"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Gazetecilikte 50 yılı devirdi Çanakkale Dardanelspor’da başkanlık için yolu açıldı

CUMHURİYET Gazetesi’ndeki muhabirlik döneminden beri tanıdığım Prof. Kenan Mortan, bir süre önce mesaj gönderdi:

- Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat, meslekte 50 yılı geride bıraktı. Küçük bir grup dostuyla kutlama yapacağız.
Buluşma için Armada Otel’in terasına çıktığımda Prof. Kenan Mortan, ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in kendisine ilettiği notu herkes biraradayken Osman Saffet Arolat’a okumak için hazırlık yapıyordu.
Sonra Prof. Erdoğan Alkin her zamanki dakikliği ile aramıza katıldı. Derken Osman İkiz, Rüştü Bozkurt, Şeref Özgencil de Arolat’tan önce buluşma yerine ulaştı.
Arolat, asistanı Özlem Hanım’la birlikte geldikten sonra da Tan Oral, Niyazi Önen, Mehmet Gül, Mehmet Tansuğ ve Gazi Erçel de masadaki yerini aldı. Gecenin asıl sürprizi kısa süre önce ciddi bir ameliyat geçiren Prof. Toktamış Ateş’in hastaneden birkaç saatliğine izin alıp, eşi Prof. Nevin Ateş’in yardımıyla buluşmaya katılması oldu.
Kenan Mortan, Osman Saffet Arolat’ın 1962 yılında ilk yazısının yayınlandığı Öncü Gaztesi’nin birinci sayfasından çoğalttığı kopyaları çıkardı. Arolat, bir yandan kısa mesajlarla hepimiz için Öncü kopyalarına imza atarken, diğer taraftan ilk tiyatro yazısını gösterdi:
- O dönemde Öncü Gazetesi’nin kültür-sanat sayfasını şair Ahmed Arif yönetiyordu. Bir gün tiyatro yazılarım için beni, “Ulan Osman, hiç mi kötü oyun ve oyuncu yok. Hepsinden övgüyle söz ediyorsun” diye fırçaladı. Sonra da kendisinin beğenmediği bazı oyuncuları sıraladı.
Anıların paylaşıldığı gecede söz birara Osman Saffet Arolat’ın yıllardır ilgisini eksik etmediği Çanakkale Dardanelspor’a geldi. Arolat, asker arkadaşı olan Dardanel’in patronu Niyazi Önen’in Çanakkalespor’u almasının ardından ricasını kırmayıp, kulübün yönetim kuruluna girmişti.
Arolat, birara birinci ligde de oynayan Çanakkale Dardanelspor için sık sık kentin yolunu tutar oldu, deplasmanları bile kaçırmaz hale geldi. Halen kulübün Asbaşkanı olan Arolat, felç geçirdikten sonra da bu konudaki temposunu pek düşürmedi.
Masada birden şu öneri ortaya atıldı:
- Artık Osman Saffet Arolat’a Çanakkale Dardanelspor Başkanlığı yakışır...
Niyazi Önen, öneriyi anında kabul etti:
- Hemen toplanır, bu yönde kararımızı alırız.
Niyazi Önen’e takıldım:
- Osman Abi’nin başını yakmayın. Hem parayı nereden bulacak?
- Kulübe daha çok destek vermeye hazırım. Kaynak bizden, yönetmesi Osman Arolat’tan.
Arolat’ın Yavuz Semerci’yle Çanakkale Dardanelspor için girdiği bahisleri hep kaybettiğini aktardım:
- Osman Abi, Çanakkale Dardanelspor yüzünden Yavuz Semerci’ye epey elbise, bana da gömlek ve kravat aldı. Başkan olunca iyice başına iş almasın.
Niyazi Önen garanti verdi:
- Tüm mali sorumluluk bana ait...
Niyazi Önen’in verdiği, “Arolat yeni başkanımız” sözü o gecenin anıları arasına girmekle mi kalır, yoksa Osman Saffet Arolat’ın başkanlığı, halen 3’üncü ligde bulunan Çanakkale Dardanelspor’u yeni başkanlığa taşır mı?

Tan Oral’dan ‘parmak yaralayan tuş’ mesajı

ÜNLÜ karikatürist Tan Oral, Osman Saffet Arolat’ın meslekte 50’nci yılıyla ilgili buluşmaya kartpostal gibi hazırladığı bir karikatürüyle damgasını vurdu. Tan Oral, Osman Arolat’ı daktilo başında çizmiş, mesajını da “parmak yaralayan tuşlar”la vermişti. Karikatürün alt yazısı da şöyleydi:
- Osman Saffet Arolat’la birlikte basında geçen çileli ve mutlu elli yılın anısına...

Gazetecilikte 50 yılı devirdi Çanakkale Dardanelspor’da başkanlık için yolu açıldı

2 balık ekmek restoranıyla 2 milyon lirayı yakaladı

DARDANEL Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Osman Saffet Arolat için buluştuğumuzda heyecanla yeni konseptine değindi:
- Günlerce Karaköy’de balık-ekmek yiyenleri izledim. Sonra Reşit Soley’in (Corvus Şarapları’nın sahibi) de yardımıyla “Dardenia Fish&Bread”i geliştirdim. İstanbul’da ilk balık - ekmek restoranını Bağdat Caddesi’nde, ikincisini de Maslak’ta açtım.
- Nasıl gidiyor? İlgi var mı?/images/100/0x0/55ea9b73f018fbb8f88b0a71
- Çok iyi gidiyor. Adımız “balık-ekmek” ama balık çorbasından mideye dolmaya kadar farklı deniz ürünleri, sushi de aynı restoranda yer alıyor. En çok balık-ekmek ile balık salata gidiyor.
Ekmeği Japonya’dan aldıkları teknolojiyle Çanakkale’de yaptıklarını vurguladı:
- Balık-ekmek bizim modelle terfi etmiş oldu.
- Restoran sayısını artırmayı düşünüyor musunuz?
- Yakında Kemerburgaz tarafında bir restoran daha açacağız. Zamanla sayı artacak.
- Ekmek arasına hangi balığı koyuyorsunuz?
- Levrek, somon, mezgit ve hamsi...
- Fiyatı ne kadar?
- Hamsi 8.90, diğerleri 9.90 lira.
- İki restoranın cirosu ne kadar?
- Yıllık toplam 2 milyon lirayı yakaladı...
Konseptten umutlu olduğunu İngiltere örneğiyle ortaya oydu:
- İngiltere’de fish&cips cirosu yıllık 3 milyar Euro’yu buluyor...
Dardanel, “ton... ton...” diye ton balığını önce beynimize kazıdı, sonra sofralara, sandviç arasına yerleştirdi...
Şimdi sıra balık-ekmek zincirini yaygınlaştırmaya geldi...

İsveç’teki Türklerin Euro’ya ‘Hayır’ demesinde Gazi Erçel’in etkisi var

YILLARCA Stockholm’de İsveç Radyosu Türkçe yayınlarını sırtlayan Osman İkiz, karşısında oturan eski Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel’e İsveç’in Euro’ya geçip geçmemeyi oyladığı günleri anımsattı:
- Gazi Bey, o günlerde Osman Saffet Arolat’ın yönlendirmesiyle sizi yayına almıştık. Siz, “Türkiye girecek olsa, hemen Euro’ya geçiş için imzamı atarım. Ancak İsveç, parasını gayet iyi yöneten bir ülke. Bence Euro’ya geçmesi doğru olmaz” demiştiniz.
Erçel anımsadı:
- Doğru olan da oydu. Nitekim İsveç, para birliğine geçmedi.
Osman İkiz, Erçel’e o gün verdiği mesajın İsveç’teki Türkler’i çok etkilediğini vurguladı:
- İsveç’teki Türkler’in çoğu sizin sözlerinizden sonra “Euro’ya hayır” oyu kullandı. Bunu çok yakından izledim...

X