Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Papatya falı

EKONOMİDE ‘papatya falı’ dönemi yeniden başladı. <br><br>Piyasalar son günlerde küresel durgunluk ‘sona erdi-ermedi’ haberleriyle çalkalanıyor.

İlk iddialı haberi önceki gün yatırım bankası Merrill Lynch verdi.

‘Küresel durgunluğun bu yılın ikinci çeyreğinde sona erdiğine inanıyoruz. Üçüncü çeyrekte kırılgan bir toparlanma başlamıştır.’

Hemen arkasından asıl ‘iyimser haber’ Amerikan Merkez Bankası, FED’den geldi.

FED’e göre tünelin ucundaki ışığa ‘beklenenden daha çabuk ulaşılacağız.’

‘İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en uzun süren resesyon olan günümüzdeki çöküşün artık sonuna geldik. ABD ekonomisi ikinci çeyrekte toparlanma sürecine girdi, bu yıl yüzde 1 civarında küçülür, 2010 ve 11 de ise yüzde 3-4 civarında büyürüz.’

Haberler iyi galiba oğlan kızı SEVİYO...

* * *

Fakat FED’in bu hayli iddialı iyimser tahminine rağmen asıl bombayı ‘kriz kâhini’ (Mr. Doom) olarak tanınan Nouriel Roubinipatlattı.

Daha doğrusu onun adına bazı yayın organları...

Kötümser tahminleriyle tanınan ve çoğu kez haklı çıkan Roubini kendisine atfen yapılan iyimser haberleri www.rgemonitor.comsitesinde anında yalanladı.

Ancak dünyanın dört bir tarafından Roubini ’nin sitesine saldırılınca, uzun bir süre gerçeğin ne olduğu anlaşılamadı.

Ve bu belirsizlik anında piyasalar şöyle bir dalgalandı.

Galiba SEV-İ-Mİ-YO...

* * *

Kriz çıktığından bu yana çok önemli bir ‘celebrity’e dönüşen Roubini birçok kanalda boy göstererek kendisine atfen çıkan iyimser haberleri yalanladı.

Roubini özetle şunları söyledi: “Ben hâlâ durgunluğun 24 ay süreceğine inanıyorum. Son çeyrek dâhil 2009 yılında resesyondan çıkış söz konusu değil.

Kriz derin bir U şeklinde devam ediyor.

Resesyondan 2010’un başında çıkmaya başlayacağız fakat kimse (burada FED’e cevap veriyor) 2010’da ciddi bir büyüme beklemesin, esas önemlisi 2010’un sonunda tekrar bir kriz kapıda.”

Galiba bu oğlan bu kızı SEVMİYO...

* * *

Şaka bir yana piyasalar her yeni haberle papatya falı açmaya devam ediyor.

Piyasalara her defasında soğuk duş aldıran kriz kâhini Roubini’ye rağmen Goldman Sachs ve Çin’den gelen iyi haberler ibreyi bir anda SEVİYOR’a çevirdi.

İnanması zor ama piyasaların şu anki ruh hali romantik duygularla elindeki beyaz papatyayı bir bir yolan ergenlik çağındaki kız ve oğlan çocuklarını andırıyor.

Günün sonunda elde acı-tatlı hayaller ve yolunmuş bir papatya kalıyor.

Bu yüzden ben papatya falı gibi açılıp kapanan haberlere değil dün Referans’ta çıkan şu habere kulak vermenizi öneriyorum.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz: “Dengeler bozuldu 2010 sonuna kadar kemerler sıkılacak.”

* * *

Son zamanlarda hükümet kanadından duyduğum en gerçekçi ve en samimi itiraf.

AK Parti Hükümeti krizin en yoğun yaşandığı ilk çeyrekte biraz da mahalli seçimleri dikkate alarak kesenin ağzını epey açmıştı.

Daha doğrusu bol keseden epey harcama yaparak bütçeyi delik deşik etmişti.

Baksanıza tüm yılda verilmesi beklenen 10 milyar TL’lik bütçe açığı daha altıncı ayda ikiye katlandı. Yılsonu tahmini bütçe açığı 50 ile 70 milyar TL arasında.

İşte bu açığın kapatılması için hükümet son günlerde bir yandan kemerleri sıkmaya diğer yandan da ÖTV ve KDV’de zamları yağdırmaya başladı.

Bakan Yılmaz açık bir biçimde ‘devamı gelecek herkes hazırlıklı olsun’ diyor.

Hükümet adına uzun bir süredir bir açılıp bir kapanan papatya falı artık yerini ekonominin acı gerçeklerine bırakıyor.

Kriz ortamında piyasaların nefesini daha da kesen zamlar kapıda.

GELMİYO diye boşuna heveslenmeyin, benzin-sigara-restoran-telefon vs. beyaz bir papatya yaprağı gibi tek tek avucumuza DÜŞÜYO...

X