Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Annem hasta

G. Erdemir / İstanbul

Annenizin hastalığı birkaç sistemi birden ilgilendiriyor. Öncelikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastası. Tansiyonun aşırı yüksekliği damarlarında hasar nedeni olmuş. Raporlarında belirtilen boynundaki kitlenin, boyun atardamarında oluşan balonlaşma (anevrizma) olduğunu sanıyorum. Zihinsel yeteneklerinin giderek azalması da, damar sertliğini düşündürüyor. Bu açıdan bakıldığında annenizin giderek artan bir damar sertliği sorununun bulunduğu anlaşılıyor. Bu nedenle bir iç hastalıkları uzmanının denetimine girmesi gerekiyor. Bu doktor kendi uzmanlık alanını ilgilendiren konuları tedavi edeceği gibi ayağında düşüklük nedeni olacak kadar artmış olan bel fıtığının tedavisinde de konunun uzmanı doktorlarla gerekli konsültasyonları yapacaktır.

İdrarımın rengi koyulaştı

Rumuz: Aydın / İsviçre

İdrar renginin zaman zaman biraz koyulaşması herhangi bir hastalık belirtisi değildir. İçilen sıvı miktarı azalmışsa idrar daha koyu olarak çıkacağı için, daha sarı olması doğal. Eğer idrar çay rengi gibi kırmızımsı ya da kahverengi çıkıyorsa, burada bir sorun olduğu düşünülür. O takdirde en kısa zamanda bir doktora başvurmak gerekir. Dışkılama sırasında acı hissetmeniz, bazen kanama olması ve küçük kabartılar görmeniz, ‘basur’ olarak da adlandırılan hemoroidi düşündürür. Genellikle kabız kaldığınız zamanlarda artabilen hemoroidler için, ilaç kullanmak ve kabız kalmaktan kaçınmakla çare aranabilir. Bu önlemlerle çare bulunamıyorsa ve şikayetler ileri derecedeyse, ameliyat düşünülebilir. Bütün bunların sonucunda sizin cinsel isteksizliğinizin, ciddi bir hastalık bulunması evhamının yarattığı psikolojik bir sorun olduğu düşüncesindeyim. Yapılan tetkiklerde gerek iç organlarınızda ve gerekse üreme sisteminizde bir bozukluk bulunmadığına göre, evhamınızı atmaya çalışın. Eğer bundan kurtulamıyorsanız bir psikiyatriste başvurabilirsiniz. Bu arada hemoroid açısından da muayene olmanızda yarar var. Ev doktorunuza bu konudan bahsettiğiniz takdirde bu konunun tedavisi konusunda da size yardımcı olacaktır.

Damarlarınız tıkanmış olabilir

M. H. / Ankara

Mektubunuzdaki tarifler, bacaklarınıza kan götüren atardamarların tıkandığını düşündürüyor. Sigarayı derhal bırakıp, damar hastalıkları uzmanı bir doktora başvurmanız gerekiyor.X