"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Kontrolsüz ağırlık kaybı hasta edebilir

Kışı bitirmek üzereyiz. Baharın ılık, keyifli ve aydınlık günleri üç beş hafta sonra kapımızı çalacak.

Hiç kuşkunuz olmasın bu yıl da ‘mucize diyet’lerle üç haftada on, beş haftada on beş kilo vermiş ünlüler ve onlar sayesinde ünlenen ‘obezite uzmanları’nın(!) özel formülleri, sihirli reçeteleri medya bombardımanı altında kamuoyuna sunulacak. Bizden uyarması: Bilinçsiz, bilgisiz ve kontrolsüz kilo vermek, son derece tehlikelidir.

OBEZİTE uzmanlığı diye bir ihtisas alanı, modern tıpta yok. Bunu unutmayın. Bu sözde uzmanların hiçbirinin doktor ya da hiç olmazsa diyet-beslenme uzmanı bile olmadıklarını fark etmeden bu şarlatan diyetlere hiç itibar etmeyin.

Konuya sadece ticari açıdan yaklaşan, sizi değil cüzdanınızı zayıflatmayı amaçlayan, sağlığı iyileştirmek bir yana iyice bozan bu şarlatan diyetleri nasıl tanıyacaksınız? Vucudunuza ve psikolojinize verebilecekleri muhtemel zararları nasıl anlayacaksınız? İşte size bazı ip uçları...

BUNLARA DİKKAT

3-4 kg’dan daha fazla kilo vermenizi gerektiren ağırlıktaysanız,

Beden kitle indeksinizi 29,9 ve üzerinde hesaplıyorsanız,

Tiroid bezi hastalığı, böbrek üstü bezi sorunu, şeker, hipertansiyon, kalp ve damar hastalığı olan birisiyseniz,

Gebeliği önleyici ilaçlar kullanıyor, menapoz nedeniyle hormon destekleme tedavisi alıyor, depresyon, epilepsi (sara), parkinson tedavisi görüyorsanız,

Kanı inceltici ilaçlar kullanıyor, kemoterapi alıyor, böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavilerinden faydalanıyor, karaciğer yetmezliği nedeniyle izleniyorsanız,

Safra kesesi taşı, kalp ritm bozukluğu, osteoporoz nedeniyle tedavi alıyorsanız,

İlaç tedavisi veya psikolojik bir sorununuz varsa,

Gebelik veya süt verme dönemindeyseniz,

14 yaş ve altındaki çocuk obezlerden biriyseniz,

Sağlıklı bir ağırlık kaybı için mutlaka tıbbi bir gözetim ve denetimden geçmelisiniz.

NASIL KORUNMALI

Ağırlık kaybına karar verdiyseniz bazı temel kurallardan taviz vermeden yola çıkmanızda fayda var. Bu prensipler sizi koruyabilir.

Bu tıbbi denetimi bir Endogrinolog, iç hastalıkları uzmanı, mümkün değilse deneyimli bir genel pratisyen veya aile hekimliği uzmanının yapması gerekir.

Spor eğitmenlerinin, diyet uzmanlarının kan analizleri istemek, bu analizleri yorumlayıp fikir üretmek ve teşhis koymak yetkileri yoktur.

Reçete yazamaz, kilo kaybı amacı ile kullanılan sadece reçeteli olarak satılabilen ilaçlardan yararlanamazlar.

Bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmamış veya planlamamış diyet önerilerinden, besin planlarından faydalanamazsınız.

Diyet planlarının hazırlanması, sağlığı koruyucu ve geliştirici beslenme planlarının oluşturulması diyet uzmanlarının görevi ve yetkisidir.

Bir ağırlık kaybı programının aktivite artışı ve egzersiz desteği olmadan başarılması, ulaşılan kilonun korunup sürdürülmesi olanaksızdır. Aktivite-egzersiz planlarını spor hekimliği uzmanlarının veya bu konuda özel eğitim almış egzersiz danışmanlarının hazırlanması gerekir.

Egzersiz danışmanları sağlıklı bir diyet veya beslenme planı oluşturamazlar.

Kilo vermek, 3-5 kiloyu geçen bir ağırlık kaybı metabolik, hormonal yapınızı, psikolojik kurgunuzu derinden etkileyebilen ciddi bir taleptir.

BİLİNÇSİZ KİLO KAYBINDA VÜCUTTA NELER OLUYOR?

Bilinçsiz yapılan, bilgisizce, korkusuzca planlanan, kısa sürede fazla miktarda ağırlık kaybını amaçlayan kilo kaybı programlarının sonunda ‘Neler oluyor bana?’ şarkısını söyleyeceğinizden kuşku duymayın. Haftada 0.5-1 kg’dan, ayda 2-4 kg’dan fazla ağırlık kaybına yol açan ‘açlık diyetlerinin’, ‘şok programların’ ve çok düşük kalorili besin planlarının hüsran ile biteceğini unutmayın. Sağlıksız , bilinçsiz ağırlık kaybının sonuçları şunlar:

Depresyon, uyku kaybı ya da aşırı uyuma eğilimi

Saç dökülmesi, tırnak bozulmaları, kaşlarda dökülme

Cilt kırışmaları, sarkmalar, erken yaşlanma

Üreme yeteneğinin kaybı

Cinsel isteksizlik ve güçsüzlük

Kadında periyod düzensizlikleri

Öğrenme güçlüğü, konsantrasyon-odaklanma kaybı safra kesesinde taş oluşması

Epilepsi nöbetleri

Kemik kitlesinde azalma

Kas dokusu kaybı

Kalp ritim bozuklukları

Ağır düzeyde depresyon, besin reddi.
X