MENÜ

Lng Ticareti

Lng Ticareti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lng Ticareti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 34 Lng Ticareti haberi bulunmuştur.

Lng Ticareti Haberleri

Küresel LNG ticareti 500 milyar metreküpü geçecek

Küresel LNG ticareti 500 milyar metreküpü geçecek

Uluslararası Enerji Ajansı raporuna göre LNG'de talep artışının üçte biri yine Çin'den gelecek - ABD gelecek iki yılda yeni LNG ihracat projelerini onaylarsa, bu alanda Katar'ı geçebilecek

28.06.2018Ekonomi
Enerjide 2017 böyle geçti

Enerjide 2017 böyle geçti

OPEC'in petrol üretim kısıntısı anlaşmasını 2018'in sonuna kadar uzatacağını açıklaması küresel enerji piyasaları açısından yılın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

19.12.2017Ekonomi
Lider Japonya oldu

Lider Japonya oldu

Geçen yıl dünyada en fazla LNG ithal eden ülke, 83,3 milyon tonla Japonya oldu. Türkiye en fazla LNG ithal ülkeler listesinde 5,6 milyon tonla dokuzuncu sırada yer aldı.

11.04.2017Ekonomi
Rusya sattı, Almanya aldı

Rusya sattı, Almanya aldı

Geçen yıl dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçısı 193 milyar metreküple Rusya olurken, en çok doğalgaz ithalatı ise 104 milyar metreküple Almanya tarafından yapıldı

3.07.2016Ekonomi
Total ve OMV’den sonra, Alman enerji devi de çıkıyor mu

Total ve OMV’den sonra, Alman enerji devi de çıkıyor mu?

SON yılların gözde sektörü enerjide, rüzgâr tersine döndü. Türkiye’den çıkış kararı alan Total ve Petrol Ofisi’ni satacağını açıklayan OMV’nin ardından, Alman enerji devi RWE’nin de Türkiye’deki faaliyetlerini satmak istediği konuşuluyor. Ancak şirket temsilcileri, iddiaların aksine Türkiye’de hiçbir varlığı elden çıkarmayacaklarını söylüyor.

9.03.2016Ekonomi
Statoil çıkıyor

Statoil çıkıyor

Türkiye irtibat bürosunu 15 Haziran’da kapatma kararı alan Norveçli enerji devi Statoil’in bu kararında, Şahdeniz Projesi’ndeki tüm hisselerini Malezyalı Petronas şirketine satmasının etkili olduğu öğrenildi.

7.06.2015Ekonomi
Doğalgazda Rusya-ABD rekabeti

Doğalgazda Rusya-ABD rekabeti

ABD'nin kaya gazı sayesinde birkaç yıl içerisinde ihracatçı konumuna geçerek, dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçısı Rusya'ya rakip olması bekleniyor.

10.03.2015Ekonomi
Enerji tüketiminde doğalgaz ön planda

Enerji tüketiminde doğalgaz ön planda

BP'nin her yıl hazırladığı ''Dünya Enerji Raporu''nun 2000 yılı enerji verilerine göre Türkiye'de tüketim, petrolde yüzde 6.8, doğalgazda yüzde 17.5 oranında arttı. Rapora göre, Türkiye'de geçen yıl 31.5 milyon ton petrol tüketimi, 14.1 milyar metreküp düzeyinde de doğalgaz tüketimi gerçekleşti.

12.08.2001Ekonomi
Böyle uğurlanmıştı... İlk kuyu geliyor

Böyle uğurlanmıştı... İlk kuyu geliyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini teminat altına alacak bir sistemin kurulmasının önemli olduğunu belirterek, "Doğalgaz depolama alanında Silivri ve Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisleri'nin mevcut kapasitelerinin geliştirilmesine devam ediyoruz. Nihai hedefimiz, yıllık doğalgaz tüketimimizin en az yüzde 20'sini depolayacak güçlü bir depolama altyapısını hayata geçirmek." dedi. Dönmez "Mayısta göreve uğurladığımız Fatih sondaj gemimizle de inşallah Akdeniz’de bu yıl ilk kuyumuzu açacağız" ifadelerini kullandı.

26.07.2018Gündem
ABD ve AB gümrük kararını geri çekme konusunda uzlaştı

ABD ve AB gümrük kararını geri çekme konusunda uzlaştı

ABD Başkanı Donald Trump ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, gümrükler konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

26.07.2018Ekonomi
Son dakika Tüm gözler oradaydı... Trump duyurdu: Anlaşma sağladık

Son dakika! Tüm gözler oradaydı... Trump duyurdu: Anlaşma sağladık

ABD Başkanı Donald Trump ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, yükselen ticaret gerilimlerini sonlandırmak üzere yaptıkları toplantı uzlaşmayla sonuçlandı.

25.07.2018Ekonomi
İkinci el otomobil alacaklar dikkat Ustaya gösterme son buldu

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Ustaya gösterme son buldu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör satışının kurallarını yazdı. Her önüne gelen galeri açamayacak. İkinci el araçlar, sigortasız satılamayacak. Boyalı parça sayısı, değişeni, kilometresi, hasar durumu, tek tek satış belgesine yazılacak. Aracın tüm bilgileri ekspertiz raporuyla alıcıya bildirilecek. 3 ay veya 5 bin kilometre garanti verilecek.

13.02.2018Ekonomi
Katar Ekonomi Bakanı El Sani: Türkiyeye müteşekkiriz

Katar Ekonomi Bakanı El Sani: Türkiye'ye müteşekkiriz

Katar Ekonomi Bakanı Ahmed bin Casim El Sani, Katar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin “tarihinin en üst seviyesinde” olduğunu belirterek, “Bu krizde gönülden bizim yanımızda yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkiye devletine ve Türk halkına müteşekkiriz. Ambargo, hem Türkiye’deki hem de Katar’daki özel sektör için iki ülke arasında ticareti artırmak için bir fırsat yarattı. Bizim önceliğimiz Türkiye’yle ticaret yapmak” dedi. El Sani ayrıca Türk şirketlerini Katar’la sadece ticaret değil, ülkede yatırım yapmaya da çağırdı.

27.07.2017Ekonomi
Gazı gözden çıkarmayalım

Gazı gözden çıkarmayalım

Akenerji CEO’su Serhan Gençer, Türkiye’nin doğalgazda kaynak çeşitliliğini artırdığını ve LNG fiyatlarının düştüğünü söyleyerek, “Doğalgaz çok rekabetçi bir noktaya gelecek. Tam bu dönemde gaz santrallarının politikanın bir yerine konulmasında fayda var” yorumunu yapıyor.

25.06.2017Ekonomi
Hedefimiz ortak

Hedefimiz ortak

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Türkiye’nin önemli bir enerji transfer ülkesi olduğunu belirterek, “ABD, Türkiye ile birçok alanda işbirliği yapmaktan gurur duyuyor. İyi ticaret ortağıyız, NATO müttefikiyiz ve daha da önemlisi dostuz. Önümüzdeki yıllarda eminim ki enerji sektöründe ilişkilerimizi daha da geliştirebiliriz” dedi.

27.04.2017Ekonomi
Fransız Engienin gözü Türkiyenin yenilenebilir enerjisinde

Fransız Engie'nin gözü Türkiye'nin yenilenebilir enerjisinde

Engie Üst Yöneticisi Lohest: Türkiye enerji piyasasındaki fırsatları değerlendirdik. Grup stratejimizle uyumlu olarak, 2017’deki odağımız yenilenebilir enerji kaynakları ve hizmetleri üzerine olacak.

12.01.2017Ekonomi
Sırada  LNG devrimi var

Sırada LNG devrimi var

Amerika’da ‘kaya gazı’ üretimindeki müthiş artış ile doğalgazda ilk devrimin yaşandığını belirten Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), şimdi ikinci bir devrimin sıvılaştırılmış doğalgazda (LNG) yaşanacağını öngörüyor. Yeni üretim ile oluşacak fazla LNG hacminin 2. doğalgaz devrimini tetikleyeceğini iddia eden IEA’ya göre, doğalgaz pazarlıklarında Türkiye gibi alıcıların eli güçlenecek.

23.11.2016Ekonomi
Size daha fazla ‘gaz’ verebiliriz

Size daha fazla ‘gaz’ verebiliriz

Shell Dünya Başkan Yardımcısı Maarten Wetselaar, Dünya Enerji Kongresi için geldiği İstanbul’da sorularımızı yanıtladı. Wetselaar, Türkiye’nin doğalgazda ‘hub’ (merkez) olma potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, Türkiye’ye daha fazla LNG tedarik edip doğalgaz pazarında büyümek ve Türkiye ile işbirliğini genişletmek istediklerini söyledi.

17.10.2016Ekonomi
Enerji devi uyanıyor

Enerji devi uyanıyor

Ortadoğu ve enerji piyasaları açısından dün tarihi bir gelişme yaşandı ve İran ile P5+1 ülkeleri arasında anlaşmaya varıldı. Anlaşmayla beraber petrol fiyatlarında yaşanacak olası bir düşüşün Türkiye için müjdeli haber olduğu söylenebilir. İlerleyen aşamalardaysa, Türkiye’nin İran’dan aldığı petrol ve gaz artabilir. İran’dan aldığımız petrol miktarının ambargo öncesindeki seviyeden bile yükseğe çıkabileceğini vurguluyor.

16.07.2015Ekonomi
Palmet Enerji 1 milyar dolar ciroya gidiyor

Palmet Enerji 1 milyar dolar ciroya gidiyor

Palmet Enerji, sektördeki 30’uncu yılını 5 – 7 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ana kampüsünde düzenlenecek Enerji ve Yönetimi Konferansı ile kutlayacak. Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, “30’uncu yılımız olan 2014’ü 1 milyar dolar ciroyla kapayacağımızı tahmin ediyoruz. Türkiye ekonomisine sağladığımız katma değeri her geçen yıl artırmak istiyoruz” dedi.

28.05.2014Ekonomi
Süveyş Kanalı kapanırsa petrol fiyatları artar

"Süveyş Kanalı kapanırsa petrol fiyatları artar"

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) Uzmanı Cemil Ertem Mısır'daki istikrarsızlık ve olası bir iç savaş nedeniyle Süveyş Kanalı'nın kapanması durumunda petrol fiyatlarını yukarı çekebileceğini belirtti.

16.08.2013Ekonomi
Türkiye için amansız rekabet

Türkiye için amansız rekabet

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikinci nükleer santralle ilgili, aday ülkelerden ikisinin rekabet adına atağa geçmesinin karar sürecini uzattığını belirtti.

20.02.2013Ekonomi
Enerjisa ‘gaza’ geldi

Enerjisa ‘gaza’ geldi

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, Verbund’un yerine gelen Alman ortakları E.ON ile yeni bir sektöre girmeye hazırlandıklarını, bunun doğalgaz ithalatı ve ticareti olduğunu açıkladı. Hakman, hedeflerinde LNG veya boru hatlarından pay almak olduğunu söyledi.

8.02.2013Ekonomi
Enerji Bakanı: D-8 ülkelerinin bor talebi var

Enerji Bakanı: D-8 ülkelerinin bor talebi var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, D-8 ülkelerinin Türkiye'den, bor madeni ile yenilenebilir enerji konusunda talepleri olduğunu bildirdi.

26.08.2009Ekonomi
BOTAŞ, dolum kapasitesini artırıyor

BOTAŞ, dolum kapasitesini artırıyor

Endüstriyel tesislerin ihtiyaçlarını karşılamak için doğalgaz satış faaliyetlerini sürdüren BOTAŞ, hızla artan talebin karşılanması için mevcut LNG dolum kapasitesini artıracak.

13.05.2007Ekonomi
Karadenizin dibine Mavi Kablo döşenecek

Karadeniz'in dibine 'Mavi Kablo' döşenecek

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ve Başbakan Tayyip Erdoğan Mavi Akım gibi Karadeniz'in altından bir kablo hattıyla Rusya ile Türkiye arasında elektrik ticareti yapılması için anlaştı.

14.01.2005Ekonomi