MENÜ

Hamas

Hamas ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hamas haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.356 Hamas haberi bulunmuştur.

Hamas Haberleri

Sığınmacıya ömür boyu hapis cezası

Sığınmacıya ömür boyu hapis cezası

Avusturya’da Krems Bölge Mahkemesi, 27 yaşındaki Filistinli sığınmacıyı, internet üzerinden İsrail’de intihar saldırısı düzenlenmesi çağrısında bulunduğu gerekçesiyle müebbete mahkum etti.

25.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Mısır’da 28 idam cezası

Mısır’da 28 idam cezası

Kahire’de dünkü duruşmada 2015 yılında Mısır Başsavcısı Hişam Barakat’ın öldürülmesiyle ilgili 28 kişi idam cezasına çarptırıldı.

22.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Aksa ateşi

Aksa ateşi

İsrail’in kutsal Mescid-i Aksa’ya metal dedektörü yerleştirilmesiyle yükselen gerilim dün cuma namazından sonra İsrail güvenlik güçlerinin protestoculara müdahalesiyle daha da arttı. Savaş alanına dönen Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki çatışmalarda 3 kişi öldü. Filistin yönetimi ise İsrail’le ilişkileri askıya aldığını duyurdu.

21.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
İsrail protesto edildi

İsrail protesto edildi

İSRAİL’in İslam’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da cuma namazını yasaklaması bütün yurtta protesto edildi.

21.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Mahmud Abbas: İsraille resmi iletişimi kestik

Mahmud Abbas: İsrail'le resmi iletişimi kestik

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler kalkana kadar İsrail ile tüm ilişkileri askıya aldıklarını" açıkladı.

21.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Sivasta Filistine destek açıklaması

Sivas'ta Filistin'e destek açıklaması

Sivas'ta Filistin'e destek açıklaması

21.7.2017SivasHürriyet Yazarı
İsrail, kutsal mekânı kapattı: Mescid-i Aksa krizi

İsrail, kutsal mekânı kapattı: Mescid-i Aksa krizi

İsrail makamları, önceki gün Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da yaşanan çatışmanın ardından kutsal mabedi dün de kapalı tuttu. Kudüs’ün 1967 yılında işgalinden bu yana ilk kez cuma namazı kılanamadı. Tepkilerin ardından İsrail Başbakanı Mescid'i Aksa'nın bugün açılacağını duyurdu.

15.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
AİHM, Fransa’nın sadakat şüphesini haklı buldu

AİHM, Fransa’nın sadakat şüphesini haklı buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1967’den beri Fransa’da yaşayan Cezayirli bir göçmenin vatandaşlık başvurusunu, Filistin Dayanışma Derneği Başkanı olması ve aşırı görüşleri benimsemesini gerekçe göstererek reddeden Fransa’yı haklı buldu.

7.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Katardan yeni hamle: Almanyaya istihbaratını açacak

Katar'dan yeni hamle: Almanya'ya istihbaratını açacak

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkesine yönelik siyasi, ekonomik ve sosyal ambargoyu "saldırganca bir eylem, bağımsız ve egemen bir ülkeye hakaret" olarak nitelendirdi. Öte yandan Körfez krizinde 5 maddelik yeni bir talep listesi üzerinde çalışıldığı iddia edildi. Yeni listede Türk askeri üssünün de yer aldığı öne sürüldü. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Katar'ın tüm dosyalarını Alman istihbaratına açmayı kabul ettiğini bildirdi.

6.7.2017DünyaHürriyet Yazarı
Katara Hamas eski Siyasi Büro şefi Meşalden destek

Katar'a Hamas eski Siyasi Büro şefi Meşal'den destek

Hamas eski Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Katar'ın Filistin davasına ve abluka altındaki Gazze'ye verdiği destekten övgüyle söz etti.

28.6.2017GündemHürriyet Yazarı
Katarla diyalogtan neden korkuyorlar

Katar'la diyalogtan neden korkuyorlar?

Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salem Mubarak Al-Shafi, Hürriyet’e yazdı...

22.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Katardan sonra SkyNews Arabiyaya Gannuşi de dava açtı

Katar'dan sonra SkyNews Arabiya'ya Gannuşi de dava açtı

Tunus Nahda Hareketi Partisi lideri Raşid el-Gannuşi'nin, Abu Dabi Merkezli SkyNews Arabiya kanalının kendisini 2013 yılında suikaste kurban giden Tunuslu siyasetçi Şukri Belaid'in ölümü ile ilişkilendiren haberden dolayı SkyNews Arabiya'ya dava açtığı bildirildi.

21.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Yollarda heder olmasın bize lazım

'Yollarda heder olmasın bize lazım'

Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’yle ilgili olarak “Bize lazım Kılıçdaroğlu. Yollarda kendisini heder etmesine gönlümüz razı olmaz” dedi. Yunanistan dönüşü uçakta gazetecilerle sohbet eden Yıldırım, özetle şunları söyledi:

20.6.2017GündemHürriyet Yazarı
Suudi Arabistandan tansiyonu yükseltecek hamle

Suudi Arabistan'dan tansiyonu yükseltecek hamle!

Reuters haber ajansı, Suudi Arabistan'ın İran Devrim Muhafızları'na bağlı 3 askeri gözaltına aldığını duyurdu. Habere göre, Marcan petrol sahasına botla yaklaşan İranlı askerlerin gözaltına alındığı belirtildi.

19.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
BBP lideri Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğanı ziyaret etti

BBP lideri Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etti

BBP lideri Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etti

15.6.2017AnkaraHürriyet Yazarı

New York Times'tan Katar krizi yorumu

ABD’nin saygın gazetesi New York Times, Körfez’deki siyasi krizin Türkiye ve İran’ı içine çekme potansiyeli taşıdığını yazdı.

14.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Hamastan kriz açıklaması: İç işlerine müdahil olmayacağız

Hamas'tan kriz açıklaması: İç işlerine müdahil olmayacağız

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, hareketin Arap devletlerinin iç işlerine müdahil olmayacağını söyledi.

10.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Prof. Dr. Mithat Baydur: Türkiyenin Katara asker göndermesini doğru bulmuyorum

Prof. Dr. Mithat Baydur: Türkiye'nin Katar'a asker göndermesini doğru bulmuyorum

Prof. Dr. Mithat Baydur: Türkiye'nin Katar'a asker göndermesini doğru bulmuyorum

9.6.2017MerkezHürriyet Yazarı
BAEden Katara İran ve Türkiye suçlaması

BAE'den Katar'a 'İran ve Türkiye' suçlaması

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Anwar Gargaşh, Katar'ın, 'Türkiye ve İran'dan yardım talep etmesinin' krizde 'yeni bir trajik sayfa açabileceğini' söyledi. Gargaşh, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Katar'ı ayrıca krizi tırmandırmakla suçladı.

8.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Katar’a Hamas ve İhvan şartı

Katar’a Hamas ve İhvan şartı

Suudi Arabistan ve BAE, yeni açıklamalarla Katar’a “Müslüman Kardeşler ve Hamas ile ilişkini kes baskısı” yapmaya devam etti. Suudi Dışişleri Bakanı Cubeyr, “Kardeşiniz ya da arkadaşınız, yanlış bir şey yaptığı zaman bunu ona söylemek zorundasınız. Umarız kardeş Katar, şimdi krizi bitirmek için doğru adımları atar” dedi. Hamas ile İhvan ise açıklamalara tepkili verdi.

7.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Doç. Dr. Bıçakcı:Katar krizinde Amerikadaki seçimlerin büyük etkisi var

Doç. Dr. Bıçakcı:Katar krizinde Amerika'daki seçimlerin büyük etkisi var

Doç. Dr. Bıçakcı:Katar krizinde Amerika'daki seçimlerin büyük etkisi var

7.6.2017MerkezHürriyet Yazarı
Suudi Arabistandan Katara: İlişkileri tamir etmek istiyorsanız...

Suudi Arabistan'dan Katar'a: İlişkileri tamir etmek istiyorsanız...

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr, Katar’ın Arap ülkeleriyle ilişkilerini tamir edebilmek için Filistinli Hamas ve Mısır’da Müslüman Kardeşler’e verilen desteğin sona ermesi gibi bir dizi adım atması gerektiğini söyledi.

6.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Kriz sürüyor... Trump, Katara ablukaya destek çıktı...

Kriz sürüyor... Trump, Katar'a ablukaya destek çıktı...

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn ile Yemen hükümetleri, Libya’daki Tobruk yönetimi ve Maldivler'in Katar'la tüm ilişkileri kesmesiyle başlayan krizde son dakika gelişmesi...Konu ile ilgili en kritik açıklama ABD Başkanı Donald Trump'tan geldi. Trump,Twitter hesabından "Yakın geçmişte Ortadoğu'ya yaptığım ziyarette 'radikal ideolojiye maddi destek verilemeyeceğinin altını çizmiştim. Liderler de Katar'ı işaret etmişti. Bakın!" ifadesinde bulundu. Trump attığı ikinci Tweet'te, "Suudi Arabistan ziyaretinde, Kral'la (Salman) ve 50 ülkeyle yaptığımız ziyaretin işe yaradığını görmek iyi. Onlar, radikalizmin finansmanı konusunda katı bir tutum alacaklarını söylediler ve bütün söylenenler Katar'ı işaret ediyordu. Belki, bu terörizm korkusu için sonun başlangıcı olacak" ifadesinde bulundu.

6.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Katar depremi

Katar depremi

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn ile Yemen hükümetleri, Libya’daki Tobruk yönetimi ve Maldivler Katar’la tüm ilişkileri kesti. Gerekçe olarak da bu ülkenin terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütleri propagandası yapması ve İran’a yakın tutum sergilemesi gösterildi. Söz konusu ülkeler, Katar ile kara, hava ve denizden bağlantılarını ve diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı. Katar’ın tek kara bağlantısı olan Suudi Arabistan sınırı kapandı, gıda kamyonları mahsur kaldı. Petrol-doğalgaz zengini bölgede patlak veren kriz, ABD Başkanı Trump’ın 20-21 Mayıs’taki Riyad ziyareti sonrasına denk geldi. Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan "diplomatik" kriz devam ederken Umman Sultanlığı'ndan Katar'a sürpriz bir ziyaret gerçekleşti.

5.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Körfezdeki kriz için İsrailden ilk yorum: Büyük fırsat

Körfez'deki kriz için İsrail'den ilk yorum: Büyük fırsat

 İsrail Savunma Bakanı Liberman: "Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, Arap ülkeleriyle iş birliği yapmak için İsrail'e büyük fırsat sunuyor"

5.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Katar krizi ne anlama geliyor Bora Bayraktar yorumladı

Katar krizi ne anlama geliyor? Bora Bayraktar yorumladı

Suudi Arabistan liderliğindeki 6 Arap ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararı dünya gündemini sarstı. İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Bayraktar, kararı hürriyet.com.tr'ye yorumladı. İşte Bayraktar'ın analizi:

5.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Büyükelçinin mailleri hacklendi... Türkiye postaları ortaya saçıldı

Büyükelçinin mailleri hacklendi... 'Türkiye postaları' ortaya saçıldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Washington büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu iddia edilen ve bazı hacker gruplar tarafından yayınlanan e-postalar, Büyükelçinin İsrail yanlısı Demokrasiyi Savunma Vakfı (FDD) ile yakın ilişki içinde olduğunu ve Türkiye ile Katar'a karşı ortak politikalar geliştirmeye çalıştıklarını gösterdi.

3.6.2017DünyaHürriyet Yazarı
Başbakan Yıldırım, Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniyeyle telefonda görüştü

Başbakan Yıldırım, Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye'yle telefonda görüştü

Başbakan Yıldırım, Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye'yle telefonda görüştü

31.5.2017AnkaraHürriyet Yazarı
Uyuşturucudan elde edilen para teröre gidiyor

Uyuşturucudan elde edilen para teröre gidiyor

Berlin Emniyeti, uyuşturucu çetelerinin İslami terör örgütleriyle bağlantılarını ortaya çıkardı.

29.5.2017DünyaHürriyet Yazarı
Reina katliamcısından korkunç vasiyet

Reina katliamcısından korkunç vasiyet

Reina saldırısına ilişkin İstanbul Cumhuriyet başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, katliam yapan DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov’un eşine çektirdiği veda videosunda, oğluna büyüdüğünde kendisi gibi intihar eylemi yapması tavsiyesinde bulunduğuna dikkat çekildi. 

9.5.2017GündemHürriyet Yazarı
Hamas’ın belgesini buruşturup çöpe attı

Hamas’ın belgesini buruşturup çöpe attı

Hamas’ın geçen hafta açıkladığı ve “İsrail devletinin yıkılması” çağrısının yer almadığı yeni siyaset belgesine İsrail Başbakanı Netanyahu, o metnin bir nüshasını buruşturup, çöp kutusuna attığı video kaydı ile tepki gösterdi.

8.5.2017DünyaHürriyet Yazarı
(GENİŞ)Erdoğan: Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz

(GENİŞ)Erdoğan: Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz

(GENİŞ)Erdoğan: Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz

8.5.2017İstanbulHürriyet Yazarı
Erdoğan: Kudüste ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz

Erdoğan: Kudüs'te ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs Vakıfları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında İsrail'e tepki göstererek, "Ezan yasağının gündeme gelmesi utanç vericidir. Kudüs semalarında ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca, "Amerika Birleşik Devletlerinin İsrail nezdindeki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması tartışmalarının kendisi dahi son derece yanlıştır, kesinlikle gündemden düşmelidir. Bu konuda gerekli uyarıları, en üst düzeyde yaptık, yapıyoruz. Bu mesele bazılarına basit bir tabela değişikliği gibi gelebilir. O kadar basit değil. Böyle düşünenler, kutsal topraklardaki dengenin ne kadar hassas olduğunu, değil bir tabelayı bir taşı dahi yerinden oynatmanın ne denli büyük etkileri olacağını görmezden geliyorlar" diye konuştu.

8.5.2017GündemHürriyet Yazarı

Yazar Sonuçları

Ortadoğu'da taraf tutmak kolay yolu seçmektir

Türkiye'nin dış politikasında Ortadoğu bölgesinin önemli bir yeri vardır. Herşeyden önce, içinde bulunduğumuz coğrafya Türkiye'nin Ortadoğu'yu önemsemesini ve bu bölgenin sorunlarına ilgisiz kalmamasını gerektirir. Ortadoğu Türkiye'nin bitişik coğrafyası olmanın ötesinde bir bölgedir. Türkiye Ortadoğu'nun içindedir.

28.6.2017

Zor bir haftadan ‘hayat bilgisi’ dersleri!

BAYRAM dün bitti. Muhtemeldir, herkes bayram neşesi ve gevşekliğinden yeni çıkmış olacak. Belki yıllık izninden 2 gün çalıp bu tatile katmış olanlarsa hâlâ deniz kıyılarında, evlerinde rehavet içinde oturuyor olacak.

27.6.2017

Ortadoğu ve Körfez yeniden mi şekilleniyor?

Son birkaç hafta içinde Ortadoğu'da dikkatler Körfez'e çevrildi. Önce Katar ile ilgili gelişmeler, ardından Suudi Arabistan'da veliaht prensin değişmesi derken bölgede iç siyasi dinamikler aniden hareketlendi. Bu hareketlilik ABD Başkanı Donald Trump'ın bölgeyi ziyaret etmesinden sonra başladı.

21.6.2017

‘Olmaz olsun’ dedirten petrol kardeşliği

TRUMP, NATO zirvesinde 5. maddeye atıf yapmadı, ‘Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ demedi ya...

9.6.2017

Kriz gitgide büyüyor

TABİİ ki herkesin kafası karışık. Daha Körfez ülkelerinin Katar’a abluka kararını sindiremeden, DEAŞ’ın İran’daki çifte saldırı haberini aldık. Tahran’ın “Bunun ardında Suudi Arabistan var” demesiyle de bu iki kriz iç içe geçti.

9.6.2017

Müslümanları Ayıran Kardeşlik

Türkiye’nin Katar’a asker göndermesine izin veren anlaşmanın Meclis’te jet hızıyla onaylanmasıyla halkın dikkatini daha çok çeken krizi konuşmaya devam ediyoruz.

9.6.2017

10 maddede Katar krizi

1- Şüphesiz haftanın en önemli dış politika gelişmesi Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap ülkelerinin komşu Katar ile ilişkilerini kesmesiydi. Doğalgaz üretimi sayesinde kişi başına düşen 130 bin dolarlık gelirle dünyanın en zengin ülkesi olan Katar, bir anda İsrail’in abluka uyguladığı Gazze gibi kendini tecrit altında buldu.

8.6.2017

‘Ortak düşman’ kim?

KATAR’da kurulacak askeri üs ve Katar jandarmasının Türkiye tarafından eğitilmesini sağlayacak iki anlaşma, AKP Grubu’nun önerisiyle, gündemde öne çekildi ve TBMM’de yıldırım hızıyla oylanıp yürürlüğe girdi.

8.6.2017

Katar'a bunu yapan bize neler yapmaz

SUUDİ Dışişleri Bakanı El Cubeyr, Katar’ın tepesine hiç istemeden binmeye niye mecbur kaldıklarını... Ve durumu düzeltme şartlarının ne olduğunu açıkladı.

7.6.2017

'Üst akıl' yapmış olmasın

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, başını Suudi Arabistan ve Mısır’ın çektiği ülkelerin Katar’a yönelik yaptırımları hakkında şöyle konuştu:

7.6.2017

Katar bahane de hedef Erdoğan mı?

‘ASIL hedef Erdoğan’ korosu, tam kadro işbaşında.

6.6.2017

Ortadoğu krizi

SUUDİ Arabistan, başta Mısır olmak üzere 6 Arap ülkesini yanına alarak Katar’ı tecrit etti.

5.6.2017

Arap krizi bize de sıçrar mı?

YİNE nur topu gibi bir kriz bulduk kucağımızda. Şimdi de Körfez birbirine girdi. Haber dün sabah patladı: Önce 2 Körfez ülkesi - Suudi Arabistan ve Bahreyn- Katar’la diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladılar. Hemen ardından Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Maldivler ve Yemen ile Libya’nın uluslararası tanınan hükümetleri de onlara katıldı.

5.6.2017

 Nagehan, Rasim, Abdulkadir, Verda ve Erdal siz söyleyin

FARKINDA mısınız büyük bir hızla yeni bir “Silivri trajedisine” doğru gidiyoruz.

9.5.2017