Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Geçici dövme yapıyorum Maliye beni döver mi?

SORU: Değişik motif, desen veya resimleri; hint kınası, alman taşı, oksijenli su ve fırça kullanarak, genellikle genç kızların ve erkeklerin vücudu üzerinde “geçici dövme” olarak şekillendiriyorum. Muhasebeci bir abiye sordum “sen vergiden muafsın” dedi. Bir başkası da “Bu kadar para kazanıyorsun, vergi ödemezsen Maliye sana iyi bir dövme yapar” dedi. Maliye beni gerçekten döver mi yoksa vergiden muafsın diye sever mi? Okan Şimşek - BODRUM
YANIT: Geçici dövme faaliyeti, sermayeden çok şahsi mesaiye ve mesleki bilgiye bağlı olup,
geliriniz “serbest meslek kazancı” olarak değerlendirilir. Muafiyetlerden yararlanamazsınız. Vergi dairesine kaydolacak ve aldığınız paraların karşılığı “serbest meslek makbuzu” düzenleyeceksiniz.

Hamamdaki tellak ve masörler

SORU: Kadın ve erkek hamamı işletiyorum. Hamamda çalışan tellak ve masörlere ücret ödemiyorum. Sigortalı da değiller. Aldıkları bahşiş karşılığı çalışıyorlar. Kafama takıldı, bir maliyeci gelir sorarsa başım ağrır mı? Yavuz Gürsoy - BURSA
YANIT: İşletmecisi olduğunuz hamamda, aranızda işçi-işveren ilişkisi olmaksızın masör ve tellak olarak kendi adlarına çalışan şahıslara, işletmeniz bünyesinde biriken bahşişlerden ödeme yapıyorsanız, bu ödemeleri ücret olarak değerlendirip gelir vergisi keseceksiniz. Tellak ve masörlerin, doğrudan müşteriden bahşiş almaları halinde, elde edilen gelir “diğer ücret” kapsamında değerlendirilir. Bu kişilerin “vergi karnesi” almaması ve vergilerini zamanında ödememeleri halinde, ödenmeyen vergilerinden siz sorumlu tutulursunuz.

Ölen eşin kıdem tazminatı

SORU: Eşimi geçtiğimiz ay kaybettim. Eşimin kıdem tazminatını biz isteyebilir miyiz?Aynur Ilgaz - GAZİANTEP
YANIT: Evet isteyebilirsiniz. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde işçinin ölümü halinde tazminat tutarının kanuni mirasçılarına ödeneceği belirtilmektedir.

Kukla yapıp oynatanlar

SORU: Kukla yapımı ve oynatılması faaliyeti ile uğraşıyorum. Esnaf muaflığı kapsamında vergi dışı kalmak için ne yapmalıyım?Ahmet Yasin - İZMİR
YANIT: Hiç bir şey yapamazsınız. Faaliyetiniz esnaf muaflığı kapsamına girmediğinden, gelir vergisi ödeyeceksiniz.

AŞ yönetim kurulu başkanı üç yıllık seçilir mi?

SORU: Anonim şirketimizin yönetim kurulu başkanı, vekili ve üyelerini üç yıl süre ile seçip, ona göre üç yıllık yetki belgesi vs. düzenleyeceğiz. Bir arkadaşım, bunun mümkün olmadığını belirtti. Kaynak olarak da sizin konuşmacı olduğunuz bir panelde yönetim kurulu başkanı ve vekilinin her yıl için seçilmesi gerektiğini açıkladığınızı söyledi. Doğru mu? Rıza Orcan- İSTANBUL
YANIT: Evet doğru.. Yeni TTK’nın 362. maddesinde, yönetim kurulu üyelerinin en çok üç yıl süreyle görev yapmak üzere seçilebileceği yazılı. Ancak, yönetim kurulu başkanı ve başkan vekili “bir yıllığına” seçilebiliyor. (Yeni TTK Md.366/1)

X