Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Eylül olmadı kasımda gel…

Dünya geçen yaz yoğun bir futbol gündemini geride bıraktı. Dünya Kupası Almanya'nın zaferiyle noktalanırken kupayı tamamlayan futbol severler ellerini ovuşturarak yeni futbol oyunlarını beklemeye başladılar.

Bunlardan ilki FIFA 2015 23 Eylül’de satışa çıktı. Öncelikle belirtelim oyun devrimsel değil. Fakat FIFA 14’e göre daha heyecanlı. Bizi muhakkak en çok ilgilendiren kısım Spor Toto Süper Lig’in seriye yeniden eklenmiş olması.

Oyun oynanışına gelirsek FIFA’nın 2012’de ilk kez oyuncuların hizmetine sunduğu Impact Engine’in seriye getirdiği dinamik yapı aynen korunmuş. Kaleciler daha atletik. Taktik yapma ve oyuncu değiştirme çok daha hızlı olmuş. Oyun hızı genel olarak serinin önceki oyunlarına göre daha hızlı. Belki de en hızlısı.

Manager Mode’un atmosferi önceki serilere göre futboldan daha uzak. Artık gazete manşetlerinde kendinizi göremiyorsunuz. Öte yandan takımınızda çok başarılı olsanız bile kulübün beklentilerini karşılamazsanız çok daha alt seviyede takımlara gönderiliyorsunuz. Örnek olarak İspanya Ligi’nde Real Madrid’le ligi ikinci bitirirseniz bir sonraki durağınız Valencia değil Almeria oluyor!

FIFA 15’in en gerçekçi özelliği Manager modundaki transfer sistemi. Bir oyuncuyu satın almak artık sadece parayı basmakla olmuyor. Öncelikle oyuncuların özelliklerini onları belli bir süre takip etmeden öğrenemiyorsunuz. Scout ekibinizin bir oyuncuyu 3-4 defa size rapor etmesi gerekiyor. Böylece oyuncunun her istatistiğini detaylı olarak görebiliyorsunuz.

Dünyaca ünlü oyuncular söz konusu olduğu zaman ise onların istatistikleri otomatik olarak gözüküyor.

FIFA 14 oynayanlar için oyunda çok köklü değişiklikler olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat EA PES ile yarışında çok da zayıf bir hamle yapmamış. Kaliteyi koruyarak küçük değişikliklere gitmiş. Oyun severlerin bu yılın şampiyonunu belirlemeleri için 13 Kasım’da çıkacak PES’i beklemeleri gerekecek gibi…

Kasım ayında FIFA 15’i görünce iki oyunu kıyaslayabileceğiz. 23 Eylül’de piyasaya çıkan FIFA 15 toplamda 7.32 milyon kopya sattı.

Oyunu Türkiye’ye Aral İthalat getiriyor. Oyun bilgisayar için 153 lira. PS3 ve XBOX 360 için ise 180 TL’ye satılıyor.

X