Bu kişilerde nefeste kötü koku da duyulabilir. Daha önce akciğer veremi şüphesiyle yaptırdığınız tetkik sırasında sadece verem olup olmadığına dikkat edildiyse, bronşektazi gözden kaçmış olabilir. Akciğer hastalıklarıyla uğraşan bir merkeze veya uzmana tekrar başvurarak, aşırı balgam çıkartma şikayetinizi tetkik ettirmenizi tavsiye ederim.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X