Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Prostat kanseri tehlikeli midir?

M. Arif / Ankara

Kanserler, kaynak aldıkları hücre yapısına göre değişik isimler alırlar. Bu hücre yapısının belirlenmesi tedavide izlenecek yol açısından önemlidir. Bu amaçla, çoğu zaman biopsi (parça alınması) işlemi uygulanarak hücre yapısının belirlenmesi istenir. Prostat tümörü için, adenokarsinom deyiminin kullanılması, sadece tıbbi açıdan önemlidir.

Prostat kanserinin tehlikeli olup olmadığı sorunuza gelince, öncelikle, kanserin her türünün ciddi olduğunu belirtmek istiyorum. Bu riskin derecesi, tümörün hücre yapısına, yer aldığı organ kısmına, tümörün büyüklüğüne, yayılma ve sıçrama durumuna göre değişir. Dikkat ettinizse, tümörün büyüklüğü, yayılma ve sıçrama durumu gibi tabirler kullandım. İşte bunları etkileyen en önemli kriter, erken teşhistir.

Tıptaki süratli gelişmeler, erken teşhis olanaklarını olduğu kadar tedavi olanaklarını da süratle geliştiriyor. Bu sayede erken teşhis edilmiş kanserler başarıyla tamamen tedavi edilebiliyor. Sizin prostat kanserlerinizin ne zaman teşhis edildiğini ne şekilde tedavi edildiğini bilmediğim için, ne kadar risk altında olduğunuz yolunda bir görüş belirleyemiyorum. Ancak, tedavinizi yapan doktorlarla ya da üroloji kliniklerinden biriyle sürekli bağlantı halinde olun. Zaman zaman yapılan kontrollerde tümörün tekrarladığı görülürse, bunların tedavisi gerekir.

Bu vesileyle, özellikle 50 yaşını aşmış tüm erkek okurlarıma, herhangi bir şikayet beklemeksizin zaman zaman prostat kontrolü yaptırmaları gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Omurga eğriliği düzeltilebiliyor

B. Özen / Ankara

Omurganızın eğriliğinin size şu anda herhangi bir sorun yaratmadığını, sadece psikolojik açıdan etkilendiğinizi belirtiyorsunuz. Herhangi bir şikayetinizin olmayışı, şu anda henüz 19 yaşında olmanıza bağlı. Eğer bu durumu düzelttirmezseniz ileri yıllarda birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Tıp dilinde skolyoz olarak adlandırılan bu eğrilik hali, artık başarıyla düzeltilebilmektedir. Bu amaçla bazen ameliyatlar, bazen de korselerden yararlanılıyor. Düzeltici ameliyatlar, özellikle tıp fakülteleri olmak üzere büyük hastanelerin ortopedi bölümlerinde yapılmaktadır. Ankara’daki tıp fakültesi ya da büyük hastanelerin birinin ortopedi polikliniğine başvurarak görüşmenizi tavsiye ederim.X