"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Havaalanına kumarhane

Tansu Çiller hükümeti döneminde Türkiye’de kumarhaneler yasaklandı çünkü iş kontrolden çıkmıştı.

Pıtrak gibi çoğalan kumarhaneler sadece mafyanın borusunu öttüğü bir alana dönüşmüş, denetimsizlik almış başını gitmişti.

İntiharlar, yıkılan yuvalar da eklenince çare kumarhanelere kilit vurmakta bulundu.

Yıllardır Diyarbakır, Van gibi bir doğu bölgesi pilot seçilip, Amerika’nın Las Vegas’ı tarzı ’kumarhane merkezi’ yapılmadığı için de hálá her hafta sonu Kıbrıs uçakları full uçmaya devam ediyor.

Oysa sadece Bitlis’te kumharhane olsa, her hafta aynı uçaklar Bitlis’e full uçacak.

İsrail’den ve Arap dünyasından kumar meraklıları Güneydoğu’ya gelecek.

Yıllardır tartışılan bu öneri madem hayata geçmiyor, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir kumarhane açmaya ne dersiniz?..

Amsterdam’da şehir içinde benim bildiğim tek bir kumarhane vardır; Holland Casino...

Aynı kumarhanenin Amsterdam Schipol Havaalanı’nda da bir yeri var.

Aktarma yapanlar, havalanında uçağını bekleyenler, check-in yaptıktan sonra uçak saatine daha zamanları olanlar bu oyun salonuna girip vakit geçirirler.

Aynı sistem neden Atatürk Havalimanı’nda işlemesin.

Sadece yurtdışı uçuşlarda free shop’ların olduğu bölüme kurulacak bir oyun salonu, dünyanın dört bir yanından gelen kumar meraklılarının ilgisini çekecektir.

Türkiye’den çıkış yapan Türk vatandaşları da bu ’free zone’ bölgesinde istedikleri gibi kumar oynayabilirler...

Hatta Türkiye’nin tek kumarhanesi olacak bu merkez devlet eliyle işletilsin, geliri de okul yaptırmak gibi hayırlı işlere fon olarak kullanılsın.

Bu arada hiçbir zaman kumar meraklısı olmadım, 40 yılın başı oynarım oynamasına da herhalde havalanına böyle bir kumarhane açılsa gidecek en son isimlerden biri olurum. Ama gidecek o kadar çok insan tanıyorum ki, hükümet böyle bir gelir kapısını gözardı etmemeli...

En güzeli Yunus Emre

1 Ocak 2009’da yürürlüğe girecek yeni banknotlar dün tanıtıldı, hepimiz en çok Yunus Emre ve Buhurizade Mustafa Efendi’yi sevdik değil mi?..

Ne de olsa 200 ve 100’lük banknotlarda onların resimleri var!

Yeni banknotların yürürlüğe girmesine henüz 3 ay var ama medya hemen YTL’yi tedavülden kaldırmalı, hızlı bir uyum için TL’yi yazı ve haber dilinde hemen kullanıma sokmalıyız.

Şarkıyı bilmiyormuş

"Bundan karı olmaz" sözleriyle kadını aşağılayan bir şarkıda, yakın zamanda ’erkek şiddeti mağduru’ olmuş Ece Erken’in dans etmesini eleştirmiştim.

Ece Erken aradı, "Şarkıyı bilmiyordum, canlı yayında da sözlerini dinlemeden ritmine tempo tuttum ama çok haklısın. Kadını aşağılayan sözleri bilseydim o şarkıyı okutmazdım" dedi.

Aynı açıklamayı kendi programında da yapacağını söyledi.

Kahraman itfaiyeci

Fatih’te yanmakta olan apartmanın 5’inci katında dumanlar içinde kalan yaşlı kadına, kendi oksijen maskesini çıkartıp takan itfaiyeci eğer Amerika’da yaşıyor olsaydı şu anda büyük bir kahramandı.

Gazetelerde boy boy fotoğrafları basılır, kahraman ilan edilir, röportajları yayınlanır, günlerce konuşulurdu.

Amerikalılar’ın en itibarlı mesleklerinden biridir itfaiyeciler.

İtfaiye arabaları çok afillidir, yürürken bile havalarından geçilmez.

Çünkü bu itibarı onlara toplum verir, bu yüzden de çocukların en çok olmak istedikleri meslekler arasında yer alır itfaiyeciler.

Hatırlayın, İkiz Kuleler’e yapılan saldırılar sonrasında da kahraman ilan edilen itfaiyecilerdi.

Fatih’te yaşlı kadının yüzüne kendi oksijen maskesini takan itfaiyici de bizim kahramanımızdır.

Binbir sıkıntı içinde yaşamaya çalıştığı...

Ay sonunu zor getirdiği...

Kendi canını tehlikeye atıp gram itibar görmediği için...

X