Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gündüz Tezmen: Testisimde şişlikler var


Gündüz TEZMEN

S.Arıcı İstanbul

Sol testisinizin üstünde yumak tarzında hissettiğiniz şişlik, tıp dilinde varikosel olarak adlandırılan, testis toplar damarlarının varisleşmesi olayıdır. Varikosel çok ileri derecede ise testisin, sperm hücresi üretme yeteneğini olumsuz yönde etkileyerek kısırlığa neden olabilir. Ancak bu arada kısırlık ile cinsel güçsüzlüğün ayrı şeyler olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Yani bir insan kısır olmasına, yani eşini hamile bırakacak durumda olmamasına rağmen çok başarılı bir cinsel yaşam sürebilir. Bu bilgiyi halk arasında zaman zaman ortaya çıkan karışıklıklar nedeniyle ekledim. Siz, bir laboratuara başvurarak spermiogram tahlili yaptırmalısınız. Eğer tahlil normal çıkarsa, varikoseli hiç sorun etmeyin. Eğer sperm sayı ve kalitesinde düşüklük varsa, bu durumu bir ameliyatla düzeltebilirsiniz.

Cinsel gücü etkiler mi?

K.Uuser/Ankara

Kalp hastalığınızı tedavi amacıyla kullanılan ilaçların cinsel güçle ilgili bir sorun yaratması söz konusu değil. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile hem yüksek tansiyon hem de bazı tür kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan beta bloker grubu ilaçlar bazen cinsel güç azalması yapabilirse de sizin ilaçlarınızın arasında bu gruptan bir ilaç yok.

Boyum uzar mı?

K.Akman/İstanbul

Henüz 14 yaşında olan bir kızın, yaşı ilerledikçe boyunun daha da uzaması mümkün. Boyunuz sizin hayal ettiğiniz rakamlara varar mı, bilmiyorum. Bunda kalıtımın rolü temel olmaktadır. Ailenizdekiler genelde uzun boylu olmadığı için sizin de çok uzun olmanız ihtimali az ama, şu andaki boyunuz bile Türk ortalamalarına göre iyi. Gelişme döneminde proteinden zengin beslenmeniz, süt gibi kalsiyum içeriği zengin gıdaları almanız da olumlu etkiler yaratır. Ayrıca basketbol ve voleybol gibi sıçramayı gerektiren sporların da genellikle olumlu etkileri olmaktadır.

X