Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Korku pazarı

DERBİ öncesinde her iki tarafta da, korku dağları bekliyor. İki takım açısından da şartlar gereği, kazanmaktan çok kaybetmemek daha önemli. Geride kalan maçlarda ortaya konan futbol ve alınan sonuçlar, ister istemez teknik adamları, derbiye tedirgin çıkaracak. Hem Hakan Kutlu hem de Mesut Bakkal, ’kontrollü oyuna’ dört elle sarılacak.

Puan cetvelinde Ankaragücü 11, Gençlerbirliği 12’inci sırada. Topladıkları puan sadece 5. Galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet sayıları aynı. Tek fark, attıkları ve yedikleri gol sayısı. Sarı-lacivertliler, bu alanda rakibine oranla biraz daha iyi durumda. Ancak bu, onları maçın favorisi yapmaya yetmiyor. Ankaragücü’nü, bu maç öncesinde bir adım öne çıkaran, üst üste iki maçı kazanmış olmasının verdiği moral ve arkasındaki müthiş taraftar desteği.

Hem Mesut Bakkal hem de Hakan Kutlu, Ersun Yanal Ekolü’nü benimseyen teknik adamlar. Oyun felsefeleri; agresif futbol, ön alanda baskı ve rakibi sindirme üzerine kurulu. Bu anlayış, orta alanda müthiş bir kapışmanın yaşanacağını gösteriyor. Kerem, Yasir ve Koray’ın olmayışı, bu kapışmada ibreyi Ankaragücü’ne çevirecek. Cem Can ve Barbaros, doğal olarak daha çok top kazanacak. Ancak önemli olan, kazanılan bu topların, Murat Erdoğan, Murat Duruer ve Gökhan Emreciksin tarafından iyi kullanılması, gollük paslara dönüşmesi. Kaptan Murat, son dönemde hırsıyla dikkat çekiyor. Genç Murat da ise belirgin bir düşüş söz konusu. Ankaragücü’nün bu maçtaki kilit ismi Gökhan olacak. Sağ kanatta diri kalır ve çalımlarıyla kendini yormak yerine, boş alanlara iyi koşular atarsa, rakip savunmanın dengesini bozar. Engin Baytar’ın, defansa daha az yardıma gelmesi, Ergün’e karşı onu avantajlı kılar. Ceza alanına sıkça sokulursa, sonucu değiştirir.

Kutlu’nun, savunması, El Yasa, Burak, Moine ve İlkem’den kurulu. Fizik olarak güçlü, hava toplarında etkili ama hızlı hücumlar karşısında aksayan bir savunma. En çok zorlanacakları isim Burhan olacak. Özellikle sol kanatta İlkem’e yardım şart. İglesias’ın olmayışı, önemli bir kayıp. Sakatlıktan yeni kurtulan Jaba’nın performansı da merak konusu. Forvette yük tek başına Mehmet Yılmaz’ın omuzlarına kalacak. El Saka ve Traore ikilisi arasında işi, hiç de kolay değil. Onu rahatlatmak için, orta alandan sürpriz çıkış yapacak isimlere ihtiyaç var. Bunu soldan Murat Erdoğan, sağdan da Gökhan yapabilir.

Başta da belirttiğim gibi ’beraberliğin’ ağır bastığı bir maç izleyeceğiz. Ama şu da unutulmasın, derbiler her zaman sürpriz bir ismi ön plana çıkarabilir. Geçmiş dönemde Gençlerbirliği’nden Ayman’ın iki gol attığı maç hala hafızalarda.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI