MENÜ

Kyk

Kyk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kyk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.140 Kyk haberi bulunmuştur.

Yüksek Öğrenim Kredi ve yurtlar Kurumu kısaca KYK'dır. 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'na bağlı olarak 1961 yılında kurulan ve yüksek öğrenim gören ve maddi olanaklardan yoksun öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi amaçlayan tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi özel bütçeli ve sosyal amaçlı hizmet veren bir kamu kurumudur.

Kurum, 1961 Anayasasının 50’nci maddesinde “Devlet maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilerin, en yüksek öğrenim derecelerine kadar çıkmalarını sağlamak amacıyla burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar” hükmünden sonra anayasa ile devlete ait olduğu bildirilen bu görevlerin yerine getirilmesi için 22 Ağustos 1961 tarihinde yürürlüğe giren 351 sayılı Kanun ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kurulmuştur. Kurum, başlangıçta Millî Eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 günlü Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK’nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmıştır.

Kurum;

351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu gereğince, 1962 yılından itibaren öğrenim kredisi,
2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu gereğince, 1985 yılından itibaren katkı kredisi,
5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun gereğince, 2004 yılından itibaren de burs, vermektedir.

Kyk devamı...

Kyk Haberleri

FETÖcüler kariyer mülakatı yapıyormuş

FETÖ'cüler kariyer mülakatı yapıyormuş

FETÖ'cüler kariyer mülakatı yapıyormuş

7.7.2018Merkez
Devlet üniversitesinden aylık 1.300 TL burs

Devlet üniversitesinden aylık 1.300 TL burs

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ne yeni açılan Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü’nü tercih eden öğrencilere, aylık 1.300 TL karşılıksız burs ve yurt imkânı sağlanacak.

3.7.2018Eğitim
Bu bölümü tercih edenlere 5 yıl karşılıksız aylık 1300 TL burs

Bu bölümü tercih edenlere 5 yıl karşılıksız aylık 1300 TL burs

Bu bölümü tercih edenlere 5 yıl karşılıksız aylık 1300 TL burs

3.7.2018Niğde
KYK yurtlarında kalan öğrencilerden yazın ücret alınmayacak

KYK yurtlarında kalan öğrencilerden yazın ücret alınmayacak

Bakanlar Kurulu, temmuz ve ağustos aylarında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında fiilen barınmayan öğrencilerden ücret alınmamasına karar verdi. KYK yurtlarında kalan öğrencilerden yazın ücret alınmamasına yönelik düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

28.6.2018Gündem
KYK yurtlarında iki ay ücret alınmayacak

KYK yurtlarında iki ay ücret alınmayacak

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren yönetmelikle, KYK yurtlarında barınan öğrenciler temmuz ve ağustos ayları olmak üzere yaz döneminde iki ay yurt ücreti ödemeyecek.

23.6.2018Eğitim
Kredi ve Yurtlar Kurumu personel alım sonuçları ne zaman açıklanacak KYK 449 personel alıyor

Kredi ve Yurtlar Kurumu personel alım sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK 449 personel alıyor

Kredi ve Yurtlar Kurumu kadrosunu güçlendirmek adına 449 personel alımı yapıyor. 09-18 Mayıs tarihleri arasında müracaat işlemleri kabul edilen personel alımının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, söz konusu ilana başvuru yapan vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, KYK personel alım sonuçları ne zaman açıklanacak?

19.6.2018Gündem
Yurtta topladığı 12 bin kapağı belediyeye teslim etti

Yurtta topladığı 12 bin kapağı belediyeye teslim etti

Yurtta topladığı 12 bin kapağı belediyeye teslim etti

13.6.2018Turhal
KYK kredi ve bursu yaz tatilinde veriliyor mu

KYK kredi ve bursu yaz tatilinde veriliyor mu?

Üniversite eğitimine devam ederken Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) öğrenim kredisi ya da burs alan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de yaz aylarında burs ve kredi alıp alamayacakları. Okullar tatil olduktan sonra yazın burs ve kredi imkanından yararlanıp yararlanmayacağını araştıran öğrenciler konu hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, KYK kredi ve bursu yaz tatilinde veriliyor mu?

11.6.2018Gündem
KYK personel alım sonuçları ne zaman açıklanacak

KYK personel alım sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) istihdam edeceği 449 personel için sonuçları ne zaman açıklayacağı, söz konusu ilana başvuru yapan binlerce aday tarafından merak ediliyor. Sonuç açıklama tarihini sorgulayan vatandaşlar, kurumun sonuçları açıklayacağı tarihi öğrenmek istiyor. Peki, KYK personel alımı sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.6.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi, sahurda gençleri ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi, sahurda gençleri ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi, sahurda gençleri ağırladı

7.6.2018Ankara
Devlet yurdundaki engelli öğrencilere 7/24 hizmet

Devlet yurdundaki engelli öğrencilere 7/24 hizmet

KYK tarafından, yurtlarda barınan engelli öğrenciler için ‘Engelsiz İletişim’ projesi başlatıldı. Proje kapsamında, Kurumsal İletişim Merkezi tarafından aranacak engelli öğrencilere, yurdun fiziki yapısı, hizmetleri, ortak alanlara erişim, burs/kredi alıp almadıklarıyla ilgili sorular sorulacak ve merkeze 7/24 erişim sağlayabilecekleri bilgisi aktarılacak. Engelli öğrencilerin sorunları ve talepleri rapor haline getirilerek, daha iyi ve kaliteli hizmet için ilgili birimlerce değerlendirilecek.

7.6.2018Eğitim
Karabükte esrarengiz ölümler Kokuya dayamadılar

Karabük'te esrarengiz ölümler! Kokuya dayamadılar

Araç Çayı'nda vatandaşlar onlarca balığın karaya vurduğunu görünce durumu yetkililere bildirdi. l Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri inceleme başlatarak, sudan ve ölü balıklardan numune aldı. Öte yandan balıkların karaya vurduğunu gören öğrenciler buldukları kovaya koydukları balıkları yaşatmaya çalıştılar

7.6.2018Gündem
Erdoğandan sahura katılan gençlere sürpriz... Birleştirilecek bakanlıkları ilk kez açıkladı

Erdoğan'dan sahura katılan gençlere sürpriz... Birleştirilecek bakanlıkları ilk kez açıkladı

Emine Erdoğan'ın sahur daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelen gençlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürpriz yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salona girdiğini gören gençler ise onu alkışlarla karşıladı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada flaş bir açıklama yaparak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının birleştirileceğini söyledi ve programa katılan öğrencilerin sorularını yanıtladı.

7.6.2018Gündem
MHP Genel Başkan Yardımcısı: Üniversite sınavını kaldıracağız

MHP Genel Başkan Yardımcısı: 'Üniversite sınavını kaldıracağız'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Gençlerimize, üniversiteye sınavsız girebilme imkanın getirecek eğitim reformunu gerçekleştireceğiz. Üniversite sınavını kaldıracağız" dedi.

1.6.2018Gündem
Gümüşhane’de seramik ve resim sergisi açıldı

Gümüşhane’de seramik ve resim sergisi açıldı

Gümüşhane’de seramik ve resim sergisi açıldı

31.5.2018Gümüşhane
Yaşlıların iftar sofralarını şenlendiriyorlar

Yaşlıların iftar sofralarını şenlendiriyorlar

Gümüşhane'de KYK yurtlarında kalan öğrenciler, hazırladıkları yemeklerle yaşlıların iftar sofralarına konuk olarak hem oruçlarını birlikte açıyor hem de aile özlemini gideriyor. Eşinin gırtlak kanseri nedeniyle 20 yıldır konuşamadığını aktaran Ersoy, "5 yıldır eşimle yalnız yaşıyoruz. Öğrencilerimiz sağ olsunlar, bizi hatırladılar. İftarımıza ortak olmaları bizi çok mutlu etti. Bizi çok memnun ettiler, Allah da onları memnun etsin. Allah hepsine hayırlı işler nasip etsin. Onlara derslerinde başarılar diliyorum." dedi.

30.5.2018Sosyal
KYK memur alımı sonuçları sözlü mülakatları ne zaman yapılacak 16 il merkezinde mülakatlar gerçekleşecek

KYK memur alımı sonuçları sözlü mülakatları ne zaman yapılacak? 16 il merkezinde mülakatlar gerçekleşecek

KYK memur alımı sonuçları, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yapmış olduğu değerlendirmenin ardından erişime açıldı. Bir süredir binlerce kişinin merakla araştırdığı konu olan KYK memur alımı sonuçları, kurumun internet sitesi ya da E-Devlet sistemi üzerinden öğrenilebiliyor. Peki, KYK memur alımı sonuçları sonrasında sözlü mülakat ne zaman yapılacak? İşte, detaylı bilgiler

30.5.2018Gündem
KYK personel alımı sonuçları açıklandı O illerde mülakat yapılacak

KYK personel alımı sonuçları açıklandı! O illerde mülakat yapılacak

KYK memur alımı için gerçekleştirilen başvuru sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından erişime açıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde görev almak isteyen binlerce kişinin sorguladığı KYK memur alımı sonuçları, 28 Mayıs tarihinde mesai saatleri içerisinde açıklanmıştı. Peki, toplam 16 il merkezinde gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatların kazananları kim oldu? İşte, KYK memur alımı sonuçları ve detaylı bilgiler

28.5.2018Gündem
İşte CHPnin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin seçim bildirgesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri için seçim bildirgesini açıkladı.

26.5.2018Gündem
KYK tatilde de açık

KYK tatilde de açık

KYK, okulların tatil olduğu yaz aylarında öğrencilere hizmet vermeye devam edecek. KYK’da kayıtlı olmayan öğrenciler de yurtlarda kalabilecek.

25.5.2018Eğitim
Üniversite öğrencileri köy çocuklarını tiyatroyla tanıştırıyor

Üniversite öğrencileri köy çocuklarını tiyatroyla tanıştırıyor

Kastamonu'da 12 üniversite öğrencisi, sahneye koydukları "Ormanları Koruyalım" adlı oyunla köy okullarında daha önce tiyatro izlememiş çocuklara ulaşıyor.

23.5.2018Kampüs
KYK personel alımı sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak Sözlü sınav nasıl yapılacak

KYK personel alımı sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? Sözlü sınav nasıl yapılacak?

KYK personel alımı sonuçları, 18 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen başvuruların ardından adayların gündemine geldi. Başvurunun üzerinden üç gün geçmesinin ardından araştırma konusu olan KYK personel alımı sonuçları, kurum tarafından gerçekleştirilecek değerlendirmeyle birlikte erişime açılacak. Peki, KYK personel alımı sonuçları, kurumun verdiği bilgilere göre ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

21.5.2018Gündem
Üniversitelilerden ilkokullara destek

Üniversitelilerden ilkokullara destek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bazı okulların tamiratında görev alıyor. Okulların bakım, onarım, temizlik ve boya işlerini yapan üniversitelilere minik öğrenciler de destek veriyor.

18.5.2018Eğitim
Yurt odalarının ışıklarıyla Kudüs yazıldı

Yurt odalarının ışıklarıyla 'Kudüs' yazıldı

Yurt odalarının ışıklarıyla 'Kudüs' yazıldı

18.5.2018Kayseri
Yurdun önüne gelen gözlerine inanamadı

Yurdun önüne gelen gözlerine inanamadı!

KARAMAN Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler, İsrail'in Gazze'deki katliamına karşı Filistinlilere destek için odalarının ışıklarıyla 'Kudüs' yazdı.

18.5.2018Gündem
Yurt ışıkları Kudüs için yandı

Yurt ışıkları 'Kudüs' için yandı

Yurt ışıkları 'Kudüs' için yandı

18.5.2018Merkez
Yurt odalarının ışıklarıyla Kudüs yazdılar

Yurt odalarının ışıklarıyla 'Kudüs' yazdılar

Yurt odalarının ışıklarıyla 'Kudüs' yazdılar

18.5.2018Karaman
Yurttaki odaların aydınlatmalarıyla Kudüs yazdılar

Yurttaki odaların aydınlatmalarıyla 'Kudüs' yazdılar

Yurttaki odaların aydınlatmalarıyla 'Kudüs' yazdılar

17.5.2018Afyonkarahisar
Boluda KYK yurdunda oda ışıklarıyla Kudüs yazıldı

Bolu'da KYK yurdunda oda ışıklarıyla 'Kudüs' yazıldı

Bolu'da KYK yurdunda oda ışıklarıyla 'Kudüs' yazıldı

17.5.2018Merkez
KYK memur alımı başvurusu için geri sayım devam ediyor

KYK memur alımı başvurusu için geri sayım devam ediyor

KYK memur alımı başvurusu için son iki güne girildi. Bünyesine birçok alandan onlarca personel almaya hazırlanan KYK, başvuruda bulunmak isteyenler için şartları yayımladı. Şoför, diyetisyen, psikolog dahil olmak üzere birçok branştan alım yapacak olan KYK, memur alımı ile kadrosunu genişletecek. Peki, KYK memur alımı başvuru şartları neler olacak? İşte, son iki güne girilmesiyle daha çok araştırılmaya başlanan ve binlerce kişinin merak ettiği KYK personel alımı başvuru şartları hakkında bazı bilgiler

16.5.2018Gündem
Öğrencilerden dernek ziyareti

Öğrencilerden dernek ziyareti

Öğrencilerden dernek ziyareti

15.5.2018Dinar
KYKda Zoru Başaranlar konulu konferans

KYK'da 'Zoru Başaranlar' konulu konferans

KYK'da 'Zoru Başaranlar' konulu konferans

14.5.2018Merkez
Üniversitelilerden empati maçı

Üniversitelilerden empati maçı

Üniversitelilerden empati maçı

14.5.2018Merkez
KYK personel alımı başvurusu için son 1 hafta KYK personel ilanı başvuru şartları

KYK personel alımı başvurusu için son 1 hafta! KYK personel ilanı başvuru şartları

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kadrosunu güçlendirmek için çeşitli branşlarda alım yapıyor. Sözleşmeli yurt personeli, psikolog, diyetisyen gibi alanlardan alım yapacak olan KYK, personel alımı sürecini vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, KYK personel alımı başvuru şartları ne? KYK personel alımı başvurusu ne zaman bitiyor?

12.5.2018Gündem
KYK personel alımı için başvuru ekranı açıldı KYK iş başvurusu nasıl yapılır

KYK personel alımı için başvuru ekranı açıldı! KYK iş başvurusu nasıl yapılır?

KYK personel alımı için ilk açıklamaların ardından detaylı bilgiler erişime açıldı. 9 Mayıs'ta başlayacağı açıklanan başvuruların yürürlüğe alınmasının ardından birçok vatandaş, KYK personel alımı başvurusu için detayları sorgulamaya başladı. Toplam 1.220 sözleşmeli personel alımı yapacak olan KYK, personel başvurusu için müracaat ekranını erişime açtı. Peki, KYK personel alımı başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, bakanlığın erişime açtığı ekran hakkında detaylı bilgiler

9.5.2018Gündem
Çanakkalede öğrenciler şehitlikleri gezdi

Çanakkale'de öğrenciler şehitlikleri gezdi

Çanakkale'de öğrenciler şehitlikleri gezdi

7.5.2018Gelibolu
Öğrenci bursuyla kütüphane kurdu

Öğrenci bursuyla kütüphane kurdu

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 3'üncü sınıf öğrencisi Rabia Erkayıran, 'Topluma Hizmet' dersi kapsamında devletten aldığı bursla köy okuluna kütüphane kurdu.

7.5.2018Eğitim
KYK personel alımı yapıyor.. Diyetisyen şoför psikolog memur alımı şartları neler

KYK personel alımı yapıyor.. Diyetisyen şoför psikolog memur alımı şartları neler?

KYK personel alımı başvuru şartları, Devlet Personel Başkanlığı internet sitesinde yer alan duyurunun ardından netlik kazandı. Bünyesine diyetisyen, şoför, psikolog ve büro personeli başta olmak üzere toplam 1.220 kişi dahil etmeye hazırlanan KYK, personel alımı ile kadrosunda bulunan açığı kapatmaya hazırlanıyor. Peki, KYK personel alımı başvuru şartları neler olacak? İşte, binlerce vatandaşın merakla araştırdığı o şartlar hakkında detaylı bilgiler

6.5.2018Gündem
O kurumdan müjde... 1220 kişiyi işe alacak

O kurumdan müjde... 1220 kişiyi işe alacak

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), psikolog, diyetisyen, şoför, büro ve yurt yönetim personelinin arasında bulunduğu bin 220 kişiye istihdam sağlayacak.

5.5.2018Gündem
KADEMden Mahremiyet bilinci programı

KADEM'den 'Mahremiyet bilinci' programı

KADEM'den 'Mahremiyet bilinci' programı

5.5.2018Sivas
KYKlı Kız öğrenciler, Çanakkale gezisine uğurlandı

KYK'lı Kız öğrenciler, Çanakkale gezisine uğurlandı

KYK'lı Kız öğrenciler, Çanakkale gezisine uğurlandı

4.5.2018Merkez
KYK borçları silinecek mi Üniversite mezunları sosyal medyada birlik oldu

KYK borçları silinecek mi? Üniversite mezunları sosyal medyada birlik oldu

Üniversite affının ardından şimdi de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçları gündeme geldi. 500 binden fazla kişiye üniversiteye dönüş imkânı sağlanan pakete, öğrenim kredisi borcu için affın da eklenmesi isteniyor. Kullanıcılar KYK borçlarının silinmesi taleplerini sosyal medyada dile getirdi.

2.5.2018Eğitim
Osmaniye KYKda öğrenciler, ilk kez Osmanlıca yarıştı

Osmaniye KYK'da öğrenciler, ilk kez Osmanlıca yarıştı

Osmaniye KYK'da öğrenciler, ilk kez Osmanlıca yarıştı

2.5.2018Merkez
Öğrenci affı talebi Twitter’da... #TorbaYasadaÖğrenciAffı

Öğrenci affı talebi Twitter’da... #TorbaYasadaÖğrenciAffı

Başbakan Binali Yıldırım’ın, öğrenci affıyla ilgili açıklamalarının ardından umutlandıklarını belirten eski öğrenciler Twitter’da taleplerini dile getirdi. Kullanıcılar #TorbaYasadaÖğrenciAffı hashtag’iyle öğrenci affı istedi.

30.4.2018Eğitim
KYK borçları silinecek mi Teklif komisyonda

KYK borçları silinecek mi? Teklif komisyonda

KYK borçları, üniversite öğrenimleri esnasında devletten geri ödemeli öğrenim kredisi alan vatandaşların yakından takip ettiği konu oluyor. Ön Lisans ya da Lisans öğrenimlerinin üzerinden belirli bir süre geçmesiyle birlikte geri ödemesi başlayan KYK borçları, son günlerde silinmesiyle gündemde yer alıyor. Peki, KYK borçları silinecek mi? İşte, konuyla ilgili son bilgiler

28.4.2018Ekonomi
İKÇÜde uluslararası öğrenci buluşması

İKÇÜ'de uluslararası öğrenci buluşması

İKÇÜ'de uluslararası öğrenci buluşması

28.4.2018İzmir
Şanlıurfa’da fetih buluşması

Şanlıurfa’da fetih buluşması

Şanlıurfa’da fetih buluşması

26.4.2018Şanlıurfa
Vali Nayir Gedizde KYK yurtlarını ziyaret etti

Vali Nayir Gediz'de KYK yurtlarını ziyaret etti

Vali Nayir Gediz'de KYK yurtlarını ziyaret etti

25.4.2018Gediz
OLMAZ OLSUN  BÖYLE MÜDÜR

OLMAZ OLSUN BÖYLE MÜDÜR  

Antalya'da bir erkek yurdunda meydana geldiği iddia edilen taciz ve kadro iddiaları kent gündemine damgasını vurdu.

19.4.2018Antalya
Akşehir Belediyesi yaralı köpeği tedavi ettirdi

Akşehir Belediyesi yaralı köpeği tedavi ettirdi

Akşehir Belediyesi yaralı köpeği tedavi ettirdi

19.4.2018Akşehir