Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Polis, egzoz gazı için sadece tutanak tutacak

Erkan ÇELEBİ

Çevre Bakanlığı, egzoz gazı muayenesi yaptırmayan araçlara 114 milyon lira ile 570 milyon lira arasında ceza kesilmesi için trafik polislerine tutanak düzenleme yetkisinin verilmesinin ardından başlayan tartışmaya açıklık getirdi. Bakanlığa göre, trafik polisleri çevre suçu işleyenlere tutanak düzenleyebiliyor ancak, ceza kesemiyor.

İstanbul Valiliği, egzoz gazı muayenesi yaptırmayan araçlara 1 Temmuz'dan itibaren 570 milyon liraya varan para cezalarının uygulanmasıyla ilgili kararını, önümüzdeki yılbaşına erteledi. Valiliğin bu kararı ertelemesinin ardından, Çevre Bakanlığı'da muayenesini yaptırmayarak çevre suçu işleyenlere ‘‘trafik polisleri tutanak düzenleyebilir mi?’’ ya da ‘‘ceza kesebilir mi?’’ tartışmasına açıklık getirdi.

Çevre Bakanlığı'na göre, trafik polislerinin Trafik Kanunu gereği, egzoz gazı emisyon pulu bulunmayan araçlara tutanak düzenleme yetkisi var. Ancak, Çevre Kanunu uyarınca egzoz pulu bulunmayan araçlara, ceza kesme yetkisi yok.

TUTANAĞA İZİN VAR

Arkadaşımız Fadime Çoban, geçtiğimiz hafta Hürriyet'in Tüketici Köşesi'nde yer alan ‘‘Trafik polisi çevre cezası kesebilir mi?’’ başlıklı haberde Ceza Hukuku Profesörü Süheyl Donay'ın başlattığı tartışmayla ilgili olarak Çevre Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çevre Kanunu'nda egzoz gazı muayenesini yaptırmayan araçlar için, trafik polislerine tutanak düzenleme ve ceza kesme yetkisi veren herhangi bir maddenin yer almadığına dikkat çekilerek, ‘‘Ancak, 2918 sayılı Trafik Kanunu'nun 30'uncu maddesi, çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ve gürültü çıkartan araçları trafikten men etmeleri konusunda trafik polislerine yetki veriyor. Ayrıca, Trafik Kanunu, bu hususlara uymadığı belirlenen araçların sahipleri hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 8'nci maddesine aykırı davranıştan ötürü idari para cezası uygulanmasını da hükme bağlıyor. Bu nedenle, trafik polislerinin emisyon pulu bulunmayan araçlarla ilgili olarak bir tespit tutanağı düzenleyebilir. Ancak Çevre Kanunu uyarınca para cezası uygulayamaz’’ denildi.

TRAFİKTEN MEN

Açıklamada ayrıca, Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği uyarınca yayımlanan ‘Motorlu Taşıt Egzoz Gazları’ konulu Genelge'ye de dikkat çekilerek, ‘‘Bu genelgede; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 30'ncu maddesine göre, İçişleri Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Trafik polisilerinin, çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ve gürültü çıkaran araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ve uygun duruma getirilmeyen araçların trafikten men edilmesi konusunda yetkili olduğu belirtiliyor’’ deniliyor.

X