Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kızım olmuş, yanlışlıkla ’erkek’ diye bildirmişim

OKURLARIMIZDAN Şermin Öztürk, bu benzetme ile başından geçen tatsız bir olayı anlatmış. Birlikte okuyalım.

"Banka kredisi ile küçük bir daire aldım ve kiraya verdim. Bir arkadaşım ’Bu evden kira geliri elde ettiğin için vergisini ödemelisin’ dediğinde, ’Ama ben aylık 600 YTL kira elde ediyorum. 800 YTL kira veriyorum üstelik banka kredi faizi de ödediğimden bana vergi doğmuyor’ dedim. ’Olsun yine de beyan edelim’ dedi ve internetten benim adıma vergi dairesine beyanname verdi. Yanlışlıkla götürü usulü seçmiş olduğundan, bu usulde de ancak kira gelirinin yüzde 25’i oranında indirim yapılabildiğinden vergi dairesi benden vergi istiyor. Oysa gerçek usulü seçseymişim, ödediğim kirayı ve faizi düşüp, hiç vergi ödemeyecekmişim.

Vergi dairesine ’Hataen götürü usul seçilmiş olup bunu düzeltmek istiyorum’ dedim ama vergi dairesi nuh diyor, peygamber demiyor. Peki...

1- Vergi borcu olduğu halde kaçan milyonlarca zengin varken,

2- Ben, giderim gelirimin 2 katı olduğu halde vergi dairesine kira gelirimi iyi niyet ile bildirmiş olduğum halde,

3- ’Yanlışlıkla götürü usul seçilmiş, bunu gerçek olarak düzeltmek istiyorum’ diye yalvarırken dairenin bana yaptığı bu muamele bir vergiden soğutma suçu değil midir?

Göztepe Vergi Dairesi müdürüne gidip durumumu anlattım ama ’Yapılacak birşey yok dava açınız’ dediler. Böyle bir dava da daha önce hiç açılmamış.

Kısaca kızım olmuş devlete yanlışlıkla erkek diye bildirim yapmışım. Devlet şimdi askere çağırıyor ve hatamı düzeltme şansı bile verilmiyor..."

AVANTAJ KAÇMIŞ

Gördüğünüz gibi, okurumuz, kendisine tanınan önemli bir avantajı kaçırmış.

Aynı durumda onbinlerce hatta yüzbinlerce kişi olduğunu düşünerek, konut kira gelirleri ile ilgili olayı kısaca açıklayalım.

1) Konut kira geliri elde edenler, yıllık kira gelirleri belli bir tutarı (2008’de 2 bin 400 YTL’yi) aştığında, beyanname verip, vergi ödüyorlar.

2) Yıllık kira gelirinden, önce 2 bin 400 YTL istisna sonra, yüzde 25 "götürü gider" ya da "gerçek giderler" düşülüyor.

Gerçek giderlerin neler olduğunu sıralayalım; kiraya veren kendisi kirada oturuyorsa ödediği kira, kiraya verdiği ev için konut kredisini kullanmışsa kredi faizleri, konutun ilk 5 yıl süre ile satın alma bedelinin yüzde 5’i oranında indirim, evin emlak vergisi, bakım-onarım giderleri vs. gerçek gider olarak düşülebiliyor (GVK Md. 74). Böyle olunca, genellikle ödenecek vergi çıkmıyor ya da daha az çıkıyor.

3) Götürü gider yöntemini seçen mükellef, iki yıl süre ile bu yöntemden vazgeçemiyor.

İşte okurumuz bu fırsatı kaçırmış yani gerçek gider yöntemini seçmemiş.

BUNDAN SONRASI

Okurumuz, iki yıl üst üste "götürü gider" yöntemine göre kira gelirini beyan edecek. Üçüncü yılda "gerçek gider" yöntemini seçip, ona göre beyanname verecek ancak vergi ödemeyecek.

Mükellefler, kendi beyan ettikleri matraha ve bu matrah üzerinden tahakkuk eden vergiye karşı dava açamıyorlar. Okurumuz "Götürü usulü seçmiştim, vazgeçiyorum" diyemeyecek. Yasaya göre, iki yıl beklenilmesi gerekiyor.

Özetle, yasaları bilmemek mazeret sayılmadığı için, konut kira gelirlerinin beyanında "Kızım olmuş yanlışlıkla erkek bildirmişim" demek, olayı çözmüyor...
X