"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Kaynatın, pişirin, soyun veya unutun gitsin

Seyahatlerden önce nasıl biletinizi, konaklayacağınız, göreceğiniz yerleri düşünüyor, çok kere aylar öncesinden planlar yapıyorsanız, sağlığınızı riske sokacak olası durumlara karşı da hazırlıklı olun. İyi hazırlık yapmakla yetinmeyin, gittiğiniz yerde de bazı riskli davranışlardan kaçının.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde özellikle uluslararası yolculuklara çıkacaklara aşağıdaki önerilerde bulunuluyor:
* Tatile çıkmadan önce gidilecek bölgeye özgü koşulları öğrenin, gereken sağlık tedbirleri hakkında bilgelenin.
* Yola çıkmadan bazı kontrolleri yaptırmanızda yarar var. Kalış süresine göre ilaç reçetesi temin edin ve doktorunuzdan uygun bir sağlık çantası oluşturmayla ilgili tavsiyeler alın. Diş kontrolü yaptırın. Gözlük kullanıyorsanız yedek gözlük alın. Bazı özel koşullara (hamilelik, şeker hastalığı gibi) bağlı diğer kontrolleri yaptırın.
* Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın.

ŞİŞENİN DIŞINDAKİ SU HASTA EDEBİLİR

* Gideceğiniz bölgede, içmek için güvenli olmayan suları mutlaka kaynatın. Özellikle musluk suyunun uygun şekilde klorlanmadığı veya hijyen ve sağlık şartlarının kötü olduğu bölgelerde, kaynatılmış suyla hazırlanan çay ve kahve gibi içecekler, kutulanmış veya şişelenmiş, ağzı kapalı ve mümkünse pastörize edilmiş meşrubatı tercih edin. Musluk suyu, doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz buzlu içecekleri içmeyin. Eğer mutlaka içmek zorunda kalacağınızı düşünüyorsanız filtre veya iyot tabletleri kullanın.
* İçecek kutusu veya şişelerinin dış kısmındaki su kirli olabilir. Bu yüzden ıslak kutu ve şişeleri açmadan önce kurulayın, içerken ağza doğrudan temas edecek yüzeyi öncelikle silerek temizleyin.
* Suyun kirli olabileceği yerlerde, dişlerinizi musluk suyuyla fırçalamayın.
* Tazeliğinden ve kaynadığından emin olmadığınız gıdaları yemeyin.
* Çiğ veya iyi pişmemiş tüm yiyecekler bulaşık olma riski taşır. Bunları yemekten kaçının.
* Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçının. Pişirilmiş ve hala sıcak olarak servis edilen yiyecekleri veya kendinizin soymuş olduğu kabuklu meyveleri yemeye özen gösterin.
* Sokakta satılan yiyecek ve içeceklerin tüketiminin hastalık riskini fazlasıyla artıracağını unutmayın.

HAYVANLARA TEMASTA DİKKATLİ OLUN

* Unutulmaması gereken kural: “Kaynatın, pişirin, soyun veya unutun gitsin”
* Bebekler için en güvenilir besin kaynağı anne sütü. Bebek memeden kesilmişse, mamasını kaynatılmış suyla hazırlayın.
* Ambalajlı olarak satılan tüm gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edin.
* Yeterince tanımadığınız kişilerle cinsel temastan mutlaka kaçının.
* Şüpheli durumlarda (meni, vajinal akıntılar ve kan gibi vücut sıvılarıyla teması önlemek için) mutlaka prezervatif kullanın.
* Herhangi bir nedenle sağlık kuruluşuna başvurmanız durumunda sizin için kullanılan iğnelerin tek kullanımlık (disposable) ve aletlerin steril olmasına dikkat edin.
* Haşerelere karşı gerekli önlemleri alın. Sinek kovucu spreyler kullanmak, gece yatarken cibinlikle yatmak faydalı olacaktır.
* Temizliği şüpheli sularda yüzmek veya bu sularla temas etmek çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden temizliğinden emin olmadığınız havuz ve deniz sularında kesinlikle yüzmeyin.
* Tatlı sularda yüzmekten kaçının. Tuzlu sular, her zaman daha güvenlidir.
* Mantar ve parazit enfeksiyonlarından korunmak için ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.
* Özellikle kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçının. Isırılmanız ya da yaralanmanız halinde hemen tıbbi otoritelere başvurun.
X