Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kazıları niye bildirmiyorsunuz?

Ayşen GÜR

Halkla İlişkiler mesleğini yaratanların kafasında böyle bir amaç var mıydı bilmiyorum, ama bu meslek önemli işlevler üstlenebilir.

Diyelim bir belediyenin halkla ilişkiler sorumlususunuz.

İşiniz sadece belediye başkanını medyaya lanse etmek midir?

Arada bir hakikaten ‘‘halkla ilişkiler'' de kuramaz mısınız?

Son günlerde şehrin altını üstüne getiren kazıları ele alalım. Bunlarda herkesin parmağı var: Karayolları, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Aktaş Elektrik, Boğaziçi Elektrik, İSKİ, Türk Telekom vesaire.

Bunlardan herhangi birinin halka ilişkiler birimi, halkı yapılacak olan kazılardan haberdar etme gereğini niye duymuyor?

Mesela Aktaş, Bağdat Caddesi'nde kazı yapacağını önceden (birkaç gün önce bile yeter!) halka duyursa, incileri mi dökülür?

Bir belediye cadde kazmadan birkaç gün önce bunu o caddenin görünür yerlerine bir tabela ya da afiş koyup duyuramaz mı? Gazete ve televizyonlara bir faks çekemez mi?

‘‘Başkan buraya gitti'', ‘‘Genel Müdür şunu dedi'' gibi manasız fakslar çekmesini biliyorsunuz. Sağa sola ‘‘Belediye Başkanı bayramınızı kutluyor'' diye afişler asmasını da biliyorsunuz!

Eee, öyleyse?!

FAKS: (212) 677 04 21 E-MAIL: agur@hurriyet.com.tr

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI