Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Kulaklarım duymuyor

T. Aktaş / Ankara

Emekli olduğunuzda kulaklarınızın ağır işitiyor olmasının, bir meslek hastalığı olduğunu düşünüyorum. Uçak teknisyeni olduğunuzdan bahsetmişsiniz. Çalışma koşullarınızı bilmiyorum ama sürekli ya da sıklıla yüksek gürültüye maruz kaldıysanız, işitmenizin azalması çok doğal. Geçen yıl geçirdiğiniz trafik kazasından sonra işitmenizin daha da azalmasının, kafanızın travmaya maruz kalması sırasında işitme sinirinde oluşan hasara bağlı olduğunu sanıyorum. Şu anda işitme cihazına rağmen sıkıntınız olduğuna göre tetkik yaptırmanız gerekiyor. Yapılacak testlerden sonra işitme kaybının nereden kaynaklandığı belirlenebilir. Bu tetkiklerin sonunda, işitme cihazından yararlanabilecekseniz, hangi türde bir cihazın sizin için daha uygun olduğu belirlenecektir. Bu tetkikleri herhangi bir hastanenin kulak boğaz ve burun hastalıkları bölümünde yaptırabilirsiniz.

İdrar tutmanın zararı var mı?

S. Koç / İstanbul

Böbreklerden süzülen idrar, mesanede (idrar kesesi) birikir. İdrar biriktikçe gerilen mesane duvarlarındaki duyu sinirleri, belirli bir noktadan sonra kişiyi uyararak idrar etme isteği yaratır. Bu uyarı gelmesine rağmen idrarı tutmaya çalışmak ve bunu alışkanlık haline getirmek, mesanedeki duyu sinirlerinin duyarlığını azaltmanın yanısıra, idrarın boşaltılmasını sağlayan mesane kaslarının gevşemesine yol açabilir. Böylece kişi, ancak idrarı çok biriktiğinde bunun farkına varabilir hale geldiği gibi, tuvalate gittiğinde de tüm idrarını boşaltamaz bir hale gelebilir. İdrarın mesane içinde uzun süre kalması, idrar yolu iltihaplanması ihtimalini arttırır. İdrara karışabilen mikroplar bölünerek çoğalırlar. Bir adet mikrop önce iki, sonra dört, daha sonra sekiz, onaltı, otuziki, altmışdört gibi sayılarla artar. Yüzlerce mikrop karışırsa, bu çok kısa zamanda milyarlara çıkar. İdrar yaptığınızda mesaneyi tümden boşaltamazsanız mikropların büyük bir kısmı mesanede kalmış olur ve bir sonraki idrar yapmaya kadar süratle çoğalmaya devam eder. İdrar yoluna karışan mikroplar mesaneyi iltihaplandırırsa, sistit olarak da adlandırılan mesane iltihabı, mikroplar böbreğe ulaşırsa piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihabı oluşur. Sık tekrarlayan böbrek iltihapları, halk arasında ‘böbreklerin çürümesi’ diye adlandırılan böbrek yetersizliklerine yol açabilir.X