Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Frambuazlı füme sütlaç

Fırın pilavıyla pirinç salatası arasında gidip gelirken mutfaktaki son dönemin alışkanlığını devam ettirip sütlaç yapmaya karar verdim. İçine frambuaz katıp antepfıstığıyla servis ettim

Daha önce de bahsettiğim Asuman Turizm gibi tuhaf yerlerdeki alışverişler, gittikçe sıkıcılaşan süpermarketlerde ve kimi pazarlardakilere göre çok daha keyifli. Yalnızca İran’dan gelen malları satması değil, dükkânın bir turizm acentesi içinde yer alması bile birkaç dakikalık tecrübenizi farklı kılıyor. Böyle yerler, bir süreliğine unutulup tekrar akla düştüğünde gitmeden edemiyor, önceden farkına bile varmadığınız kimi ürünleri almadan duramıyorsunuz. Aynı hevesle gittim ve kokusu torbanın dışına taşan füme yasemin pirinçlerinden aldım bu hafta. Belli ki birkaç dakika isliyor ve İran’a has bu pirinçlere böylece sigara sarısı renk kazandırıyorlar.
Fırın pilavıyla pirinç salatası arasında gidip gelirken mutfaktaki son dönemin alışkanlığını devam ettirip sütlaç yapmaya karar verdim. İs kokulu sütten yola çıkınca bana kazandibini, hatta Denizli’nin yanık yoğurdunu anımsatan bu tatlıya biraz mayhoşluk ve ferahlık vermesi için frambuaz kattım, sonunda da antepfıstığıyla servis ettim.  Asuman Turizm, Aksaray’da  Atatürk Bulvarı,
No: 154’te.  (212) 511 29 69

YAPILIŞI

Pirinçleri bir kapta yıkayın, sonra suyla beraber küçük bir sos tavasına alın, 10 dakika kadar pişirin. Sütü şekerle birlikte, orta boy bir tencereye koyun, kısık ateşte, arada sırada karıştırarak, hacminin yarısını kaybeden kadar pişirin. Pişmiş pirinçleri ekleyin. İki dakika daha karıştırın. Sonra, bir kâsede bir çay bardağı kadar sütle çırptığınız pirinç ununu, yine karıştırarak tenceredeki muhallebiye yedirin. Sütlacınızın koyu kıvamlı olmasını istemiyorsanız pirinç ununun hepsini kullanmayın. (Çırpma telini tencereye sokup kaldırdığınızda karışım yavaş yavaş damlıyor olmalı ve unutmayın; sütlacınız soğuyuncaya kadar kıvam alacak.) Sütlacınızı, ikişer çorba kaşığı frambuaz koyarak hazır ettiğiniz cam kaplara boşaltıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Dolapta iyice soğutun, antepfıstığıyla servis edin.


Frambuazlı füme sütlaç

Sütlü kekikli dondurma

Uzun süredir kendini tekrarlayan dondurma, son senelerde açılmaya başlayan İtalyan tarzı dondurmacılar sayesinde biraz daha çeşitlilik gösterir oldu. Maraş dondurmasını kenarda tuttuğumda, çilek, çikolata vb. dondurmaların yorumlanıp yeni aromalarla lezzetlendirilmişlerinin peşinde koştuğumu fark ettim. Dün gece beni sönmeye yüz tutmuş bir şamdanı canlandırır gibi iş çıkışı yeni lezzetler peşinde koşturansa, daha önce denemediğim birkaç yeni dondurmaydı. Bebek’te yeni açılan Migone’da, balzamik çilekli, zencefilli çikolatalı ve tabii ki İtalyanların çok güzel yaptığı yoğurtluların ötesinde, en sıra dışı ve heyecan verici olan, kekikle aromalandırılan sütlü dondurma. (Migone, Küçük Bebek Caddesi. No 11/A Bebek İstanbul 212 263 06 86)  

X