Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Hormon bozukluğumu

12 yaşındaki oğlumun penisi çok küçük, idrarını yaparken üstünü ıslatıyor. Aşırı kilolu olduğu için de göğüsleri kız gibi büyük. Bu normal bir durum mu, yoksa hormon bozukluğu mu var? Y.M.

12 yaşında da olsa bir çocuğun penisinin 1 cm. kadar olması normal bir durum değil. Burada bir hormonal yetersizlik düşünülebilir. Aşırı kilolu olmasının bunda olumsuz etki yaptığını sanıyorum. Çocuğunuzu endokrinoloji deneyimli bir çocuk doktoruna ya da bir üniversite hastanesinin çocuk kliniğinin endokrin servisine muayene ettirmenizi tavsiye ederim.

Bu arada idrar yaparken üstünü ıslatma konusuna da dikkat çekmek isterim. Bazen penisin idrar deliğinin uçta değil de altta olduğu haller de var. İdrar kanalının tam kapanmaması sonucu olabilen bu tabloda idrar deliği penisin ortalarında ve hatta kök kısmında olabilir.İdrar karşıya doğru değil aşağıya doğru akar. Oğlunuzu muayene eden doktora bu konuyu da bahsetmenizi tavsiye ederim.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X