Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kuzey Irak tamam

KÜRTLERİN övünerek “Bizim Beyaz Saray” diye andıkları Başbakanlık kompleksinde geceleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sabah önce antik kale kenti, sonra pazarı geziyor.

Protokole göre Davutoğlu ve kalabalık Türk heyetini Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan Kürdistan Bölgesel Yönetimi eski Başbakanı Neçirvan Barzani uğurluyor. Ama Türk ve Kürt basınını bir son dakika sürprizi bekliyor. Muhtemelen önceki gece varılan anlaşma uyarınca Barzani kameralar önünde ve soru beklemeden konuşuyor:

*  Türkiye, Irak’a dönük tehdidi kendisine yönelik sayıyor. Irak’ın geleceği Türkiye’ye bağlı. Irak’tan Türkiye’ye yönelik tehdit kabul edilemez, bu tehdidi kendimize yönelik sayarız.

Verilmek istenilen mesaj açık... Sahibiyse Kürdistan’ın güçlü adamı.

Zamanlaması Davutoğlu ile amcası Mesut Barzani arasındaki tarihi görüşmeden hemen sonraya rastlıyor.

Her ne kadar Barzani Türk gazetecilerden isminin önüne sıfat eklememelerini istese de. Sözleri bana ABD’nin “PKK ortak düşmanımız” açıklamasını andırıyor.

Demek ki temkini elden bırakmamak koşuluyla şunu varsaymak mümkün: Açılımın Irak ayağı tamam gibi, Avrupa hâlâ bekleniyor.

* * *

Gazetecilerle sohbeti sırasında Ahmet Davutoğlu’na soruyoruz:

*  Barzani’yi hiç bu kadar güler yüzlü görmemiştim, nedeni var mı?

Bakan her zamanki ketumiyetiyle renk vermiyor. Ama basın toplantısında da ipucunu verdiği vizyon açılımını hatırlatıyor.

Özetleyecek olursak, Türkiye Kürt yönetimine karşı yöntem demesek de, söylem değişikliği deniyor. Askeri güç kullanımı ihtimali Meclis’ten geçen tezkereden de hatırlanacağı üzere hâlâmasada... Ancak Davutoğlu tabir yerindeyse sopaya değil havuca vurgu yapıyor.

Türk ve Kürtlerin ortak geleceğinden, işbirliği sayesinde bölgenin dünyanın çekim merkezine dönüşmesinden söz ediyor.

Hatta, “Sizin ve bizim şehirlerimiz Avrupa kentlerinden daha müreffehhale gelecek” diyor. Ardından bu hayali gerçek kılmak için tek engelin PKK olduğunu hatırlatıyor. Yeni vizyon sadece ikna edici olmakla kalmıyor, kalpleri de kazanıyor.

* * *

Mesut Barzani ile Davutoğlu’nun paylaştığı vizyonu hayata geçirecek siyasi ve askeri adımları sadece tahmin etmek mümkün:

*   “Siz bu devlet olgunluğunu gösterdiğiniz sürece size desteğimiz devam eder” izlenimi veren Barzani için bence nehir geri akmaz.

*   Mahmur Kampı’nda çok yakında gelişmeler beklenebilir.

*   PKK kamplarına katılım kesilir, zaman içinde dağ havuzu boşalır.

*   Ama toplumu geren geçen seferki dönüş görüntüleri tekrarlanmaz.

*   “Geçen seferki gibi geleceklerse hiç gelmesinler” mesajı kesin.

* * *

Erbil ile Musul’un arası sadece 85 km. Ama karayolu tercih edilirse çok sayıdaki güvenlik noktası nedeniyle 3 saatten uzun sürüyor.

O yüzden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 80 Türk işadamı ve 20 gazeteci Erbil’den Musul’a THY uçağıyla geçiyor. A-319 modeli uçak topu topu 16 dakikalık uçuş için 2 bin 500 metre irtifayı aşmıyor.

Musul’a ayak basar basmaz terörün tanıdık yüzü çıkıyor karşımıza...

Akreplerle korunan Türk heyeti kente T duvarları diye anılan betonlarla korunmuş yoldan güç bela giriyor.

Kürtler için tercih belli...

Ya terörle komşu olacaklar.

Veya Türkiye’nin dostluğunu seçecekler.

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI