Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Köpeğin çocuğuma zararı olur mu?

A.SAMANCI / İZMİR

SORULARINIZDAN çocuklara yapacağı etkiyi ön planda incelemek erekirse, hayvan sevgisi çocukların ruh sağlığının olumlu gelişmesi açısından çok yararlı. Bir hayvanın bakım sorumluluğunu üstlenmesi, karşılıksız sevgi ve özveri duygusunun gelişmesi açısından çok yararlı.

Hayvan beslemek psikolojik açıdan yararlı olmakla beraber, sağlık açısından bazı önlemler almayı gerektirir. Köpek kisti diye de bilinen ekinokok kistini oluşturan etken, köpeğin bağırsaklarında yaşayabilen bir parazittir. Özellikle çiğ et ve sakatat yedirilen köpeklerde bu parazit bulunabilir. İnsana bulaştığında içi sıvı ve parazit tohumu bulunan kistler oluşturan bu parazitten korunmak için, köpeğe devamlı olarak pişmiş yiyecekler vermek, belirli aralıklarla parazit giderici ilaçlar kullanmak kist oluşumunu önleyecektir. Köpeğe sık sık parazit ilacı verilmesinin, onun sağlığı açısından bir sakıncası yok. İnsanlarda da bağırsak parazitleri için kullanılan bu tür ilaçlar bağırsaklardan emilmediği için sistemik etkisi yoktur. Buna rağmen belirli aralıklarla ilaç vermek yerine, dışkısının örneğini bir laboratuvara götürerek parazit arattırabilir ve bunun sonucuna göre ilaç verirsiniz.

Özetle, ev hayvanları konusunda faaliyet gösteren bir veteriner hekime bağlanarak, kontrollerini ve aşılarını düzenli yaptırmak koşuluyla evde köpek beslemenin bir zararı yoktur. Bunun tek istisnası alerjidir. Eğer köpek tüyüne karşı alerjisi olan biri varsa, bu durumda yapacak tek şey, hayvanı evden uzaklaştırmaktır.

Tiroid beziniz aşırı çalışıyor

G.DUVARCI / TRABZON

ADETLERİNİZİN şu andaki düzeni de anormal değil. Bu açıdan endişe edecek bir şey yok. Akıntı ise, normal gibi gözükmekle birlikte, bir laboratuvarda incelenmesinde yarar var. Yapılacak kültürde, eğer zararlı bir mikrop tespit edilirse uygun antibiyotikle tedavi edilir.Guatr sorununuz içinse, yine bir laboratuarda tiroid hormonlarının ölçümü gerekecektir. Tarif ettiğiniz şikayetler, tiroid bezinin büyümesinden çok, aşırı hormon salgıladığı bir durumu (hipertiroidi) düşündürür. Bunun teşhisi için de tek yol kandaki hormon düzeylerinin belirlenmesidir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X