"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Mantar yaz sıcaklarını sever

Yaz aylarında ayak terlemesine bağlı olarak ayak mantarlarında artış gözleniyor. Kaşıntı önemli bir belirti. Dr. Şerife Günel, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

 Ayak mantarları neden yaz aylarında artar?

- Çoğu kişinin ayaklarında kış ayında uyuyan mantarlar, yazın ayak terlemesinin artmasıyla nemli ortamda çoğalarak ortaya çıkar.

l Mantarın belirtileri nedir?

- Ayaklarda kaşıntılı kızarıklıklar, soyulmalar, sulu kabarcıklar ve ayak parmak aralarında çatlaklıklardır. Tırnakların etkilendiği durumlarda ise tırnaklarda kalınlaşma, renk değişiklikleri ve parçalanma görülebilir.

l Her kaşıntı mantarı mı işaret eder?

- Ayaklardaki her kaşıntı ve kızarıklık mantar değil. Ayaklardaki kızarıklıklar, egzama, sedef hastalığı ve terleme bozukluğuna bağlı rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bu ayrımı ancak tespitini ancak bir dermatoloji uzmanı yapabilir.

l Ayaktan vücudun başka yerlerine bulaşabilir mi?

- Ayak mantarları olan kişilerde bazen vücudun başka yerlerine de mantar bulaşabilir. Ayak mantarlarının tedavisinde ayaklara sürmek için kremler, sprey ve solüsyonlar kullanılırken inatçı vakalarda ve tırnak tutulumlarında ilaçlı tırnak cilaları ve ağızdan alınan haplar tedavide kullanılır.

Mantardan korunmamın yolları

Mantardan korunmak için öncelikle ayakları terletebilecek ayakkabılardan sakınmalı.

Yazları uzun süre kapalı ayakkabı giyilmemeli.

İki gün üst üste aynı ayakkabı giyilmemeli.

Teri emen pamuklu çoraplar giyilmeli.

Ayaklar her yıkamadan sonra parmak araları dahil kağıt havlu ile kurulanmalı.

Başkasının terlik ve ayakkabısı giyilmemeli, başkasının tırnak makası kullanılmamalı.

Ayaklarda kızarıklık, soyulma, kaşıntı olursa ihmal etmeden dermatoloğa başvurulmalı.
X