Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İnternet’te MP3 çalar avı

Erkan Abi, oğlu Mehmed tutturunca, hem kendine hem oğluna MP3 çalar almak için İnternet’in altını üstüne getirdi.

MP3 çılgınlığı sonunda, Mehmed’e de bulaştı. İlk önce, ‘Baba, bir MP3 çalar alsak ne dersin?’ diye ağzımı aradı. Ardından, makineli tüfek gibi MP3 çalarların tüm özellikleri peş peşe sıralanmaya başlandı:

‘İstediğin parçayı İnternet’ten indiriyorsun, bir daha kasete CD’ye para ödeme derdinden de kurtuluyorsun. Beğenmedin sil, yenisini yükle. Hem ufak, hem de sayısal. Ses kalitesine ise diyecek yok. Artık, video oynatıp, resim gösterenleri de çıkmış. Ayrıca, adaptörünü tak, binlerce parçayı arabada dinle. Bak bu sana da yarar. Yolda canın da sıkılmaz. Ses de kaydedebilirsin. Yanında teyp yerine bunu taşırsın. Tüm arkadaşlarım aldı. Ne olur, biz de alalım.’

Uzun zamandır zaten ‘ne zaman isteyecek’ diye bekliyordum. Daha önce niyetlenmiş, ancak tercihini cep telefonundan yana kullanmıştı.

Niyeti bozduk

Aslını sorarsanız, benim de niyetim yok değildi. Ben de düşünmüyordum desem yalan olur. Ama, ondan bana kalacağını hiç sanmıyorum. Ayrıca, müzik zevklerimizin uyduğunu da söyleyemem.

Tahmin edeceğiniz gibi bilgisayarın başına geçip, vakit kaybetmeden İnternet’e MP3 çalar avına çıktık. Ancak, bu kez iş, sandığım kadar kolay gözükmüyordu. Kafamızda belirli bir ürün olmadığı için, yüzlerce marka, binlerce model arasından seçim yapmak, bir anda gözümü korkuttu. Üstelik marka ve modeller arasındaki fiyat uçurumunun, cihazların özelliklerinden kaynaklandığı da açıkça görülüyordu. Fiyatları, 32 MB’tan başlayıp, 60 GB’a çıkan hafızalar, FM radyodan sayısal ekrana, video oynatıcıdan resim görüntüleme özelliklerine kadar bir çok unsur etkiliyordu.

Sporculara özel

Philips’in Nike’a sporcular için tasarladığı ACT 210 MP3 çaları da, İnternet’teki sanal alışveriş sitelerinin dikkat çeken ürünleri arasında yer alıyor. Portatif, suya dayanıklı, dijital ekranlı bu 128 MB hafızalı MP3’ün Tekpazar.com adresindeki satış fiyatı, KDV dahil 420 YTL’yi buluyor. Ancak aynı ürünün fiyatı, Mobilalisveris.com adresinde 394 YTL, hepsibilgisayar.com’da ise 304 YTL’ye düşüyor. Bu nedenle, İnternet’ten herhangi bir ürünü almadan önce, mutlaka fiyat karşılaştırması yapmanız gerekiyor.

IPod’un yeni modeli

MP3 çalarlarla ilgili İnternet’teki araştırmaya, Apple’ın iPod modeliyle başladım. İlk önce Teknosa’nın İnternet sitesine bağlandım. Apple, iPod’in 20 ve 40 GB’lık modelinden sonra şimdi 60 GB’lık fotoğraf görüntüleme özelliği bulunan MP3 çalarınının da satışı başlamış. Ancak, iPod Photo 60 GB MP3’ün fiyatı, 742 euroyu buluyor. 10 bin parçayı kaydetme özelliği bulunan 40 GB’lık iPod ise Teknosa’da 506 eurodan satılıyor.

MP3’lü kol saati

İnternet’teki ürünler arasında seçim yapmaya çalışırken, Cassio’nun WMP1 FV 8DR model MP3 çalarlı kol saati, Mehmed’in gözünden kaçmadı. Garantialisveris. com’un sanal mağazalarından teknostore’da 170 YTL’ye satılan MP3 çalarlı kol saati, 32 MB hafızaya sahip. Ayrıca, kronometre, alarm, takvim içeren bu saatin, su geçirmezlik özelliği de bulunuyor.

Her telden çalıyor

Hepsiburada. com’da da, Akita’nın 20 GB hafıza kapasiteli çoklu ortam oynatıcısı dikkat çekiyor. KDV dahil 702 YTL fiyatla satışa sunulan bu multimedya ürününün yanı sıra, Creative’in 40 GB’lık Juke Box Zen Touch’ı da 657 YTL’lik fiyatıyla öne çıkıyor. Bu ürünler arasında seçim yaparken zorlanmamız beni, bir yerine farklı özelliklere sahip iki MP3 çaları almak zorunda bıraktı.

10 bin şarkı SIĞIYOR

Bimeks.com.tr’de ise iRiver’ın 40 GB’lık H320 model MP3 çaları dikkat çekiyor. Ancak, 10 bin parça yükleme kapasitesi bulunan bu ürünün KDV dahil fiyatı 742 doları buluyor. Aynı ürünün 20 GB hafızaya sahip modeli ise 624 dolardan satılıyor. Bu sitede, Creative’in 128 MB hafızalı Nomad Muvo modeli de KDV dahil 65 dolarlık cazip fiyatıyla ön plana çıkıyor.
X