Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Evinizi uzaktan yöneteceksiniz

Teknoloji öylesine hızlı gelişiyor ki bizim düşüncelerimiz bu hız karşısında yavaş kalıyor. Bunun sonucunda anlamıyoruz.

Uyum sağlayamıyoruz. Fakat bir an önce düşünce biçimimizi değiştirip bu hıza uyumlu hale gelmeyi denemeliyiz.

Çocuklar için bu noktada sorun yok. Çünkü onlar teknoloji çağının içine doğmuş oldukları için şaşırtıcı veya anlaşılmaz bir durumla karşılaşmıyorlar. Ancak yetişkinler ve hatta otuzlu yaşların üzerinde bulunan, kırklı yaşlarını sürenlerin uyum sağlamak için gayret göstermeleri gerekiyor. Özellikle CEBİT Bilişim Fuarında sunulan yenilikleri gördüğüm zaman kesinlikle düşünce biçiminin değiştirici bir gelişmenin eşiğinde bulunduğumuzu anladım.

Fuarda sunulan yeniliklerin arasında en fazla ilgimi çekenlerden biri, evinizdeki bütün cihazları uzaktan yönetebileceğiniz sistem oldu. Evde olmadığınız halde sanki evdeymişsiniz gibi evdeki bütün araç gereçlere uzaktan kumanda edebiliyorsunuz. Tabii bu araçların elektronik olması gerekiyor. Ama zaten en ufak parçalara kadar hemen bütün aletler artık elektronik ve bilgisayarın içine girmediği hemen hiçbir şey yok gibi.

Şimdi evinizdeki cihazlara uzaktan kumanda edebiliyorsanız, bu durum yaşam biçiminizin değişmesine neden olacak çünkü düşünce biçiminiz buna bağlı olarak büyük bir hızla değişecek.

Mesela dışarıdan eve gelirken cep telefonunuz aracılığı ile evinizdeki ocağı çalıştırıp siz eve gelene kadar yemeğiniz pişecek. Tabii bunun için evden çıkmadan önce yemeğinizi hazırlayıp ocağın üzerinde bırakmanız gerekiyor.

Fakat böyle bir şey yapabilmek ne müthiş bir kolaylık. Yemeği pişirmek için eve erken gitmek zorunda değilsiniz. Uzaktan evinizdeki cihazları çalıştırabiliyorsunuz ve siz eve gidene kadar her şey hazır. Siz sadece servis yapıyorsunuz. Sanki evde birileri varmış ve sizin geleceğiniz saate göre bütün hazırlıklar yapılmış gibi akşam eve gittiğinizde ev sizi ışıl ışıl karşılıyor. Tabii eve girmeden önce ışıkları da uzaktan yakıyorsunuz.

Evinizdeki cihazları uzaktan yönetebildiğiniz gibi iş yeriniz ve sürekli kullandığınız cihazlarınızı da uzaktan çalıştırabileceksiniz. Bütün bunlar çok değil otuz yıl öncesi için bile imkansız gibiydi. Sadece bilim kurgu filmlerinde görülür türden bir hayata şimdiden kendimizi hazırlasak iyi olacak.

Marjinal kişiler fikirlerinizi değiştirebilir

Son derece ilginç fikirler ve şaşırtıcı olaylar ortaya çıkabilir. Özellikle gizlenmiş konular, geçmişin derinliklerine gömülmüş ve titizlikle saklanmış olan durumlar sürpriz biçimde ortaya çıkabilir. İletişim araçlarıyla ilgili ortaya çıkan yenilikler ve alınan haberler düşüncelerin aniden değişmesine neden olacak. Son derece ilginç organizasyonlar yapılabilir. Marjinal kişiler, sıra dışı olaylar ve beklenmedik durumlar farklı düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlayacak.

ASTROLOJİK İLİŞKİLER

Sorduğunuz kişinin yükselen burcu Yengeç. Sizin ise burcunuz Yengeç ve birbirinizi çok iyi anlayan bir çiftsiniz. Fakat bazı alışkanlıklarınızı değiştirme zamanı gelmiş. Bu durum ilişkinize de yansıyor. Şayet kendinizde ve ilişkinizde değişiklik yapamazsanız, sağlık sorunları çıkabilir. Sözünü ettiğiniz problemlerin kaynağı sizin zorlayıcı tabiatınız. Ekim ve Kasım dönemi evlenmek için pek uygun zaman değil. Fakat 10-24 Aralık günleri arası sizin için uygun dönem. <ı> RUMUZ: AĞUSTOS
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI