Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Topuklarım çatlıyor

<ı>52 yaşında 1,70 boyunda ve 86 kilo ağırlığındayım. Hiçbir hastalık geçirmedim ama ayak topuklarımdaki çatlamalar beni canımdan bezdiriyor. Bu sertleşmiş deriyi sürekli olarak topuk taşı ile alıyorum ama çare olmuyor. Bunun kilo fazlalığı ile ilgisi var mı?

<ı>M.ATAER

Dokularda sertleşme ve nasırlaşma, aslında bünyenin savunma mekanizması ile ilgili bir durumdur. Sürekli yük altında kalan dokuların zedelenmesini önlemek için o bölgedeki, boynuzsu hücrelerden oluşan keratin dokusu gelişir. Sürekli kazma ve çapa sallıyanların eli, sürekli çıplak ayakla dolaşanların ayakları bu dokularla kendini korumaya alır.

Nasır oluşması da bu mekanizma ile ilgilidir. Giyilen ayakkabı ayağa tam uyumlu değilse, bazı kısımlar yük altında kalacağı için bu bölge yara olmamak için kendini keratin dokusunu arttırarak korur.

Topukların sertleşmesi de böyledir. Kilo fazlalığı yük oluşturduğu için bu bölge sertleşir. Sürekli kullanılan terlik ya da ayakkabının ideal olmaması ve biraz da bünyenin etkisiyle bu sertlik artar ve çatlamalarla rahatsızlık yaratır.

Topuklara sürekli nemlendirici sürmek, ayağın nemini sürekli çorap giyerek korumak da yararlıdır. Ayrıca yüzde 5 lik salisilik asit içeren vazelin sürmek de boynuzsu tabakanın incelmesini ve topukların yumuşamasını sağlayacaktır.

Motor nöron hastalığı

<ı>Ayşe Başak / ALMANYA

Motor nöron hastalığı, hareketle ilgili komutları ileten sistemin omurilikteki kısmının, genellikle bilinmeyen bir nedenle hasar görmesi sonucu ilerleyici özellikte kas güçsüzlüğü ile kendini gösteren bir hastalıktır. Vakaların büyük bir kısmında hastalık ellerdeki kaslarda titreşim ve güç azalmasıyla kendini gösterir. Annenize bu teşhisin hangi merkezde konulduğunu ve halen ne gibi bir tedavi uygulandığını ve hangi şehirde yaşadığını belirtmemişsiniz. Bu kadarlık bilgiyle önerebileceğim tek şey, büyük illerimizdeki tıp fakültelerinden birinin nöroloji bölümüne başvurmasını sağlamanız, olacaktır.

Hafızam çok zayıfladı

<ı>ÖMER ADALI

36 yaşında birinin Alzheimer hastalığı olduğunu düşünecek kadar hafızasından şikayetçi olması çok sık rastlanan bir durum değil. Hele uzun yıllardan beri çok rahat kullandığınız otomobilinizi sürmekte zorlanıyor olmanız yolları kaybetmeniz gibi belirtiler de dikkate alındığında bunu sadece yaşadığınız maddi ve manevi sıkınyıların geçici sonucu olarak da yorumlamak doğru değil. Öncelikle beyninizi etkileyebilecek organik sorunlar açısından tetkik olmalısınız. Bu amaçla bir nöroloji merkezine başvurmalısınız. Burada yapılacak tetkiklerde organik bir sorun bulunamazsa, bu kez de bir psikiyatriste başvurmanızda yarar var.

Ellerim morarıyor

<ı>A.H./BURSA

Ellerde ve bacaklarda, özellikle soğukla temas sırasında ortaya çıkan, sizin deyiminizle, morarma, o bölgedeki damarların yapısal özelliğine bağlıdır. Herhangi bir hastalığa bağlı olmadığı gibi ileride de bir hastalığa neden olmaz. Kilo alıp deri altı yağ dokusu kalınlaştığında bu görüntü kaybolacaktır.

X