Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Müjgan Teyze’nin evi yazlığı ve dükkânı

MÜJGAN Teyze 78 yaşında ama hâlâ aktif olarak çalışıyor.

Küçük bir mağazası var. İşiyle hiç aksatmadan bizzat ilgileniyor.

Geçenlerde uğrayıp, işleri sordum;

- Bir yıldır rahat değilim. Hem amcan hasta hem de işler iyi değil. Galiba dükkanı satıp, mağazayı da kapatıp, yazlığa yerleşeceğiz, dedi.

ÜÇ SORU

“Ben de seni aramayı düşünüyordum” diyen Müjgan Teyze’nin, soracağı üç soru varmış.

1- Yazlık evin kirası:

Müjgan Teyze bu yıl yazlığa hiç gidememiş. Komşularının bir akrabasına evi üç ay süre ile kiralamış ve 6.000 TL kira almış.

Önce bunu sordu; “Yazlık evden aldığım kiranın vergisi var mı?”

- Evet Teyzeciğim, yazlık evin kirası gelir vergisine tabi. Önümüzdeki yıl 1-25 Mart tarihleri arasında beyan edilmesi gerekiyor. Ben o zaman nasıl beyan edileceğini de anlatırım.

Müjgan Teyze, birinci sorunun yanıtını almıştı. İkinci sorusu, kendi konfeksiyon şirketine kiraya verdiği dükkanla ilgiliydi.

2- Dükkanın Kirası:

Müjgan Teyze, eşi ile birlikte bir limited şirket kurmuş. Bu şirket, mülkiyeti Müjgan Teyzeye ait işyerinde, 2005’den bu yana bayan konfeksiyonu alım-satımı yapıyormuş.

- Dükkan da benim, şirkette... Kira almadığım için gelir göstermiyorum. Şirkette kira ödemediği için kira masrafı yazmıyor. Burada bir sakatlık var mı?

- Evet Müjgan Teyze, maalesef var. Şirketten kira almasan dahi almış gibi beyan edip, gelir vergisi ödeyecektin.

- Eyvah, bu yaştan sonra bir de vergi kaçakçısı mı oldum yoksa?

- Sakin ol Müjgan Teyze. Bunun da formülü var. Bu dükkanın 2005, 2006 ve 2007 yılları “emsal kira bedeli” toplamı kaç TL? Diyelim ki üç yıllık 120 bin TL. Bu durumda, sen Varlık Barışı Yasası’ndan yararlanabilirsin. Bankaya, 30 Eylül 2009 tarihine kadar 120 bin TL yatır. Bunun yüzde 5’i kadar da vergi, yani 6 bin TL öde. Oldu bitti... 2005, 2006 ve 2007 yılları için ayrıca vergi ödemene gerek yok. 2008 yılını ise, pişmanlıkla beyan edersen işyeri kirası ile ilgili, bütün sorunların çözülür.

- Şu Ramazan günü seni Allah mı gönderdi... Sağol evladım.

SON SORU

Müjgan Teyze iyice rahatlamıştı.

Bir sorusu kalmıştı, onu da sordu:

- Yaş 78’e geldi, amcanın da sağlığı iyi değil. Dükkanı satıp yazlığa yerleşeceğiz. Dükkanı sattığımda 300 bin TL civarında kâr çıkıyor. Bunun vergisi var mı?

- Müjgan Teyze dükkanı ne zaman almıştınız?

- Hiç unutmuyorum, torunumun doğum günüydü 10 Ekim 2005’de almıştık.

- Müjgan Teyze, dükkanı bugünlerde satarsan, satış kazancının yaklaşık yüzde 35’ini gelir vergisi olarak ödersin. Ama 10 Ekim 2009’dan sonra satarsan, 4 yıllık süre dolacağı için hiç vergi ödemezsin. Bu kadar beklemişsin 1.5 ay daha bekle...

- Aman evladım beklemez olur muyum tabiî ki beklerim. Çok teşekkür ederim. Kafamdaki bütün sorular netleşti. Bu yaştan sonra bir de vergi cezaları gelirse çok üzülürüm. Çok sağol evladım. Bunları köşende de yazsan, ne iyi olur. Kim bilir benim gibi kaç kişinin benzer sorunu vardır. Ben de komşulara gösteririm.

“- Tamam Müjgan Teyze yazacağım” diyerek yanından ayrıldım.

X