Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Acilen zayıflamalısınız

Mehmet Özgenç/İSVİÇRE

ŞEKER hastalığı, yüksek tansiyon ve artroz, yani eklemlerinizde aşınma gibi şikayetlerinizin hepsinin temeli aşırı kilolu olmanıza bağlı. Bacaklarınızdaki yaralar ve akıntılar ise varis nedeniyle oluşmuştur. Varisin nedenleri arasında ilk sırayı uzun süre ayakta kalma zorunda olmak alıyorsa da, fazla kilolu olmak da bir başka etken. 168 cm boy ile 110 kg ağırlıkta olan bir insan, ne kadar ilaç kullanırsa kullansın, köklü bir iyileşme elde edemez. Size tavsiyem en kısa zamanda ideal kilonuza kadar zayıflamanızdır. Kaç kilo vereceğinizi ve kilo vermek için nasıl bir perhiz uygulayacağınızı, sizi devamlı olarak kontrol altında tutan doktorunuz planlamalıdır.

Midem ve karaciğerim rahatsız

RUMUZ:YAVUZ/TRABZON

MEKTUBUNUZDAKİ şikayetlerin büyük bir kısmı, sinir sisteminizin düzensiz çalışmasına bağlı. Ayrıca midenizde de tedaviye ihtiyaç gösteren bir durum (muhtemelen gastrit) var. Aşırı alkol kullanmanız bu durumların daha da ciddileşmesine yol açar. Üstelik karaciğerinizde de tahribat ortaya çıkmış. Bütün çabalarınıza ve masraflarınıza rağmen bir çare bulamamışsınız. Eğer tıp fakültelerinden birinin gastroenteroloji servisine başvurursanız gerek mide ve gerekse karaciğer durumunuz aydınlığa kavuşacak ve tedavi olanağı bulacaktır.

Mektup adresi: Dr.Gündüz Tezmen, Hürriyet Gazetesi Medya Towers Güneşli 34544-İstanbul

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X